
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Єдиний унікальний номер справи: 652/521/17 Головуючий в І інстанції: Дригваль В.М.
Номер провадження: №22-ц/791/353/18 Доповідач: Майданік В.В.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2018 року Апеляційний суд Херсонської області у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого Майданіка В.В.,
суддів: Кутурланової О.В.,
Орловської Н.В.,
секретар Цвєткова І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2, діючої в інтересах Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, на рішення Високопільського районного суду Херсонської області від 13 грудня 2017 року, у складі судді Дригваль В.М., у справі за позовом ОСОБА_3 до Високопільської районної державної адміністрації Херсонської області, Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області (третя особа - Кочубеївська сільська рада об'єднаної територіальної громади Високопільського району Херсонської області) про зобов'язання виділення земельної частки (паю) із земель запасу чи резервного фондуземлі державної власності,
В С Т А Н О В И В:
11 вересня 2017 ОСОБА_3 звернувся до суду з вказаним позовом та, з урахуванням уточнень, просив: зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області виділити йому земельну ділянку (пай) на місцевості із земель запасу чи резервного фонду землі сільськогосподарського призначення державної власності на території Кочубеївської сільської ради об'єднаної територіальної громади Високопільського району Херсонської області відповідно до рішення Високопільського районного суду Херсонської області №652/629/16-ц від 19 січня 2017 року.
Позов обґрунтував наступним. Рішенням Високопільського районного суду Херсонської області у справі №652/629/16-ц від 19.01.2017 року за ним визнано право на земельну частку (пай), як колишнього члена колективного сільськогосподарського підприємства. З метою виділення земельної ділянки в натурі на місцевості він звертався до Кочубеївської сільської ради, Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області та Високопільської райдержадміністрації. Однак йому було відмовлено у виділенні земельної ділянки на місцевості, через те, що відсутні вільні (нерозподілені) землі колективної власності колишнього КСП ім.Карла Маркса (СВК "Обрій") та в рішенні суду не визначено з яких земель.
Оскаржуваним рішенням від 13 грудня 2017 року позов був задоволений.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, діюча в інтересах ГУ Держгеокадастру у Херсонській області, просить скасувати зазначене рішення й ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права. Зокрема, вказав, що судом не враховано ту обставину, що на підставі ч.4 ст. 122 Земельного Кодексу України, ГУ Держгеокадастру у Херсонській області законодавчо не наділено повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками колишніх колективних сільськогосподарських підприємств. Також зазначив, що суд не врахував те, що згідно Закону України "Про порядок виділення в натурі(на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток(паїв)"повноваження щодо розподілу земельних ділянок сільськогосподарських підприємств має місцева рада та районна державна адміністрація.
Відповідно до п.6 Розділу XV "Перехідні положення" Конституції України до впровадження нового адміністративно-територіального устрою України відповідно до змін до Конституції України щодо децентралізації влади, але не довше ніж до 31 грудня 2017 року, утворення, реорганізацію та ліквідацію судів здійснює Президент України на підставі та у порядку, що визначені законом.
Указом Президента України №452/2017 від 29.12.2017 року "Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах" було постановлено ліквідувати Апеляційний суд Херсонської області та утворити Херсонський апеляційний суд в апеляційному окрузі, що включає Херсонську область, з місцезнаходженням у місті Херсоні.
Однак, згідно з п.3 Розділу XІІ "Прикінцеві та Перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів", що набрав чинності з 30.09.2016 року, апеляційні суди, утворені до набрання чинності цим Законом, продовжують здійснювати свої повноваження до утворення апеляційних судів у відповідних апеляційних округах. Такі апеляційні суди у відповідних апеляційних округах мають бути утворені та розпочати здійснювати правосуддя не пізніше трьох років з дня набрання чинності цим Законом.
Крім того, відповідно до ч.6 ст.147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у разі ліквідації суду, що здійснює правосуддя на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (відповідних адміністративно-територіальних одиниць), та утворення нового суду, який забезпечує здійснення правосуддя на цій території, суд, що ліквідується, припиняє здійснення правосуддя з дня опублікування в газеті "Голос України" повідомлення голови новоутвореного суду про початок роботи новоутвореного суду.
Також, відповідно до п.8 ст.1 Розділу XІІІ "Перехідні положення" ЦПК України до утворення апеляційних судів в апеляційних округах їхні повноваження здійснюють апеляційні суди, у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Враховуючи наведене, оскільки Херсонський апеляційний суд як новоутворений суд свою роботу ще не розпочав, то до утворення останнього його повноваження продовжує здійснювати Апеляційний суд Херсонської області, у межах територіальної юрисдикції якого перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Із матеріалів справи та встановлених судом обставин вбачається наступне.
Рішенням сесії Високопільської районної ради від 01.12.2000 року №219 погоджено схему поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) СВК "Обрій", якою передбачено загальну площу сільськогосподарських угідь в розмірі 4010,2 га. (а.с.14)
Згідно рішення Високопільського районного суду Херсонської області від 19.01.2017 року по справі №652/629/16-ц визнано за ОСОБА_3 право на земельну частку (пай), як колишнього члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського виробничого кооперативу. Рішення суду набрало законної сили 30.01.2017 року (а.с.6-7).
За вказаним рішенням: ОСОБА_3 з 1997 року був членом КСП ім.К.Маркса, правонаступником якого з 2000 року був сільськогосподарський виробничий кооператив "Обрій". Рішенням загальних зборів вказаного кооперативу від 22.05.2000 року був затверджений список членів колишнього КСП на виділення земельних сертифікатів, під номером 30 значиться ОСОБА_3 14.11.2000 року ОСОБА_3 був звільнений з СВК "Обрій" за п.1 ст.40 КЗпП України.
Відповідно до заяви від 18.02.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Кочубеївської сільської ради Об'єднаної територіальної громади Високопільського району Херсонської області та просив виділити йому земельну ділянку в натурі із земель запасу в розмірі земельної частки паю члена КСП ім. Карла Маркса (правонаступник - СВК "Обрій") с.Орлове Високопільського району Херсонської області на підставі Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (а.с.8).
Із листа №61 від 03.03.2017 року Кочубеївської сільської ради (за підписом сільського голови) вбачається, що у рішенні Високопільського районного суду Херсонської області від 19.01.2017р. відсутній зобов'язальний характер перед сільською радою щодо виділення земельної ділянки та не вказано способу виконання даного рішення. Також вказано, що право розпоряджатися землями частково від місцевих рад перейшло до органів виконавчої влади - районних та обласних державних адміністрацій, а з 2013 року землями запасу та резервного фонду за межами населених пунктів розпоряджається Держгеокадастр (а.с.9).
Згідно заяви від 10.04.2017 року ОСОБА_3 звернувся із заявою до ГУ Держгеокадастру у Херсонській області та просив дати йому дозвіл на розробку землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею відповідного розміру земельної частки (паю), визначеного при розпаюванні колективного сільськогосподарського підприємства ім.Карла Маркса, реорганізованого в СВК "Обрій" с.Орлове, на території теперішньої Кочубеївської сільської ради ОТГ Високопільського району Херсонської області (а.с.10).
У листі №5199/0-1396/6-17 від 15.05.2017 року ГУ Держгеокадастру у Херсонській області вказано, що останній відмовляє у задоволенні вказаного вище клопотання на підставі неналежності до його компетенції розпорядження землями колективної власності (а.с.11).
Відповідно до заяви від 06.06.2107 року ОСОБА_3 звернувся до Високопільської районної державної адміністрації про виділення земельної ділянки в натурі із земель запасу в розмірі земельної частки паю члена КСП ім. Карла Маркса (СВК "Обрій") с.Орлове Високопільського району Херсонської області (а.с.12).
У листі від 11.08.2017 року Високопільської районної державної адміністрації вказано, що на підставі ст.122 Земельного кодексу України передача у власність або користування земель сільського господарського призначення, з яких було б можливе виділення земельної частки (паю), віднесено до повноважень ГУ Держгеокадастру у Херсонській області (а.с.13).
Згідно довідки №1200 від 09.11.2017 року Кочубеївської сільської ради (а.с.37 на звороті) вбачається, що на території Кочубеївської сільської ради ОТГ Високопільського району Херсонської області є в наявності землі запасу та резервного фонду, які передані в оренду фізичним та юридичним особам, що підтверджується інформацією із листа Високопільського відділу ГУ Держгеокадастру в Херсонській області по землях запасу та резервного фонду по Кочубеївській сільській раді ОТГ (колишньої Орлівської сільської ради), з якого вбачається, що є в наявності землі запасу та резервного фонду в розмірі відповідно 1905,97га (крім іншого, по с/г угіддях - 365,39га, по ріллі - 209,47га) та 720,0га (крім іншого, по с/г угіддях - 321,32га, по ріллі - 304,32га).
З долученої при апеляційному розгляді справи довідки від 19.03.2018 року за №14-21-0.24-41/108-18, наданої начальником Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області, станом на 19.03.2018 року на території Високопільського району землі колективної власності відсутні.
При апеляційному розгляді справи позивачем зачитано архівну довідку про те, що СВК "Обрій" як правонаступник КСП ім. Карла Маркса ліквідовано на підставі рішення зборів №5 від 25.12.2001 року.
З аналізу ст.ст.24 і 28 ЗК України вбачається, що при ліквідації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств несільськогосподарські угіддя, що перебували у їх користуванні, включаються до земель запасу або передаються у власність чи користування відповідно до ЗК України. А реалізація права власності на землю сільськогосподарськими підприємствами, крім державних і комунальних, здійснюється відповідно до закону.
Відповідно ж до ст.25 вказаного Кодексу при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств земельні ділянки передаються, зокрема, працівникам цих підприємств. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у процесі приватизації створюють резервний фонд земель за погодженням його місця розташування з особами, зазначеними в ч.1 цієї статті у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств.
Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України №122 від 04.02.2004 року "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток(паїв)", у разі виявлення після розробки проекту землеустрою факту невключения одного чи кількох громадян, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку, спадкоємців права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом, інших громадян та юридичних осіб України, які відповідно до законодавства набули право на земельну частку (пай), до списку власників земельних часток (паїв), на підставі якого був складений проект, сільська, селищна, міська рада чи райдержадміністрація може прийняти рішення (розпорядження) про: коригування проекту землевпорядною організацією з метою забезпечення громадян необхідною кількістю земельних ділянок (на підставі відповідного договору); надання зазначеним громадянам земельних ділянок із земель запасу чи резервного фонду у розмірі відповідної земельної частки (паю).
Відповідно до абз.2 п. 17 розділу Х "Перехідні положення" Земельного Кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Згідно ст.5 Закону України "Про порядок виділення в натурі(на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток(паїв)" сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості): розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).
За п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" від 16.04.2004 року №7:
--- сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розд. X "Перехідні положення" ЗК (абз.1);
--- член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку (абз.2);
--- при неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність (абз.3).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач на підставі рішення суду від 19.01.2017 року, яке набрало законної сили, набув право на земельну ділянку (пай), а також врахував наявність земель запасу сільськогосподарського призначення та дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача виділити позивачу із відповідних земель сільськогосподарського призначення, розташованих на території Кочубеївської сільської ради об'єднаної територіальної громади Високопільського району Херсонської області (колишньої Орлівської сільської ради), в натурі на місцевості земельну ділянку відповідно до рішення Високопільського районного суду Херсонської області №652/629/16-ц від 19 січня 2017 року.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду, оскільки вони ґрунтуються на всебічному і повному досліджені наданих заявником доказах.
Згідно ч.1 ст.116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до п."б" ч.3 ст.116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.
Згідно ч.11 ст.118 ЗК України у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених ч.8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно пп.12 п.4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області (затверджено наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.10.2015 № 272, зареєстровано в Міністерстві
юстиції України 22 грудня 2015 р. за № 1604/28049) Головне управління Держгеокадастру в області, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Аналогічне повноваження Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області передбачене й у Положенні про Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (затверджене наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03 березня 2015 р. № 28).
За таких обставин, на підставі аналізу вказаних норм ЗК України, зокрема ст.122, слід дійти висновку, що належним суб'єктом, який наділено правом розпорядженням державними землями сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, є Головне Управління Держгеокадастру у Херсонській області. При цьому слід враховувати, що:
--- органи місцевого самоврядування повноважні розпоряджатися земельними ділянками для всіх потреб лише із земель комунальної власності, тобто в межах відповідного населеного пункту села, селища, міста;
--- органи виконавчої влади (районні, обласні державні адміністрації тощо) повноважні розпоряджатися землями державної власності, крім земель сільськогосподарського призначення.
Доводи апеляційної скарги не підтверджені належними доказами і висновків суду не спростовують. Посилання скаржника на ненаділення його повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками колишніх колективних сільськогосподарських підприємств та на наділення такими повноваженнями місцеву раду та районну державну адміністрацію не можуть бути прийняті до уваги, оскільки саме на підставі ч.4 ст. 122 ЗК та відповідного Положення скаржник наділений такими повноваженнями щодо земель сільськогосподарського призначення. При цьому слід враховувати, що наразі не йде мова про розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), що за ст.9 вказаного Закону проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Як встановлено і це учасниками справи не заперечується, що наразі відсутнє саме сільськогосподарське підприємство - КСП ім. Карла Маркса чи його правонаступник СВК "Обрій".
Оскільки суд першої інстанції прийняв рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому відповідно до ст.375 ЦПК України це є підставою для відхилення апеляційної скарги та залишення без змін рішення суду.
Керуючись ст. ст. 367, 374, 375 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, діючої в інтересах Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, залишити без задоволення.
Рішення Високопільського районного суду Херсонської області від 13 грудня 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання безпосередньо до Верховного Суду касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Дата складення повного тексту постанови - 22 березня 2018 року.
Головуючий _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ В.В. Майданік
Судді: _ _ _ _ _ _ _ _ _ О.В. Кутурланова
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Н.В. Орловська