Постанова № 7293165, 14.12.2009, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2009
Номер справи
2а-5256/09/1370
Номер документу
7293165
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2009 року о 13 год., 47 хв. м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.

секретар судового засідання Черній Ю.Л.

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 2а-5256/09/1370

за позовом Фермерського господарства «Біля Рати», представник Бабій І.Р. (довіреність № 48/10-0 від 08.09.2009 року) до Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області, представник Звір Р.П. (довіреність № 47/10-0 від 11.08.2009 року) про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень

Позивач Фермерське господарство «Біля Рати» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ у Жовківському районі Львівської області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень - рішень № 471/23-0/1/8544/34809880, № 472/23-0/1/8544/34809880 від 30.07.2009 року.

Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем проведено планову виїзну документальну перевірку ФГ «Біля Рати» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 11.12.2006 року по 31.12.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 11.12.2006 року по 31.12.2008 року, про що складений акт №819/23-0/33809880 від 05.05.2009 року.

На підставі вказаного акту відповідачем прийнято податкові повідомлення - рішення № 471/23-0/1/8544/34809880, № 472/23-0/1/8544/34809880 від 30.07.2009 року, якими позивачу визначено суму податкового зобов'язання з врахуванням штрафних санкцій.

Відповідачем встановлено, що за період з 11.12.2006 року по 30.06.2008 року господарством задекларовано скорегований валовий дохід у розмірі 302182,00 грн., а перевіркою встановлено його заниження на суму 3704962,00 грн., оскільки включено до скоригованого валового доходу суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої у звітному періоді, а саме сум, внесених головою фермерського господарства, як внесок до статутного фонду господарства. Статутний фонд (складений капітал) не зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, про його розмір прямо не вказано в статуті господарства. Засновницький договір, що був представлений податковим органам, не є дійсний, оскільки підписи на ньому мають бути посвідчено нотаріально. Такі твердження відповідача суперечать чинному законодавству, оскільки засновником фермерського господарства є лише одна особа, а решта члени господарства, установчим документом ФГ «Біля Рати» є нотаріально завірений Статут. Прядок створення фермерського господарства та його діяльність регулюється Законом України «Про фермерське господарство». Стаття 19 цього ж Закону, передбачає порядок формування майна фермерського господарства. Стаття 20 цього ж Закону передбачає, що майно фермерського господарства належить йому на праві власності.

Щодо засновницького договору ФГ «Біля Рати» п. 4.3., для формування статутного фонду (складеного капіталу) Голова господарства вносить до його складу кошти за зазначеним в ньому графіком і таке внесення коштів підтверджується Актами прийому-передачі.

В п. 3.1.2. згаданого акту зазначено, що за період з 11.12.2006 року по 30.06.2008 року господарством задекларовано валові витрати у розмірі 301682,00 грн., перевіркою встановлено їх завищення на суму 79610,00 грн. Завищення здійснено за рахунок включення до валових витрат, витрати на проведення сільськогосподарських робіт ще додатково на земельних ділянках площею 36,73 га., які не перебувають в користуванні господарства.

Відповідно до норм законодавства, до складу валових витрат можуть бути включені витрати, які підтверджені відповідними первинними документами. Саме такими документами в даному випадку є: договори на виконання робіт, акти виконаних робіт, платіжні та розрахункові документи, які були подані для перевірки. Фермерське господарство займається вирощенням, збиранням та реалізацією сільськогосподарської продукції. Тому стає незрозумілим чому податкові органи вважають, що здійснення сільськогосподарських робіт на земельних ділянках, які перебувають у користуванні інших юридичних осіб, не відноситься до господарської діяльності фермерського господарства. Податковими органами не перевірено правовідносини ФГ «Біля Рати» з юридичними особами, на чиїх земельних ділянках здійснювалося вирощення сільськогосподарської продукції. Також не взято до уваги те, що сільськогосподарська продукція, яка була отримана позивачем при здійсненні сільськогосподарських робіт на земельних ділянках, що не перебувають в користуванні позивача, реалізована ним і дана операція була оподаткована згідно з чинним законодавством.

Також перевіркою повноти нарахування орендної плати встановлено його заниження на суму 793,44, в тому числі за 2007 на суму 391,20грн., за 2008 рік на суму 402,24 грн. Проте такі твердження відповідача суперечать чинному законодавству. Із жодною із зазначених сум позивач не погоджується, оскільки головою фермерського господарства справно сплачувалася орендна плата за землю, про що свідчать квитанції: № 3, від 15.11.2006 року, № 3/2 від 15.11.2006 року, № 2/03 від 02.03.2007 року, № 3/03 від 27.03.2007 року, № 25/4 від 25.04.2007 року, № 08/06 від 08.06.2007 року, № 2 від 06.07.2007 року., № 2 від 23.08.2007 року, № 3 від 21.10.2007 року, № 1 від 18.03.2008 року, № 1 від 18.06.2008 року, № 5293 від 28.08.2008 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, надала суду додаткові пояснення, просила суд позов задоволити повністю з підстав зазначених в позовній заяві.

Відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити позивачу повністю у задоволенні позовних вимог, з підстав, що ході проведення перевірки встановлено ряд порушень позивачем податкового законодавства, а саме:

З 11.12.2006 року по 30.06.2008 року встановлено заниження податку на прибуток у сумі 3704962,00 грн. Головою Фермерського господарства «Біля Рати» ОСОБА_3, згідно наданих до перевірки документів за період з 11.12.2006 року по 30.06.2008 року здійснено внесення грошових коштів на банківський рахунок на загальну суму 4007144,00 грн. Внесені кошти оформлені в якості внесків у статутний фонд та до складеного капіталу відображені згідно оборотно-сальдових відомостей по бухгалтерському рахунку 422 «Інший вкладений капітал». Згідно Закону України «Про фермерське господарство» для державної реєстрації фермерського господарства потрібно подати засновницькі документи (установчий договір про створення фермерського господарства та Статут фермерського господарства), підписи громадян на установчих документах про створення фермерського господарства посвідчуються нотаріусом. В ході перевірки представлено засновницький договір Фермерського господарства, який нотаріально не завірений.

Згідно п. 4 ст. цього ж Закону у статуті фермерського господарства зазначається порядок формування майна (складеного капіталу). Проте Статут позивача, у всіх редакціях не містить відомостей щодо розміру статутного фонду (статутного або складеного капіталу).

Внаслідок вищенаведеного та враховуючи задекларовані показники, встановлено заниження валового доходу на суму 3704962,00 грн.

Перевіркою повноти визначення скоригованих валових витрат встановлено їх завищення (за 2008 рік) всього у сумі 79610,00 грн. Позивач здійснював операції з отримання посівного насіння, отримував послуги з сівби бранки, вирівнювання грунту на земельних ділянках, які отримав в оренду. Позивачем в порушення п. 5.1., п.п .5.2.1., п. 5.2. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» неправомірно включено до складу валових витрат вартість не повязаних з власною господарською діяльністю позивача, товарів, робіт (послуг) на суму 79610,00 грн.

Перевіркою повноти нарахування орендної плати за землю за період з 11.12.2006 року по 31.12.2008 року встановлено його заниження на суму 793,44 грн. в тому числі за 2007 рік на суму 391,20 грн., за 2008 рік на суму 402,24 грн. Перевіркою дотримання термінів подання податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 11.12.2006 року по 31.12.2008 року порушень вимог п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 та п.п. 4.1.4., п. 4.1. ст. 4, пп. 17.1.1., п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, неподання позивачем податкових декларації орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності розташованої на території Річківської сільської ради площею 12,5254 га. за 2007 та 2008 роки, яка взята в оренду для ведення фермерського господарства головою фермерського господарства ОСОБА_3.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечення на позовні вимоги підтримав, просив суд в позовних вимогах відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд -

ВСТАНОВИВ:

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», № 2181 від 21.12.2000 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про фермерське господарство» № 973-IV від 19.06.2003 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про плату за землю» № 2535-ХІІ від 03.07.1992 року із змінами і доповненнями, КАС України.

У 2006 році складено засновницький договір Фермерського господарства «Біля Рати», який підписаний засновниками господарства. Пункотом 4.3. розділу 4 «Майно і кошти господаства» передбачено, що для формування Статутного фонду (Складеного капіталу) Голова Господарства вносить до його складу, за зазначеним в ньому графіком.

08.12.2008 року проведено державну реєстрацію позивача.

Пунктом 1.2. статуту позивача, передбачено, що Головою Господарства є ОСОБА_3.

Пунктом 5.2. статуту позивача, передбачено, що господарство є власником майна переданого йому засновниками і учасниками.

Пунктом 5.3. статуту позивача, передбачено, що джерелами формування майна господарства є майно і кошти що вносяться в якості внеску головою.

Пунктом 5.5. статуту позивача, передбачено, що субєктом права власності на майно господарства є господарство.

29.06.2007 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за червень 2007 року кошти у розмірі 200100,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

31.07.2007 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за липень 2007 року кошти у розмірі 1000100,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

31.08.2007 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за серпень 2007 року кошти у розмірі 523800,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

28.09.2007 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за вересень 2007 року кошти у розмірі 2000700,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

31.10.2007 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за жовтень 2007 року кошти у розмірі 3000,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

30.11.2007 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за листопад 2007 року кошти у розмірі 700,00 грн. , що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

31.12.2007 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за грудень 2007 року кошти у розмірі 5130,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

31.01.2008 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за січень 2008 року кошти у розмірі 6700,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

29.02.2008 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за лютий 2008 року кошти у розмірі 6950,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

31.03.2008 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за березень 2008 року кошти у розмірі 10232,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

30.04.2008 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за квітень 2008 року кошти у розмірі 201637,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

30.06.2008 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за червень 2008 року кошти у розмірі 48095,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

29.08.2008 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за серпень 2008 року кошти у розмірі 1035270,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

31.12.2009 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за грудень 2008 року кошти у розмірі 70,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

30.01.2009 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за січень 2009 року кошти у розмірі 1800,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

27.02.2009 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за лютий 2009 року кошти у розмірі 1100,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

31.03.2009 року складено акт приймання-передачі коштів, згідно якого ОСОБА_3 передав Фермерському господарству «Біля Рати» відповідно до умов засновницького договору до Статутного фонду (Складеного капіталу) господарства за березень 2009 року кошти у розмірі 1800,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією з призначенням платежу внесок до складеного капіталу.

05.05.2009 року Державною податковою інспекцією у Жовківському районі Львівської області, на підставі направлення від 03.04.2009 року № 125/23-0 та направлення на продовження перевірки від 16.04.2009 року №135/23-0, проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 11.12.2006 року по 31.12.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 11.12.2006 року по 31.12.2008 року, про що складено відповідний акт за № 819/23-0/34809880.

В процесі проведення перевірки податковим органом встановлено:

- на порушення п.п. 4.1.6., п. 4.1., ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» позивачем не включено до складу скоригованого валового доходу суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої у звітному періоді, а саме з 11.12.2006 року по 30.06.2008 року здійснення внесення грошових коштів на банківський рахунок позивача на загальну суму 4007144,00 грн. в якості внесків у статутний фонд. Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, розмір статутного фонду позивача становить 0,00 грн. чим встановлено заниження валового доходу за вказаний період на суму 3704962,00 грн.

- на порушення п. 5.1. п.п. 5.2.1., п. 5.2., ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» позивачем неправомірно включено до складу валових витрат вартість не повязаних з власною господарською діяльністю товарів, робіт (послуг) на суму 79610,00 грн. Використання насіння, добрива, засобів захисту та наданих послуг на площі 36,7332 га (90 га 53,2668 га = 36,7332 га, що становить 40,8% (питома вага) від площі 90 га) не повязані із господарською діяльністю позивача.

- заниження нарахування орендної плати за землю за період з 11.12.2006 року по 31.12.2008 року на суму 793,44 грн., в тому числі за 2007 рік на суму 391,20 грн. за 2008 рік на суму 402,24 грн., а також неподання податкової декларації орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності за 2007 та 2008 роки.

30.07.2009 року, згідно вказаного Акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 471/23-0/1/8544/34809880, яким позивачу згідно з п.п. «б» п.п.4.2.2., п.4.2., ст. 4, п.п., 17.1.3., п.п. 17.1.6., п. 17.1. ст. 17 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами » за порушення п.п. 5.2.1., п. 5.2. ст. 5, п.п. 4.1.6, п. 4.1., ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 946018,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 572608,30 грн., усього на суму 1518626,30 грн.

30.07.2009 року, згідно вказаного Акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 472/23-0/1/8544/34809880, яким позивачу згідно з п.п. «а» п.п.4.2.2., п.4.2., ст. 4, п.п., 17.1.1., п.п. 17.1.2., п. 17.1. ст. 17 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами » за порушення ст.ст. 12, 14 Закону України «Про плату за землю» визначено податкове зобов'язання за платежем орендна плата за землю в сумі 793,44 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 7820,00 грн., усього на суму 8613,44 грн.

Згідно ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство», фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Фермерське господарство діє на основі Статуту. У Статуті зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.

Згідно ст. 4 цього ж Закону, головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об'єднаннями відповідно до закону. Голова фермерського господарства укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України.

Згідно ст. 8 цього ж Закону, для державної реєстрації фермерського господарства голова фермерського господарства або уповноважена ним особа особисто або поштою (рекомендованим листом), крім інших, подає до органу державної реєстрації:

- засновницькі документи (установчий договір про створення фермерського господарства та Статут фермерського господарства);

Підписи громадян на установчих документах про створення фермерського господарства посвідчуються нотаріусом.

Державна реєстрація фермерського господарства проводиться за наявності всіх необхідних документів протягом не більше п'яти робочих днів. Органи державної реєстрації зобов'язані протягом цього терміну внести дані з реєстраційної картки до Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності та видати Свідоцтво про державну реєстрацію фермерського господарства.

Згідно ст. 14 цього ж Закону, фермерське господарство та його члени відповідно до закону, крім іншого, мають право:

- самостійно господарювати на землі;

- власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену сільськогосподарську продукцію;

- реалізовувати вироблену сільськогосподарську продукцію на вітчизняних ринках і поставляти на експорт.

Згідно ст. 15 цього ж Закону, фермерські господарства, у власності яких є земельні ділянки, надані їм для ведення фермерського господарства, крім іншого, відповідно до закону, зобов'язані - сплачувати податки та збори.

Згідно ст. 19 цього ж Закону, до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу), крім іншого, можуть входити грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Згідно ст. 20 цього ж Закону, майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його Статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом.

Згідно ст. 24 цього ж Закону, фермерське господарство діє на умовах самоокупності. Всі витрати господарство покриває за рахунок власних доходів та інших джерел, не заборонених законодавством. Фермерське господарство самостійно визначає напрями своєї діяльності, спеціалізацію, організує виробництво сільськогосподарської продукції, її переробку та реалізацію, на власний розсуд та ризик, підбирає партнерів з економічних зв'язків у всіх сферах діяльності, у тому числі іноземних. Фермерське господарство має право вступати в договірні відносини з будь-якими юридичними або фізичними особами, органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Згідно ст. 28 цього ж Закону, фермерське господарство веде бухгалтерський облік результатів своєї роботи і подає відповідним органам фінансову звітність, статистичну інформацію та інші дані, встановлені законодавством України.

Згідно п.п. 1.22.1., п. 1.22. ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (в редакції що діяла на час спірних правовідносин), безповоротна фінансова допомога це сума коштів, передана платнику податку згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій і субсидій), або без укладання таких угод.

Згідно п.п. 4.1.6. п. 4.1. ст. 4 цього ж Закону, доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді включаються у валовий дохід.

Згідно п.п. 4.2.5. п. 4.2. ст. 4 цього ж Закону, суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником податку, в тому числі грошові або майнові внески, згідно з договорами про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи, не включаються до складу валового доходу:

Згідно п. 5.1. ст. 5 цього ж Закону, валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Згідно п.п. 5.2.1. п. 5.2. ст. 5 цього ж Закону, до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї ж статті.

Згідно ст. 13 Закону України «Про плату за землю», підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно ст. 14 цього ж Закону, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяцянаступного за звітним.

Згідно ст. 15 цього ж Закону, власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Щодо податкового повідомлення рішення: № 471/23-0/1/8544/3480988 від 30.07.2009 року ДПІ у Жовківському районі Львівської області, судом не приймаються до уваги твердження відповідача, що внесені головою господарства кошти, як внесок до статутного фонду (складеного капіталу) є нічим іншим ніж безповоротна фінансова допомога, оскільки докази, що є у справі вказують на призначення таких коштів внесок до складеного капіталу, таке ж призначення платежу вказано у банківських квитанціях. Згідно п. 1.7. Інструкції, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї ж Інструкції. При цьому згідно п. 3.8. цієї ж Інструкції, 3.8. реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Таким чином, податковий орган не наділений правом чи обовязком змінювати призначення платежу, визначене платником. Ні Законом України «Про фермерське господарство», ні Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», не передбачена відповідальність в даному випадку позивача у вигляді донарахування податкових зобовязань, за відсутність в статуті господарства розміру статутного фонду.

Оцінюючи докази у справі - договори на виконання робіт, акти виконаних робіт, платіжні та розрахункові документи , суд не вбачає порушень позивачем вимог п. 5.1., п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України « Про оподаткування прибутку підприємств », щодо безпідставного віднесення до валових витрат по господарських операціях з використанням насіння, добрива, засобів захисту та наданих послуг на площі 36,7332 га (90 га 53,2668 га =36,7332 га, що становить 40,8% (питома вага) від площі 90 га), оскільки предмет діяльності позивача визначений статутом господарства, який узгоджується із правами позивача визначеними в Законі України «Про фермерське господарство» - самостійно господарювати на землі, власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену сільськогосподарську продукцію, реалізовувати вироблену сільськогосподарську продукцію, не обмежує здійснення витрат платника податку по господарюванню на землі, що не є в його власності чи користуванні, для вироблення сільськогосподарської продукції і її подальшого використання у власній господарській діяльності.

Використання у власній господарській діяльності сільськогосподарської продукції виробленої на землі, що не є у власності та користуванні позивача, підтверджується вищевказаними доказами.

Згідно п.п. 17.1.3., п.п. 17.1.6. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього ж Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф в даному випадку не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення № 471/23-0/1/8544/3480988 від 30.07.2009 року ДПІ у Жовківському районі Львівської області в частині визначення суми податкового зобовязання за основним платежем в сумі 946018,00 грн., а також за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 572608,30 грн. підлягає скасуванню, оскільки судом встановлено відсутність порушення позивачем вимог п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 4.1.6 п.

4.1. ст. 4 Закону України « Про оподаткування прибутку підприємств ».

Щодо податкового повідомлення рішення: № 472/23-0/1/8544/3480988 від 30.07.2009 року ДПІ у Жовківському районі Львівської області, судом не приймаються до уваги твердження відповідача, що орендна плата за землю сплачена фізичною особою ОСОБА_3 не є сплатою Фермерського господарства «Біля Рати» , оскільки визначальним в цьому питанні є надходження коштів до бюджету, про що не заперечує відповідач. Вказана сплата відповідає розміру встановленому відповідачем. Крім цього, на думку суду, сплата коштів ОСОБА_3 не суперечить змісту розділу VII Статуту Фермерського господарства «Біля Рати».

Оцінюючи докази у справі платіжні документи, суд вбачає порушення позивачем вимог ст. ст. 14, 12 Закону України «Про плату за землю» лише в частині неподання звітності за 2007, 2008 роки. Позивачем не підтверджено належними та допустимими доказами подання податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, у відповідності до вимог законодавства.

Згідно п.п. 17.1.1. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Згідно п.п. 17.1.2. цього ж Закону, у разі коли контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «а» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього ж Закону, додатково до штрафу, встановленого підпунктом 17.1.1 цього пункту, платник податків сплачує штраф у розмірі десяти відсотків суми податкового зобов'язання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше п'ятдесяти відсотків від суми нарахованого податкового зобов'язання та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення № 472/23-0/1/8544/3480988 від 30.07.2009 року ДПІ у Жовківському районі Львівської області в частині визначення суми податкового зобовязання за основним платежем в сумі 793,44 грн., а також за штрафними санкціями в сумі 7820,00 грн. підлягає скасуванню частково, оскільки судом встановлено лише порушення позивачем вимог п.п. 17.1.1. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в частині неподання звітності.

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі. Призначення платежу про внесення коштів до статутного фонду, унеможливлює їх зарахування податковою, як безповоротну фінансову допомогу. Понесені фактичні витрати щодо земельної ділянки, яке не є у юридичній власності і користуванні позивача, не спростовуються відповідачем, як валові витрати на виготовлення продукції для її подальшого використання у власній господарській діяльності. Фактична сплата коштів до бюджету з призначенням платежу орендна плата, підтверджується квитанціями про сплату.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані відповідачем не переконують у під ставності заперечень позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобовязані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, чого відповідачем зроблено не було.

З врахуванням вимог ст. 162 КАС України податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської № 471/23-0/1/8544/34809880 від 30.07.2009 року є протиправним і підлягає скасуванню повністю, податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської № 472/23-0/1/8544/34809880 від 30.07.2009 року є протиправним і підлягає скасуванню частково.

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -

П Р И Й Н Я В:

1. Адміністративний позов задоволити частково.

2. Визнати протиправними і скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області № 471/23-0/1/8544/34809880 від 30.07.2009 року повністю.

Визнати протиправними і скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області № 472/23-0/1/8544/34809880 від 30.07.2009 року в частині визначення суми податкового забовязання 8273,44 грн., в тому числі 793,44 грн. основного платежу, 7480,00 грн. штрафних (фінансових ) санкцій .

3. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Фермерського господарства «Біля Рати» (ЄДРПОУ 34809880, Львівська область, Жовківський район, с. Річки, вул. Шевченка, 16) 2,55 грн. судового збору.

5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

6. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України:

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова складена в повному обсязі 18.12.2009 року.

Суддя Гавдик З.В.