
Справа №345/3175/17
Провадження № 2-а/345/23/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.03.2018 р. м.Калуш
Калуський міськрайонний суду Івано-Франківської області
у складі:
головуючого судді Сухарник І.І.
секретаря судового засідання Баран В.В.
за участю: представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуші справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання неправомірною відмову перерахувати пенсію та зобов’язати перерахувати пенсію, суд –
встановив:
що ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії з врахуванням додаткового виду грошового забезпечення – премії 100%, провести перерахунок та стягнення різниці недоплати пенсії з 01.09.2016 та визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, провести перерахунок та стягнення різниці недоплати пенсії з 01.09.2016.
Позивач свої вимоги мотивував тим, що з 31.12.1998 йому призначено пенсію за вислугою років. На даний час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області і отримує пенсію у відповідності до положень ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
При перерахунку пенсії в 2012, згідно Постанови КМУ № 355 від 23.04.2012, відповідачем не було враховано грошового забезпечення вказаного в довідці, виданій відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Івано-Франківській області. Вважає, що в листах відповідача від 18.04.2017 та від 24.05.2017 неправомірно відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки КМУ не було прийнято відповідної постанови щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення. Однак, за цей період часу підвищувалось грошове забезпечення на 120% у 2010, згідно постанови КМУ № 889 від 22.09.2010 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів та підрозділів служби цивільного захисту Державної служб з надзвичайних ситуацій» та Наказу голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 29.12.2016 № 707 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2017». Оскільки, наказами голови Державної служби з надзвичайних ситуацій підвищувалась грошова винагорода (премія) на 300%-700% , тому вважає, що з січня 2017 збільшено щомісячний рівень грошового забезпечення із перерахунку – щомісячна премія особам середнього, старшого та вищого начальницького складу від 300% до 700% посадового окладу. За таких обставин, премія є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який виплачується відповідній категорії осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, що підтверджується правовою позицією ВСУ у постанові від 20.10.2015. Отже, відповідач, не перерахувавши пенсію згідно довідки, виданої відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Івано-Франківській області, та зменшивши надбавку за виконання особливо важливих завдань, порушив вимоги Конституції України. Таким чином, вважає, що пенсія йому повинна бути нарахована з врахуванням премії 100% та надбавки за виконання особливо важливих завдань 50 %, тому просить позов задоволити.
Ухвалою суду від 21.09.2017 відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання на 06.10.2017 о 10:45 год.
06.10.2017 ухвалою суду справу призначено до судового розгляду на 30.10.2017 о 13:00 год.
27.10.2017 від представника відповідача надійшло до суду заперечення в якому відповідач не визнає позов і вважає, що при проведенні перерахунку пенсії управлінням не порушено законодавства. Зокрема, зазначив, що складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначені Постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Згідно ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ст. 51 цього Закону, підставою для проведення перерахунку пенсії є зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати та змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Так, Постановою КМУ № 355 від 23.04.2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ установлено з 01.07.2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України № 2262-ХІІ, збільшивши його з 01.09.2012 до 23 відсотків та з 01.01.2013 до 35 відсотків. Аналогічного висновку дійшов касаційний суд, який вказав, що зазначеною Постановою № 355 КМУ не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ. На підставі наведеного просить у позові відмовити у повному обсязі (а.с. 33-35).
30.10.2017 розгляд справи за клопотанням позивача відкладено на 01.12.2017 о 13:30 год.
01.12.2017 розгляд справи за клопотанням представника відповідача відкладено на 22.12.2017 о 14:00 год.
22.12.2017 розгляд справи за клопотанням представника відповідача відкладено на 15.01.2018 о 11:00 год.
15.01.2018 розгляд справи за клопотанням представника відповідача відкладено на 06.02.2018 о 13:00 год.
06.02.2018 розгляд справи за неявкою всіх сторін по справі відкладено на 28.02.2018 о 08:30 год.
28.02.2018 за клопотанням представника відповідача оголошено перерву до 19.03.2018 о 09:00 год.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_1 позов заперечив з наведених у запереченні підстав та просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не з’явився, однак від нього подана заява, в якій він заперечення відповідача не визнає, оскільки воно ґрунтується на вимогах Постанови КМУ № 355 від 23.04.2012. Позовні вимоги підтримав у повному обсязі, а розгляд справи просить проводити без його участі (а.с. 48).
Суд, заслухавши позицію представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав:
Судом встановлено, що ОСОБА_2 являється пенсіонером та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с. 10). Позивач звертався до відповідача з вимогою про перерахунок пенсії, однак листом відповідача № 281/К-15 від 18.04.2017 та листом Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ № 5599/К-11 від 24.05.2017, йому відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з підстав того, що йому пенсія призначена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства (а.с. 21, 22).
Відповідно до ст. 63-1 ЗУ «Про правові засади цивільного захисту» (чинного на час призначення пенсії) пенсійне забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту здійснюється у порядку та в розмірах, встановлених ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 3 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» встановлено, що «розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням».
Частиною 2 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Конституційний Суд України у рішенні №4-рп/2015 дав офіційне тлумачення положень першого речення частини третьої ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими „усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Згідно ст. 51 ч. 1 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім’ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Згідно листа НП ГУНП в Івано-Франківській області № К-16/108/05/8-2017 від 27.03.2017 вбачається, що у 2012 відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС в Івано-Франківській області видано довідку, в якій розмір грошового забезпечення розрахований у відповідності до Постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 за нормами чинними станом на 01.04.2012 за посадою начальника 1-го загону ЛПО по охороні Калуського ВАТ «Оріана». У вказаній довідці про грошове забезпечення враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад – 1200 грн., оклад за військовим званням підполковник внутрішньої служби – 130 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (35%) – 465 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) – 897,75 грн., премія (82,7%) – 2227,32 грн., що усього складає - 4920,57 грн. (а.с. 19-20).
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 27.09.2017 було задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням додаткового виду грошового забезпечення – надбавки за особливі умови служби, пов’язані з підвищеним ризиком для життя або здоров’я в розмірі 50% від посадового окладу начальника Державного пожежно-рятувального загону з урахуванням окладу за спеціальним званням, провести перерахунок та стягнення різниці недоплати пенсії з 03.09.2016.
На підставі вищевказаного судового рішення, згідно протколу за пенсійною справою 00-6355 (МВС) від 28.02.2018 позивачу ОСОБА_2 здійснений перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за особливі умови служби, пов’язані з підвищеним ризиком для життя або здоров’я в розмірі 50% від посадового окладу начальника Державного пожежно-рятувального загону з урахуванням окладу за спеціальним званням (а.с. 62).
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 в частині визнання дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, провести перерахунок та стягнення різниці недоплати пенсії з 01.09.2016 слід відмовити за безпідставністю.
Позивач вважає, що пенсія йому повинна бути нарахована з врахуванням премії у розмірі 100% посилаючись на Постанову КМУ № 889 від 22.09.2010 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів та підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» та наказу голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 29.12.2016 № 707 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2017».
Педметом регулювання Постанови КМУ № 889 від 22.09.2010, яка з 01.03.2018 втратила чинність, є виплата щомісячної грошової винагороди, а не додатковий вид грошового забезпечення (премії) чи надбавка за виконання особливо важливих завдань. А, наказ голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 29.12.2016 № 707 має тимчасовиий характер, так як виплата такої грошової винагороди дозволена на підставі лише за наявності відповідного наказу голови ДСУНС.
Таким чином, суд вважає, що вищевказані нормативні акти, в розумінні ст. ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не визначають порядку грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, що давало б підстави для проведення перерахунку пенсій за правилами «Порядку» проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008.
Постановою КМУ № 355 від 23.04.2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ установлено з 01.07.2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України № 2262-ХІІ, збільшивши його з 01.09.2012 до 23 відсотків та з 01.01.2013 до 35 відсотків.
Суд вважає, що даною Постановою, КМ України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
Як вже встановлено судом, згідно протоколу за пенсійною справою 00-6355 (МВС) від 28.02.2018, пенсія ОСОБА_2 призначена згідно грошового забезпечення з визначеною премією у розмірі 82,7%, на підставі довідки, виданої у 2012 відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС в Івано-Франківській област, в якій розмір грошового забезпечення розрахований у відповідності до Постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 за нормами чинними станом на 01.04.2012 за посадою начальника 1-го загону ЛПО по охороні Калуського ВАТ «Оріана».
З огляду на наведене, позовні вимоги ОСОБА_2 в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з врахуванням додаткового виду грошового забезпечення – премії 100%, провести перерахунок та стягнення різниці недоплати пенсії з 01.09.2016 не підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв’язку з викладеним, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області слід відмовити у повному обсязі.
На підставі ст. 19 Конституції України, ст. 63-1 ЗУ «Про правові засади цивільного захисту» ст.ст. 43, 51, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ № 355 від 23.04.2012, Постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 та керуючись ст.ст. 241-247 КАС України, суд -
ухвалив:
у позові ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку належної ОСОБА_2 пенсії з врахуванням додаткового виду грошового забезпечення – премії 100%, проведення перерахунку та стягнення різниці недоплати пенсії з 01.09.2016 та визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, проведення перерахунку та стягнення різниці недоплати пенсії з 01.09.2016 – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з часу його проголошення.
Головуючий: