Рішення № 72919114, 19.03.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
822/29/18
Номер документу
72919114
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/29/18

РІШЕННЯ

іменем України

19 березня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участі:секретаря судового засідання Варченко В.В. представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача Андрійчук І.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Війтовецька селищна рада Волочиського району Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до відповідача, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Війтовецька селищна рада Волочиського району Хмельницької області, в якій просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо відмови у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2 га за межами населеного пункту села Мочулинці на території Війтовецької селищної ради Волочиського району Хмельницької області;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2 га за межами населеного пункту села Мочулинці на території Війтовецької селищної ради Волочиського району Хмельницької області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, викладені у листі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 08.11.2017 року № 1467/0-14697/6-17, не входять до вичерпного переліку підстав, встановлених Земельним кодексом України.

Позивач в судове засідання не прибула, хоча була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи належним чином, заяви про розгляд справи за її відсутності до суду не подала.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, та надав суду пояснення за змістом адміністративного позову.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення відповідно до відзиву, поданого на даний адміністративний позов, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у такому відзиві.

В обґрунтування відзиву зазначила, що відповідач, приймаючи оскаржувану відмову, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому підстав для задоволення позову немає.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Війтовецької селищної ради Волочиського району Хмельницької області в судове засідання не прибув, хоча третя особа була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що в червні 2017 року позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою, в якій просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2 га за межами населеного пункту села Мочулинці на території Війтовецької селищної ради Волочиського району Хмельницької області.

Листом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 12.07.2017 року № Л-15296/0-9615/6-17 позивачу відмовлено у задоволенні її заяви, та повідомлено про те, що відповідно до наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 15.10.2014 року № 328 "Про введення в дію рішень колегії Держземагенства України від 14.10.2014 року", при розгляді заяв юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності Головні управління Держгеокадастру мають враховувати позицію органів місцевого самоврядування щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою. Зважаючи на це, позивачу рекомендовано повторно звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з відповідною заявою, надавши погодження органу місцевого самоврядування.

Не погоджуючись із відмовою відповідача, викладеною у листі від 12.07.2017 року № Л-15296/0-9615/6-17, позивач звернулась до суду.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.08.2017 року у справі № 822/2137/17 адміністративний позов ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Війтовецька селищна рада Волочиського району Хмельницької області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо розгляду звернень ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 у строки, визначені статтею 122 Земельного кодексу України.

Визнано протиправними вимоги Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, оформлені листами від 12.07.2017 року № Ф-15281/0-9609/6-17, № Ф-15294/0-9617/6-17, № Л-15295/0-9612/6-17, № Л-15296/0-9615/6-17 щодо надання ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 погодження органу місцевого самоврядування для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту села Мочулинці на території Війтовецької селищної ради Волочиського району Хмельницької області.

Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області розглянути заяви ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту села Мочулинці на території Війтовецької селищної ради Волочиського району Хмельницької області, подані 09.06.2017 року, у відповідності до вимог Земельного кодексу України.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постанова Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.08.2017 року у справі № 822/2137/17 набрала законної сили 02.10.2017 року.

На виконання вказаної постанови Хмельницького окружного адміністративного суду Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянуло заяву ОСОБА_9 від 09.06.2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту села Мочулинці на території Війтовецької селищної ради Волочиського району Хмельницької області.

Листом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області 08.11.2017 року № 1467/0-14697/6-17 їй було відмовлено у задоволенні заяви, з обґрунтуванням того, що перевіряється чи зарезервована дана земельна ділянка для учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції, та встановлюється позиція органу місцевого самоврядування щодо надання даної земельної ділянки у приватну власність, перевіряється чи не використовується земельний масив для випасу худоби індивідуального сектору та запропоновано позивачу постійно ознайомлюватись з інформацією щодо земельних ділянок, які пропонуються передавати в межах норм безоплатної приватизації у власність на офіційному веб-сайті http://khmelnytska.land.gov.ua/info/perelik-zemelnykh-dilianok-dlia-bezoplatnoi-peredachi-u-vlasnist/, та в разі включення бажаної земельної ділянки до вищезгаданого переліку, повторно звернутись до Головного управління з відповідною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України.

Згідно частин 1 статті 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

За приписами частини 3 статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, зокрема для ведення особистого селянського господарства.

Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Відповідно до частини 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 ЗК України.

Згідно з частиною 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 статті 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Судом встановлено, що 07.11.2016 року в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області видано наказ № 22-29617-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", згідно з яким Війтовецькій селищній раді Волочиського району Хмельницької області надано дозвіл на розроблення (з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності сільськогосподарського призначення з метою передачі у комунальну власність для створення громадських пасовищ, орієнтовною площею 17,5000 га, розташованої за межами с. Мочулинці, Волочиського району Хмельницької області (6820985000:03:030) із цільовим призначенням - землі загального користування (громадські пасовища).

Відповідно до частини 1 статті 117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Згідно із частиною 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

На підставі розробленого Війтовецькою селищною радою Волочиського району Хмельницької області проекту землеустрою, державним кадастровим реєстратором відділу Держгеокадстру у Волочиському районі Хмельницької області до Державного земельного кадастру внесено відомості про формування земельної ділянки із присвоєнням їй кадастрового номеру 6820985000:03:030:0001.

Згідно інформації з Публічної кадастрової карти України земельна ділянка, на яку претендує позивач вже сформована як об'єкт цивільних правовідносин та внесена до Державного земельного кадастру Війтовецькій селищній раді Волочиського району Хмельницької області, про що свідчить присвоєний кадастровий номер: 6820985000:03:030:0001 (для сінокосіння та випасання худоби, площею 17,0000 га).

Крім того, зазначене підтверджується наданою відповідачем до суду копією поземельної книги щодо земельної ділянки із вказаним кадастровим номером.

Як вбачається із наданих відповідачем геодезичних знімків, земельна ділянка зазначена позивачем у заяві про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2 га за межами населеного пункту села Мочулинці на території Війтовецької селищної ради Волочиського району Хмельницької області, накладається на земельну ділянку надану Війтовецькій селищній раді Волочиського району Хмельницької області для створення громадських пасовищ.

З урахуванням вказаних обставин, суд зазначає, що місце розташування земельної ділянки на яку претендує позивач не відповідає вимогам частини 7 статті 118 ЗК України, та надання земельної ділянки площею 2,0 га з масиву передбаченого для створення громадських пасовищ прямо порушує права Війтовецької селищної ради Волочиського району Хмельницької області на отримання вказаної земельної ділянки.

Таким чином, станом на час повторного розгляду заяви позивача від 09.06.2017 року, земельна ділянка, зазначена нею у вказаній заяві, вже була зарезервована за Війтовецькою селищною радою Волочиського району Хмельницької області, що об'єктивно підтверджується матеріалами справи.

Крім того, у листі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області 08.11.2017 року № 1467/0-14697/6-17 позивачу було повідомлено про необхідність встановлення позиції органу місцевого самоврядування щодо надання даної земельної ділянки у приватну власність та необхідність перевірки інформації чи не використовується вказаний земельний масив для випасу худоби індивідуального сектору.

Тому суд погоджується з доводами відповідача про те, що відмова позивачу у наданні йому дозволу на розроблення проекту землеустрою для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2 га за межами населеного пункту села Мочулинці на території Війтовецької селищної ради Волочиського району Хмельницької області є законною та обґрунтованою.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підтверджені жодними доказами, а тому задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 1 статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наслідком розгляду справи, суд погоджується з висновками відповідача про те, що в його діях не було жодних протиправних ознак, оскільки відмова у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою прийнята відповідачем в межах чинного законодавства.

Тому суд приходить до висновку, що у задоволенні даного позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 29000, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область,29000, код ЄДРПОУ 39767479), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Війтовецька селищна рада Волочиського району Хмельницької області (вул. Героїв України, буд. 4, смт. Війтівці, Волочиський район, Хмельницька область, 31256, код ЄДРПОУ 04403433) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 22 березня 2018 року

Головуючий суддя В.К. Блонський