Рішення № 72918570, 19.03.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
818/193/18
Номер документу
72918570
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2018 р. справа № 818/193/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Скляр О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/193/18 за позовом ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними дій щодо відмови в зарахуванні до спеціального стажу роботи, що визначає право на призначення пенсії за вислугу років, періоду роботи на посаді слюсаря з ремонту та огляду локомотивів на пункті технічного обслуговування з 16 червня 2002 року по 5 грудня 2017 року та зобов'язання зарахувати до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років працівнику залізничного транспорту періоду роботи на посаді слюсаря з ремонту та огляду локомотивів на пункті технічного обслуговування з 16 червня 2002 року по 5 грудня 2017 року, з часу звернення за призначенням пенсії за вислугою років. Свої вимоги мотивує тим, що він з 16 червня 2004 року по даний час обіймає посаду слюсаря з огляду та ремонту локомотивів на пунктах технічного обслуговування. Маючи намір вийти на пенсію на пільгових умовах відповідно до вимог пункту "а" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (робітник локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах), він звернувся до відповідача з відповідною заявою щодо призначення пенсії за вислугу років. Однак у призначенні пенсії за вислугу років йому було безпідставно відмовлено.

Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що на час звернення до Пенсійного фонду за призначенням пенсії за вислугу років, позивач продовжував працювати на посаді, яка надає йому право на даний вид пенсії. Однак така пенсія призначається лише при залишенні роботи та при наявності визначеного законом розміру спеціального стажу (а.с.30-31) Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Суд, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного. В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою щодо призначення йому пенсії за вислугу років.

Розглянувши вказану заяву, Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області листом від 17.12.2017 №14561/03-11 повідомило ОСОБА_1 про те, що пенсія за вислугу років призначається при звільненні з посади, що дає право на цей вид пенсії. Проте, ОСОБА_1 на момент звернення з вказаною заявою продовжує працювати. Враховуючи зазначену обставину, а також відсутність довідки, яка підтверджує спеціальний стаж роботи, в призначенні пенсії за вислугу років йому відмовлено (а.с.14).

Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії за вислугу років, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій щодо відмови в зарахуванні до спеціального стажу роботи, що визначає право на призначення пенсії за вислугу років, періоду роботи на посаді слюсаря з ремонту та огляду локомотивів на пункті технічного обслуговування з 16 червня 2002 року по 5 грудня 2017 року та зобов'язання зарахувати до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років працівнику залізничного транспорту періоду роботи на посаді слюсаря з ремонту та огляду локомотивів на пункті технічного обслуговування.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Суд вважає за необхідне зазначити, що ОСОБА_1 звертався до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою щодо призначення пенсії за вислугу років.

Проте, до суду позивач звернувся з позовом про оскарження дій відповідача про відмову в зарахуванні до спеціального стажу роботи, що визначає право на призначення пенсії за вислугу років та зобов'язання зарахувати до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років працівнику залізничного транспорту періоду роботи на посаді слюсаря з ремонту та огляду локомотивів на пункті технічного обслуговування.

Тобто, ОСОБА_4 оскаржує до суду дії (бездіяльність) відповідача, які останній не вчиняв, а сам позивач з такими вимогами до відповідача взагалі не звертався.

ОСОБА_1 не надав суду належних доказів звернення до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявами про зарахування до спеціального стажу роботи, що визначає право на призначення пенсії за вислугу років.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Стаття 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначає, що пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. За приписами п."а" ст. 55 вказаного Закону право на пенсію за вислугу років мають: робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України; водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих у технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар'єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи, - після досягнення 55 років і при стажі роботи: для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі; для жінок - не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі.

Стаття 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначає, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Аналогічні підстави призначення пенсії за вислугу року у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії, передбачені п. 2.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок), затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року.

Тобто, обов'язковою умовою для призначення пенсії за вислугу років встановлено залишення місця роботи, що дає право на цей вид пенсії.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, як на день звернення до відповідача про призначення йому пенсії за вислугу років, так і на час звернення до суду, працює на посаді слюсаря з огляду та ремонту локомотивів на пунктах технічного обслуговування 5 розряду пункту технічного обслуговування локомотивів Конотоп.

Вказаний факт також підтверджується копією трудової книжки (а.с. 11-12).

Необхідно зауважити, що Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області не розглядало питання і не приймало рішення щодо зарахування ОСОБА_1 до спеціального стажу роботи, що визначає право на призначення пенсії за вислугу років, періоду роботи на посаді слюсаря з ремонту та огляду локомотивів на пункті технічного обслуговування з 16 червня 2002 року по 5 грудня 2017 року, оскільки ОСОБА_1 до відповідача з такою заявою не звертався.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 є передчасними та безпідставними.

Враховуючи викладене, у суду відсутні законні підстави для визнання протиправними дій щодо відмови в зарахуванні до спеціального стажу роботи, що визначає право на призначення пенсії за вислугу років, періоду роботи на посаді слюсаря з ремонту та огляду локомотивів на пункті технічного обслуговування з 16 червня 2002 року по 5 грудня 2017 року та зобов'язання зарахувати до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років працівнику залізничного транспорту періоду роботи на посаді слюсаря з ремонту та огляду локомотивів на пункті технічного обслуговування з 16 червня 2002 року по 5 грудня 2017 року, з часу звернення за призначенням пенсії за вислугою років.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними дій щодо відмови в зарахуванні до спеціального стажу роботи, що визначає право на призначення пенсії за вислугу років, періоду роботи на посаді слюсаря з ремонту та огляду локомотивів на пункті технічного обслуговування з 16 червня 2002 року по 5 грудня 2017 року та зобов'язання зарахувати до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років працівнику залізничного транспорту періоду роботи на посаді слюсаря з ремонту та огляду локомотивів на пункті технічного обслуговування з 16 червня 2002 року по 5 грудня 2017 року, з часу звернення за призначенням пенсії за вислугою років - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя C.О. Бондар

Повний текст рішення складений 23.03.2018.