Рішення № 72918422, 12.03.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
816/107/18
Номер документу
72918422
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/107/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання – Крутько О.В.,

представника позивача – ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кременчуцької районної ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

10 січня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцької районної ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення від 29.12.2017 "Про недовіру голові Кременчуцької районної державної адміністрації ОСОБА_2".

В обґрунтування своїх вимог зазначив, що рішення прийнято із порушенням процедури таємного голосування, передбаченої ОСОБА_3 Кременчуцької районної ради, та не у спосіб, встановлений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності. 31.01.2018 до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач зазначив, що лічильна комісія забезпечила всі необхідні умови для додержання таємності голосування, у зв'язку із чим приймаючи рішення про недовіру голові Кременчуцької районної державної адміністрації ОСОБА_2 рада діяла відповідно до чинного законодавства та нормативно-правових актів ради.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що розпорядженням Президента України від 29.04.2016 № 174/2016-рп ОСОБА_2 призначено головою Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області /том 1 а.с. 15/.

Розпорядженням голови Кременчуцької районної ради від 08.12.2017 № 59 «Про скликання 17 сесії районної ради 7 скликання» вирішено скликати пленарне засідання сімнадцятої сесії районної ради сьомого скликання на 21 грудня 2017 року о 10 годині та затверджено питання, які винести на розгляд ради, зокрема про звіт голови Кременчуцької райдержадміністрації про виконання програм економічного і соціального розвитку, бюджету Кременчуцького району за 2016 рік і звітний період 2017 року та делегованих районною радою повноважень /том 1 а.с. 23-24/.

29.12.2017 на 17 сесії районної ради 7 скликання прийнято рішення «Про недовіру голові Кременчуцької районної державної адміністрації ОСОБА_2», згідно з яким районна рада вирішила висловити недовіру голові Кременчуцької районної державної адміністрації ОСОБА_2; рішення та протокол лічильної комісії про результати таємного голосування про недовіру голові Кременчуцької районної державної адміністрації ОСОБА_2 направити голові Полтавської обласної державної адміністрації ОСОБА_4, Президенту України ОСОБА_5 для прийняття відповідного рішення /том 1 а.с. 44/.

Позивач не погодився із вказаним рішенням та оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 № 586-XIV передбачено, що голови місцевих державних адміністрацій: 1) очолюють відповідні місцеві державні адміністрації, здійснюють керівництво їх діяльністю, несуть відповідальність за виконання покладених на місцеві державні адміністрації завдань і за здійснення ними своїх повноважень; 2) представляють відповідні місцеві державні адміністрації у відносинах з іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, політичними партіями, громадськими і релігійними організаціями, підприємствами, установами та організаціями, громадянами та іншими особами як в Україні, так і за її межами; 3) призначають на посади та звільняють з посад своїх заступників, керівників структурних підрозділів відповідно до статей 10 та 11 цього Закону; 4) призначають на посади та звільняють з посад керівників апаратів місцевих державних адміністрацій; 4 1) затверджують положення про апарат місцевої державної адміністрації та положення про її структурні підрозділи; 5) укладають та розривають контракти з керівниками підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління відповідної місцевої державної адміністрації, або уповноважують на це своїх заступників; 6) погоджують у встановленому порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників не підпорядкованих підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління органів виконавчої влади вищого рівня, крім керівників установ, підприємств і організацій Збройних Сил та інших військових формувань України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції; 7) в межах затверджених бюджетів виступають розпорядниками коштів відповідних державних адміністрацій, використовуючи їх лише за цільовим призначенням; 8) регулярно інформують населення про стан виконання повноважень, покладених на місцеву державну адміністрацію; 9) утворюють для сприяння здійсненню повноважень місцевих державних адміністрацій консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи, служби та комісії, члени яких виконують свої функції на громадських засадах, а також визначають їх завдання, функції та персональний склад; 10) здійснюють інші функції, передбачені Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня.

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 9 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 № 586-XIV повноваження голів місцевих державних адміністрацій припиняються Президентом України у разі висловлення недовіри більшістю (дві третини) голосів від складу відповідної ради.

Пунктом 29 частини 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання, зокрема, прийняття рішення про недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації.

Відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Статтею 72 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що місцеві державні адміністрації є підзвітними відповідним районним, обласним радам у виконанні програм соціально-економічного і культурного розвитку, районних, обласних бюджетів, підзвітними і підконтрольними у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними, обласними радами, а також у виконанні рішень рад з цих питань.

Районна, обласна рада може шляхом таємного голосування висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обґрунтовану відповідь.

Якщо недовіру голові районної, обласної державної адміністрації висловили не менш як дві третини депутатів від загального складу відповідної ради, Президент України приймає рішення про відставку голови місцевої державної адміністрації.

Отже, наслідком висловлення недовіри голові місцевої державної адміністрації є прийняття Президентом України рішення про відставку голови місцевої державної адміністрації.

Відповідно до частини 15 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

ОСОБА_3 Кременчуцької районної ради 7 скликання затверджено рішенням другої сесії районної ради сьомого скликання від 24.12.2015 «Про ОСОБА_3 Кременчуцької районної ради 7 скликання» /том 2 а.с. 82 - 114/.

Пунктом 37.1 ОСОБА_3 визначено, що таємне голосування обов'язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно з пунктами 37.2., 37.5, 37.7 статті 37 ОСОБА_3 таємне голосування відбувається із застосуванням бюлетенів для таємного голосування. Для протоколювання процедури таємного голосування та підрахунку голосів під час таємного голосування обирається Лічильна комісія. Порядок обрання Лічильної комісії визначений ст. 23 ОСОБА_3. Таємне голосування має здійснюватися депутатом ОСОБА_3 особисто, без стороннього втручання. Кон троль з боку сторонніх осіб за волевиявленням депутата забороняється.

Процедура таємного голосування визначена в статті 39 ОСОБА_3 Кременчуцької районної ради 7 скликання.

Час, місце і порядок проведення таємного голосування визначаються Лічильною комісією, про що вона повідомляє депутатів ОСОБА_3. Лічильна комісія перед початком голосування перевіряє наявність кабін для таємного голосування, опечатує скриньки для таємного голосування та забезпечує всі необхідні умови для додержання таємності голосування.

39.2.Бюлетені видаються безпосередньо біля кабін для таємного голосування згідно Реєстру про одержання бюлетеня для таємного голосування.

39.3.Кожному депутату ОСОБА_3 після пред'явлення ним посвідчення та проставлення особистого підпису в Реєстрі про одержання бюлетеня для таємного голосування Лічильна комісія видає один бюлетень для таємного голосування.

39.4.Голосування проводиться у кабіні для таємного голосування і здійснюється проставленням у бюлетені позначки напроти прізвища кандидата, за якого депутат ради голосує (проставлення позначки навпроти відповіді «так», «ні» або «утримався» – якщо питання передбачає кілька варіантів відповіді). Заповнений бюлетень опускається в прозору скриньку, яка повинна знаходитися біля кабіни для таємного голосування.

В судовому засіданні суд переглянув відеозапис процедури таємного голосування на пленарному засіданні ради 29.12.2017 (початок – 01:52:10) та встановив, що скринька для голосування була не прозорою, як того вимагає ОСОБА_3, та знаходилась не біля кабінки для голосування, а на столі президії. При цьому, за результатами волевиявлення депутатів Кременчуцької районної ради здійснювався контроль з боку сторонніх осіб, зокрема, ОСОБА_4 Кременчуцької районної ради ОСОБА_6

Таким чином, відеозапис свідчить про грубі порушення у процедурі таємного голосування під час прийняття рішення про недовіру голові Кременчуцької районної державної адміністрації ОСОБА_2

Відповідно до статті 13 ОСОБА_3 проводить свою роботу сесійно. ОСОБА_7 складається з пленарних засідань ОСОБА_7, а також засідань постійних комісій ОСОБА_7. Постійна комісія або робоча група ОСОБА_7 може проводити своє засідання у перервах пленарного засідання ОСОБА_7 у тих випадках, коли питання визнано невідкладним, чи за дорученням ОСОБА_7, якщо пленарне засідання ОСОБА_7 пов'язане з проведенням виборів, призначенням або затверджен ням на посади посадових осіб.

Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів невідкладності питання щодо прийняття рішення про висловлення недовіри голові Кременчуцької районної державної адміністрації ОСОБА_2

В обґрунтування рішення від 29.12.2017 зазначено, що у період із травня 2016 року по грудень 2017 року голова Кременчуцької районної державної адміністрації ОСОБА_2 до виконання ряду своїх прямих службових обов’язків ставився поверхово - у проблемні питання життєдіяльності району не вникав, виявляючи при цьому бездіяльність і непрофесійність, провокував виникнення соціальної напруги в громадах району та недовіри до виконавчої влади.

Однак, в рішенні від 29.12.2017 чітко не визначено конкретних дій (бездіяльності) ОСОБА_2, які призвели до прийняття рішення про висловлення недовіри.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при прийнятті спірного рішення відповідачем грубо порушено процедуру його прийняття, визначену Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ОСОБА_3 Кременчуцької районної ради.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 (пр-т. Першотравневий, 26, кв.7, м. Полтава, 36011, РНОКПП НОМЕР_1) до Кременчуцької районної ради ( вул. Соборна, 14/23, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 22543942) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцької районної ради від 29.12.2017 "Про недовіру голові Кременчуцької районної державної адміністрації ОСОБА_2".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 22 березня 2018 року.

Суддя А.Б. Головко