МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2018 р.
№ 814/2515/17
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Устинова І.А., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:
ФГ "Агростар Сістемс",
вул. Силікатна, 273, оф.7, м. Миколаїв, 54048
до відповідача:
Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області,
вул. Будівельників, 15-А, м.Миколаїв, 54034
про:
визнання протиправною та скасування постанови від 28.09.2017р. № 009677,
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство «Агростар Сістемс» (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови № 009677 від 28.09.2017 року.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтув тим, що постанова № 009677 від 28.09.2017 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700,00 грн. не відповідає нормам чинного законодавства, оскільки позивач не порушував ст.48 Закону України “ Про автомобільний транспорт”.
Відповідач надав суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що перевірка проводилась відповідно до вимог законодавства про автомобільний транспорт, в ході перевірки виявлено порушення нормативних вагових параметрів, про що складено відповідні документи та складена відповідна постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Сторони у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлеyі належним чином.
З врахуванням положень частин 1, 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF 95 XI 430 з реєстраційним номером ВЕ2591ВМ та напівпичіпом LUECK SKF 35 з реєстраційним номером ВН2250ХО (далі - транспортний засіб), який належать на праві власності позивачу, що рухався по маршруту с. Ташань Переяслав-Хмельницького району Київської області с. Молодіжне Овідіопольського району Одеської області, вантаж: пшениця насипом, проходив рейдову перевірку по трасі М-05 «Київ-Одеса».
07.09.2017 року Управлінням Укртрансбезпеки в Миколаївській області складено Акт № 0152090 від 09.08.2017 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (далі - Акт), яким встановлено, що фактична загальна маса транспортного засобу складає 39,08 т. (допустимою нормою є 40,0 т.); фактичне навантаження на здвоєну ось транспортного засобу складає 23,32 т., в той час як нормою є 22 т.; плата за проїзд у зв’язку з перевищенням нормативних параметрів в розмірі 234,80 євро.
До Акту посадовою особою відповідача, 09.08.2017р., у відповідності з Порядком здійснення габаритно- вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007р. № 879, було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 0152090 (далі - Розрахунок).
Згідно складеного розрахунку № 0152090 від 09.08.2017 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за перевищення ваги на одиничну вісь, розмір плати за проїзд складає 234,80 євро.
Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 р., передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства), здійснює державний нагляд (контроль) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (п. п. 1, 4, п.п. 15, 27 п. 5).
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 р. "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
У відповідності до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 р. (п. 3) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно Правил дорожнього руху (п. 22.5) передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т).
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Згідно з п.п.21,22 постанови Кабінету Міністрів України « Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В матеріалах справи містяться: товарно-транспортна накладна № 00969 від 08.08.2017 року та сам Акт від 09.08.2017 року, які свідчать, що автомобіль DAF 95 XI 430 з реєстраційним номером ВЕ2591ВМ та напівпичіпом LUECK SKF 35 з реєстраційним номером ВН2250ХО, що належить фермерському господарству "Агростар Сістемс"», який перевозив насипом вантаж - пшениця, мав загальну массу 39,08 т (нетто). Дана вага не перевищує максимально допустиму вагу 40,0 т.
Законодавством встановлено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування.
Але, доказів того, що транспортний засіб затримувався після проведення габаритно-вагового контролю до внесення плати за проїзд відповідач суду не надав.
Проходження габаритно-вагового контролю автомобільного транспорту позивача здійснювалось на пересувних автомобільних вагах у динамічному стані (русі). Позивач здійснював перевезення зерна пшениці, що є сипучим вантажем, який постійно переміщується по всім осям транспортного засобу під час його руху. Таке зважування не дозволяє врахувати перерозподіл тиску на осі, зсув центру ваги при нахилі навісного обладнання при заїзді на платформу ваг, коли починається рівномірний рух сипучого вантажу.
Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, яким керувався відповідач, не передбачає порядку здійснення зважування транспортного засобу з сипучим вантажем.
Відповідна методика, згідно якої ( п. 19) зазначеного вище Порядку повинно проводитись вимірювання, відсутня.
Відсутність вимог щодо нормативів навантаження транспортного засобу з відповідним видом вантажу унеможливлює встановлення факту порушення вагових параметрів, оскільки вони в будь-якому випадку при зважуванні автомобіля у динамічному стані не будуть відображати дійсну вагу по осях.
Відповідно до п.19 Порядку № 879 передбачено, що під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансбезпека або її територіальні органи керуються методикою, затвердженою Мінекономрозвитку.
Єдиною методикою виконання вимірювань поосьових навантажень на маси вантажних транспортних засобів у русі в Україні є лише Методика виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів у русі, розроблена Харківським національним автомобільно-дорожнім університетом Державної служби автомобільних доріг України, затверджена заступником голови Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор), атестована у відповідності з ГОСТ 8.010-99 Національним науковим центром «Інститут Метрології», свідоцтво про атестацію № 02-84-08 (далі Методика).
Вказана методика не розповсюджується на транспорті засоби з рідким вантажем або вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу в русі. Зазначене свідчить про відсутність вимог щодо нормативів навантаження транспортних засобів з відповідним видом вантажу, та, відповідно, про неможливість встановлення факту порушення вагових параметрів.
Таким чином, відсутність інформації про назву, технічні характеристики, наявність свідоцтва про метрологічну реєстрацію ваг в ДП Укрметртестстандарт на предмет їх відповідності технічним характеристикам у складених 07.09.2017р. Акті №0157179 та Розрахунку, є прямим доказом порушення з боку Укртрансбезпеки процедури проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу, належного позивачу.
Крім того, відсутність методики виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів із вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу в русі (а пшениця є саме таким вантажем), свідчить про неможливість встановлення достовірного та точного показника навантаження на кожну з осей транспортного засобу.
А відповідна методика, згідно якої у відповідності до п. 19 зазначеного вище Порядку повинно проводитись вимірювання, відсутня. Суд погоджується з твердженням позивача про недостовірність показників осьового навантаження, оскільки відсутність вимог щодо нормативів навантаження транспортного засобу з відповідним видом вантажу унеможливлює встановлення факту порушення вагових параметрів та вони в будь-якому випадку при зважуванні автомобіля у динамічному стані не будуть відображати дійсну вагу по осях.
Відсутність у матеріалах справи таких доказів, зібраних і зафіксованих належним чином, унеможливлює прийняття постанови (рішення) про накладення адміністративно-господарської санкції у вигляді адміністративно-господарського штрафу.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідачем не доведено, що постанова про застосуваня адміністративно-господарського штрафу є правомірною та складеною відповідно до вимог чинного законодавства, тому позов належить задовольнити.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ФГ "Агростар Сістемс" (вул. Силікатна, 273, оф.7, м. Миколаїв, 54048, код ЄДРПОУ 37912793) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Будівельників, 15-А, м. Миколаїв, 54034, код ЄДРПОУ 39816845) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господпрського штрафу в розмірі 1700 грн. № 009677 від 28.09.2017 року.
3. Присудити на користь ФГ «Агростар Сістемс» (вул. Силікатна, 273, оф.7, м. Миколаїв, 54000, код ЄДРПОУ 37912793) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54000, код ЄДРПОУ 39816845) судовий збір в сумі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.), сплачений квитанцією від 12.12.2017 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя І. А. Устинов