
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2018 року ЛуцькСправа № 803/470/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
при секретарі судового засідання Масюк Г.С.,
за участю представників заявника Пивовара В.В., Арендарчука О.Ю.,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши в відкритому судовому засідання заяву Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, заявник) звернулось до суду із заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (далі - ФОП ОСОБА_4, відповідач) про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків з підстав відмови в допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення фактичної перевірки.
Вказана заява мотивована тим, що заявником на підставі наказу №1154 від 19 березня 2018 року у відповідності до вимог підпунктів 20.1.10, 20.1.11 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, підпунктів 80.2.5, 80.2.6 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та з метою перевірки дотримання чинного законодавства щодо обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів призначено фактичну перевірку з 19 березня 2018 року торгівельного об'єкту - магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: АДРЕСА_2, де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_4
На підставі вказаного наказу і направлень на перевірку посадовими особами контролюючого органу 19 березня 2018 року здійснено виїзд за місцем проведення господарської діяльності відповідачем, де зроблено контрольну закупку товару на суму 73,30 грн., яка не була проведена через РРО, без роздрукування та видачі відповідного розрахункового документа.
Після пред'явлення відповідних службових посвідчень було запропоновано особі, яка проводить розрахункові операції ознайомитись з копією наказу на проведення перевірки та направленнями, однак вказана особа, відмовила у допуску до проведення фактичної перевірки, у зв'язку із чим було складено акт відмови від допуску до перевірки № 3/40-01 від 19 березня 2018 року та акт про відмову від підпису у наказі та направлені на перевірку №2/40-01 від 19 березня 2018 року.
20 березня 2018 року о 15:30 год. ГУ ДФС у Волинській області було прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків - ФОП ОСОБА_4 на підставі підпункту 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України у зв'язку із відмовою від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки.
У зв'язку із наведеним ГУ ДФС у Волинській області просило підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків.
Представники заявника в судовому засіданні подану заяву про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків підтримали із підстав у ній викладених, та просили її задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заяву не визнав та просив в її задоволенні відмовити, оскільки відповідач дізнався від продавця магазину про проведення перевірки тільки 22.03.2018 року та повідомив контролюючий орган про можливість проведення перевірки за його участі.
Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимога заяви є обґрунтованою та підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 19 березня 2018 року на підставі підпунктів 20.1.10, 20.1.11, пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, підпунктів 80.2.5, 80.2.6 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» з метою перевірки дотримання чинного законодавства щодо обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів начальником ГУ ДФС прийнято наказ №1154 про проведення фактичної перевірки господарської одиниці - магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: АДРЕСА_2, де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_4 тривалістю 10 діб починаючи з 19 березня 2018 року, з питань дотримання вимог Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, обіг, зберігання спирту, алкогольних напоїв в тютюнових виробів, а також видано направлення на перевірку від 19 березня 2018 року № 171, № 172 (а.с.9-11).
19 березня 2018 року головними державними ревізори - інспекторами ГУ ДФС у Волинській області було здійснено виїзд за місцем проведення господарської діяльності ФОП ОСОБА_4
До початку перевірки була проведена контрольна розрахункова операція за загальну суму 73,30 грн. (вино «Кагор» тетра пакет 1,0 л. по ціні 45,00, сигарети «LM LOFT 4» сині по ціні 28,30 грн., яка не була проведена особою , що проводила розрахунок, через реєстратор розрахункових операцій (РРО), без роздрукування та без видачі відповідного розрахункового документа на повну суму проведеної операції.
Після пред'явлення, службовими особами контролюючого органу, службових посвідчень, особі яка проводила розрахункові операції - ОСОБА_5 запропоновано ознайомитись з копією наказу на проведення фактичної перевірки та направленнями, а також розписатися в них, проте остання, відмовила попустити ревізорів до проведення фактичної перевірки та надати будь які пояснення, щодо причин не допуску до перевірки, у зв'язку із чим було складено акт відмови від допуску до перевірки № 3/40-01 від 19 березня 2018 року, акт про відмову від підпису у наказі та направлені на перевірку №2/40-01 від 19 березня 2018 року та акт відмови від знайомлення та отримання другого примірника акту про відмову від підпису у наказі та направленні на перевірку та акту відмови від допуску до перевірки 4/40-01 від 19 березня 2018 (а.с.12-14).
20 березня 2018 року о 15:30 год. начальником ГУ ДФС у Волинській області було прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ФОП ОСОБА_4, у зв'язку із відмовою в допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки (а.с.6).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Обов'язки та компетенція контролюючих органів, повноваження їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначені Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до підпунктів 20.1.4, 20.1.10, 20.1.11 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів; проводити контрольні розрахункові операції до початку перевірки платника податків щодо дотримання ним порядку проведення готівкових розрахунків та застосування реєстраторів розрахункових операцій. Товари, отримані службовими (посадовими) особами контролюючих органів під час проведення контрольної розрахункової операції, підлягають поверненню платнику податків у непошкодженому вигляді. У разі неможливості повернення такого товару відшкодування витрат здійснюється відповідно до законодавства з питань захисту прав споживачів.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пункту 80.1. статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Згідно з пунктами 80.2.2, 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів; у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок передбачені статтею 81 ПК України.
Зокрема, відповідно до пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків (пункт 81.2 статті 81 ПК України).
Як свідчать матеріали справи, посадові особи, а саме головні державні ревізори - інспекторами ГУ ДФС у Волинській області Демчук В.Г. та Дячок М.І. за наявності наказу на проведення перевірки та направлень на перевірку, не були допущені до проведення фактичної перевірки торгівельного об'єкта - магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», де здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_4, особою ОСОБА_5 яка здійснювала розрахункові операції, що підтверджується відповідними актами.
Доказів про оскарження наказу №1154 від 19 березня 2018 року на проведення перевірки чи рішення від 20 березня 2018 року про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ФОП ОСОБА_4 в судовому чи адміністративному порядку суду не надано.
Винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом є адміністративний арешт майна платника податків (пункт 94.1 статті 94 ПК України).
Згідно з пунктом 94.6 статті 94 ПК України, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.
Так, вимогами підпункту 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 ПК України встановлено, що арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Згідно з пунктом 94.5 статті 94 ПК України, арешт майна може бути повним або умовним. Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.
Відповідно до пункту 94.10 статті 94 ПК України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу доходів і зборів (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом. Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.
Зазначена норма ПК України кореспондує з частиною сьомою статті 283 КАС України, відповідно до якої у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає рішення по суті заявлених вимог не пізніше 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду.
Як встановлено пунктом 2 частини першої статті 283 КАС України провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо: підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Таким чином, з врахуванням встановлених судом обставин, зокрема, факту не допуску особою, яка здійснювала розрахункові операції (касир - ОСОБА_5.) посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, суд дійшов висновку, що ГУ ДФС у Волинській області правомірно у відповідності до статті 94 ПК України застосовано умовний адміністративний арешт майна платника податків ФОП ОСОБА_4 згідно з рішенням від 20 березня 2018 року, тому вимога заявника щодо підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 8 статті 283 КАС України рішення суду, прийняте по суті заявлених вимог визначених пунктом 2 частини першої статті 283 КАС України підлягає негайному виконанню.
Керуючись статтями 241, 242, частиною третьою статті 243, статтями 245, 246, 268, 283, 295, 297, підпункту 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 39400859) про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків задовольнити повністю.
Підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна платника податків фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (43000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1), застосованого рішенням Головного управління ДФС у Волинській області від 20 березня 2018 року.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Подання апеляційної скарги на рішення суду у справах визначених пунктом 2 частини першої статті 283 КАС України (підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків), не перешкоджає його виконанню.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складання.
До початку функціонування Єдиної судово-інформаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Волинський окружний адміністративний суд.
Повне судове рішення складено 22 березня 2018 року.
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський