Постанова № 72898027, 19.03.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
461/2865/17
Номер документу
72898027
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/378/18

ОСОБА_1 апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Онишкевича Т.В.,

суддів Обрізка І.М., Яворського І.О.,

з участю секретаря судових засідань ОСОБА_2,

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Управління регулювання забудови Департаменту містобудування ОСОБА_1 міської ради на постанову Галицького районного суду м. Львова, прийняту о 16 годині 9 хвилин 4 грудня 2017 року у м. Львові суддею Стрельбицьким В.В. (час складення повного тексту постанови не вказано), у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Фантазія» до Управління регулювання забудови Департаменту містобудування ОСОБА_1 міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 комунальне підприємство «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_3», Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку ОСОБА_1 міської ради про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 квітня 2017 року товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Фантазія» (далі – ТОВ «Фантазія») звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Управління регулювання забудови Департаменту містобудування ОСОБА_1 міської ради (далі – Управління регулювання забудови) про відмову ТОВ «Фантазія» у продовженні терміну дії паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика на проспекті ОСОБА_4, 81 у м. Львові, прийняте на підставі рішення комісії зі встановлення літніх майданчиків від 6 березня 2017 року та 13 березня 2017 року, та зобов’язати відповідача продовжити товариству термін дії вказаного паспорта відповідно до заяви, зареєстрованої у Центрі надання адміністративних послуг 1 березня 2017 року за № 2-4979-С-2404.

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 4 грудня 2017 року у справі № 461/2865/17 позов було задоволено.

У апеляційній скарзі Управління регулювання забудови просить зазначене судове рішення скасувати та прийняти нове про відмову в задоволенні позову. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що Порядком отримання паспортів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об’єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженим ухвалою ОСОБА_1 міської ради № 2452 від 5 березня 2009 року (зі змінами), можливість продовження терміну дії паспорта літнього майданчика можлива лише для продовження дії дозволів на розміщення відкритих літніх майданчиків на термін до 5 років, виданих до набрання чинності цієї ухвали, тобто до 2009 року. При цьому у даному випадку позивач мав би звернутись до Управління регулювання забудови із заявою про укладення паспорту літнього майданчику терміном на 5 років, а не його продовження, оскільки можливість продовження дії такого паспорта у даному випадку не передбачена.

Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що між ТОВ «Фантазія» та ОСОБА_1 комунальним підприємством «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_3» 15 листопада 2005 року було укладено договір оренди № П-074 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), відповідно до якого Орендодавець зобов’язується передати, а Орендар зобов’язується прийняти в строкове платне користування нерухоме майно – нежитлові приміщення, позначені на плані номерами 1, 2, 4, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 загальною площею 532,3 м2. на першому поверсі, номерами 30, 36, 39, 40 загальною площею 1028,3 м2 на другому поверсі будівлі «А-2» за адресою м. Львів, проспект Червоної Калини, 81, що перебуває на балансі Львівського комунального підприємства «Культурно – освітній центр імені ОСОБА_3. Строк дії вказаного договору з урахуванням додаткового договору від 13 грудня 2006 року в п.4.1 встановлено з 15 листопада 2005 року по 14 листопада 2015 року.

При цьому ТОВ «Фантазія» вносило орендну плату та оплату комунальних послуг впродовж 2015-2017 років, а також продовжувало використовувати орендовані приміщення. Зважаючи на зазначені факти та положення договору оренди № П-074 від 15 листопада 2005 року, суд дійшов переконання, що дія договору оренди продовжена і відмова у продовженні терміну дії паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика на проспекті ОСОБА_4, 81 у місті Львові є незаконною.

Даючи правову оцінку оскаржуваному судовому рішенню та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Як безспірно встановлено судом першої інстанції, ТОВ «Фантазія» здійснювало встановлення відкритого літнього майданчика за адресою м. Львів, проспект Червоної Калини, 81 протягом відповідних сезонів у 2013-2016 роках.

Такий майданчик встановлювався на підставі паспорта відкритого літнього майданчика № 302 від 12 серпня 2013 року, виданого Управлінням архітектури Департаменту містобудування ОСОБА_1 міської ради у відповідності до Порядку отримання паспортів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об’єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого ухвалою ОСОБА_1 міської ради № 2452 від 5 березня 2009 року (із змінами, внесеними ухвалами № 3559 від 03 червня 2010 року та № 1266 від 16 лютого 2012 року).

1 березня 2017 року позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг м. Львова із заявою про продовження терміну дії паспорта на розміщення відкритого літнього майданчика на пр. Червоної Калини, 81, однак йому відповідачем листом № 2404-606 від 21 березня 2017 року було відмовлено.

Згідно із пунктом 4.1.21 Положення про управління регулювання забудови департаменту містобудування ОСОБА_1 міської ради, що затверджене рішенням виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради № 1072 від 18 листопада 2016 року, в редакції рішення № 396 від 13 травня 2017 року, надання паспортів на встановлення відкритих літніх майданчиків віднесено до компетенції даного управління.

Спірні відносини регулюються Порядком отримання паспортів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об’єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, що затверджений ухвалою ОСОБА_1 міської ради № 2452 від 05 березня 2009 року (зі змінами) (далі – Порядок).

Відповідно до пункту 1.2 Порядку відкритий літній майданчик – стаціонарний або тимчасовий (щоденного демонтажу) пункт ресторанного господарства, який розташовується виключно біля стаціонарного закладу (ресторану, кафе, бару, їдальні) у теплий період року з 1 квітня по 1 листопада і не має закритого приміщення для тимчасового перебування. Пункт 1.3 визначає, що паспорти на встановлення відкритих літніх майданчиків видає управління архітектури департаменту містобудування на підставі позитивних висновків комісії з видачі паспортів на встановлення відкритих літніх майданчиків (надалі – комісія), склад якої затверджується ухвалою міської ради. Окрім того, на підставі нормативно-розпорядчих документів міської ради департамент економічної політики видає одноразові паспорти на розміщення тимчасових відкритих літніх майданчиків без прив’язки до стаціонарних закладів ресторанного господарства у разі проведення свят, фестивалів, фестин.

Пунктом 3.1 Порядку встановлено, що паспорт відкритого літнього майданчика надається терміном до 5 років з правом розміщення літніх майданчиків виключно у межах сезонного періоду, з 1 квітня до 1 листопада поточного року.

При цьому пунктом 3.2 зазначеного Порядку передбачено, що дія паспорта відкритого літнього майданчика починається з 1 квітня поточного року (або з дати, вказаної у заяві) і закінчується 1 листопада.

Одночасно пунктом 3.3 цього ж Порядку визначено, що за умови наявності у заявника договору оренди земельної ділянки право на розміщення літнього майданчика сезонним періодом не обмежується, термін дії паспорта відкритого літнього майданчика встановлюється на період дії договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до матеріалів справи між ТОВ «Фантазія» та Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики ОСОБА_1 міської ради укладено договір на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об’єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення № О-302-13(П) від 4 вересня 2013 року, терміном дії з 1 квітня 2013 року по 31 жовтня 2013 року; з 1 квітня 2014 року по 31 жовтня 2014 року та з 1 квітня 2015 року по 31 жовтня 2015 року.

15 листопада 2005 року між ЛКП «Культурно-освітній центр імені ОСОБА_3» та ТОВ «Фантазія» було укладено договір оренди № П-074 нежитлових приміщень за адресою м. Львів, пр. Червоної Калини, 81 та 30 грудня 2006 року укладено додатковий договір до договору оренди. Строк дії договору оренди встановлено з 15 листопада 2005 року по 14 листопада 2015 року з умовою автоматичного продовження оренди на той самий строк і на тих же умовах за відсутності протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору заяви однієї із сторін про припинення дії договору.

4 вересня 2013 року між Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики ОСОБА_1 міської ради та ТОВ «Фантазія» було укладено договір № О-302-13 (П) на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, у відповідності до умов якого позивачу надано у тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності на розміщення відкритого літнього майданчика за адресою: м. Львів, пр. Червоної Калини, 81.

Таким чином, матеріалами справи не підтверджено, а судом не встановлено, що ТОВ «Фантазія» мало на правах оренди земельну ділянку. Відтак, оскільки позивачем укладалися договори виключно на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності для розміщення об’єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, то пункт 3.3 Порядку на нього не розповсюджується.

При цьому апеляційний суд погоджується з твердженням апелянта про те, що у даному випадку позивач мав би звернутись із заявою до Управління регулювання забудови щодо укладення паспорту літнього майданчику терміном на 5 років, а не його продовження, оскільки можливість продовження дії паспорта літнього майданчика у випадку позивача не передбачена Порядком.

Одночасно апеляційний суд вважає безпідставними посилання представника позивача у ході апеляційного розгляду у підтримку обґрунтованості рішення суду першої інстанції на те, що подані на розгляд відповідача документи фактично дозволяли вирішити питання про видачу нового паспорта літнього майданчика, оскільки як у заяві від 1 березня 2017 року (а.с. 11) так і у позовній заяві (а.с. 2) ТОВ «Фантазія» ставило питання саме про продовження терміну дії паспорта літнього майданчика.

Відповідно до положень частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, та невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.

Підсумовуючи наведене, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції неповно з’ясував обставини справи та допустив невідповідність своїх висновків таким, а відтак постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову про відмову у задоволенні позову ТОВ «Фантазія».

Підстав для вирішення питання про розподіл судових витрат за наслідками апеляційного перегляду у відповідності до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства немає.

Керуючись статтями 241, 243, 308, 310, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Управління регулювання забудови Департаменту містобудування ОСОБА_1 міської ради задовольнити.

Скасувати постанову Галицького районного суду м. Львова від 4 грудня 2017 року у справі № 461/2865/17 та у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Фантазія» відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Т.В.Онишкевич

Судді І.М.Обрізко

ОСОБА_5

Постанова у повному обсязі складена 21 березня 2018 року.