
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/32/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Довгополова О.М., Шинкар Т.І.,
за участю секретаря судового засідання: Дідик Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року, головуючий суддя Матуляк Я.П., ухвалена у м. Івано-Франківську, у справі №809/1533/17 за адміністративним позовом управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до відділу освіти Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
В С Т А Н О В И В:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (надалі - Управління, позивач) звернулося до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відділу освіти Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області (надалі - Відділ, відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги мотивовані тим, що при проведені перевірки відповідача щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки виявлено порушення вимог законодавства за наслідками яких створюється реальна загроза життю та здоров»ю людей. З метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю та здоров»ю людей, позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Крилос за адресою: вул. Т. Шевченка, 16 а, с. Крилос, Галицький район, Івано-Франківська область, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім робіт пов»язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Управління оскаржило її в апеляційному порядку, яке покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, не надання належної правової оцінки наявним доказам, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що на момент прийняття судом першої інстанції оскаржуваної постанови, існували та продовжують мати місце порушення законодавства у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу для життя і здоров»я людей та слугували підставою для звернення до суду із заявленим позовом, то й відповідно існували всі фактичні та правові підстави для задоволення позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у зв»язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши наявні у справі письмові докази та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що на підставі наказу Галицького районного відділу управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано - Франківській області «Про проведення перевірки» від 05.10.2017 року №33, посвідчення на проведення перевірки від 06.10.2017 року за №2257, посадовими особами Галицького районного відділу управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано - Франківській області проведено позапланову перевірку додержання вимог законодавства з питань цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Крилос, розташованої за адресою: вул. Т. Шевченка, 16а, с. Крилос, Галицький район, Івано - Франківська область, за результатами якої було встановлено ряд порушень Правил пожежної безпеки, які зафіксовані в акті перевірки щодо додержання суб»єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за №34, а саме: дерев»яні конструкції горища спортивної зали не оброблено вогнетривким розчином (п. 2.5 розділ 2 глава ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні); другий поверх будівлі не забезпечений двома евакуаційними виходами (п. 1.4 розділ 1 глава VІ Правил пожежної безпеки в Україні); приміщення школи не забезпечені необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння (п. 3.6 розділ 3 глава V Правил пожежної безпеки в Україні); не проведені заміри опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (п. 1.20 розділ 1 глава ІV Правил пожежної безпеки в Україні); на території школи не встановлено пожежний щит з необхідним інвентарем (п. 3.11 розділ 3 глава V Правил пожежної безпеки в Україні); біля р. ОСОБА_1 не влаштовано під»їзд з пірсом для встановлення пожежних автомобілів (п.п. 6 п. 2.1 розділ 2 глава V Правил пожежної безпеки в Україні); електричні щити не оснащені схемами підключення споживачів з пояснювальними написами (п. 1.16 розділ 1 глава ІV Правил пожежної безпеки в Україні).
Акт перевірки складено в присутності директора загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Крилос ОСОБА_2, що підтверджується підписом останнього. Будь - яких пояснень, зауважень чи заперечень щодо проведеної перевірки та виявлених порушень директором не зроблено.
За результатами перевірки Галицьким районним відділом управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано - Франківській області винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за №39 від 27.10.2017 року, яким запропоновано вжити заходи по усуненню порушень виявлених перевіркою.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що виявленні порушення не викликають необхідність застосування судом заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель, споруд та приміщень відповідача, з врахуванням того, що останнім було вжито необхідних заходів, спрямованих на дотримання пожежної безпеки у загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів с. Крилос.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (надалі - Закон) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов»язки та відповідальність суб»єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Статтею 1 Закону визначено, що державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб»єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 1 ст. 4 Закону визначено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб»єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Частинами 1, 2, 6 ст. 7 Закону визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб»єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім»я та по батькові і засвідчується печаткою. За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб»єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб»єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб»єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб»єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід»ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб»єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб»єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Частиною 7 ст. 7 Закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п»яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відносини, пов»язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов»язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулюються Кодексом цивільного захисту України (надалі - Кодекс).
Відповідно до ст. 66 Кодексу центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 67 Кодексу визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб»єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об»єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров»ю людей.
Частиною 2 ст. 68 Кодексу встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров»ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 70 Кодексу підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об»єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Частиною 2 цієї статті визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об»єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
З матеріалів справи видно, що відповідно до договору №565 від 20.11.2017 року, укладеного між відділом освіти Галицької районної державної адміністрації як Замовником та ТОВ «Пожежна будівельна фірма «Схід» як Виконавцем, Замовник доручає, а Виконавець бере на себе виконання робіт по поверхневій вогнезахисній обробці дерев»яних конструкцій горища будівлі спортивної зали Крилоської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Крилос (а.с. 33).
Листом від 22.11.2017 року №894/02-05 начальник відділу освіти Галицької районної державної адміністрації звернувся до директора ГКП «Капітальне будівництво» із проханням виготовити технічну документацію по влаштуванню аварійних протипожежних виходів по Крилоській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів с. Крилос (а.с. 27).
Між відділом освіти Галицької районної державної адміністрації як Замовником та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 як Постачальником укладено договори про закупівлю товарів від 16.11.2017 року №522 та №523 (а.с. 29, 31), у відповідності до яких Постачальник зобов»язується поставити Замовнику товар, зазначений в договорі, а саме: щит пожежний та вогнегасник, а Замовник прийняти і оплатити даний товар. Факт здійснення господарських операцій з поставки вогнегасника ВП-5 та щита пожежного (укомплектованого) підтверджується видатковими накладними від 17.11.2017 року №41 (а.с. 32) та №43 (а.с. 30).
Відповідно до договору №022л2017/№566 від 20.11.2017 року, укладеного між відділом освіти Галицької районної державної адміністрації як Замовником та ТОВ «Будівельні Автоматизовані Технології» як Підрядником, останній зобов»язується на свій ризик своїми силами та засобами виконати за завданням Замовника послуги по заміру опору ізоляції і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання Крилоської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (а.с. 34-35).
20.11.2017 року начальник відділу освіти Галицької районної державної адміністрації звернувся до голови Галицької районної державної адміністрації із проханням надати фінансову допомоги на влаштування пірсу біля р. ОСОБА_1 для встановлення пожежних машин, що підтверджується листом №892/02-05 (а.с. 28).
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що ризик виникнення пожежі має вірогідний характер і він безпосередньо не виникає внаслідок виявлених порушень, то позивач вправі на підставі положень статтей 68, 69 Кодексу цивільного захисту України самостійно вжити заходи реагування шляхом видачі приписів, постанов і розпоряджень щодо усунення таких порушень.
Колегія суддів прийшла до переконливого висновку про те, що позивачем не доведено необхідності застосування саме судом заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації певних будівель, споруд і приміщень відповідача.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів дійшла до висновку про те, що відповідачем вжито необхідних заходів, спрямованих на дотримання пожежної безпеки у загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів с. Крилос та усунення порушень, виявлених перевіркою, через що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а відтак до задоволення не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року у справі №809/1533/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо в до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_1 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5
Повний текст постанови складено 22.03.2018 року.