Постанова № 72863811, 20.03.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2018
Номер справи
806/2947/17
Номер документу
72863811
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шуляк Л.

,А.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"20" березня 2018 р. Справа № 806/2947/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Моніча Б.С.

ОСОБА_2,

за участю секретаря судового засідання Шведюк М.М.,

представника позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "21" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії , -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 21.11.2017р. позов задоволено. Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови ОСОБА_3 у прийнятті та надсиланні до органу Пенсійного фонду України документів про призначення пенсії за вислугу років. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України прийняти від ДУ "ТМО МВС України по Житомирській області" документи про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_3 та надіслати їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Стягнуто з Міністерства внутрішніх справ України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 1280 (тисяча двісті вісімдесят) грн. витрат по сплаті судового збору.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Міністерство внутрішніх справ України звернулось до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові. В апеляційній скарзі відповідач зазначає про те, що судом першої інстанції в порушення норм процесуального права не були враховані висновки Верховного Суду України по застосування норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 та не наведено мотивів відступлення від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України. Звертає увагу суду, що в письмових запереченнях МВС України акцентувало увагу Житомирського окружного адміністративного суду на вимогах МВС України, що буди закріплені в листі від 30.09.2016 р., однак суд першої інстанції лист ДПООНД МВС України від 30.09.2016р. №22/6-2812 не досліджував та не надав йому правової оцінки. Вважає, що документи, які були надіслані до МВС України з ДУ "ТМО МВС України по Житомирській області" не містили жодних доказів присвоєння ОСОБА_3 офіцерського (спеціального) звання у період з 24.06.1994р. (дата закінчення Чернівецького державного медичного інституту) до 01.10.1996р. (дата прийняття на службу до органів внутрішніх справ).

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 05.11.2015р. № 319о/с майора міліції ОСОБА_3 з 06.11.2015р. звільнено у запас за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) (а.с.17).

У вказаному наказі зазначено, що календарна вислуга років станом на 06.11.2015р. складає 21 рік 07 місяців 05 днів.

Після звільнення зі служби, позивач з 07.11.2015р. працює в Державній установі "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Житомирській області" на посаді заступника начальника лікарні.

Станом на 29.08.2017р. ОСОБА_3 пропрацювала на зазначеній посаді 01 рік 09 місяців 23 дні.

Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Житомирській області" листом від 08.09.2017р. №33/26-804 направила матеріали працівника ОСОБА_3, яка набула право на призначення пенсії (а.с.12).

Додатками до вказано листа були, зокрема, розрахунок вислуги років від 28.08.2017р. №33/26-771, витяг з наказу УМВС України в Житомирській області від 05.11.2015р. №319 о/с, завірена копія послужного списку ОСОБА_3М.(а.с.13,17,18), в яких чітко вказано, що вислуга календарних років позивача станом на 06.11.2015р. складає 21 рік 07 місяців 05 днів. Зазначені документи є чинними та ніким не скасовані. Отже, на момент звільнення позивача із органів внутрішніх справ було визначено її вислуга календарних років - 21 рік 07 місяців 05 днів.

Крім того, в постанові Житомирського окружного адміністративного суду від 03.08.2017р. по справі №806/1707/17 за позовом ОСОБА_3 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії встановлено, що позивач станом на 06.11.2015р. має календарну вислугу 21 рік 07 місяців 05 днів (а.с.15-16). Вказана постанова набрала законної сили 28.09.2017.

Відповідно до листа №22/6-4086 від 20.09.2017р. Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності вказав, що станом на 06.11.2015р. вислуга років (без урахування навчання) для призначення пенсії, відповідно до Закону, ОСОБА_3 складає 19 років 01 місяць 05 днів, а тому правові підстави відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2007р. №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо надсилання документів органу Пенсійного фонду відсутні (а.с.14).

Серед іншого, правильність обрахування календарної вислуги позивача, яка вказана в наказі УМВС України в Житомирській області від 05.11.2015р. №319 о/с, підтверджують наявні в матеріалах справи довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Житомирській області" від 21.06.2017р. №33/26-544 та 33/26-545, в яких вказано, що ОСОБА_3 у грудні 2015 року нараховано грошову допомогу при звільненні у розмірі 59505,60 грн. із розрахунку за 21 повний календарний рік служби та про те, що позивач з квітня 2014 року по листопад 2015 року отримувала щомісячну грошову надбавку за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання у зв'язку із наявністю у неї 20-ти років вислуги (а.с.19-20).

Додатково слід врахувати лист Міністерства внутрішніх справ №11953/05/225-2017 від 11.08.2017р., в якому вказано, що законодавство не передбачає перегляд вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ після їх звільнення зі служби.

Натомість, як вбачається із відповіді відповідача, під час розгляду поданих документів було здійснено перегляд вислуги років позивача та не враховано період її навчання у вищому навчальному закладі з 01.09.1998 по 24.06.1994, незважаючи на те, що на момент звільнення позивача зі служби цей період було включено до календарної вислуги років. Вказані дії відповідача суперечать п.12 вищевказаного Порядку та порушують право позивача на встановлені законом соціальні гарантії.

На момент звернення Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Житомирській області" до Міністерства внутрішніх справ України про призначення позивачу пенсії за вислугу років, календарна вислуга ОСОБА_3 за сукупністю служби в органах внутрішніх справ (21 рік 07 місяців 05 днів) та роботи в медичному закладі (01 рік 09 місяців 23 дні) складає 23 роки 04 місяці 28 днів.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що Міністерство внутрішніх справ України протиправно самостійно здійснило перегляд вислуги років позивача та відмовило їй у надсиланні документів до органу Пенсійного фонду.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок призначення та проведення розрахунку пенсій визначений постановою КМУ "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, зокрема, передбачає, що заяви про призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із законом (2262-12), подаються цими особами до Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях, як органів, що призначає пенсії, через уповноважені структурні підрозділи в даному випадку Міністерство внутрішніх справ України (інші органи).

Таким чином, на роботодавця покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії необхідних для призначення пенсії документів

Відповідно до п."а" ч.1 ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.

Пунктом 15 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що працівники міліції, які на день набрання чинності цим Законом мали календарну вислугу не менше 5 років та продовжили службу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями (а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах), після досягнення вислуги років, що дають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Пунктом 12 вказаного Порядку передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Посилання відповідача на лист Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 30.09.2016р. №22/6-2812 (а.с.11), з якого вбачається, що відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови правління Пенсійного фонду України 30.01.2007р. №3-1 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" створено структурний підрозділ, до функцій якого належить, зокрема, організація роботи з оформлення документів для призначення пенсій працівникам апарату Міністерства, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що відноситься до сфери управління МВС, та членів їх сімей і отримання ними пільг. Ураховуючи вищевикладене та численні звернення осіб, із числа колишніх працівників міліції, працівників апарату Міністерства, Закладів, установ і підприємств, що належить до сфери управління МВС, та членів їх сімей, які набули право на призначення пенсії відповідно до Закону та пункту 15 розділу ХІ Закону України "Про національну поліцію" до затвердження нормативних документів, що регулюють питання визначення уповноваженого структурного підрозділу МВС з підготовки та подання документів про призначення пенсій до територіальних органів Пенсійного фонду України надавати до відділу координації соціальних та пенсійних виплат Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України документи, які надсилаються до відділу координації соціальних та пенсійних питань Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України для подальшого оформлення та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України за місцем проживання працівника апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ, підприємств, що відносяться до сфери управління МВС до уваги судом не береться, виходячи з наступного.

У відповідності до листа від 20.09.2017р. №22/6-4086 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України зазначив про відсутність правових підстав відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2007р. №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо надсилання документів органу Пенсійного фонду (а.с.14).

Колегія суддів вважає, що відповідач в оскарженому листі-відмові у підготовці та направленні матеріалів до Пенсійного фонду для призначення пенсії позивачу, вийшов за межі наданих йому повноважень та по суті вирішив за орган, який призначає пенсії, щодо відсутності у позивача права на призначення пенсії, а звідси - відсутності необхідності і в направленні документів.

В даному випадку, оцінка наявності (відсутності) права у позивача на зазначений вид пенсії, могла бути надана лише органом, який призначає пенсії на підставі документів, в направленні яких відповідачем відмовлено.

Стосовно розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає наступне.

Так, частинами 1, 2 ст.87 КАС України (в редакції чинній на момент ухвалення постанови) передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України (в редакції чинній на момент ухвалення постанови), якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так як позивачем при поданні адміністративного позову сплачено судовий збір у сумі 1280,00 грн., що підтверджується квитанцією №ПН 215600426655 від 23.10.2017р., тому позивачу правомірно присуджено судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "21" листопада 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Б.С. Моніч

ОСОБА_2

Повне судове рішення складено "21" березня 2018 р.