Постанова № 72863262, 06.03.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
815/5927/17
Номер документу
72863262
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/5927/17

Категорія: 8.2.2 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В. Місце ухвалення: м. Одеса

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

при секретарі - Лавришині А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року (про відмову у відкритті провадження) у справі за поданням офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України до товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Дельта Вільмар" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна,

В С Т А Н О В И Л А :

15 листопада 2017 року офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (далі ОВПП ДФС) України звернувся до суду з поданням про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) "Торговий дім "Дельта Вільмар".

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року відмовлено ОВПП ДФС України у відкритті провадження по справі за його поданням до ТОВ "Торговий дім "Дельта Вілмар" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна.

В апеляційній скарзі ОВПП ДФС України ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОВПП ДФС України, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

На виконання плану-графіку проведення документальних перевірок юридичних осіб на IV квартал 2017 року, 31 жовтня 2017 року начальником ОВПП ДФС Бамбізовим Є.Є було прийнято рішення про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Торговий дім "Дельта Вільмар" (код за ЄДРПОУ 36369434) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом податків і зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи за період з 01 січня 2015 року по 30 червня 2017 року з 14 листопада 2017 року тривалістю 30 робочих днів, яке було оформлено наказом від 31 жовтня 2017 року №2434.

ТОВ "Торговий дім "Дельта Вільмар" було повідомлено щодо початку планової документальної виїзної перевірки повідомленням від 31 жовтня 2017 року №78/28-10-49-14, яке надіслано разом копією Наказу на підприємство засобами поштового зв'язку 01 листопада 2017 року.

В свою чергу, на виконання Наказу від 31 жовтня 2017 року №2434 начальника ОВПП ДФС у відповідності до п.82.1 ст. 81 ПК України було виписано направлення на проведення перевірки.

14 листопада 2017 року службовими особами Одеського управління ОВПП ДФС, було здійснено вихід за юридичною адресою ТОВ "Торговий дім "Дельта Вільмар" (м. Южне, вул. Індустріальна, буд, 6. Представнику ОСОБА_3 було надано копію наказу від 31 жовтня 2017 року № 2434 та пред'явлено вищезазначені направлення на проведення перевірки, про що свідчать відповідні відмітки представника ТОВ "Торговий дім "Дельта Вілмар" на направленнях.

Представником ТОВ " Торговий дім "Дельта Вілмар" було відмовлено в допуску посадових осіб Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС до проведення перевірки, про що було складено акт від 14 листопада 2017 року №91 (у спеціальному журналі зареєстровано за №91) про відмову в допуску посадових осіб до проведення документальної позапланової виїзної перевірки, який отримано представником 14 листопада 2017 року о 13:25 год.

На підставі вищевикладених обставин начальник відділу аудиту Одеського управління ОВПП ДФС звернулась до начальника Одеського управління ОВПП ДФС ОСОБА_4 з проханням застосувати адміністративний арешт майна ТОВ "ТД "Дельта Вілмар".

За результатами розгляду зазначеного звернення начальник Одеського управління ОВПП ДФС ОСОБА_4 прийнято рішення про застосування адміністративного арешту платника податків від 14 листопада 2017 року, яким застосовано умовний адміністративний арешт майна відповідача.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що на даний час відповідачем оскаржено законність винесення наказу про проведення перевірки, недопущення до якої призвело до застосування адміністративного арешту. З огляду на викладене, у спірних правовідносинах наявний спір про право, тобто предметом спору є правовідносини, існування яких є передумовою виникнення підстав для застосування спеціальних заходів, а саме платник податків заперечує не лише проти накладення адміністративного арешту, а й проти законності видання наказу на проведення перевірки взагалі.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-14, 73, 74, 77, 78 КАС України, ст. 183-3 КАС України (в редакції від 03 серпня 2017 року), ст. 94 ПК України.

В апеляційній скарзі ОВПП ДФС України вказується, що згідно з пп.94.2.3 п.94.2 ст. 94 ПК України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.

Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до п.94.1 ст. 94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Згідно з пп.94.2.3 п.94.2 ст. 94 ПК України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.

В силу п.94.6 ст. 94 ПК України керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у п.94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків,

Відповідно до п.94.10 ст. 94 ПК України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Згідно з п.2 ч.1 ст. 183-3 КАС України (в редакції від 03 серпня 2017 року), провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Відповідно до положень п.2 ч.5 ст. 183-3 КАС України (в редакції від 03 серпня 2017 року) суд ухвалою відмовляє у прийнятті подання у разі, якщо із поданих до суду матеріалів вбачається спір про право.

Судом першої інстанції встановлено, що в провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа №815/5858/17 за адміністративним позовом ТОВ "Торговий Дім "Дельта Вілмар" до ОВПП ДФС про визнання протиправним та скасування наказу ОВПП ДФС №2434 від 31 жовтня 2017 року "Про організацію проведення документальної виїзної планової перевірки ТОВ "Торговий Дім "Дельта Вілмар".

Крім того, у відзиві ТОВ "Торговий Дім "Дельта Вілмар" на апеляційну скаргу зазначено, в провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа №815/6295/17 за позовом ТОВ "Торговий Дім "Дельта Вілмар" до позивача про визнання протиправним та скасування рішення про застосування адміністративного арешту майна, що підтверджується копією ухвали про відкриття провадження у справі.

Як вірно зазначено судом першої інстанції, відповідно до роз'яснень Вищого адміністративного суду України в інформаційному листі №149/11/13-11 від 02 лютого 2011 року, спір про право наявний у разі, коли платник податків висловлює незгоду з рішенням податкового органу, що було підставою для виникнення обставин для внесення відповідного подання. При цьому така незгода платника податків із рішеннями податкових органів щодо застосування спеціальних заходів може підтверджуватися не лише зверненням із відповідним адміністративним позовом. Суд може встановити наявність спору також із змісту заперечень платника податків, стосовно якого внесено подання.

За таких обставин, судова колегія вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про наявність спору про право, що унеможливлює розгляд і вирішення заявленого до суду подання в порядку, визначеному ст. 283 КАС України.

Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у прийнятті подання відповідно до положень п.2 ч.5 ст. 183-3 КАС України (в редакції від 03 серпня 2017 року).

Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 310, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, судова колегія, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 20 березня 2018 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.