
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2018 року справа №235/4680/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Компанієць І.Д., суддів Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Покровської районної ради Донецької області на рішення Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 15 грудня 2017 року у справі №235/4680/17 (Головуючий у 1 інстанції - Величко О.В.) за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Таврія» до Покровської районної ради Донецької області, третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення Покровської районної ради Донецької області «Про відмову ТОВ «Таврія» в затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, загальною площею 40,2915 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району Донецької області (за межами населених пунктів) кадастровий номер 1422785000:06:000:1130;
зобов'язати Покровську районну раду Донецької області повторно розглянути звернення позивача щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 40,2915 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району кадастровий номер 1422785000:06:000:1130.
В обґрунтування позову зазначив, що підставою для прийняття рішення відповідачем визначено колективне звернення учасників АТО щодо резервування та подальшої передачі даної земельної ділянки їм у власність для ведення особистого селянського господарства, відмова у поновленні договору оренди, викладена у листі ГУ Держгеокадастру у Донецькій області від 16.05.2017 року.
Внаслідок обмеженості на території району вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, достатніх для задоволення особистих потреб громадян у виробництві і споживанні сільськогосподарської продукції, відповідач прийняв незаконне рішення всупереч вимогам Земельного кодексу України та ЗУ «Про оренду землі».
Рішенням Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 15 грудня 2017 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Покровської районної ради Донецької області «Про відмову ТОВ «Таврія» в затвердженні документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, загальною площею 40,2915 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району Донецької області кадастровий номер 1422785000:06:000:1130.
Зобов'язано Покровську районну раду Донецької області повторно розглянути звернення позивача щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 40,2915 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району Донецької області кадастровий номер 1422785000:06:000:1130.
Не погодившись з судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне встановлення обставин справи, необґрунтованість рішення. Просить судове рішення скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Судом першої інстанції не враховано, що позивач, достовірно знаючи, що договір оренди не буде поновлено, розробив та подав на затвердження до ради технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки. До депутатів районної ради була доведена інформація про наявність колективного звернення від учасників АТО про надання їм земельних ділянок, тому позивачу правомірно відмовлено в затвердженні відповідної документації.
Також суд першої інстанції не прийняв до уваги розпорядження КМУ №898-р від 19.08.2015 року, яким звернення учасників АТО та сімей загиблих учасників АТО розглядаються в першочерговому порядку.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
За договором оренди від 22.12.2003 року, укладеного між Красноармійською райдержадміністрацією і ТОВ «Таврія», Красноармійська райдержадміністрація передала, а ТОВ «Таврія» набула право на оренду земельної ділянки, яка знаходиться на території Петрівської сільської ради Красноармійського району, площею 45,70 га кадастровий номер 1422785000:06:000:0029 .( а. с. 13).
Пунктом п.2.2 Договору визначено, що термін дії договору становить три роки, по закінченню терміну договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про бажання щодо продовження дії договору на новий термін не пізніше, ніж за два місяці до його закінченні ( а. с. 13).
Додатковою угодою до договору оренди землі від 17.09.2012 року, зареєстрованого у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 29.12.2003 року № 20 змінено строк дії договору - договір продовжено на 5 років. ( а. с. 17).
18.07.2017 року ТОВ «Таврія» звернулось до ГУ Держгеокадастру про поновлення договору оренди земельної ділянки площею 40,2915 га ріллі кадастровий номер 1422785000:06:000:1130, зареєстрований в Покровському районному відділі державного підприємства «Донецький регіональний центр державного земельного кадастру» ( а. с. 11).
Листом № 28-5-0.63-6822/2-17 від 24.07.2017 року ГУ Держгеокадастр повідомило ТОВ «Таврія» про перелік документів, які необхідно подати до управління для продовження договору оренди земельної ділянки, у тому числі про необхідність затвердженя радою технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки ( а. с. 12).
19.06.2017 року ТОВ «Таврія» звернулося до ради з заявою про затвердження на черговій сесії технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки (а.с.9)
Рішенням Покровської районної ради від 15.08.2017 року за № у11/17-10 відмовлено ТОВ «Таврія» у затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення ( запас) державної власності, загальною площею 40,2915 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району Донецької області, кадастровий номер 1422785000:06:000:1130.
Підставами для відмови визначено:
-колективне звернення учасників АТО щодо резервування та подальшої передачі даної земельної ділянки їм у власність для ведення особистого селянського господарства;
-лист ГУ Держгеокадастру у Донецькій області № 28-5-0.63-4265/2-17 від 16.05.2017 року « Про відмову ТОВ «Таврія» у поновленні договору оренди землі»
-обмеженість на території району вільних земельних ділянок сільськогосподарської продукції ( а. с. 10,37).
Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції виходив з переважного права позивача на укладення договору оренди спірної земельної ділянки, відсутності доказів резервування спірної земельної ділянки за учасниками АТО, висновку державної експертизи про відповідність вимогам закону землевпорядної документації.
Вивчивши надані сторонами в підтвердження своїх доводів письмові докази, суд встановив наступне.
На підставі статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата, відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі», - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Частиною п'ятою статті 5 Закону « Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
На підставі частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель»).
Згідно із частиною третьою статті 201 ЗК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Системний аналіз зазначених правових норм свідчить, що нормативна грошова оцінка - конкретна вартістна характеристика, для визначення та затвердження якої необхідно пройти низку етапів, передбачених чинним законодавством: провести нормативну грошової оцінки земель (прийняття рішення відповідним уповноваженим органом); розробити технічну документацію грошової оцінки спеціальною установою; погодити технічну документацію органами влади; затвердити технічну документацію (прийняття рішення відповідною радою).
При цьому нормативна грошова оцінка земель - це основа для визначення розміру орендної плати при укладенні договору оренди.
Момент затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки ні в якому разі не є підставою вважати, що зацікавлена особа набула право використовуння земельної ділянки та обов'язок сплачувати орендну плату, оскільки за приписами ст.125 Земельного Кодексу України право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 13 ЗУ «Про оцінку землі» у разі визначення розміру орендної плати нормативна грошова оцінка земельної ділянки є обов'язковою.
Згідно 2 ст. 23 ЗУ «Про оцінку землі» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки затверджується районними радами.
Тобто, без затвердження районною радою нормативної грошової оцінки земельної ділянки Товариство «Таврія» не може укласти договір оренди землі.
На підставі ст..201 ЗК України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Пунктом 21 частини 1 статті 43 ЗУ «Про місцеве самоврядування» визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Відповідачем - Покровською районою радою прийнято рішення про відмову позивачу в затверджені технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Виходячи із положень ст.152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, в тому числі, визнання угоди недійсною та визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно ч.2 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування" обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
В силу положень п. 21 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Згідно ст. 23 Закону України «Про оцінку землі» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Аналіз відповідних положень нормативно-правових актів щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок свідчить, що відповідна рада повинна затвердити цю документацію.
Тобто законом не визначена можливість відповідної ради відмовити в затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за умови додержання порядку її проведення, розробки, погодження тощо.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем ТОВ «Таврія» додержано процедуру проведення, розробки технічної документації з нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки.
Також висновком державної експертизи землевпорядної документації від 14.06.2017 року № 325-17 погоджено та оцінено позитивно технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення ( запас) державної власності загальною площею 40,2915 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району Донецької області кадастровий номер 1422785000:06:000:1130. ( а. с. 55).
На підставі викладеного суд погоджує висновок суду першої інстанції, що ТОВ «Таврія», маючи переважне право на укладення договору оренди на спірну ділянку, отримавши погодження від Держгеокадастру на укладення договору оренди та виготовивши відповідно до приписів нормативно-правових актів технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення ( запас) державної власності загальною площею 40,2915 га - мало всі підстави сподіватися на затвердження цієї документації відповідачем.
Проте відповідач безпідставно відмовив в затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, жодним чином не мотивуючи таку відмову приписами відповідних нормативно-правових актів.
Суд не приймає доводи апелянта про правомірність відмови позивачу в затвердженні технічної документації, оскільки відповідач не надав жодного належного та допустимого доказу в підтвердження резервування спірної земельної ділянки за учасниками АТО відповідно до їх колективного звернення, як не надано й самого колективного звернення цих громадян.
Дійсно, розпорядженням КМУ від 19 серпня 2015 року №898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками» визначена першочерговість розгляду звернень учасників АТО та сімей загиблих учасників АТО щодо відведення їм земельних ділянок.
Це визначає, що відповідний орган місцевого самоврядування повинен в першу чергу розглядати саме звернення таких учасників, а вже потім інших заявників.
Проте, цим розпорядженням не визначені повноваження ради щодо відмови в затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок іншим заявникам з підстав звернення громадян - учасників АТО з заявами про відведення земельних ділянок.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновок суду першої інстанції про протиправність та скасування рішення Покровської районної ради Донецької області «Про відмову ТОВ «Таврія» в затвердженні документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, загальною площею 40,2915 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району Донецької області кадастровий номер 1422785000:06:000:1130.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Покровської районної ради Донецької області на рішення Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 15 грудня 2017 року у справі №235/4680/17 - залишити без задоволення.
Рішення Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 15 грудня 2017 року у справі №235/4680/17 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття 20.03.2018 року.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення
Повне судове рішення складено 20 березня 2018 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді А.В. Гайдар
Е.Г. Казначеєв