
Справа 2а/269/41/2018
Провадження 263/11547/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2018 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Кияна Д.В.
при секретарі Коростовцевій Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області, третя особа - Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області, третя особа Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправними та дискримінаційними дії ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області щодо припинення виплати пенсії, зобов’язати Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з березня 2016 року, виплатити виниклу заборгованість, допустити до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми одного платежу. На обґрунтування позову посилається на те, що з жовтня 2014 року перебуває на обліку у ОСОБА_2 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області та отримує пенсію за віком. Відповідно до ст.1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою №1411017871 від 24 грудня 2014 року. З березня 2016 року відповідач зупинив виплату пенсії.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13 вересня 2017 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі та призначено до розгляду.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 02 лютого 2018 року змінено третю особу Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради на її правонаступника - Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до ч.3 ст.30 КАС України, справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, що діє після 15 грудня 2017 року.
Позивач у судове засідання не з’явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача у судове засідання не з’явилась, надала клопотання про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала, наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області надала до суду письмові заперечення, в яких зазначила, що 01 вересня 2014 року ОСОБА_1 був взятий на облік до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області. З 01 березня 2016 року виплата пенсії ОСОБА_1 була зупинена Управлінням соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради. Станом на ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області особисто не звертався, та для поновлення виплати пенсії позивача йому необхідно особисто звернутись до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради та ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області. Пізніше представником надано клопотання про розгляд справи без участі представника, заперечувала проти позову, просила суд відмовити у повному обсязі.
Представник третьої особи у судове засідання не з’явився надав клопотання про розгляд справи без участі представника.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч.4 ст.229 КАС України, у зв’язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та проаналізувавши надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Судом установлено та не заперечується відповідачем, що згідно з довідкою №1411017871 від 24 грудня 2014 року ОСОБА_1 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа. З жовтня 2014 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком у ОСОБА_2 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області, але з березня 2016 року виплата пенсії призупинена.
Згідно з частиною 2 ст. 14 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-IV «Про боротьбу з тероризмом» у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Статтею 1 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням КМУ від 02 грудня 2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено місто Сніжне.
Згідно з відповіддю від 22 серпня 2017 року №/6945/02 ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1 з березня 2016 року виплата пенсії призупинення до з’ясування фактичного місця проживання та зазначено, що до теперішнього часу ОСОБА_1 з питання поновлення виплати пенсії та з’ясування обставин фактичного місця проживання до управління так і не звертався.
З 22 листопада 2014 року набрав чинності Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Зокрема, відповідно до статті 7 цього закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».
Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк».
Згідно з п.6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01 жовтня 2014 року (в редакції Постанови КМ № 352 від 08 червня 2016 року) (далі Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.
Судом установлено, що довідка про взяття позивача на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, є дійсною. Доказів про її скасування відповідачем не надано.
Відповідно ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
За приписами п.71 Порядку №509 у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.
В матеріалах справи відсутні докази про скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи позивача від 24 грудня 2014 року №1411017871 органом, який її видав - Управлінням праці та соціального захисту населення.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача на результати обміну інформацією з органами соціального захисту населення, на підставі яких пенсію призупинено з березня 2016 року для встановлення місця проживання позивача, враховуючи викладене.
Пунктом 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08 червня 2016 року встановлено, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Відповідно до п.п.2 п.12 зазначеного Порядку соціальні виплати припиняються у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
У статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав для припинення позивачеві виплати пенсії.
Враховуючи пріоритетність застосування вимог ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доводи відповідача щодо необхідності застосування норм Постанов Кабінету Міністрів є безпідставними.
Таким чином, суд вважає протиправними дії відповідача щодо припинення виплати пенсії, а тому приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України судові витрати, понесені ОСОБА_1 відшкодовуються позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі - ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 241-246, 371 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області, третя особа - Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1.
Зобов’язати Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області поновити виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 та здійснити виплату заборгованості, починаючи з березня 2016 року.
Стягнути з ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 гривень.
Рішення в частині стягнення виплати пенсії підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду або через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Відомості про учасників справи:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, адреса реєстрації: вул. 250-річчя Донбасу, буд.6, кв.33, м.Сніжне, Донецька область, адреса мешкання: вул. Гайдара, буд.77, м.Маріполь-28, Донецька область, 87528, паспорт серія ВК №452420.
Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області, ЄДРПОУ 41250795, юридична адреса: вул.Зелінського, буд.27а, м.Маріуполь, Донецька область, 87548, тел./факс (0629)33-63-26, електрона пошта: r40@dn.pfu.gov.ua.
Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, ЄДРПОУ 41336065, юридична адреса: пр.Миру, буд.70, м.Маріуполь, Донецька область, 87500, тел.(0629)47-43-94, E-mail: dszn@mariupolrada.gov.ua.
Суддя Д.В.Киян