
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/157/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Григораша В.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Козак В.Ю.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "БУК ТБ" про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
В поданому до суду адміністративному позові Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області просить застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді - зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "БУК ТБ", директором якого є ОСОБА_2, зупинити експлуатацію і відключити від електромережі із залученням спеціалізованої організації з електропостачання нежитлову будівлю корпусу цеху з адміністративно-побутовими приміщеннями літ. А на вул. Зелена, 5-Б, м. Чернівці до повного виконання заходів, визначених актом Чернівецького міського відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 29.01.2018 року №2.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведеної позапланової перевірки відповідача з питань додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки складено Акт позапланової перевірки від 29.01.2018 року №2, один примірник якого 29.01.2018 року отримав директор ТОВ "БУК ТБ" — ОСОБА_2, що підтверджується її особистим підписом.
Під час проведеної перевірки виявлено ряд суттєвих порушень вимог нормативних актів у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки, що становлять загрозу життю та здоров'ю людей, які здійснюють торговельну діяльність в нежитловій будівлі корпусу цеху з адміністративно-побутовими приміщеннями літ.А на вул. Зелена, 5-Б, м. Чернівці.
За невиконання протипожежних заходів, 29.01.2018 року головним інспектором Чернівецького міського відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області підполковником служби цивільного захисту ОСОБА_3 директора ТОВ "БУК ТБ" ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 102,00 грн за статтею 175 КУпАП.
У зв`язку з наведеним, позивач у відповідності до п.12 ч.1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України звернувся до суду з даним позовом про щодо застосування заходів реагування.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, на його адресу було надіслано ухвалу про відкриття провадження у справі із зазначенням дати та місця проведення судового засідання, проте конверт повернувся на адресу суду з поштовою відміткою — "за зазначеною адресою не проживає".
Відповідно до ч. 8 ст. 126 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Таким чином, відповідач вважається належним чином повідомленим про судове засідання призначене на 10:00 год. 13.03.2018 року.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлен такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "БУК ТБ", код ЄДРПОУ 37722546, розташований за адресою: Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Зелена, 5-Б, директор — ОСОБА_2.
ОСОБА_4 з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №27254796 у власності ТОВ "БУК ТБ" перебуває нежитлова будівля корпусу цеху з адміністративно-побутовими приміщеннями літ. "А", загальною площею 2333,4 кв.м., що розташована за адресою: Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Зелена, 5-Б (а.с. 25).
25.01.2018 року начальник Чернівецького МВ УДСНС звернувся до начальника УДСНС України в Чернівецькій області з Рапортом в якому, рапортував, що 09.01.2018 року виникла пожежа у складській будівлі ТОВ "БУК ТБ" по вул. Зелена, 5-Б. Причиною пожежі є аварія внаслідок порушенням правил пожежної безпеки під час експлуатації побутових газових, гасових та бензинових приладів. На підставі вищевикладеного, клопотав про проведення позапланової перевірки дотримання ТОВ "БУК ТБ" по вул. Зелена, 5-Б вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (а.с. 15).
У період з 26.01.2018 року по 29.01.2018 року представниками позивача, на підставі наказу "Про проведення позапланової перевірки від 26.01.2018 року №1" та посвідчення на проведення перевірки від 26.01.2018 року (а.с. 16-17), проведено позапланову перевірку будівлі Товариства з обмеженою відповідальністю "БУК ТБ" за адресою м. Чернівці, вул. Зелена, 5-Б щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За результатами проведеної перевірки було складено акт перевірки №2 від 29.01.2018 року (а.с. 18-22), яким зафіксовано порушення вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, а саме:
- п. 21 Розділу ІІ НАПБ А.01.001-2015 — не надано проектну документацію (нове будівництво, реконструкція, реставрація, технічне переоснащення та капітальний ремонт приміщень, будинків і споруд), яка затверджена у встановленому порядку;
- п. 2.2. 1) Розділу V НАПБ А.01.001-2015 — не влаштовано внутрішній протипожежний водопровід;
- п.п. 1.1., 1.2., 1.4. Розділу V НАПБ А.01.001-2015 – приміщення не обладнано установкою автоматичної пожежної сигналізації з подальшим виводом спрацювання установки АПС на пульт централізованого пожежного спостереження та заклякненням договору на її обслуговування з спеціалізованою організацією, яка має відповідну ліцензію на обслуговування;
- п.п. 1.1., 1.2., 1.4. Розділу V НАПБ А.01.001-2015 — приміщення не обладнано автоматичного установкою пожежегасіння;
- п.п. 1.1., 1.2., 1.4. Розділу V НАПБ А.01.001-2015 - приміщення та територію не обладнано системою оповіщення людей про пожежу;
- п. 1.15. Розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2015 - при в'їзді на територію підприємства не встановлено план-схему, яка містить заїзди, проїзди, розташування будівель і споруд, місця розташування первинних засобів пожежогасіння і зв'язку, протипожежних джерел, порядок виклику пожежної охорони, тощо;
- п. 2.3. Розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2015, п. 6.17, п.6.2. ДБН В.1.1.-7:2016 - не встановлено протипожежні перешкоди між адміністративними приміщеннями та приміщеннями складу;
- п. 1.8. Розділу ІV НАПБ А.01.001-2015 - не заборонено експлуатацію тимчасових електромереж;
- п. 1.16 Розділу ІV НАПБ А.01.001-2015 - електрощити, групові електрощитки не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту.
- п. 1.17 Розділу ІV НАПБ А.01.001-2015 - електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати не встановлено на негорючій основі (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра;
- п. 1.18 Розділу ІV НАПБ А.01.001-2015 - не заборонено підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи та їхня експлуатація зі знятими ковпаками (розсіювачами);
- п. 1.20 Розділу ІV НАПБ А.01.001-2015 - не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;
- п. 1.21 Розділу ІV НАПБ А.01.001-2015, п. 9.3. ДСТУ Б В.2.5-38:2008 - не проведено перевірку блисковкозахисту;
- п. 2.1 Розділу V НАПБ А.01.001-2015 - не проведено випробування на тиск та витрату води мережі зовнішнього протипожежного водопостачання (пожежного гідранту з оформленням відповідного акту);
- п. 2.1 Розділу V НАПБ А.01.001-2015 - не встановлено на/або біля будівлі покажчик (об'ємний зі світильником або пласкі зі застосування світло-відбивних покриттів), з нанесенням на нього літерного індексу ПГ, цифровим значенням відстані в метрах віл покажчика до гідранта, внутрішнього діаметру трубопроводу в міліметрах, з зазначенням виду водогінної мережі (тупикова чи кільцева);
- п. 2.31 Розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2015 - шляхи евакуації не забезпечено евакуаційним освітленням відповідно до вимог ДБН В.1.1-7-2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва", ДБН В.2.5-23-2010 "Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення";
- п. 2.9 Розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2015 - для будівлі та виробничих приміщень та складських приміщень не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки "Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою", а також клас зони за "Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок", які необхідно позначити на вхідних дверях до приміщення;
- п. 3.8 Розділу V НАПБ А.01.001-2015 - приміщення не до забезпечено первинними засобами пожежогасіння (сертифікованими вогнегасниками) згідно діючих норм;
- п. 2.22 Розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2015 - не забезпечено адресними вказівниками (назва вулиці, номер будинку), встановленими на фасадах будівель або інших видних місцях і освітлюваними у темний час доби.
- п. 4 Розділу ІІ НАПБ А.01.001-2015 - не розроблено та не затверджено керівником об'єкта інструкції про заходи пожежної безпеки;
- п. 1.19 Розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2015 - не визначено спеціальні місця для куріння та не встановлено урну або попільницю з негорючого матеріалу;
- п. 8 Розділу ІІ НАПБ А.01.001-2015 - територію об'єкта, будинки, споруди та приміщення не забезпечено відповідними знаками безпеки згідно ДСТУ ISO6309:2007 та ГОСТ 12.4.026-76;
- п. 16. Розділу ІІ НАПБ А.01.001-2015 - посадова особа не пройшла навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки;
- п. 2.1 Розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2015 - не очищено від горючого сміття перекриття між 1-м та 2-м поверхами в приміщенні складу з правої сторони від центрального входу (заїзду);
- п. 3.18. Розділу V НАПБ А.01.001-2015 - не проставлені облікові (інвентарні) номери за прийнятою на об'єкті системою нумерації на вогнегасниках;
- 3.11. Розділу V НАПБ А.01.001-2015 — не встановлено пожежні щити з комплектуючим протипожежним інвентарем, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу розміром 2м х 2м — 1 шт., гаки — 3 шт., лопати — 2 шт., ломи — 2 шт., сокири — 2 шт.,
- п. 11 Постанови від 23.10.2013 року №819 "Порядок проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією та здійсненням заходів з питань Цивільного захисту"- керівник не пройшов навчання з питань цивільного за отримати відповідне посвідчення встановленого зразка;
- ст. 69, п. 7 КЦЗУ; "Положення про паспортизацію ПНО», наказу МНС від 18.12.2000 року №338; «Методика ідентифікації ПНО" наказ МНС від 23.02.2006 року №98 - не здійснено встановленим порядком ідентифікацію щодо наявності потенційної небезпеки;
- ст. 35 КЦЗУ "Порядок забезпечення населення і особового складу невоєнізованих формувань засобами радіаційного та хімічного захисту" ПКМУ від 9.08.2002 року №1200, "ПТБ у сфері ЦЗ на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях" наказ МНС від 15.08.2007 року №557 - не забезпечено персонал засобами індивідуального захисту дихання.;
- ст. 130 КЦЗУ — не розроблено та вивішено інструкцію щодо дій персоналу у разі загрози або виникненні надзвичайних ситуацій.
Примірник акта перевірки отримано директором ТОВ "БУК ТБ" ОСОБА_2 29.01.2018 року. Акт перевірки підписано без зауважень та заперечень.
29.01.2018 року, у зв'язку з виявленими порушеннями, а саме: приміщення не забезпечено первинним засобами пожежогасіння (сертифікованими вогнегасниками), згідно діючих норм; посадова особа не пройшла навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки; допускається експлуатація тимчасових електромереж, щодо директора ТОВ "БУК ТБ" ОСОБА_2 складено Протокол про адміністративне правопорушення ЧВ№037146/3 відповідно до ст. 175 КУпАП. Щодо суті порушення із змісту протоколу, ОСОБА_2 пояснила, що недоліки будуть усунені в найближчий термін (а.с. 23).
Також, Постановою головного інспектора Чернівецького МВ УДСНС України у Чернівецькій області серії ЧВ№002032/3 від 29.01.2018 року, притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 102 грн директора ТОВ "БУК-ТБ" — ОСОБА_2 (а.с. 24).
01.02.2018 року, у зв'язку з виявленими порушеннями, начальник Чернівецького міського відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області звернувся до заступника начальника Управління із запобіганням надзвичайним ситуаціям Управління ДСНС України у Чернівецькій області з Рапортом в якому рапортував, що у зв'язку з тим, що об'єкт експлуатується з численними порушеннями вимог пожежної безпеки, що може призвести до пожежі та тяжких наслідків, а також беручи до уваги, що Чернівецьким міським відділом Управління ДСНС України в Чернівецькій області використано всі надані йому повноваження, рахує за доцільне зупинити експлуатацію нежитлової будівлі корпусу цеху з адміністративно-побутовими приміщеннями (літ. "А" згідно з ОСОБА_4 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності) ТОВ "БУК ТБ" розташованої на вул. Зелена, 5-Б, м. Чернівці шляхом відключення від електропостачання (а.с. 14).
В матеріалах справи містяться фотографії приміщення нежитлової будівлі корпусу цеху з адміністративно-побутовими приміщеннями літ.А на вул. Зелена, 5-Б, м. Чернівці, зроблені представникам позивача під час перевірки, які підтверджують порушення зафіксовані в акті перевірки від №2 від 29.01.2018 року (а.с. 49-51).
У зв`язку з наведеним, позивач у відповідності до п.12 ч.1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України звернувся до суду з даним позовом про щодо застосування заходів реагування.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V (Закон України №877-V).
Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
ОСОБА_4 абз. 3 ст. 1 Закону України №877-V заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
В силу ст. 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частин 1-3 ст. 7 Закону України №877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
ОСОБА_4 ч. 6 ст. 7 Закону України №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
ОСОБА_4 з ч. 7 ст. 7 Закону України №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, регулюються Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 року №5403-VI (КЦЗ України).
Відповідно до ч. 2 ст. 51 КЦЗ України забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника. Відповідно до ч. 3 ст. 55 КЦЗ України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
ОСОБА_4 з ч. 2. ст. 64 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
ОСОБА_4 статті 66 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до п. 12 ч. 1. ст. 67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до Указу Президента України від 16 січня 2013 року №20/2013 «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій», Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр).
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Основними завданнями ДСНС України є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Крім цього, у відповідності до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, основними завданнями ДСНС України є, зокрема: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.
ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Аналогічного змісту норми наведені і в Положенні про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 20 березня 2017 року №155.
Таким чином, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Як зазначалось вище, відповідно до частини третьої статті 55 КЦЗ України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
ОСОБА_4 частин першої, другої та третьої статті 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
ОСОБА_4 з ч. 2 ст. 70 КЦЗ України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Аналізуючи вказані правові норми, суд приходить до висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів можливо в тому випадку, якщо суб’єктом господарювання не дотримано вимоги пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, за обов’язкової умови, що таке порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей.
З характеру встановлених перевіркою порушень вбачається, що вони є суттєвими, адже можуть призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для істот та навколишнього природного середовища. Виявлені територіальним органом ДСНС порушення можуть створювати і небезпеку завдання шкоди життю та здоров'ю людей у процесі самої пожежі.
Проте, на час розгляду та прийняття рішення у даній справі в Чернівецькому окружному адміністративному суді, належних та допустимих доказів усунення порушень, визначених Актом №2 від 29.01.2018 року, відповідачем не надано.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
ОСОБА_4 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене, беручи до уваги положення частини другої статті 70 Кодексу цивільного захисту України та абзацу 1 частини п’ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", та враховуючи відсутність заперечень відповідача, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "БУК ТБ" заходу реагування шляхом зобов'язання зупинити експлуатацію і відключити від електромережі із залученням спеціалізованої організації з електропостачання нежитлову будівлю корпусу цеху з адміністративно-побутовими приміщеннями літ.А на вул. Зелена, 5-Б, м. Чернівці до повного виконання заходів по усуненню порушень, визначених актом Чернівецького міського відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 29.01.2018 року №2.
Водночас суд звертає увагу сторін, що відповідно до абзацу 2 частини п’ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним встановлених судом порушень, що стали підставою для звернення до суду про застосування заходів реагування.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "БУК ТБ" (код ЄДРПОУ 37722546), директором якого є ОСОБА_2, захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов'язання зупинити експлуатацію і відключити від електромережі із залученням спеціалізованої організації з електропостачання нежитлову будівлю корпусу цеху з адміністративно-побутовими приміщеннями літ.А на вул. Зелена, 5-Б, м. Чернівці до повного виконання заходів по усуненню порушень, визначених актом Чернівецького міського відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 29.01.2018 року №2.
ОСОБА_4 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Суддя В.О. Григораш
Повний текст судового рішення складено 19 березня 2018 року (18.03.2018 року — вихідний день).