
Справа № 822/528/18
РІШЕННЯ
іменем України
15 березня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
за участі:секретаря судового засідання Дубіної Н.Ю., представника позивача ОСОБА_1 розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросад-2016" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ТОВ "Агросад-2016" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України в якому просить:
визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, №427332/40920469 від 15 грудня 2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 21 листопада 2017 року, №454730/40920469 від 20 грудня 2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 30 листопада 2017 року, №556691/40920469 від 15 січня 2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 15 грудня 2017 року;
зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ "Агросад-2016" №6 від 21 листопада 2017 року, податкову накладну ТОВ "Агросад-2016" №7 від 30 листопада 2017 року, податкову накладну ТОВ "Агросад-2016" №8 від 15 грудня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №427332/40920469 від 15 грудня 2017 року, №454730/40920469 від 20 грудня 2017 року та №556691/40920469 від 15 січня 2018 року про відмову в реєстрації податкових накладних №6 від 21 листопада 2017 року, №7 від 30 листопада 2017 року та №8 від 15 грудня 2017 року, які ТОВ "Агросад-2016" видало на виконання умов Договорів поставки соняшника для покупців.
Підставою для відмови у реєстрації податкових накладних, податковий орган зазначає, що надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування.
Позивач не погоджується із прийнятими відповідачем рішеннями про відмову в реєстрації податкових, оскільки вважає, що вказані рішення прийняті з порушенням норм чинного законодавства та є протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві та просив суд позов задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. У встановлений судом строк відзив на адміністративний позов до суду не подав.
Враховуючи зазначене, суд відповідно до приписів ст. 262 КАС України, здійснює розгляд справи за наявними у справі матеріалами та усними поясненнями представників сторін.
Заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що ТОВ "Агросад-2016" перебуває на податковому обліку в Славутській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області та займається вирощуванням зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур, вид економічної діяльності: 01.11.
20 листопада 2017 року між ТОВ "Агросад-2016" (Постачальник) та ТОВ "АДМ Трейдінг Україна" (Покупець) укладено договір поставки №318_004766 за умовами якого ТОВ "Агросад-2016" зобов'язується поставити та передати у власність Покупцю соняшник третього класу обсягом 800 тон за ціною 10850 грн. за одну тонну з ПДВ, на загальну суму 8680003,20 грн.
21 листопада 2017 року на виконання умов вказаного договору ТОВ "Агросад-2016" згідно накладної №4 поставлено ТОВ "АДМ Трейдінг Україна" зазначену кількість соняшника та складено податкову накладну № 6, яку 22 листопада 2017 року подано до Державної фіскальної служби України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
23 листопада 2017 року відповідно до Квитанції J1201009 податкову накладну № 6 від 21 листопада 2017 прийнято Державною фіскальною службою України, а реєстрацію зупинено. Зазначено, що реєстрація ПН/РК зупинена відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/КР в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:1206. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
08 грудня 2017 року ТОВ "Агросад-2016" направлено на адресу ДФС України повідомлення № 1 та пояснення з копіями документів, в яких позивач зазначив, що займається вирощуванням зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур, КВЕД: 01.11. У період здійснення діяльності ТОВ "Агросад-2016" займалось виключно вирощуванням соняшнику на орендованих земельних ділянках. Повний перелік орендодавців, їх місцезнаходження та перелік земельних ділянок наведено в ф. № 20-ОПП, поданої до органів ДФС. В лютому 2017 року було закуплено насіння соняшнику для посадки на площі 1500 га та біопрепарати для обробітку землі та соняшнику. ТОВ "Агроград В" згідно договору на обробіток насіння здійснило обробіток насіння соняшника. ДП "Агроцентр Єврохім Україна" протягом 2017 року надало карбамід та азотно-фосфорно-калійні добрива для обробітку соняшника та землі. Оскільки ТОВ "Агросад-2016" не має власних виробничих потужностей та сільськогосподарської техніки, послуги по вирощуванню та збиранню урожаю надавались ТОВ "Дністер-К", який є засновником ТОВ "Агросад-2016". Підприємство орендує приміщення під офіс згідно договору оренди від 01 травня 2017 року. На підтвердження позивачем надано відповідачу документи фінансово-господарської діяльності.
15 грудня 2017 року комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 427332/40920469 про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 21 листопада 2017 року.
Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
30 листопада 2017 року між ТОВ "Агросад-2016" (Постачальник) та ТОВ "АДМ Трейдінг Україна" (Покупець) укладено договір поставки № 318_004863 за умовами якого ТОВ "Агросад-2016" зобов'язується поставити та передати у власність Покупцю соняшник третього класу обсягом 230 тон за ціною 10750 грн. за одну тонну з ПДВ, на загальну суму 2472499,08 грн.
30 листопада 2017 року на виконання умов вказаного договору ТОВ "Агросад-2016" згідно накладної № 5 поставлено ТОВ "АДМ Трейдінг Україна" 226,422 тон соняшника на суму 2028363 грн. та складено податкову накладну № 7, яку 08 грудня 2017 року подано до Державної фіскальної служби України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
09 грудня 2017 року відповідно до Квитанції J1201009 податкову накладну №7 від 30 листопада 2017 року прийнято Державною фіскальною службою України, а реєстрацію зупинено. Зазначено, що реєстрація ПН/РК зупинена відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/КР в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:1206. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
13 грудня 2017 року ТОВ "Агросад-2016" направлено на адресу ДФС України повідомлення № 2 та пояснення з копіями документів, 08 грудня 2017 року ТОВ "Агросад-2016" направлено на адресу ДФС України повідомлення № 1 в якому зазначив ті ж обставини, що і в повідомленні № 1 від 08 грудня 2017 року, а також на підтвердження позивачем надано відповідачу документи фінансово-господарської діяльності.
Проте 20 грудня 2017 року комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №454730/40920469 про відмову у реєстрації податкової накладної № 7 від 30 листопада 2017 року.
Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
14 грудня 2017 року між ТОВ "Агросад-2016" (Постачальник) та ТОВ "ДІЕНД ОСОБА_2" (Покупець) укладено договір поставки № 140961 за умовами якого ТОВ "Агросад-2016" зобов'язується поставити та передати у власність ТОВ "ДІЕНД ОСОБА_2" соняшник у кількості 270 тон за ціною 10950 грн. за одну тонну з ПДВ, на загальну суму 2956500 грн.
15 грудня 2017 року на виконання умов вказаного договору ТОВ "Агросад-2016" згідно накладної № 6 поставлено Покупцю зазначену кількість соняшника та складено податкову накладну № 8, яку 20 грудня 2017 року подано до Державної фіскальної служби України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
20 грудня 2017 року відповідно до Квитанції J1201009 податкову накладну №8 від 15 грудня 2017 року прийнято Державною фіскальною службою України, а реєстрацію зупинено. Зазначено, що реєстрація ПН/РК зупинена відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/КР в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 №567. За результатами опрацювання ЄМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:1206. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
09 січня 2018 року ТОВ "Агросад-2016" направлено на адресу ДФС України повідомлення № 1 та пояснення від 26 грудня 2017 року з копіями документів, в якому зазначив ті ж обставини, що і в повідомленні № 1 від 08 грудня 2017 року та № 2 від 13 грудня 2017 року, а також на підтвердження позивачем надано відповідачу документи фінансово-господарської діяльності.
15 січня 2018 року комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 556691/40920469 про відмову у реєстрації податкової накладної № 8 від 15 грудня 2017 року.
Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови у реєстрації податкової накладної є надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Вважаючи, що рішення комісії ДФС України №427332/40920469 від 15 грудня 2017 року, №454730/40920469 від 20 грудня 2017 року, №556691/40920469 від 15 січня 2018 року прийняті з порушенням норм чинного законодавства та є протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Податковий кодекс України (надалі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно до пп. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29 грудня 2010 року (далі - Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01 липня 2015 p.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної, затверджених Наказом МФУ №567 від 13 червня 2017 року, міститься визначення таких критеріїв (Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями):
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;
3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).
Таким чином, визначення фіскальним органом у Квитанціях J1201009 від 23 листопада 2017 року, J1201009 від 09 грудня 2017 року, J1201009 від 20 грудня 2017 року конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у Наказі МФУ №567 від 13 червня 2017 року "Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Вичерпний перелік документів).
Згідно п. 1 Вичерпного переліку документів, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Таким чином, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
Водночас, як встановив суд, у Квитанціях J1201009 від 23 листопада 2017 року, J1201009 від 09 грудня 2017 року, J1201009 від 20 грудня 2017 року, відповідачем не вказано ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику, ані конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом №567.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" №190 від 29 березня 2017 року (далі - Постанова №190) визначено, що комісія Державної фіскальної служби приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Підстави для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування визначені абзацом 2 Постанови №190, а саме: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Отже оскаржені позивачем рішення комісії ДФС України №427332/40920469 від 15 грудня 2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 21 листопада 2017 року, №454730/40920469 від 20 грудня 2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 7 від 30 листопада 2017 року, №556691/40920469 від 15 січня 2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 15 грудня 2017 року не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальне твердження, що причиною його прийняття є: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Проте, у вказаних рішеннях не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Крім того, в ході судового розгляду ТОВ "Агросад-2016" надано суду фінансово - господарську документацію, що підтверджує реальність здійснених позивачем господарських операцій, а саме договір поставки № 318_004766 від 20 листопада 2017 року з ТОВ "АДМ Трейдінг Україна", складська квитанція на зерно №647 від 21 листопада 2017 року з ТОВ "Агроград В", трьохсторонній акт прийому-передачі сільськогосподарської продукції від 21 листопада 2017 року, накладна № 4 від 21 листопада 2017 року, податкова накладна №6 від 21 листопада 2017 року; договір поставки № 318_004863 від 30 листопада 2017 року з ТОВ "АДМ Трейдінг Україна", складська квитанція на зерно №694 від 30 листопада 2017 року з ТОВ "Агроград В", трьохсторонній акт прийому-передачі сільськогосподарської продукції від 30 листопада .2017 року, накладна № 5 від 30 листопада 2017 року, податкова накладна № 7 від 30 листопада 2017 року; договір поставки №140961 від 14 грудня 2017 року з ТОВ "ДІ ЕНД ОСОБА_2", акт прийому-передачі сільськогосподарської продукції від 15 грудня 2017 року, складська квитанція на зерно №240 від 15 грудня 2017 року з ПрАТ "КОМКЗ", накладна №6 від 15 грудня 2017 року, податкова накладна №8 від 15 грудня 2017 року; довідка Хоровецької сільської ради Славутського району Хмельницької області №977 від 13 вересня 2017 року, згідно якої ТОВ Агросад- 2016" орендує земельні паї в кількості 650 га; довідка Городнянської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області №814 від 15 вересня 2017 року, згідно якої ТОВ Агросад - 2016" орендує земельні паї на площі 1061,62 га; договір оренди приміщення від 01 травня 2017 року з ОСОБА_3; акт здачі-приймання приміщення від 01 травня 2017 року; договір № 1 на вирощування зернових культур від 02 січня 2017 ркоу з ТОВ "Дністер -К"; акт приймання здачі виконаних робіт №1 від 15 жовтня 2017 року; договір № 2-2102/пр497сг від 21 лютого 2017 року на поставку насіння соняшника з ТОВ "Торговий дім "Насіння"; видаткові накладні від 30 березня 2017 року та 24 квітня 2017 року; договір № 48-03/17- ОН від 29 березня 2017 року на обробку насіння з ТОВ "Агроград В"; акт приймання-передачі виконаних робіт від 31 березня 2017 року; договір № 057-0110564 від 07 квітня 2017 року на поставку мінеральних добрив з ДП "Агроцентр ЄвроХім-Україна"; договір №146-09/17-Ел складського зберігання від 15 вересня 2017 року з ТОВ "Агроград В"; акт виконаних робіт № 707 від 31 жовтня 2017 року; договір №46 складського зберігання від 06 жовтня 2017 ркоу з ПрАТ "КОМКЗ"; акт № КР-0000434 здачі - прийняття робіт від 31 жовтня 2017 року; договір транспортного перевезення №ТП07/09-2017 від 07 вересня 2017 ркоу з СТОВ "Надія"; акти надання послуг з перевезення соняшнику №27 від 30 вересня 2017 року, №29 від 06 жовтня 2017 року.
Враховуючи викладене, беручи до уваги наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про реальність проведення ТОВ "Агросад-2016" господарських операцій, суд вважає, що уповноважений контролюючий орган не мав правових підстав для відмови у реєстрації податкової накладної №6 від 21 листопада 2017 року, податкової накладної №7 від 30 листопада 2017 року, податкової накладної № 8 від 15 грудня 2017 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, №427332/40920469 від 15 грудня 2017 року, №454730/40920469 від 20 грудня 2017 року, №556691/40920469 від 15 січня 2018 року є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно з п.49.13 ст.49 ПК України у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
Таким чином, оскільки відповідач не довів правомірність оскаржуваних дій, а встановлені обставини справи свідчать про їх протиправність, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ "Агросад-2016", а тому даний адміністративний позов слід задоволити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи той факт, що судове рішення ухвалене на користь позивача та дотримуючись вимог ст. 139 КАС України, суд вирішив присудити на користь ТОВ "Агросад-2016" за рахунок асигнувань відповідача витрати зі сплати судового збору на суму 5286 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросад-2016" (вул. Героїв Небесної Сотні, 60, оф. 8, Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400, ЄДРПОУ 40920469) до Державна фіскальна служба України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053, ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування рішення - задоволити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, №427332/40920469 від 15 грудня 2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 21 листопада 2017 року, №454730/40920469 від 20 грудня 2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 30 листопада 2017 року, №556691/40920469 від 15 січня 2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 15 грудня 2017 року.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ "Агросад-2016" №6 від 21 листопада 2017 року.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ "Агросад-2016" №7 від 30 листопада 2017 року.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ "Агросад-2016" №8 від 15 грудня 2017 року.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросад-2016" 5286 (п'ять тисяч двісті вісімдесят шість) грн. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 березня 2018 року
Головуючий суддя