
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2018 р. Справа № 818/710/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Соколова В.М., розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1І.) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач, Недригайлівське ОУПФУ), в якому просить:
- визнати неправомірними дії щодо відмови в перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу;
- зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум з 01.01.2018 в розмірі 90% заробітку, визначеного в довідці, виданій управлінням праці та соціального захисту населення Недригайлівської райдержадміністрації від 09.02.2018 №06/293, з урахуванням посадового окладу у розмірі 5300,00 грн., надбавки за ранг - 500,00 грн., надбавки за вислугу років - 2650,00 грн., інші виплати (матеріальна допомога) - 8450,00 грн. без застосування максимального обмеження розміру пенсії.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що вона перебуває на обліку у відповідача з 1998 року, їй призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% від отримуваного заробітку. Вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії як державного службовця. Відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії та повідомлено, що Свої вимоги позивач мотивує тим, що вона перебуває на обліку у відповідача з 1998 року, їй призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% від отримуваного заробітку. Вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії як державного службовця. Відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії та повідомлено, що діючі норми законодавства не передбачають перерахунки пенсій, призначених відповідно до законодавства про державну службу. діючі норми законодавства не передбачають відповідні перерахунки пенсій, призначених відповідно до законодавства про державну службу.
Розгляд справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження із проведенням судового засідання.
У судове засідання позивач не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, подала клопотання про розгляд справи без її участі (а.с.16).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у відзиві на позов при розгляді справи покладався на розсуд суду (а.с.17-19).
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 03.08.1998 перебуває на обліку в Недригайлівському ОУПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
20.02.2018 позивач подала заяву до Недригайлівського ОУПФУ про перерахунок пенсії з урахуванням раніше виплачених сум з 01.01.2018 в розмірі 90% заробітку, визначеного в довідці, виданій Управлінням праці та соціального захисту населення Недригайлівської райдержадміністрації №06/293 від 09.02.2018 (а.с.7).
Листом №855/03-15 від 21.02.2018 відповідачем відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки діючі норми законодавства не передбачають перерахунки пенсій, призначених відповідно до законодавства про державну службу (а.с.8).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею, є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп зазначено, що стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи в громадян упевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршено прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта. Надання зворотної сили законам суперечить духу правової держави.
Так, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Положеннями статті 33 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Зазначені норми закону гарантують право на врахування посадових окладів, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, стаття 41 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі по тексту - Закон №1058-ІV) визначає, що для обчислення пенсії застрахованої особи враховуються виплати (доходи), з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
У довідці, яка надана позивачем для перерахунку пенсії, визначено, що на виплати, які включені в довідку, нараховано страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, всі складові із довідки: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, - включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при перерахунку пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13 відповідно).
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2018 року № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів" упорядковано умови праці працівників державних органів.
Враховуючи викладені вище обставини, позивач має право на перерахунок пенсії в у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, оскільки позивач не може бути позбавлена права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій державних службовців через те, що органи влади України не встановили порядку, не прийняли відповідного нормативного документу, який регулює умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям.
Таким чином, з 01.01.2018 виникли правові підстави для перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до довідки виданій Управлінням праці та соціального захисту населення Недригайлівської райдержадміністрації №06/293 від 09.02.2018 (а.с.7).
При цьому, варто зазначити, що відносно позивача не можуть бути застосовані положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889, оскільки, цей закон набув чинності з 01.05.2016 (тобто після призначення пенсії позивачу). До того ж цим Законом регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення із набуттям чинності цього Закону, тобто із 01.05.2016. Відтак, редакція цього Закону не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності, що не позбавляє права на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої призначено пенсію.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При поданні позову ОСОБА_1 сплатила судовий збір в сумі 704,80 грн. за квитанцією №0.0.971605969.1 від 22.02.2018 (а.с.4).
Таким чином, позивачу необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Недригайлівського ОУПФУ.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати неправомірними дії Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Сумська, 1, смт. Недригайлів, Сумська область, 42100, код ЄДРПОУ 40384474) щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 (вул. Зарічна, 11, смт. Недригайлів, Сумська область, 42100, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Сумська, 1, смт. Недригайлів, Сумська область, 42100, код ЄДРПОУ 40384474) провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум ОСОБА_1 (вул. Зарічна, 11, смт. Недригайлів, Сумська область, 42100, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.01.2018 в розмірі 90% заробітку, визначеного в довідці, виданій Управлінням праці та соціального захисту населення Недригайлівської райдержадміністрації №06/293 від 09.02.2018, з урахуванням посадового окладу у розмірі 5300,00 грн., надбавки за ранг - 500,00 грн., надбавки за вислугу років - 2650,00 грн., інші виплати (матеріальна допомога) - 8450,00 грн. без застосування максимального обмеження розміру пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Зарічна, 11, смт. Недригайлів, Сумська область, 42100, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Сумська, 1, смт. Недригайлів, Сумська область, 42100, код ЄДРПОУ 40384474).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов