
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/347/18
19 березня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі судді Баранюка А.З. розглянувши у письмовому провадженні в м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гусятинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Тернопільської області про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Гусятинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області (надалі - відповідач) про зобов'язання Гусятинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області внести зміни до актового запису про народження №40 від 28 липня 1961 року, складеного Гримайлівською селищною радою Гусятинського району Тернопільської області на ОСОБА_2, а саме змінити національність матері з «українка» на «полька».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що мати батька позивачки - ОСОБА_3 за національністю була полька, а позивачка відносить себе до національної меншини польського походження. Вказує, що бажаючи встановити свою істинну національність звернулась із заявою до відповідача, в якій просила внести зміни до вказаного актового запису. Однак, висновком відповідача їй було відмовлено в задоволенні такої заяви. у зв'язку з відсутністю на те належних підстав.
Дану відмову позивачка вважає такою, що порушує її право на вільний вибір та відновлення національності, відтак звернулося до суду із відповідним позовом.
Ухвалою суду від 27 лютого 2018 року відкрито провадження у адміністративній справі №819/347/18 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 19 березня 2018 року о 14 год. 30 хв.
Позивач та представник позивача в судове засідання не прибули, проте представник позивача подав до суду заяву, в якій просить проводити розгляд справи без його участі в письмовому провадженні. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, причин неприбуття суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. У поданих запереченнях вказав, що зміна національності чинним законодавством не передбачено, оскільки Указ Президента України від 31 грудня 1991 року «Про порядок зміни громадянами України національності» (24/91) втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27.01.1999 року №70/99, отже зміна національності не входить до компетенції відділів державної реєстрації актів цивільного стану. Відтак просить відмовити в задоволенні даного позову.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, повно та всебічно розглянувши матеріали справи, проаналізувавши подані докази, встановив наступні факти.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Клювинці Гусятинського району Тернопільської області. Батьками позивачки є ОСОБА_2 та ОСОБА_4.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, батько позивачки ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Оленівка Скалатського (на даний час Гусятинського) району Тернопільської області, у відомостях про батька вказано ОСОБА_5 - українець, у відомостях про матір вказано ОСОБА_3 - українка.
Даний факт підтверджується також витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України актового запису №40 складеного 28 липня 1961 року Гримайлівською селищною радою Густинського району Тернопільської області.
Однак, згідно документів, що наявні у позивачки ОСОБА_3 за національністю була полькою, відтак ОСОБА_1 звернулася до Гусятинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області із заявою про внесення відповідних змін до актового запису №40 складеного 28 липня 1961 року Гримайлівською селищною радою Густинського району Тернопільської області.
Висновком Гусятинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області №192/14-01-09.7 від 03.02.2018 року відмовлено у задоволенні даної заяви.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням та засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначаються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01 липня 2010 року №2398-VI (надалі - Закон).
Частиною 3 ст.9 Закону передбачено, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону, внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
Згідно ч.1 ст.22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 (надалі - Правила).
Пунктом 1.1 Правил визначено, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно п.1.7 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Згідно з ч.2 ст.300 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про національні меншини в Україні" від 25 червня 1992 року №2494-XII, до національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.
Громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається (ст.11 Закону України "Про національні меншини в Україні").
Відповідно до ст.3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, ратифікованої Законом України від 09 грудня 1997 року №703/97-ВР, кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Особи, які належать до національних меншин, можуть здійснювати права і свободи, що випливають з принципів, проголошених в цій Рамковій конвенції, одноосібно та разом з іншими.
Згідно ч.2 ст.22 Закону (зазначені норми містить також пункт 2.5 Правил), внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємця померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
При вирішенні спору суд враховує, що згідно свідоцтва про народження брата батька позивачки ОСОБА_6 серії НОМЕР_3, матір ОСОБА_3 за національністю - полька.
Також, постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року у справі №819/1483/17 за позовом ОСОБА_8 (сестри батька позивачки) до Гусятинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання внести зміни в актовий запис про народження №16 від 06 лютого 1960 року, складеного Гримайлівською селищною радою Гусятинського району Тернопільської області на ОСОБА_8, а саме змінити національність матері з "українка" на "полька", яка набрала законної сили 20 листопада 2017 року, встановлено, що ОСОБА_3 була полькою за національністю.
Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
В силу до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За ч.ч.1-2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, за сукупністю наведених обставин та враховуючи наявність письмових документів, що підтверджують наведені позивачем доводи у позовній заяві та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 до Гусятинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Зобов'язати Гусятинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області (вул. Шевченка, 4, смт. Гусятин, 48201, код ЄДРПОУ 21161500) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 №40 складеного 28 липня 1961 року Гримайлівською селищною радою Гусятинського району Тернопільської області, а саме у «відомостях про матір» в графі «національність» змінити з «українка» на «полька».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.