Постанова № 7282129, 18.12.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2009
Номер справи
2а-5568/09/2370
Номер документу
7282129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2009 року №2а-5568/09/2370

15 год. 00 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Смілянця Е.С.,

при секретарі Веліхановій О.С.,

за участю:

представників позивача ОСОБА_1, Трояна Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом державної податкової інспекції у Драбівському районі Черкаської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулася ДПІ у Драбівському районі, в якій просить стягнути з СПДФО ОСОБА_3 штрафні (фінансові) санкції у розмірі 12268 грн. 75 коп., застосованих згідно рішення ДПІ у Драбівському районі Черкаської області від 16.02.2009 року № 0000202301.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала в повному обсязі та пояснила, що 07.02.2009 року працівниками податкового органу проведена перевірка магазину-бару відповідача. За результатами перевірки складений акт в якому зазначені порушення вчинені субєктом господарювання, а саме: - проведення розрахункових операцій без використання попереднього програмування найменування товарів; - невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на 2436 грн. 60 коп. За виявлені порушення до відповідача застосовано фінансові санкції у розмірі 12268 грн. Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідачем отримано, однак останній кошти не сплатив, саме тому ДПІ у Драбівському районі змушена звернутися до суду про їх стягнення.

Представник позивача Троян Ю.О. також підтримав позов в повному обсязі, просить його задовольнити посилаючись на те, що ДПІ у Драбівському районі Черкаської області відповідно до ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» має повноваження застосовувати фінансові санкції до субєктів господарювання за порушення норм даного закону. Податкова інспекція вчасно застосувала до відповідача фінансові санкції, прийнявши рішення від 16.02.2009 року № 0000202301 (порушення виявлене 07.02.2009 року). Оскільки відповідач добровільно штрафні санкції сплачувати не бажає, то ДПІ у Драбівському районі Черкаської області у строк передбачений ст. 99 КАС України (один рік з моменту виявлення порушення) звернулася до суду про їх стягнення.

Відповідач в судове засідання не зявився, однак на адресу суду направив клопотання про розгляд справи без його участі, тому відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України суд розглядає справу без участі відповідача.

Відповідачем також на адресу суду направлено заперечення згідно якого ОСОБА_3 просить відмовити позивачеві в задоволенні адміністративного позову. Свої заперечення він мотивує тим, що фінансові санкції передбачені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення норм даного закону по своїй суті є адміністративно-господарськими санкціями. Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Адміністративно-господарські санкцій в тому числі і штраф носять конфіскаційний характер, тому відповідно до ст. 41 Конституції України можуть застосовуватися тільки за рішенням суду. Відповідач зазначив, що податковим органом порушення виявлено 07.02.2009 року, а до суду ДПІ звернулася через 9 місяців з дати виявлення порушення. Таким чином відповідач вважає, що пропущений строк для застосування до нього адміністративно-господарських санкцій, тому наполягає на відмові у задоволенні позоау.

Вислухавши пояснення представників позивача, вивчивши заперечення відповідача та матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення із наступних підстав.

07.02.2009 року працівниками податкового органу проведена перевірка щодо контролю за здійсненням операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу в магазині-бару ПП ОСОБА_3, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.

За результатами перевірки складений акт від 07.02.2009 року № 230/23/23/23/НОМЕР_1 де зазначено, що в магазині-барі приватного підприємця, встановлено факт реалізації товару на загальну суму 37 грн. 90 коп. Продавець отримала готівку, видала здачу, провела розрахункову операцію через РРО, видала відповідний розрахунковий документ (чек) згідно якого встановлено проведення розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування товарів. Крім того проведено перевірку готівкових коштів на місці проведення розрахунків. Фактично на час перевірки рахується 2612 грн. 40 коп., а відповідно денному звіту РРО повинно рахуватися 175 грн. 80 коп. Невідповідність готівки складає 2436 грн. 60 коп.

На підставі акту перевірки ДПІ у Драбівському районі Черкаської області прийнято рішення від 16.02.2009 року № 0000202301 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 12268 грн.

В засіданні встановлено, що розмір штрафних (фінансових) санкцій був застосований із наступних розрахунків:

- згідно п.6 ст.17 Закону України № 265/95-ВР - у розмірі пяти неоподаткованих мінімумів громадян за проведення операцій без використання режиму попереднього програмування найменування товарів 85 грн . ( 17 грн. х 5 = 85 грн. 85);

- згідно ст. 22 Закону України № 265/95-ВР за невідповідность суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, у п'ятикратному розмір суми, на яку виявлено невідповідність 12183 грн. (2436 грн. 60 коп. х 5 = 12183 грн.)

ДПІ у Драбівському районі Черкаської області застосовуючи до відповідача штрафні (фінансові) санкції на підставі п. 6 ст.17 та ст. 22 Закону України № 265/95-ВР, правильно дійшла висновку, що ПП ОСОБА_3 порушено вимоги п.п. 11, 13 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР.

Відповідно до п.п. 11, 13 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, с уб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;

- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Що стосується доводів відповідача про те, що пропущений строк застосування до нього адміністративно-господарської санкції, визначений ст. 250 ГК України, то суд з таким твердженням погодитись не може із наступних підстав.

Суд погоджується з відповідачем, що фінансові санкції, передбачені Законом № 265/95-ВР по своїй суті являються адміністративно господарськими санкціями, які застосовуються до субєктів господарювання в разі порушення ними норм зазначеного закону.

Статтею 238 Господарського кодексу України визначено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Відповідно до положень ст. 239 Господарського кодексу України, штраф являється одним із видів адміністративно-господарських санкцій, яка може бути застосована органами державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом.

Згідно ст. 15 Закону № 265/95-ВР контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інші вимоги цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Статтею 17 Закону № 265/95-ВР визначено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), застосовуються фінансові санкції за рішенням відповідних органів державної податкової служби України.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Таким чином, проаналізувавши вищенаведені норми законів можна зробити висновок, що застосування фінансових санкцій, передбачених Законом № 265/95-ВР покладено на податкові органи України.

Отже податковий орган застосовуючи фінансову санкцію до субєкта господарювання за порушення положень Закону № 265/95-ВР повинен дотримуватися строків передбачених ст. 250 Господарського кодексу України (шість місяців з моменту виявлення, але не пізніше року з моменту вчинення порушення).

Як встановлено судом, порушення ПП ОСОБА_3 положень Закону № 265/95-ВР виявлено контролюючим органом 07.02.2009 року, про що свідчить відповідний акт перевірки. Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняте позивачем 16.02.2009 року, тому строки застосування санкції ДПІ у Драбівському районі не порушені.

Однак відповідач в добровільному порядку застосовані до нього фінансові санкції сплачувати не бажає, на підставі цього у ДПІ виникає право на звернення до суду про їх стягнення.

Відповідно до положень ст. 99 КАС України , адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Судом зазначалося, що порушення Закону № 265/95-ВР у відповідача виявлено 07.02.2009 року, до суду ДПІ у Драбівському районі звернулося 23.11.2009 року, таким чином позивачем не пропущений строк звернення до суду і його вимоги підлягають до задоволення із вищенаведених підстав.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати понесені під час розгляду справи з відповідача стягненню не підлягають.

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Драбівському районі Черкаської області (Черкаська обл. смт. Драбів, вул. Леніна, 83а код ЄДРПОУ 22808984) 12268 (дванадцять тисяч двісті шістдесят вісім) гривень штрафних (фінансових) санкцій.

Звільнити субєкта підприємницької діяльності фізичну особу ОСОБА_3 від сплати судових витрат на підставі ч. 4 ст. 94 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий Е.С.Смілянець

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 грудня 2009 року.