
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
іменем України
"12" березня 2018 р. м. Житомир Справа № 572/2956/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "14" грудня 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Ведяніною Т.О. в м. Сарни, повний текст судового рішення складено 14 грудня 2017 року) у справі за позовом ОСОБА_2 до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії , -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2017 року ОСОБА_2 звернулась з позовом до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання рішення відповідача щодо відмову в перерахунку призначеної пенсії з врахуванням пільг наданих ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправним та зобов'язання здійснити перерахунок виплачуваної пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, отримує пенсію по інвалідності, а її трудовий стаж складає понад 15 років. Вважає, що у відповідності до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на збільшення пенсії на 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений для жінок 15- річний стаж. Для отримання такого перерахунку звернулась до відповідача з відповідною заявою, проте отримала відмову в проведенні перерахунку, що підтверджується повідомленням відповідача від 20.11.2017 року.
Постановою Сарненського районного суду Рівненської області від 14.12.2017 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним рішення Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про відмову в проведенні перерахунку призначеної пенсії з врахуванням пільг наданих ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_2
Зобов'язано Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з врахуванням положень ч. 2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 30 травня 2017 року.
Стягнуто з бюджетних асигнувань Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь держави судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) гривень.
Не погоджуючись з постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позову. Відповідач посилається на те, що пенсія, призначена позивачу на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як інваліду 3 групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, а тому всі доплати, пенсії і компенсації, визначені цим законом здійснюються за рахунок коштів державного бюджету у розмірах та порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розміри соціальних виплат, що фінансуються за рахунок бюджету залежить від соціально - економічних можливостей держави. Відтак вважає, що виплата пенсій по інвалідності та інших доплат особам, потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС не можуть визначатись будь-якими іншими законами України, окрім як Законом "Про Державний бюджет України". У зв'язку з цим вважає свої дії правомірними, просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки позивачу пенсія виплачується у фіксованому розмірі, який встановлений законодавством.
Згідно з вимогами п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1, виданим 03.11.2004 року Рівненською облдержадміністрацією.
Позивач перебуває на обліку в Сарненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію як інвалід 3 групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, яка призначена на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 1768,02 грн. та складається з 1597,20 грн. - пенсії, обчисленої відповідно до ст. 54 Закону та 170,82 грн. - додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
За наслідками розгляду звернення ОСОБА_2 про проведення перерахунку пенсії у відповідності до положень ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідач листом від 20.11.2017 року № 1864/04-29 повідомив про відмову в проведенні вказаного перерахунку, мотивуючи своє рішення відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки пенсія виплачується у фіксованому розмірі відповідно до законодавства.
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з позовом у даній справі.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що особам, яким призначена пенсія по інвалідності на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік, а тому задовольнив позов.
Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
Пенсійне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається, у тому числі, і Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Частиною 1 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі-Закону №796) визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Згідно ч.1 ст. 50 Закону №796, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону №796, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Відповідно до ч.1 ст. 67 Закону №796 конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
На виконання вказаних норм прийнято постанову Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210.
Згідно пп.2 п.11 постанову Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210, мінімальний розмір пенсії для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою : III групи інвалідності - 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2012 р. і 110 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня 2012 р.
Як вбачається з матеріалів справи, розмір пенсії ОСОБА_2 становить 1762 грн., а саме 1597,20 грн. основний розмір та 170,82 грн. додаткова пенсія.
Тобто, позивач отримує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію відповідно до ст.54 Закону № 796 у розмірі відшкодування фактичних збитків, якою не передбачено призначення пенсії, виходячи з страхового стажу.
А тому колегія суддів приходить до висновку, що позивач не має право на перерахунок пенсії на підставі ст.56 Закону № 796, якою передбачено збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Отже, дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу на підставі Закону № 796 є правомірними, оскільки вчинені в межах вимог діючих нормативно-правових актів.
Суд першої інстанції помилково послався на правові позиції Верховного Суду України висловлені у постановах від 20.09.2016 року, 07.07.2015 року, оскільки на правовідносини, що виникли, вони не поширюються. Вказані постанови прийняті у справах, де позивачі отримували пенсію призначену на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Отже, вирішуючи спір, суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до пункту 4 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування оскаржуваної постанови та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити, постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "14" грудня 2017 р. скасувати та прийняти нову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позову до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
Л.В. Кузьменко
Повне судове рішення складено "13" березня 2018 р.