Рішення № 72773249, 13.03.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2018
Номер справи
816/2485/17
Номер документу
72773249
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2485/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання – Кисличенко О.В.,

представника позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

29 грудня 2017 року Комунальне підприємство "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради (далі по тексту - КП "Кременчукводоканал" / позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області (далі по тексту - ГУ ДФС у Полтавській області / відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27 вересня 2017 року №0025751203.

Ухвалою суду від 02 січня 2018 року прийнято справу до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання (а.с. 2-3).

26 січня 2018 року та 08 лютого 2018 року ГУ ДФС у Полтавській області подано до суду додаткові докази та письмові пояснення (а.с. 125-176, 183).

27 лютого 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 191).

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення складено відповідачем протиправно, оскільки КП "Кременчукводоканал" погашена заборгованість за узгодженими сумами в повному обсязі на підставі наданої контролюючим органом довідки про розмір такої заборгованості.

Представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити.

Відповідач у відзиві на позов зазначив, що до платника податків було застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань по Деклараціям за жовтень-грудень 2016 року та січень-червень 2017 року, які не входили до суми зазначеної в листі №4293/10/16-03 від 15 червня 2017 року. Згідно Інтегрованої картки платника податків штрафні санкції КП "Кременчукводоканал" у розмірі 2 150 639,80 грн. нараховані платнику 07 жовтня 2017 року, а отже після сплати суми у розмірі 7 849 704,20 грн., якою було несвоєчасно погашено узгоджені грошові зобов'язання по деклараціям за жовтень-грудень 2016 року та січень-червень 2017 року.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив.

Дослідивши матеріали позовної заяви, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Комунальне підприємство "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 107) зареєстроване з ідентифікаційним кодом 03361655 27 грудня 2001 року, місцезнаходження: 39623, Полтавська область, м. Кременчук, пров. Героїв Бреста, 35А, основний вид діяльності: забір, очищення та постачання води.

21 вересня 2017 року Головним управлінням ДФС у Полтавській області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання з податку на додану вартість КП "Кременчукводоканал" за звітний період:

- жовтень 2016 року (податкова декларація з ПДВ №9221914303 від 18 листопада 2016 року по строку сплати не пізніше 30 листопада 2016 року);

- листопад 2016 року (податкова декларація з ПДВ №9246289573 від 20 грудня 2016 року по строку сплати не пізніше 30 грудня 2016 року);

- грудень 2016 року (податкова декларація з ПДВ №9267447692 від 20 січня 2017 року по строку сплати не пізніше 30 січня 2017 року);

- січень 2017 року (податкова декларація з ПДВ №9024117658 від 20 лютого 2017 року по строку сплати не пізніше 02 березня 2017 року);

- лютий 2017 року (податкова декларація з ПДВ №9045017358 від 20 березня 2017 року по строку сплати не пізніше 30 березня 2017 року);

- березень 2017 року (податкова декларація з ПДВ №9069517600 від 19 квітня 2017 року по строку сплати не пізніше 30 квітня 2017 року);

- квітень 2017 року (податкова декларація з ПДВ № НОМЕР_1 від 19 травня 2017 року по строку сплати не пізніше 30 травня 2017 року);

- травень 2017 року (податкова декларація з ПДВ №9117357257 від 20 червня 2017 року по строку сплати не пізніше 30 червня 2017 року);

- червень 2017 року (податкова декларація з ПДВ №9140217450 від 19 липня 2017 року по строку сплати не пізніше 30 липня 2017 року).

Правомірність підстав та порядку проведення перевірки позивачем не оспорюється.

За результатами перевірки контролюючим органом 21 вересня 2017 року складено акт перевірки №4781/16-31-12-03-45/03361655 (а.с. 28-29), за висновками якого встановлено несвоєчасну сплату КП "Кременчукводоканал" податкових зобов'язань по податку на додану вартість за жовтень 2016 року - червень 2017 року по граничному строку сплати, чим порушено пункт 57.1 статті 57, пункт 203.2 статті 203 Податкового кодексу України.

На підставі висновків акту перевірки від 21 вересня 2017 року №4781/16-31-12-03-45/03361655 ГУ ДФС у Полтавській області 27 вересня 2017 року винесено податкове повідомлення-рішення №00257512203, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 2 150 639,80 грн. (а.с. 31).

Не погодившись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням від 27 вересня 2017 року №00257512203 КП "Кременчукводоканал" направило до ДФС України скаргу, за результатами розгляду якої контролюючим органом 07 грудня 2017 року прийнято рішення №29051/6/99-99-11-03-01-25 (а.с. 8), яким податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Позивач, не погоджуючись із позицією відповідача щодо правомірності застосування штрафних санкцій звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню, судом встановлено наступне.

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 цього Кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (пункт 57.1 статті 57; пункт 203.2 статті 203 Податкового кодексу України).

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом (підпункт 14.1.152 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Судом встановлено, що КП "Кременчукводоканал" подано до контролюючого органу:

- 18 листопада 2016 року податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2016 року в якій самостійно визначило суму грошових зобов'язань в розмірі 1 295 554 грн., граничний строк сплати 30 листопада 2016 року (а.с. 32-33);

- 19 грудня 2016 року податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2016 року в якій самостійно визначило суму грошових зобов'язань в розмірі 1 139 248 грн., граничний строк сплати 30 грудня 2016 року (а.с. 34-35);

- 19 січня 2017 року податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2016 року в якій самостійно визначило суму грошових зобов'язань в розмірі 1 157 691 грн., граничний строк сплати 30 січня 2017 року (а.с. 36-37);

- 18 лютого 2017 року податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2017 року в якій самостійно визначило суму грошових зобов'язань в розмірі 864 586 грн., граничний строк сплати 02 березня 2017 року (а.с. 38-39);

- 16 березня 2017 року податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2017 року в якій самостійно визначило суму грошових зобов'язань в розмірі 853 969 грн., граничний строк сплати 30 березня 2017 року (а.с. 40-41);

- 19 квітня 2017 року податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2017 року на загальну суму грошових зобов'язань 1 008 539 грн., граничний строк сплати 30 квітня 2017 року (а.с. 42-43);

- 18 травня 2017 року податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2017 року в якій самостійно визначило суму грошових зобов'язань в розмірі 1 184 324 грн., граничний строк сплати 30 травня 2017 року (а.с. 44-45);

- 20 червня 2017 року податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2017 року в якій самостійно визначило суму грошових зобов'язань в розмірі 1 638 385 грн., граничний строк сплати 30 червня 2017 року (а.с. 46-47);

- 19 липня 2017 року податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2016 року в якій самостійно визначило суму грошових зобов'язань в розмірі 1 610 903 грн., граничний строк сплати 30 липня 2017 року (а.с. 48-49).

Крім того, у період з 17 жовтня 2016 року по 11 листопада 2016 року Головним управлінням ДФС у Полтавській області проведено документальну планову виїзну перевірку КП "Кременчукводоканал" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2013 року по 30 червня 2016 року та правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01 травня 2012 року по 30 червня 2016 року, за результатами якої складено акт перевірки №530/16-31-14-01-09/03361655 (а.с. 141-176).

На підставі висновків акту перевірки від 18 листопада 2016 року №530/16-31-14-01-09/03361655 контролюючим органом 29 листопада 2016 року винесено податкові повідомлення-рішення:

- №0005471401, яким КП "Кременчукводоканал" зобов'язано сплатити суму податку у розмірі 228 081 грн. (а.с. 139),

- №0005461401, яким КП "Кременчукводоканал" нараховано грошові зобов'язання з ПДВ в розмірі 81 337,50 грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 54 225 грн. та за штрафними санкціями в розмірі 27 112,50 грн. (а.с. 140).

24 лютого 2017 року Головним управлінням ДФС у Полтавській області проведено перевірку з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання з податку на додану вартість КП "Кременчукводоканал" за результатами якої складено акт перевір №338/16-38-12-01-45/03361655 (а.с. 134-135).

На підставі висновків акту перевірки від 24 лютого 2017 року №338/16-38-12-01-45/03361655 контролюючим органом 28 лютого 2017 року винесено податкове повідомлення-рішення №0000531201, яким до КП "Кременчукводоканал" застосовано штрафні санкції в розмірі 521 743 грн. (а.с. 133).

13 квітня 2017 року Головним управлінням ДФС у Полтавській області проведено перевірку з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання з податку на додану вартість КП "Кременчукводоканал" за результатами якої складено акт перевір №1562/16-31-12-01-45/003616 (а.с. 137-138).

На підставі висновків акту перевірки від 13 квітня 2017 року №1562/16-31-12-01-45/003616 контролюючим органом 20 квітня 2017 року винесено податкове повідомлення-рішення №0004301201, яким до КП "Кременчукводоканал" застосовано штрафні санкції в розмірі 324 815 грн. (а.с. 136).

Доказів скасування (оскарження) за результатами адміністративного або судового порядку вищевказаних податкових повідомлень-рішень сторонами не надано, судом не встановлено.

В свою чергу КП "Кременчукводоканал" 12 червня 2017 року звернулося до Кременчуцької ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській область із запитом щодо надання довідки про розмір податкового боргу для проведення розрахунків з різниці між фактичною вартістю послуг з центрального водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, в рахунок погашення податкового боргу відповідно до "Порядку та умов надання у 2017 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємства теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги та тарифи, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2017 року №332.

На вищевказане звернення Кременчуцька ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області, листом №4293/10/16-03, повідомила позивача, що згідно інтегрованих карток платника податку КП "Кременчукводоканал" по податку на додану вартість (з урахуванням нарахованих санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму такого реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) боргу) станом на 01 червня 2017 року загальна сума боргу складає 7 849 704,20 грн., в тому числі основний платіж 6 757 963,41 грн., штрафна санкція 846 558,38 грн., пеня 245 182,41 грн. (а.с. 12).

23 червня 2017 року між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Полтавській області, Управлінням житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації, Департаментом фінансів Полтавської обласної державної адміністрації, Управлінням житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, Управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, Комунальним підприємством "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради укладено договір №1 та №2 про організацію взаєморозрахунків (а.с. 16-19).

За умовами договорів сторонами проводиться організація взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, передбаченою статтею 31 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", відповідно до Порядку та умов надання у 2017 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємства теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифи, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2017 року №332.

Загальна сума залучених коштів складає 7 849 704,20 грн., що відповідає загальній сумі заборгованості станом на 01 червня 2017 року, згідно листа Кременчуцької ОДПІ від 15 червня 2017 року №4293/10/16-03.

06 вересня 2017 року платіжними дорученнями №6 та №7 Кременчуцькій ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області перераховано 5 803 247 грн. та 2 046 457,20 грн. відповідно (а.с. 20), що не заперечується сторонами.

При цьому, 27 вересня 2017 року Головним управлінням ДФС у Полтавській області складено податкове повідомлення-рішення №0025751203, яким до позивача застосовано штрафну санкцію у сумі 2 150 639,80 грн.

Аналізуючи вищевикладене суд зазначає наступне.

Як випливає з облікової картки платника податків КП "Кременчукводоканал", станом на 01 червня 2017 року, загальна сума заборгованості складала 7 849 704,20 грн. (а.с. 74).

Дана сума включала в себе заборгованість зі сплати узгоджених сум грошових зобов'язань по податковим деклараціям з ПДВ за період жовтень 2016 року - квітень 2017 року у загальному розмірі - 6 475 657,41 грн., податковим повідомленням-рішенням від 29 листопада 2016 року №0005471401 і №0005461401 на загальну суму узгоджених сум грошового зобов'язання - 282 306 грн.; штрафним санкціям нарахованим податковими повідомленнями-рішеннями від 28 лютого 2017 року №0000531201 і від 20 квітня 2017 року №0004301201 на загальну суму 846 558,38 грн. та пені в розмірі 245 182,41 грн. (а.с. 57-74).

Разом з тим, позивачем не враховано, що в дану суму не включено узгоджені грошові зобов'язання визначені податковими деклараціями з ПДВ за травень і червень 2017 року по строку сплати 30 червня 2017 року і 30 липня 2017 року відповідно та суми штрафних санкцій, які нараховуються згідно пункту 126 Податкового кодексу України.

Так, суд зазначає, що відповідно до пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється.

Згідно пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

З аналізу вищевказаної норми випливає, що розмір штрафу залежить від тривалості прострочення та нараховується контролюючим органом по факту погашення заборгованості.

Враховуючи, що узгоджені суми грошових зобов'язань визначених у податкових деклараціях з ПДВ за період жовтень 2016 року - червень 2017 року сплачувалися КП "Кременчукводоканал" з порушенням граничних строків сплати, контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штрафні санкції у порядку визначеному статтею 126 Податкового кодексу України.

Щодо посилань позивача на рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі № 813/1031/16 від 04 липня 2016 року, в якому суд дійшов до висновку про повторне застосування до платника податків штрафних санкцій, суд зазначає, що у справі за позовом КП "Кременчукводоканал" штрафні санкції нараховані податковим повідомленням-рішенням від 27 вересня 2017 року №0025751203 не враховувалися контролюючим органом до загальної суми заборгованості станом на 01 червня 2017 року, відповідно до довідки від 15 червня 2017 року №4293/10/16-03, що підтверджується розрахунком відповідача (а.с. 122-123).

Крім того, дана сума штрафних санкцій, станом на 01 червня 2017 року, відсутня й в обліковій картці платника податків.

Також, суд звертає увагу позивача, що штрафні санкції нараховуються у відповідності до статті 126 Податкового кодексу України лише по факту погашення податкового боргу, згідно з черговістю його виникнення.

Окрім того, Вищий адміністративний суд України у своєму інформаційному листі від 18 листопада 2014 року №1602/11/10/14-14 зазначив, що правопорушення, відповідальність за яке встановлена пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, полягає в несвоєчасній сплаті суми узгодженого грошового зобов’язання. Відповідне порушення є закінченим у момент збігу передбаченого податковим законодавством строку сплати узгодженого, але не сплаченого платником податків грошового зобов’язання, а розмір штрафу визначається нормативно та фактично залежить від тривалості прострочення до моменту погашення боргу (до 30 днів або понад 30 днів).

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У даному випадку ГУ ДФС у Полтавській області доведено правомірність податкового повідомлення-рішення від 27 вересня 2017 року №0025751203, яким КП "Кременчукводоканал" штраф у розмірі 20% в сумі 2 150 639,80 грн.

Враховуючи викладене, у задоволенні позову КП "Кременчукводоканал" до ГУ ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення слід відмовити.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради (код ЄДРПОУ 03361655, адреса місцезнаходження: провулок Героїв Бреста, 35А, місто Кременчук, Полтавська область, 39602) до Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639, адреса місцезнаходження: вулиця Європейська, 4, місто Полтава, Полтавська область, 36000) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення за формою "Ш" від 27 вересня 2017 року №0025751203, яким нараховано штраф у розмірі 20% в сумі 2 150 639,80 грн. за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються відповідно до пункту 15.5 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону від 3 жовтня 2017 року).

Повне рішення складено 16 березня 2018 року.

Суддя ОСОБА_3