Рішення № 72773155, 15.03.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2018
Номер справи
815/5159/17
Номер документу
72773155
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5159/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Марина П.П.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “БАСКО” до Одеської митниці ДФС, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю “БАСКО” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Одеської митниці ДФС, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 управління Державної казначейської служби України в Одеській області та з урахуванням заяви про уточнення позовної заяви (а.с.58-64) просить суд визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці ДФС щодо ненадання до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області Висновків щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «БАСКО» надміру сплачених платежів за заявою від 08.06.2017 року вих. №б/н (вх.№6113/10-29 від 28.07.2017 року) у розмірі 49807,57 грн. податку на додану вартість та 3211,20 грн. мита, та за заявою від 22.08.2017 року вих. №17/17 (вх.№7075/10-29 від 13.09.2017 року) в розмірі 22555,43 грн. податку на додану вартість та зобов’язати Одеську митницю ДФС скласти та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області Висновок щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «БАСКО» надміру сплачених платежів за заявою від 08.06.2017 року вих. №б/н (вх.№6113/10-29 від 28.07.2017 року) у розмірі 49807,57 грн. податку на додану вартість та 3211,20 грн. мита, та Висновок щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «БАСКО» надміру сплачених платежів за заявою від 22.08.2017 року вих. №17/17 (вх.№7075/10-29 від 13.09.2017 року) в розмірі 22555,43 грн. податку на додану вартість.

В обґрунтування позову підприємство посилається на те, що за результатами судового оскарження, рішення митного органу про коригування митної вартості товару №500060702/2016/000077/2 від 08.07.2016 року, №500060702/2016/000127/2 від 06.09.2016 року та №500060702/2016/000131/2 від 12.09.2016 року скасовані, у зв'язку з чим після набрання законної сили рішеннями суду, позивач звернувся до відповідача із заявами про повернення надмірно сплачених митних платежів від 08.06.2017 року вих. №б/н (вх.№5008/10-29 від 12.06.2017 року) у розмірі 49807,57 грн. податку на додану вартість та 3211,20 грн. мита від 22.08.2017 року вих. №17/17 (вх.№7075/10-29 від 13.09.2017 року) в розмірі 22555,43 грн. податку на додану вартість, проте митний орган відмовив у поверненні надмірно сплачених до бюджету митних платежів листами від 25.07.2016 року №2617/10/15-70-19-01 із посиланням на те, що питання стосовно повернення з бюджету суми митних платежів за заявою від 08.06.2017 року може бути вирішено після внесення відповідних змін до митних декларацій та за умови надання заяви про повернення помилково та/або надмірно зарахованої до державного бюджету суми митних платежів з дотриманням положень МКУ, ПКУ, Порядку №1146 та Порядку №618, за заявою від 22.08.2017 року позивачу повідомлено про необхідність письмово звернутись до митниці із заявою з метою внесення змін до декларації від 18.07.2016 року №500060702/2016/009151 за якою здійснювався випуск товарів шляхом складання аркушу коригування у відповідності з вимогами статті 37 ПКМУ №450 та Порядку №1145, та у разі погашення податкового боргу, після внесення відповідних змін до митних декларацій та за умови надання заяви про повернення помилково та/або надмірно зарахованої до державного бюджету суми митних платежів з дотриманням положень МКУ, ПКУ, Порядку №1146 та Порядку №618. Позивач вважає, що бездіяльність Одеської митниці є протиправною та суперечить приписам чинного законодавства України, оскільки всі вимоги Порядку повернення платникам податків кошти, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як предоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом ДМС України від 07.07.2007 року №618, Порядку №1146, ст.43 ПКУ та ст.301 МК України були позивачем виконані. Митний орган не зазначаючи про порушення підприємством будь-яких умов, передбачених Порядком №618, виконання яких є необхідним для повернення надмірно сплачених податків, не вчиняє дій щодо повернення надмірно сплачених митних платежів посилаючись на такі підстави, які не можуть бути підставами для відмови. Вказує, що посилання відповідача на вказані у листах обставини є небажанням останнього у визначений Митним кодексом України строк вчинити дії для повернення платежів, оскільки жодних законних підстав не наведено у відповіді Одеської митниці, а тому, позивач вважає бездіяльність позивача щодо не підготовки та неподання у визначений нормативно-правовими актами строк до органів Держаної казначейської служби України ненадання до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області Висновків щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «БАСКО» надміру сплачених платежів за заявою від 08.06.2017 року вих. №б/н (вх.№6113/10-29 від 28.07.2017 року) у розмірі 49807,57 грн. податку на додану вартість та 3211,20 грн. мита, та за заявою від 22.08.2017 року вих. №17/17 (вх.№7075/10-29 від 13.09.2017 року) в розмірі 22555,43 грн. податку на додану вартість протиправною та просить суд зобов’язати Одеську митницю ДФС скласти та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області Висновок щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «БАСКО» надміру сплачених платежів за заявою від 08.06.2017 року вих. №б/н (вх.№6113/10-29 від 28.07.2017 року) у розмірі 49807,57 грн. податку на додану вартість та 3211,20 грн. мита, та Висновок щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «БАСКО» надміру сплачених платежів за заявою від 22.08.2017 року вих. №17/17 (вх.№7075/10-29 від 13.09.2017 року) в розмірі 22555,43 грн. податку на додану вартість.

Від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача надала до суду письмові заперечення на адміністративний позов, які згідно заяви від 02.02.2018 року просила вважати відзивом на позов (а.с.81-83, 119), згідно яких Одеська митниця ДФС вважає, що позовна заява є безпідставною, необґрунтованою та не підлягає задоволенню, оскільки після завершення митного оформлення до митної декларації можуть вноситись зміни за письмовим зверненням декларанта та з дозволу митного органу, зокрема, шляхом заповнення та оформлення митницею аркуша коригування у відповідності до вимог статті 37 Постанови КМУ №450 та Порядку оформлення аркушу коригування, затвердженого наказом МФУ від 06.11.2012 року №1145, у зв’язку з чим, листами Одеської митниці ДФС у відповідь на заяви позивача останньому запропоновано звернутись до митниці із заявою з метою внесення змін до декларацій, за якими здійснювався випуск товарів у відповідності до вказаного Порядку та наказу, також позивача проінформовано, що процедура та порядок повернення помилково та/або надмірно сплачених до бюджету коштів регулюється статтею 45 Бюджетного кодексу України, статтею 301 Митного кодексу України та статтею 43 податкового кодексу України, зокрема, у таких заявах має бути зазначений напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника в установі банку, проте у заявах про повернення коштів від 08.06.2017 року та від 22.08.2017 року ТОВ «БАСКО» для повернення зазначило як напрям перерахування коштів спеціальний електронний рахунок. Отже, листами від 26.06.2017 року №2410/10/15-70-19-04 та від 21.09.2017 року №3598/10/15-70-19-04 позивачу було вказано на відповідні недоліки та запропоновано звернутися до відповідача після внесення відповідних змін до митних декларацій. З огляду на наведене, Одеська митниця ДФС вважає, що митний орган діяв у відповідності до вимог законів та інших нормативно - правових актів України, не порушував права та законні інтереси позивача, а тому підстави для задоволення адміністративного позову ТОВ «Баско» відсутні.

Представник третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області до судового засідання не з’явився, письмових пояснень на позов до суду не надано.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді справи, суд встановив наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що 01.09.2016 року та 09.09.2016 року ТОВ “Баско” до митного оформлення були заявлені наступні товари: “Мішки пакувальні, плетенні з поліпропіленових стрічок, виробник: Xintai Xinfeng Plastic Products Co, Ltd., країна виробництва: Китай (Cn)”, “Електрогальнично оцинкована колюча стрічка, виробник: China Jiatal Group Co, Limited, країна виробництва: Китай (Cn)”, “Сітка з чорного металу з дроту зварена у місцях перетину, виробник: China Jiatal Group Co, Limited, країна виробництва: Китай (Cn)”, “Неоцинкована зварена дротяна сітка, з чорних металів, матеріал низько-вуглецевий сталевий дріт, виробник: China Jiatal Group Co, Limited, країна виробництва: Китай (Cn)”, “Сітка шарнірна з чорного металу з дроту, не зварена у місцях перетину, оцинкована електрогальванічно, виробник: China Jiatal Group Co, Limited, країна виробництва: Китай (Cn)”, за МД №№ 500060702/2016/011867 (а.с. 108-110), 500060702/2016/012366.

Розглянувши надані позивачем первісно та додатково надані документи до МД № 500060702/2016/012366 від 09.09.2016 року Відповідач прийшов до висновку про неможливість визнання заявленої декларантом митної вартості, посилаючись на те, що у наданому платіжному дорученні від 16.06.2016 року № 2016061600288344 зазначена проформа-інвойс, яка відсутня в пакеті документів, що був наданий до митного оформлення, висновок експерта щодо ціни на товар від 12.09.2016 року № Our ref CUO-в № 000502 (а.с. 50) не може розглядатися, як документ, що підтверджує митну вартість, оскільки він виданий лише на частину товару.

З огляду на викладене, рішенням № 500060702/2016/000131/2 від 12.09.2016 року відповідачем здійснено коригування заявленого Позивачем товару за МД № 500060702/2016/012366 від 09.09.2016 року та визначено її за другорядним методом – за резервним на рівні: товар № 1 - 0,8478 дол. США за кг нетто (МД від 25.08.2016 року № 112050000/2016/015297), товар № 2 – 1,08 дол. США за кг нетто (МД від 21.06.2016 року № 112050000/2016/11058), товар № 3 – 0,99 дол. США за кг нетто (МД від 25.05.2016 року), товар № 4 – 1,1213 дол. США за кг нетто (МД від 21.06.2016 року № 112050000/2016/11058).

Судом встановлено, що товар, який надійшов на адресу позивача випущено у вільний обіг за умови забезпечення сплати різниці між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, шляхом надання гарантій відповідно до розділу Х Митного кодексу України від 13.03.2012р. №4495-VI за митною декларацією №500060702/2016/012540 від 13.09.2016р. та №500060702/2016/012153 від 07.09.2016 року.

Розмір за МД №500060702/2016/012540 від 13.09.2016р. та №500060702/2016/012153 від 07.09.2016 року надміру сплачених платежів склав 49807,57 грн. податку на додану вартість та 3211,20 грн. мита.

Не погоджуючись з прийнятим відповідачем рішенням про коригування митної вартості товарів, позивач звернувся до суду.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27.01.2017 року по справі №815/5326/16 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Баско” задоволено, визнано протиправними та скасовано рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів № 500060702/2016/000127/2 від 06.09.2016 року, № 500060702/2016/000131/2 від 12.09.2016 року.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017 року апеляційну скаргу Одеської митниці ДФС повернуто апелянту.

Отже, рішення суду згідно даних ЄДРСР України набрало законної сили 20.04.2017 року.

08.06.2017 року позивач звернувся до Одеської митниці із заявою про повернення надмірно сплачених митних платежів від 08.06.2017 року вих. №б/н (вх.№5008/10-29 від 12.06.2017 року) у розмірі 49807,57 грн. податку на додану вартість та 3211,20 грн. мита, в порядку ст.301 Митного кодексу України, та надав митному органу відповідні документи (а.с.27-47).

Листом від 26.06.2017 року №2410/10/15-70-19-04 позивачу повідомлено, що питання стосовно повернення з бюджету суми митних платежів за заявою від 08.06.2017 року може бути вирішено після внесення відповідних змін до митних декларацій та за умови надання заяви про повернення помилково та/або надмірно зарахованої до державного бюджету суми митних платежів з дотриманням положень МКУ, ПКУ, Порядку №1146 та Порядку №618 (а.с.48-48з/б).

Поряд з цим, судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Баско” для здійснення митного оформлення товару “фасонні профілі з чорних металів, з вуглецевої сталі, холоднодеформовані, з плоского прокату, що використовуються для збирання декоративних плит підвісної стелі, в незібраному стані, оцинковані, лицьова поверхні пофарбована, основа направляюча: розмір – 32*24*3600мм, товщина – 0,27 мм, 259 упак, 6993 шт; розмір – 26*24*1200мм, товщина – 0,27 мм, 559 упак, 41925 шт; розмір – 26*24*600мм, товщина 0,27 мм, 559 упак, 41925 шт; розмір – 22*22*3000мм, товщина – 0,3мм, 125 упак, 6250 шт, виробник: SHANDONG BEPRO BUILDING MATERIALS CO., LTD, країна виробника – Китай, до Одеської митниці ДФС подано митну декларацію (МД) №500060702/20156/008600.

За результатами перевірки митної декларації відповідачем прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №50060702/2016/000077/2 від 08.07.2016 року в якому, зокрема зазначено, що відповідно до п.2 ст.58 МК України, у випадку, якщо використані декларантом відомості не підтверджені документально, відповідно до п.3 ст. 58 МК України застосовуються другорядні методи, зазначені у п.2 ч. 1 ст. 57 МК України. В органі доходів та зборів відсутня інформація щодо вартості операцій з ідентичними та подібними (аналогічними) товарами, тому, відповідно до ст.ст. 59-60 МК України, неможливо застосувати метод з ціною договору щодо ідентичних та подібних (аналогічних) товарів, у даному випадку було взято до уваги визнана органами доходів і зборів митна вартість товарів, митне оформлення яких уже здійснено, дата визначення ціни яких (дата складення інвойсу) є максимально наближеною до дати визначення ціни переміщуваних товарів та з метою забезпечення повноти оподаткування було проведено аналіз баз даних ЄАІС та встановлено, що по товару №1 рівень митної вартості за товарами, митне оформлення яких вже здійснено є більшим-1,04 USD за кг. (митна декларація №500060001/2015/006088 від 24.06.2016 року, дата визначення ціни (інвойсу) 12.05.2016 року), ніж заявлена декларантом 0,8334 USD за 1 кг.

Судом встановлено, що товар, який надійшов на адресу позивача випущено у вільний обіг за умови забезпечення сплати різниці між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, шляхом надання гарантій відповідно до розділу Х Митного кодексу України від 13.03.2012р. №4495-VI за митною декларацією №500060702/2016/009151 від 18.07.2016р.

Розмір за МД №500060702/2016/009151 від 18.07.2016р. надміру сплачених платежів склав 22555,43 з податку на додану вартість.

Не погоджуючись з прийнятим відповідачем рішенням про коригування митної вартості товарів, позивач звернувся до суду.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.12.2016 року по справі №815/3601/16, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2017 року, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Баско” задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів №500060702/2016/000077/2 від 08.07.2016 року, у задоволенні решти позовних вимог – відмовлено.

Отже, рішення суду згідно даних ЄДРСР України набрало законної сили 27.04.2017 року.

22.08.2017 року позивач звернувся до Одеської митниці із заявою про повернення надмірно сплачених митних платежів надміру сплачених платежів від 22.08.2017 року вих. №17/17 (вх.№7075/10-29 від 13.09.2017 року) в розмірі 22555,43 грн. податку на додану вартість, в порядку ст.301 Митного кодексу України, та надав митному органу відповідні документи (а.с.8-24).

Листом від 21.09.2017 року №3598/10/15-70-19-04 позивачу повідомлено, що питання стосовно повернення з бюджету суми митних платежів за заявою від 22.08.2017 року може бути вирішено після внесення відповідних змін до митних декларацій та за умови надання заяви про повернення помилково та/або надмірно зарахованої до державного бюджету суми митних платежів з дотриманням положень МКУ, ПКУ, Порядку №1146 та Порядку №618, повідомлено про необхідність письмово звернутись до митниці із заявою з метою внесення змін до декларації від 18.07.2016 року №500060702/2016/009151 за якою здійснювався випуск товарів шляхом складання аркушу коригування у відповідності з вимогами статей 33 та 37 ПКМУ №450, Порядку №1145, та та за умови надання заяви про повернення помилково та/або надмірно зарахованої до державного бюджету суми митних платежів з дотриманням положень МКУ, ПКУ, Порядку №1146 та Порядку №618 (а.с.57з/б-89).

Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача щодо не складання висновків та неповернення коштів, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Так, відповідно до частин 1, 2 та 3 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

У разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200 1.5 статті 200 1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України, визначено Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженим наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618, чинним на момент виникнення спірних правовідносин (далі Порядок № 618).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 4, 7 та 11 розділу ІІІ названого Порядку Для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Граничні строки для подання заяви підлягають продовженню керівником митного органу (його заступником) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків:

перебував за межами України;

перебував у плаванні на морських суднах за кордоном України у складі команди (екіпажу) таких суден;

перебував у місцях позбавлення волі за вироком суду;

мав обмежену свободу пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально;

був визнаний за рішенням суду безвісно відсутнім або перебував у розшуку у випадках, передбачених законом.

Дія абзаців третього - восьмого цього пункту поширюється на:

платників податків - фізичних осіб;

посадових осіб юридичної особи у разі, якщо протягом зазначених граничних строків така юридична особа не мала інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства України нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову звітність.

У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів:

а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку;

б) для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава:

на депозитний рахунок 3734;

на банківський рахунок 2603;

в) для повернення фізичній особі в готівковій формі, якщо такі кошти вносилися готівкою, - на банківський рахунок 2603;

г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, незалежно від виду бюджету.

До заяви додаються:

аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі;

документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів;

документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Відповідно до п.8 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 року №1146, у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує: висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; два примирники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку; три примирники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пiзнiше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання вiдповiдному органу Казначейства.

Згідно з п.9 Порядку № 1146 орган ДФС несе вiдповiдальнiсть згідно iз законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.

Пунктом 10 вказаного Порядку передбачено, що висновки реєструються органами Казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді, за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

На пiдставi отриманих висновків вiдповiдний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку (п.11 Порядку №1146).

Виходячи з наведенного, суд дійшов висновку, що підставою для повернення надмірно сплачених платежів, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, є: наявність факту надмірної сплати коштів, звернення до митного органу платника податків, відповідно до якого останній визначається щодо напряму зарахування коштів.

В свою чергу, згідно з нормами Порядку №618 та Порядку №1146 митний орган зобов'язаний перевірити факт наявності зайвої сплати грошових коштів до бюджету та надати у разі підтвердження цього факту до відповідного органу Державного казначейства України висновок про повернення надмірно зарахованих до бюджету митних платежів.

Як встановлено матеріалами справи, правомірність рішення контролюючого органу про коригування митної вартості товарів №500060702/2016/000077/2 від 08.07.2016 року, №500060702/2016/000127/2 від 06.09.2016 року та №500060702/2016/000131/2 від 12.09.2016 року, на підставі яких позивачем сплачено кошти в якості фінансової гарантії по поданим митним деклараціям, перевірено у судовому порядку.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27.01.2017 року по справі №815/5326/16 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Баско” задоволено, визнано протиправними та скасовано рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів № 500060702/2016/000127/2 від 06.09.2016 року, № 500060702/2016/000131/2 від 12.09.2016 року.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.12.2016 року по справі №815/3601/16, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2017 року, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Баско” задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів №500060702/2016/000077/2 від 08.07.2016 року, у задоволенні решти позовних вимог – відмовлено.

Вказані судові рішення набрали законної сили.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлене законом.

У зв'язку із скасуванням рішень Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів в судовому порядку, позивач звернувся до відповідача із заявами від 08 червня 2017 року, в якій просив вчинити дії з підготовки висновків про повернення 49807,57 грн. ПДВ та 3211,20 грн. мита, сплачених надмірно в якості фінансової гарантії, та за заявою від 22 серпня 2017 року, в якій просив вчинити дії з підготовки висновків про повернення 22555,43 грн., сплачених надмірно в якості фінансової гарантії.

За результатами розгляду заяв, Одеською митницею ДФС листами від 26.06.2017 року № 2410/10/15-70-19-04 та від 21.09.2017 року № 3593/10/15-70-19-04 відповідно, повідомлено позивача про те, що питання стосовно повернення з бюджету суми митних платежів за заявою від 22.08.2017 року може бути вирішено після внесення відповідних змін до митних декларацій та за умови надання заяви про повернення помилково та/або надмірно зарахованої до державного бюджету суми митних платежів з дотриманням положень МКУ, ПКУ, Порядку №1146 та Порядку №618, повідомлено про необхідність письмово звернутись до митниці із заявою з метою внесення змін до декларації від 18.07.2016 року №500060702/2016/009151 за якою здійснювався випуск товарів шляхом складання аркушу коригування у відповідності з вимогами статей 33 та 37 ПКМУ №450, Порядку №1145, та та за умови надання заяви про повернення помилково та/або надмірно зарахованої до державного бюджету суми митних платежів з дотриманням положень МКУ, ПКУ, Порядку №1146 та Порядку №618.

Таким чином, оскільки відповідач не виконав процедурних обов'язків щодо алгоритму дій, покладених на нього наведеними вище порядками, то така бездіяльність митного органу є протиправною.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Одеської митниці ДФС щодо ненадання до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області Висновків щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «БАСКО» надміру сплачених платежів за заявою від 08.06.2017 року вих. №б/н (вх.№5008/10-29 від 12.06.2017 року) у розмірі 49807,57 грн. податку на додану вартість та 3211,20 грн. мита, та за заявою від 22.08.2017 року вих. №17/17 (вх.№7075/10-29 від 13.09.2017 року) в розмірі 22555,43 грн. податку на додану вартість та зобов’язання Одеської митниці ДФС скласти та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області Висновок щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «БАСКО» надміру сплачених платежів за заявою від 08.06.2017 року вих. №б/н (вх.№5008/10-29 від 12.06.2017 року) у розмірі 49807,57 грн. податку на додану вартість та 3211,20 грн. мита, та Висновок щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «БАСКО» надміру сплачених платежів за заявою від 22.08.2017 року вих. №17/17 (вх.№7075/10-29 від 13.09.2017 року) в розмірі 22555,43 грн. податку на додану вартість.

Судові витрати розподілити відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “БАСКО” до Одеської митниці ДФС, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці ДФС щодо ненадання до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області Висновків щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «БАСКО» надміру сплачених платежів за заявою від 08.06.2017 року вих. №б/н (вх.№5008/10-29 від 12.06.2017 року) у розмірі 49807,57 грн. податку на додану вартість та 3211,20 грн. мита, та за заявою від 22.08.2017 року вих. №17/17 (вх.№7075/10-29 від 13.09.2017 року) в розмірі 22555,43 грн. податку на додану вартість.

Зобов’язати Одеську митницю ДФС скласти та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області Висновок щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «БАСКО» надміру сплачених платежів за заявою від 08.06.2017 року вих. №б/н (вх.№5008/10-29 від 12.06.2017 року) у розмірі 49807,57 грн. податку на додану вартість та 3211,20 грн. мита, та Висновок щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «БАСКО» надміру сплачених платежів за заявою від 22.08.2017 року вих. №17/17 (вх.№7075/10-29 від 13.09.2017 року) в розмірі 22555,43 грн. податку на додану вартість.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Товариству з обмеженою відповідальністю «БАСКО», адреса: 65029, м. Одеса, вул. Новосельського, 40, код ЄДРПОУ 20971740

Відповідач: Одеська митниця ДФС, адреса: 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21А, код ЄДРПОУ 39441717

Суддя П.П.Марин

.