
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа №813/3204/17
12 березня 2018 року зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,
за участю:
представників позивача Томашівського О.Г., Фіщук П.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Холдингова компанія "Укрбуд" до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
в с т а н о в и в :
товариство з обмеженою відповідальністю "Холдингова компанія "Укрбуд" (далі - ТзОВ «ХК «Укрбуд») звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - ГУ ДФС у Львівській області), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №0001311302 від 07.04.2017.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не погоджується з доводами відповідача про застосування до нього штрафних санкцій і нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску. Позивач зазначає, що штрафні санкції застосовані до нього за результатами проведення позапланової виїзної документальної перевірки на підставі наказу ДПІ у Франківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області від 15.01.2015 №22. Проте, вказаний наказ контролюючого органу скасований постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2015 у справі №813/2067/15, яка набрала законної сили. Крім того, вказаним судовим рішенням визнано протиправними дії ДПІ у Франківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області щодо проведення вказаної перевірки позивача. Позивач вважає, що оскаржене податкове повідомлення-рішення прийняте без достатніх правових підстав, а тому, його необхідно скасувати.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що підставою для нарахування штрафної санкції та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 26.04.2015 по 02.03.2017 стала вимога про сплату боргу (недоїмку) від 20.03.2015 №Ю-5266/05-17-02-07/275 на суму 16642,43грн. Відповідач зазначає, що вказана вимога позивачем не оскаржувалась, а тому, є законною та підлягає виконанню.
Позивач подав до суду заперечення на відзив, в якому зазначає, що вимога про сплату боргу (недоїмку) від 20.03.3015 №Ю-5266/05-17-02-07/275 на суму 16642,43грн. винесена на підставі акта від 20.03.2015 №230/22-02/36659992, який складений за результатами перевірки, проведеної на підставі скасованого наказу
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві. Просили суд позов задовольнити повністю.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без його участі до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з наступних підстав.
Позивач - ТзОВ «ХК «Укрбуд» зареєстрований як юридична особа, код ЄДРПОУ 36659992, місцезнаходження: 79044, м.Львів, вул.Ген.Чупринки, 58-а.
15.01.2015 ДПІ у Франківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області прийняла наказ №22 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "ХК Укрбуд" (код ЄДРПОУ 36659992)".
На підставі вказаного наказу проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТзОВ "ХК Укрбуд", за результатами якої складено акт від 20.03.2015 №230/22-02/36659992 (далі - Акт перевірки).
На підставі вказаного акта перевірки винесено:
- вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове держане соціальне страхування від 03.07.2015 №Ю-540-23 на суму 16637,55грн.;
- податкові повідомлення-рішення від 21.04.2015 №0000172202 на суму 111431,25грн., від 15.07.2015 №0000472202 на суму 3287грн., від 21.04.2015 №0000182202 на суму 119442,50грн., від 21.04.2015 №0000581701 на суму 16400,94грн., від 21.04.2015 №0000571701 на суму 11917,65грн., від 21.04.2015 №0000261701 на суму 8321,22грн.
20.03.2015 ДПІ у Франківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області винесла вимогу про сплату боргу (недоїмку) зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від №Д-266/05-17-02-07/275 на суму 16642,43грн.
На підставі вказаної вимоги 07.04.2017 відповідач прийняв рішення №0001311302 про застосування штрафних санкцій в сумі 9027,91грн. та нарахування пені в розмірі 10689,48грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон України №2464-VI).
Відповідно до п.8 ст.9 вказаного Закону України платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 вказаного Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 вказаного Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим вказаної частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 вказаного Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Згідно з ст.13 Закону України №2464-VI органи доходів і зборів мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені вказаним Законом, та стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Відповідно до ст.25 Закону України №2464-VI рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до вказаного Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення вказаної статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до вказаного Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.
Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом вказаного строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.
Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці дев'ятому вказаної частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
За рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:
1) у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум;
3) за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску;
5) за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
6) за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
7) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої вказаним Законом, органом доходів і зборів здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.
Ті самі дії, вчинені платником єдиного внеску, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою звітності, передбаченої вказаним Законом.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених вказаним Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених вказаним Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом доходів і зборів вищого рівня та/або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів.
Суд встановив, що ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області на підставі наказу від 15.01.2015 №22 провела документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ "ХК "Укрбуд" (код ЄДРПОУ 36659992) з питань дотримання вимог чинного податкового, валютного законодавства України за період 2012-2014 років. За результатами перевірки складено акт від 20.03.2015 № 230/2202/36659992.
Як вбачається з акта перевірки, податковим органом в ході перевірки встановлено порушення:
- вимог пп.14.1.27 п.14.1 ст.14, п.44.1 ст.44, п.138.2 с т.138, пп.139.1.9 п.139.1 ст.139 ПК України, внаслідок чого занижено податок на прибуток на загальну суму 89145грн.,
- пп.14.1.181 п.14.1 ст.14, п.198.3 ст.198 ПК України, внаслідок чого занижено суми ПДВ, що підлягає сплаті (рядок 25 Декларації з ПДВ) на загальну суму 95554 грн.;
- пп.14.1.180 п.14.1 ст.14, ст.18, п.54.2 ст.54, пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 ПК України, внаслідок чого встановлено несплату податку на доходи фізичних осіб в сумі 9389,75 грн.,
- п.2 ст.6, п.5, п.8 ст.8, п.2 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в частині порушення порядку нарахування єдиного внеску.
На підставі акта перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 21.04.2015 №0000172202 про донарахування суми грошового зобов'язання по податку на прибуток в сумі 111 431,25грн., від 15.07.2015 №0000472202 про донарахування суми грошового зобов'язання по податку на прибуток в сумі 3287грн., від 21.04.2015 №0000182202 про донарахування суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 119 442,50грн., від 21.04.2015 №0000581701 про донарахування суми грошового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 16400,94грн., від 21.04.2015 №0000571701 про донарахування суми грошового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб сумі 11917,65грн., рішення від 21.04.2015 №0000261701 від 21.04.2015 про застосування штрафних санкцій в розмірі 8321,22грн., вимоги про сплати боргу від 03.07.2015 №Ю-540-23 на суму визначеного єдиного внеску в розмірі 16637,55 грн.
Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2015 №813/2067/15, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.11.2015, адміністративний позов ТзОВ "ХК "Укрбуд" задоволено частково, визнано протиправним та скасовано наказ ДПІ у Франківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області від 15.01.2015 №22, в частині організації проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "ХК Укрбуд" з питань дотримання вимог чинного податкового, валютного законодавства України за період 2012-2014 років, яка не стосується фінансово-господарської діяльності позивача з ТзОВ "Денікс Груп", визнано протиправними дії ДПІ у Франківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області щодо проведення вказаної перевірки.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2016 у справі №813/5662/15, яка набрала законної сили 24.03.2016, адміністративний позов ТзОВ "ХК "Укрбуд" задоволено повністю, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області від 21.04.2015 №0000172202, №0000182202, №0000581701 та №0000571701, від 15.07.2015 №0000472202, визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Франківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області про застосування штрафних санкцій від 21.04.2015 №0000261701, визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу від 03.07.2015 №Ю-540-23.
Суд встановив, що підставою для винесення оскарженого рішення відповідача від 07.04.2017 №0001311302 про застосування штрафних санкцій в сумі 9027,91грн. та нарахування пені в розмірі 10689,48грн. стала вимога ДПІ у Франківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області про сплату боргу (недоїмку) зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове держане соціальне страхування від 20.03.2015 №Д-266/05-17-02-07/275 на суму 16642,43грн.
Вказана вимога про сплату боргу (недоїмку) зі сплати єдиного внеску винесена з тих самих підстав, за той самий період, що й скасована постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2016 у справі №813/5662/15 вимога про сплату боргу від 03.07.2015 №Ю-540-23 на суму 16637,55 грн.
З огляду на наведене, суд вважає, що вимога ДПІ у Франківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області про сплату боргу (недоїмку) зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове держане соціальне страхування від 20.03.2015 №Д-266/05-17-02-07/275 на суму 16642,43грн. не могла бути підставою для винесення рішення Головного управління ДФС у Львівській області №0001311302 від 07.04.2017.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що рішення Головного управління ДФС у Львівській області №0001311302 від 07.04.2017 про застосування штрафних санкцій в сумі 9027,91грн. є протиправним, а тому, його необхідно скасувати.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у сумі 1600грн, сплачений відповідно до платіжного доручення №70 від 13.09.2017.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління ДФС у Львівській області №0001311302 від 07.04.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35 за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Холдингова компанія «Укрбуд»» код ЄДРПОУ 36659992, місцезнаходження: 79044, м.Львів, вул.Ген.Чупринки, 58-а судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот)грн. 00коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 16.03.2018.
Суддя А.Г.Гулик