
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/2234/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Білоцерківського національного аграрного університету до Олександрійської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Олександрійське управління державної казначейської служби України Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення №0079311308 від 02.11.2017 р., -
ВСТАНОВИВ:
Білоцерківський національний аграрний університет звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №0079311308 від 02.11.2017 р. за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальну суму 5405,85 грн., із них 5250,44 грн. штраф та 155,41 грн. пені.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 02.11.2017 року відповідачем прийнято рішення №0079311308, яким до Олександрійського коледжу Білоцерківського національного аграрного університету застосовано штрафні санкції у розмірі 5250,44 грн. та нарахована пеня у розмірі 155,41 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним та зазначає, що ним своєчасно та в повному обсязі здійснювались платежі.
Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив в задоволенні позову відмовити, вважаючи спірне рішення правомірним, оскільки Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті у відповідні строки своєчасно (а.с.31-32).
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у письмовому провадженні, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.135).
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, подав клопотання про здійснення подальшого розгляду справи за правилами письмового провадження (а.с.71).
Представником третьої особи надіслано заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.133).
Відповідно до частин 1, 9 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши справу в порядку письмового провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані та зібрані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до наступних висновків.
Білоцерківський національний аграрний університет зареєстрований, як юридична особа, ідентифікаційний код юридичної особи 00493712.
Олександрійський коледж Білоцерківського національного аграрного університету, код ЄДРПОУ ВП 35155102, є відокремленим підрозділом Білоцерківського національного аграрного університету та знаходиться на обліку у відповідача.
02 листопада 2017 року відповідачем відносно Олександрійського коледжу Білоцерківського національного аграрного університету прийнято спірне рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0079311308, яким застосовано штраф у розмірі 5250,44 грн. та нарахована пеня у розмірі 155,41 грн. (а.с.35).
Позивач оскаржує вищевказане рішення Олександрійської ОДПІ, як таке, що суперечить вимогам чинного законодавства України.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, врегульовано Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року (далі Закон України № 2464-VI)
Згідно п.2 ч.1 ст.1 Закону України №2464-VI під єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування розуміється консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 ч.1 ст. 4 Закону України №2464-VI передбачено, що платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Частиною 1 ст. 5 Закону України № 2464-VI передбачено, що облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - учасниками накопичувальної пенсійної системи), - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та Пенсійним фондом.
Забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску покладено на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та його територіальні органи, які відповідно до покладених на них завдань мають право, зокрема, стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску та застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом (ст.ст. 12, 13 Закону України №2464-VI).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно ч. 5 ст. 7 Закону України №2464-IV єдиний внесок нараховується на суми незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Відповідно до ч. ч. 7, 8 ст. 9 Закону України № 2464-IV, єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно п.1 ч. 10 ст. 9 Закону України №2464-IV, днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;
Відповідно до ч. ч. 11 ст. 9 Закону України № 2464-IV, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
З матеріалів справи судом встановлено, що Олександрійським коледжем Білоцерківського національного аграрного університету нараховано єдиний внесок за грудень 2015 року по звіту від 18.01.2016 року (а.с.98-102) з терміном сплати 20.01.2016 року, в сумі - 139000,36 грн. Станом на 20.01.2016 року сплачено ЄСВ в сумі - 138949,47 грн. (а.с.72-73). Таким чином, станом на 21.01,2016 року виник борг, в сумі - 50,90 грн., який як вбачається погашено 29.01.2016 року платіжним дорученням № 12 від 28.01.2016 року, на суму – 25551,04 грн. (а.с.54, 72-73).
По звіту за червень 2016 року від 13.07.2016 року (а.с.94-95), термін сплати 20.07.2016 року Олександрійським коледжем БЦАУ нараховано єдиний внесок в сумі – 93252,70 грн. Станом на 20.07.2016 року сплачено ЄСВ в сумі – 90575,77 грн. (а.с.78-79). Таким чином, станом на 21.07.2016 року виник борг, в сумі – 2676,90 грн., який погашено 27.07.2016 року платіжним дорученням №172 від 27.07.2016 року, на суму – 31 901,19 грн. (а.с.50, 78-79).
По звіту за липень 2016 року від 19.08.2016 (а.с.92-93), термін сплати 22.08.2016 року Олександрійським коледжем БЦАУ нараховано єдиний внесок в сумі – 49370,28 грн. Станом на 22.08.2016 року сплачено ЄСВ в сумі - 41693,33 грн. (а.с.78-79). Таким чином, станом на 23.08.2016 року виник борг, в сумі - 7676,90 грн., який погашено 25.08.2016 року платіжним дорученням №194 від 25.08.2016 року, на суму – 29771,56 грн. (а.с.46, 78-79).
По звіту за січень 2017 року від 14.02.2017 року (а.с.96-97), термін сплати 20.02.2017 року нараховано ЄСВ в сумі - 51194,01 грн. Станом на 20.02.2017 року сплачено ЄСВ в сумі – 35346,59 грн. (а.с.82-83). Таким чином, станом на 21.02.2017 року виник борг в сумі 15847,40 грн., який погашено 27.02.2017 року платіжним дорученням №29 від 27.02.2017 року, на суму 68 214,84 грн. (а.с.42, 82-83).
Частинами 10 та 11 ст. 25 Закону України № 2464-IV передбачено, що орган доходів і зборів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску нараховує на суму недоїмки пеню з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та застосовує штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, відповідно до ч. 14 ст. 25 зазначеного Закону, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення.
Згідно ч.16 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
На виконання положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прийнято Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена Наказом Міністерства доходів і зборів України № 455 від 09.09.2013 року (далі Інструкція № 455).
Зокрема, п. 7.2 Розділу VII Інструкції № 455 передбачено, що за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (п. 7.5 Розділу VII).
Судом встановлено, винесене 02.11.2017 р. податковим органом оскаржуване рішення №0079311308 направлялось позивачу у встановленому законом порядку та отримано останнім 16.11.2017 р. (а.с.36-38).
Згідно із даними облікової картки платника єдиного внеску – Олександрійського коледжу Білоцерківського національного аграрного університету, судом встановлено, що позивачем було сплачено частини сум єдиного внеску з порушенням строків, передбачених ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (а.с.72-83).
З наданого до суду розрахунку вбачається, що податковим органом нараховано позивачеві пеню у розмірі 155,41 грн. та штраф у розмірі 5250,44 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) частин сум єдиного внеску (а.с.39).
Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Судом встановлено факт неповної сплати платником суми єдиного внеску у встановлені законом строки. В подальшому позивачем погашено суми заборгованості по єдиному внеску, але на них податковим органом на виконання ч.ч.10, 11 ст.25 Закону №2464-IV були вже нараховані пеня та штраф. Тому твердження позивача про своєчасну сплату сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є необґрунтованими та не знайшли свого підтвердження наданими до суду доказами. Доказів своєчасної сплати усіх сум єдиного внеску за відповідний період позивачем не надано.
Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведене в сукупності, суд вважає, що податковий орган приймаючи спірне рішення №0079311308 від 02.11.2017 року про застосування до Олександрійського коледжу Білоцерківського національного аграрного університету штрафу у розмірі 5250,44 грн. та нарахування пені у розмірі 155,41 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску, діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, що регулюють спірні правовідносини.
За таких обставин, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог Білоцерківського національного аграрного університету про скасування рішення №0079311308 від 02.11.2017 року.
Судові витрати, які б підлягають стягнення з позивача на користь відповідача, судом не встановлено.
Керуючись ст. 2, 241, 243-249 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_1