
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2018 року м.Кропивницький Справа № П/811/478/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Пасічника Ю.П., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури міської ради міста Кропивницького про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить :
- визнати дії Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради неправомірними щодо відмови у не наданні будівельного паспорта та поверненню пакета документів, доданих до заяви позивача від 21.11.17 року про надання будівельного паспорта на забудову земельної ділянки за адресою: м. Кропивницький вул. Миколи Міхновського.;
- зобов'язати Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради видати ОСОБА_1 будівельний паспорт н забудову земельної ділянки площею 0,0900 га, кадастровий номер 3510100000:46:393:0121 за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Миколи Міхновського.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вона на підставі договору купівлі-продажу від 18.02.2017 р. набула у власність земельну ділянку площею 0,0900 га по вул.Миколи Міхновського в м. Кропивницький (кадастровий номер 3510100000:46:393:0121). Цільове призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови. Функціональне призначення земельної ділянки: для будівництва й обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).
Реалізуючи права власника земельної ділянки та з метою забудови земельної ділянки, позивач зверталась до відповідача із заявами про видачу будівельного паспорта.
Але відповідач відмовляв у видачі будівельного паспорту з підстав невідповідності цільового призначення земельної ділянки Плану зонування території м. Кіровограда, що є порушенням вимог ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (а.с. 11).
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, згідно якого заперечив проти позову значив, що позивачеві було правомірно відмовлено у видачі будівельного паспорту оскільки в порушення вимог ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" цільове призначення земельної ділянки належної позивачеві (для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) не відповідає Плану зонування території міста Кіровограда, затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради №2456 від 17.09.2013р. (земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:46:393:0121 віднесена до рекреаційної зони активного відпочинку Р-2). Рішення про затвердження Плану зонування території міста є чинним, а тому, на думку відповідача ним було правомірно застосовано норми чинного законодавства під час розгляду звернення позивача (а.с.32-37).
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач на підставі договору купівлі-продажу від 18.02.2017р. набув у власність земельну ділянку площею 0,0900 га по вул.Миколи Міхновського в м. Кропивницький (кадастровий номер 3510100000:46:393:0121) (а.с. 8-10).
Згідно п. 1.2. вказаного договору цільове призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови. Функціональне призначення земельної ділянки: для будівництва й обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), що також підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 27,28).
Реалізуючи права власника земельної ділянки позивач та з метою забудови земельної ділянки, позивач звертався до відповідача із заявами про видачу будівельного паспорта.
Але відповідач відмовляв у видачі будівельного паспорту з підстав невідповідності цільового призначення земельної ділянки Плану зонування території м. Кіровограда, що є порушенням вимог ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (а.с. 11).
Разом з тим, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачеві у видачі будівельного паспорта враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.
За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно п. 2.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011 року (далі - Порядок), видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Пунктом 2.4 Порядку передбачено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику, зокрема, з підстав невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Рішенням Кіровоградської міської ради від 17.09.2013 року № 2456 «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Кіровограда» було затверджено містобудівну документацію «План зонування території міста Кіровограда», згідно якої земельна ділянка належна позивачеві по вулиці Миколи Міхновського, віднесена до рекреаційної зони активного відпочинку Р-2.
Вказане рішення міської ради є чинним та відомості про його оскарження у встановленому законом порядку, в тому числі і позивачем, відсутні.
Разом з тим, суд вважає, що у вказаних правовідносинах слід застосовувати ч. 3 ст. 7 КАС України відповідно до якої у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Частиною 5 статті 25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок.
Частиною 2 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій.
Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
У зв'язку з відмовою відповідачем видати будівельний паспорт позивачу, порушено право останнього на забудову земельної ділянки в межах її цільового призначення.
Крім того, частиною 3 статті 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» також передбачено, що зонування території здійснюється з дотриманням, зокрема, вимог урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території.
Рішення Кіровоградської міської ради від 17.09.2013 року № 2456 «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Кіровограда», яким належна позивачу земельна ділянка була віднесена до рекреаційної зони активного відпочинку Р-2, прийняте без врахування частини 3 статті 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Таким чином, відповідач, відмовляючи позивачу у видачі будівельного паспорта, діяв неправомірно, з порушенням прав позивача, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими які належить задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 25002, код НОМЕР_1) до Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради (вул.Тараса Карпи, 68, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 02498694) - задовольнити.
Визнати дії Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради неправомірними щодо відмови у не наданні будівельного паспорта та поверненню пакета документів, доданих до заяви позивача від 21.11.17 року про надання будівельного паспорта на забудову земельної ділянки за адресою: м. Кропивницький вул. Миколи Міхновського.
Зобов'язати Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради видати ОСОБА_1 будівельний паспорт н забудову земельної ділянки площею 0,0900 га, кадастровий номер 3510100000:46:393:0121 за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Миколи Міхновського.
Присудити на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 1408,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради (код ЄДРПОУ 02498694).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_2