
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2018 року ЛуцькСправа № 803/228/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 З.) звернулася в суд з позовом до Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі – відповідач, Камінь-Каширське об’єднане управління ПФУ Волинської області) про визнання протиправними дій щодо непроведення перерахунку та виплати із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років та зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії з 10.10.2017 року відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж – 15 років.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у 2001 році позивачу було призначено пенсію по віку відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що включала доплату у розмірі 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж – 15 років. У 2004 році у зв’язку з прийняттям Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» було змінено умови нарахування пенсії, внаслідок чого позивач не доотримувала частину пенсійних виплат. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду (ЛААС) від 13.07.2010 року у справі № 78097/09/9104 зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж – 15 років. У зв’язку з прийняттям 03.10.2017 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» позивачці знову змінено частково умови нарахування пенсії і припинено виплату доплати за понаднормовий стаж в розмірі, визначеному постановою ЛААС від 13.07.2010 року у справі № 78097/09/9104. На заяву позивачки Камінь-Каширське об’єднане управління ПФУ Волинської області листом від 30.01.2018 року повідомило, що підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні, а вказану вище доплату їй перераховано згідно статей 27, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Такі дії позивач вважає протиправними та просить зобов’язати Камінь-Каширське об’єднане управління ПФУ Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії з 10.10.2017 року відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж – 15 років.
Ухвалою судді від 14.02.2018 року відкрито провадження у даній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що 11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-УІІ від 03.10.2017 року, яким пункт 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Зазначав, що частиною другою статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено право на пенсію для громадян, віднесених до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менше як: чоловіки – 20 років, жінки – 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, застосовується лише при обчисленні частини пенсії за першою складовою відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Зі вступом у дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» № 2148-УІІ від 03.10.2017 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії згідно до норм чинного законодавства. Розмір пенсії позивачки до проведеного перерахунку становив 3264,69 грн., а після перерахунку склав 5311,54 грн. У зв’язку зі змінами до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок пенсії позивачки за рішенням ЛААС від 13.07.2010 року у справі № 78097/09/9104 спричинить зменшення розміру даної виплати до 1645,08 грн., а тому проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням вказаних норм є недоцільним. У зв’язку з чим просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Згідно з частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив, відтак судом не беруться до уваги подані сторонами відповідь на відзив та заперечення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно - правових відносин з метою ефективного захисту прав та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту частини 3 статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини 1 Європейської Соціальної хартії та частини 3 статті 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (3 категорія), що підтверджується копією посвідчення серії Б №016632.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Камінь-Каширському об’єднаному управлінні ПФУ Волинської області та отримує пенсію за віком на підставі статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Станом на 20.10.2017 року загальний стаж позивача складає 45 років 07 місяців 28 днів.
23.01.2018 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Камінь-Каширського об’єднаного управління ПФУ Волинської області про перерахунок розміру пенсії з врахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 30.01.2018 року № 61/с-01 Камінь-Каширським об’єднаним управлінням ПФУ Волинської області в проведенні такого перерахунку було відмовлено з посиланням на відсутність підстав для застосування частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсія позивачу призначена та виплачується згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з частиною другою статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Таким чином, зазначеними нормами визначено право позивача обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Позивач обрала умови, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця величина має пільговий характер, визначений в частині 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Тому суд дійшов висновку, що ОСОБА_1, якій призначена пенсія на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для неї мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок) шляхом збільшення пенсії на один процент заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 7 липня 2015 року (справа №21-727а15) та від 20 вересня 2016 року 2016 (справа №21-1255а16), Верховним Судом від 6 лютого 2018 року (справа №560/675/17).
Отже, дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправними, а тому суд зобов’язує відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 10.10.2017 року відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж – 15 років.
При цьому, твердження відповідача про те, що перерахунок пенсії позивачці після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VІІ від 03.10.2017 року відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 призведе до зменшення пенсійної виплати суд не бере до уваги, оскільки будь-яких доказів на підтвердження вказаної обставини суду не надано.
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 704,80 грн., сплачений відповідно до квитанції № 31 від 12.02.2018 року.
Керуючись статтями 243 – 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років.
Зобов’язати Камінь-Каширське об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 10 жовтня 2017 року відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж – 15 років.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (44500, Волинська обл., м. Камінь-Каширський, вул.1-го Травня, 1-а, код ЄДРПОУ 41248058) на користь ОСОБА_1 (44200, Волинська обл., смт. Любешів, вул. 30-річчя Перемоги, 31, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О. О. Андрусенко