Рішення № 72753809, 28.02.2018, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
28.02.2018
Номер справи
711/11091/17
Номер документу
72753809
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/11091/17

Р І Ш Е Н Н Я

21 лютого 2018 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого - судді Демчик Р.В

за участю секретаря Бузун Л.В.

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області, третя особа: Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій суб’єкта владних повноважень неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії ,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області, третя особа: Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій суб’єкта владних повноважень неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії.

Свій позов обґрунтовує тим що 02 листопада 2007 року наказом УМВС № 206 о/с він звільнений з органів внутрішніх справ за вислугою років і призначена пенсія згідно закону України N 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі закон N 2262- ХІІ).

У зв’язку із зміною чинного законодавства ліквідаційна комісія управління МВС України в Черкаській області відповідно до інструкції «Про порядок організації роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій» затвердженою наказом МВС України від 20.01.2017 N45 та наказу МВС України від 17.02.2017 № 138 „Про затвердження переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсії на умовах Закону N 2262-ХІІ, провила перерахунок грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року та направила 16.05.2017 згідно реєстру № 3 довідку про грошове забезпечення позивача до ГУ ПФУ в Черкаській області

В довідці були встановлені розміри грошового забезпечення для обрахування пенсії: посадовий оклад3000,00; оклад за спеціальним званням підполковник поліції 2200,00 надбавку за 27 років вислуги - 50% 2600,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% 450,00 премію - 3,02% 249,15 Усього: 8499,15

Ліквідаційна комісія управління МВС України в Черкаській області 30 листопада 2017 року за вих.№ 29/С-220 повідомила, що з жовтня 2017 року грошове забезпечення ОСОБА_1 становило 11778,00 грн. та складається із: посадового окладу- 3000,00 грн., окладу за спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавки за стаж служби в поліції (50%) - 2600,00 грн., премії (51%) - 3978,00 грн., при цьому надбавка за службу в умовах режимних обмежень була виключена із грошового забезпечення.

Але, у вказаній вище довідці про розмірі грошового забезпечення для обрахування пенсії №2303002842 від 16.05.2017 року та інформації від 30.11.2017 року не вказані такі підвищення і надбавки, які були встановленні раніше при виплаті пенсії згідно постанови КМУ № 1294, а саме : надбавка за особливо важливі завдання в розмірі 45%; надбавка за оперативну-розшукову діяльність в розмірі 19%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% та підвищення пенсії на 35% згідно вимог постанови КМУ № 355.

01 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаської області про проведення перерахунок грошового забезпечення для обрахування пенсії згідно норм чинного законодавства з донарахуванням до нього додаткових видів грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 45%; надбавки за оперативну-розшукову діяльність в розмірі 19%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15%, підвищення пенсії на 35% згідно вимог постанови КМУ № 355 та направлення довідки про його розрахунок до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаської області для обрахування пенсії.

08 грудня 2017 року Ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області направила відповідь, якою відмовила ОСОБА_1 у перерахунку грошевого забезпечення із включенням вказаних надбавок та підвищень та у видачі довідки з перерахованим грошевим забезпеченням для обрахування пенсії посилаючись на те, що вона немає правових підстав враховувати їх в розрахунку в розмірах встановлених для працівників міліції.

Дану відмову вважає безпідставною та незаконною, а бездіяльність – протиправною.

Просить суд визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області, щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 грошевого забезпечення та не видачи довідки про розмір для обрахування пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Зобов»язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області провести перерахунок ОСОБА_1 грошевого забезпечення та направити довідку про його розмір для обрахування і виплату пенсії в Пенсійний фонд України в Черкаської області, із урахуванням його основних та додаткових видів відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Відповідно до ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У статті 58 Конституції України наголошено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тобто до події, факту застосовується той Закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. (Рішення КС України від 9 лютого 1999 року N І-рп/99).

Відповідно до ст. 24 Конституції України всі громадяни України мають рівні конституційні права і свободи, і є рівними перед Законом, не може бути привілеїв або обмежень по будь-яким ознакам.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах встановлених законодавством.

Статтею 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб», визначено, що ніхто не має права обмежувати військовослужбовців в правах і свободах, визначених законодавством України.

15 грудня 2017 року вступив в дію КАС України.

Згідно п.10 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою судді від 14 грудня 2017 року відкрито провадження у справі.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повновжень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, наданняя, одержання пенсійних витрат. Вирішуючи питання щодо правомірності відмови у наданні запитуваної позивачем інформації, суд виходить з наступного.

За ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладає на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В судовому засіданні встановлено, що позивач 02.11.2007 року був звільнений з ОВС за вислугою років та була призначена пенсія згідно ЗУ № 2262-ХІІ. В подальшому йому призначена пенсія по інвалідності ІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби. Пенсія йому призначена відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».( Закон № 2262-ХІІ). Розмір його пенсії обчислений, виходячи із розділу ІІІ Закону № 2262-ХІІ.

Позивач дізнався що у довідці № НОМЕР_1 від 16.05.2017 р. про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії відсутні надбавки, які були встановленні раніше згідно постанови КМУ №1294.

Не погоджуючись з даними, зазначеними у вказаній довідці, ОСОБА_1 звернувся із заявою від 01.12.2017 р. до Ліквідаційної комісії УМВС України у Черкаській області про виготовлення нової довідки з зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення та премій, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, обрахування пенсії згідно норм чинного законодавства з донарахуванням до нього додаткових видів грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 45%; надбавки за оперативну-розшукову діяльність в розмірі 19%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15%, підвищення пенсії на 35% згідно вимог постанови КМУ № 355 та направлення довідки про його розрахунок до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаської області для обрахування мені пенсії.

В відповіді від 08.12.2017 року Ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області відмовила у перерахунку грошового забезпечення із включенням вказаних надбавок та підвищень та у видачі довідки з перерахованим грошевим забезпесенням для обрахування пенсії ОСОБА_1, вказуючи, що вона немає правових підстав враховувати їх в розрахунку в розмірах встановлених для працівників міліції..

На виконання ухвали суду від 14.12.2017 року відповідач надав відзив на позов, у якому вказав, що Ліквідаційна комісія УМВС України у Черкаській області виконала свої зобов’язання перед позивачем в повному обсязі та підстав для повторного виготовлення та подання до ГУПФУ в Черкаській області нової довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 немає. Просить у задоволенні позову відмовити з підстав, наведених у запереченні.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі, регулюються правовими нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.

Відповідно до ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У статті 58 Конституції України наголошено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тобто до події, факту застосовується той Закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. (Рішення КС України від 9 лютого 1999 року N І-рп/99).

Відповідно до ст. 24 Конституції України всі громадяни України мають рівні конституційні права і свободи, і є рівними перед Законом, не може бути привілеїв або обмежень по будь-яким ознакам.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за ним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з поліпшенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб», визначено, що ніхто не має права обмежувати військовослужбовців в правах і свободах, визначених законодавством України.

Законом України від 23 грудня 2015 року № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набрав чинності з 29 грудня 2015 року, внесено зміни до ст. 63 № 2262-ХІІ, яку доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах нього Закону. здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Як зазначено в ст.102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, то суд вважає, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Відповідно до пункту 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005 року № 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», встановлено, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, проводиться у зв’язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії.

При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо).

Таким чином, Постанова КМУ №988-2015 має застосовуватися не замість Постанови КМУ №1294-2007, а в доповнення їй в частині відповідних змін (збільшень).

Отже, вказані надбавки не можуть бути виключені з грошового забезпечення при перерахунку пенсії ОСОБА_1, з огляду на те, що постанова КМУ №1294 так само як і постанова КМУ №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.

Також вказані надбавки не можуть бути виключені з довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки він не лише набув право на них, а й отримує вказані надбавки.

Враховуючи те, що постановою КМУ №988 не врегульована виплата вказаних надбавок, а виплата їх врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата їх повинна бути врахована при перерахунку пенсії.

До таких правових висновків дійшов Виший адміністративний суд України у своїй постанові від 17 жовтня 2017 року (К/800/28614/17), який зокрема зазначив, що постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Після прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (№ 900 від 23.12.2015 року) у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії відповідно до грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2016 р.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», право на вказаний перерахунок виникло 01.01.2016 р.

На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

За приписами п.2. Порядку №45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

Аналогічно в п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 19, 22,24,58 Конституції України, ст.ст.11, 12, 17, 19, 69-72, 122, 159-162, 185-187, 254 КАС України, суддя-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області, третя особа: Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій суб’єкта владних повноважень неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області, щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 грошевого забезпечення та не видачи довідки про розмір для обрахування пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, Закону України N 2262-Х11 від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб » № 1294 від 07.11.2007 року постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"» № 355 від 23.04.2012 року із урахуванням його основних та додаткових видів грошового забезпечення - протиправною.

Зобов»язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області провести перерахунок ОСОБА_1 грошевого забезпечення та направити довідку про його розмір для обрахування і виплату пенсії в Пенсійний фонд України в Черкаської області, із урахуванням його основних та додаткових видів відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 рок^, Закону України N 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб » № 1294 від 07.11.2007 року, постанови Кабінету Міністрів України «Про. збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 355 від 23.04.2012 року, станом на 01.10.2017 року та на 01.01.2016 року (дату виникнення права на нарахування надбавок).

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення буде виготовлено 28 лютого 2018 року.

Головуючий: ОСОБА_2