
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
іменем України
"13" березня 2018 р. м. Житомир Справа № 295/12916/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря Шведюк М.М.,
представника апелянта, позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "19" грудня 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Чішман Л.М. в Житомирі), у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії , -
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2017 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті підвищеної пенсії з 06 вересня 2017 року, на умовах, в порядку та розмірі грошового забезпечення, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 р. та довідки Генеральної прокуратури України № 18/366зп від 19 жовтня 2017 р. про розмір зміненого з 06 вересня 2017 р. посадового окладу та грошового забезпечення посади начальника відділу нагляду за одержанням законів у військових формуваннях Військової Прокуратури Військово-Морських Сил України; зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати з 06 вересня 2017 р. пенсію з розрахунку 83 % від грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, згідно із довідкою Генеральної прокуратури України №18/366зп від 19 жовтня 2017 р. якою встановлено розмір зміненого, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 р. з 06 вересня 2017 р. посадового окладу та грошового забезпечення, відповідно до посади начальника відділу нагляду за додержанням законів у військових формуваннях Військової Прокуратури Військово-Морських Сил України.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 19 грудня 2017 р. визнано неправомірними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку та виплаті підвищеної пенсії з 06 вересня 2017 року, на умовах, в порядку та розмірі грошового забезпечення, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 р. та довідки Генеральної прокуратури України № 18/366зп від 19 жовтня 2017 р. про розмір зміненого з 06 вересня 2017 р. посадового окладу та грошового забезпечення посади начальника відділу нагляду за одержанням законів у військових формуваннях Військової Прокуратури Військово-Морських Сил України. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 з 06 вересня 2017 р. пенсію з розрахунку 83% від грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, згідно із довідкою Генеральної прокуратури України № 18/366зп від 19 жовтня 2017 р. якою встановлено розмір зміненого, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 р. з 06 вересня 2017 р. посадового окладу та грошового забезпечення, відповідно до посади начальника відділу нагляду за додержанням законів у військових формуваннях Військової Прокуратури Військово-Морських Сил України.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові. В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що якщо і міг бути проведений перерахунок пенсії то відповідно до ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"то він міг бути здійсненим з 01.11.2017 року, так як позивач за перерахунком пенсії звернувся 25.10.2017 року. Також вважають, що позивач не міг особисто подавати до УПФ довідку так як така довідка видається державним органом і надсилається саме ним до Пенсійного фонду, то б то позивачем порушено процедуру звернення, а звідси, вони не можуть бути відповідачами у справі так як ще не виникли спірні правовідносини між позивачем і ними. Крім того, з 01.01.2017 року по даний час, законодавцем не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії, що також позбавляє можливості провести позивачу перерахунок пенсії.
Позивачем на апеляційну скаргу подано відзив в якому обгрунтовуючи безпідставність поданої скарги просить в задоволенні її відмовити а судове рішення залишити без змін.
Вислухавши представника апелянта та позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з та отримує пенсію у розмірі 83% від грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратур, в тому числі і військовослужбовцям військових прокуратур, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017р., ОСОБА_2, Генеральною прокуратурою України, надано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до вказаної постанови.
Зі змісту довідки Генеральної прокуратури України від 19.10.2017р. №18-366зп вбачається, що грошове забезпечення ОСОБА_2, звільненому з органів військової прокуратури з посади начальника відділу військової прокуратури Військово-морських сил України, відповідно до постанову КМУ від 30.08.2017р. №657, станом на 06.09.2017р. становить 29 553,28 грн.
25.10.2017 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 83% від грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром, на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 19.10.2017р. №18-366зп.
Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, листом від 01.11.2017р. за №2361/Г-11 повідомило позивача, що для здійснення перерахунку пенсії підстави відсутні, оскільки з 01.01.2017 рік по даний час умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Кабінетом Міністрів України не визначено.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції виходив з того, що подання позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії та відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не суперечить закону та відповідає ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", натомість, дії відповідача щодо не здійснення такого перерахунку є неправомірними та порушують права ОСОБА_2, тому позивач має право на перерахунок пенсії, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017р., починаючи з 06.09.2017р.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.19 Конституції України).
Згідно зі ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставив, а також у старості та я інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Таким чином, Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з ч.16 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992p. №2262-XII (Закон №2262, в редакції зі змінами, внесеними Законом №580), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку".
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини 1-2 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").
Частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі - Порядок) Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з п.4 Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (2262-12). Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням (п.5 Порядку ).
Враховуючи те, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м.Києва та м.Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017 р., то саме зазначена Постанова та Порядок проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року, є належними документами для визначення позивачу підстав перерахунку пенсії та розміру, відповідно до ч.3 ст.63 зазначеного Закону.
Для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657, Генеральною прокуратурою України 19.10.2017р. видано довідку №18-366зп про грошове забезпечення ОСОБА_2, звільненого з органів військової прокуратури з посади начальника відділу військової прокуратури Військово-морських сил України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 №614-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016, статтю 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було доповнено частиною третьою відповідно до якої перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тобто, з 01.01.2016 спеціальним законом скасовані строкові обмеження для проведення перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, у випадку не проведення такого перерахунку з вини органів Пенсійного фонду України.
Як вбачається з матеріалів справи, в даному випадку перерахунок пенсії, про який просить позивач, пов'язаний саме зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Таким чином, на переконання колегії суддів, в спірних правовідносинах слід керуватись положеннями саме ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як спеціальною нормою, а тому перерахунок пенсії позивачу повинен бути проведеним з 06 вересня 2017 року, як дати набрання законної сили постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657.
У відповідності до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "19" грудня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
І.Г. Охрімчук
Повне судове рішення складено "14" березня 2018 р.