Постанова № 72741256, 14.03.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2018
Номер справи
361/3683/17
Номер документу
72741256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 361/3683/17 Суддя (судді) першої інстанції: Селезньова Т.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В.

суддів: Безименної Н.В.,

Кучми А.Ю..

за участю секретаря судового засідання: Прудиус І.С.

розглянувши у судовому засіданні у місті Києві, у порядку ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційні скарги Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та ОСОБА_3 на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

У червні 2017 року позивач, ОСОБА_3, звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом у якому просила:

визнати неправомірними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії;

зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області перерахувати та виплатити пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі заробітної плати, яка включає в себе: посадовий оклад, премії, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг та інші надбавки, а також матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати за 24 календарні місяці роботи відповідно до наданих довідок Державної служби статистики України №19.1-27/95-17 та №19.1-27/96-17 від 28 квітня 2017 року, починаючи з 14 грудня 2016 року.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 листопада 2017 року позовні вимоги задоволено:

визнано неправомірними дії Броварського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_3 в перерахунку та виплаті пенсії у розмірі 80% від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - індексації доходів та матеріальної допомоги згідно довідки Державної служби статистики України від 28 квітня 2017 року № 19.1-27/96-17 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

зобов'язано Броварське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Київської області з 14 грудня 2016 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 у розмірі 80 % від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - індексації доходів та матеріальної допомоги згідно довідки Державної служби статистики України від 28 квітня 2017 року № 19.1-27/96-17 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та здійснити виплату з урахуванням раніше здійснених виплат.

Не погоджуючись з вказаною постановою суду першої інстанції, позивачем та відповідачем подано апеляційні скарги. Позивач просить змінити постанову суду першої інстанції та зазначити, що перерахунок та виплата пенсії підлягає у розмірі 80% від суми заробітної плати з урахуванням відповідних складових (за будь-які 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією). Відповідач у апеляційній скарзі просить скасувати постанову суду першої та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. Зокрема, відповідач посилається на те, що перерахунок пенсії державним службовцям чинним законодавством України не встановлено, а індексація доходів та матеріальна допомога не включаються до розрахунку пенсії.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, у судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що у матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів на місці ухвалила проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Судом першої інстанції встановлено та сторонами не заперечується, що з 17 квітня 2013 року позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію у розмірі 80 % від суми заробітної плати згідно з Законом України «Про державну службу».

При обчисленні пенсії позивачу враховано: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років згідно довідки № 19.1-27/183 від 16 квітня 2013 року, надбавку за високі досягнення у праці або за високі досягнення важливої роботи, премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат згідно довідки № 19.1-27/184 від 16 квітня 2013 року.

16 травня 2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії у розмірі 80% з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялись внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Листом від 05 травня 2017 року позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку та зазначено, що перерахунок пенсій державним службовцям чинним законодавством України не передбачено, а обрахунок пенсії відповідає вимогам закону.

Вважаючи, що її права та законні інтереси порушено, позивач звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом.

Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив частково, вказавши, що індексація доходів та матеріальна допомога з яких сплачено страхові внески, враховуються при обчисленні пенсії.

Крім зазначеного,у резолютивній частині постанови, суд першої інстанції зазначає, що складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця підлягають врахуванню за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією.

Даючи правову оцінку викладеним фактичним обставинам справи, колегія суддів частково погоджується з такою позицією суду першої інстанції.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що позивач звернулась до суду за захистом порушеного права щодо пенсійного забезпечення (у частині врахування сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, з яких сплачувалися страхові внески), що фактично виникло на стадії призначення позивачу пенсії та продовжує бути порушеним внаслідок не врахування таких виплат при призначенні пенсії, тому зміни у законодавстві, зокрема введення в дію з 01 травня 2016 року Закону України «Про державну службу» № 889-VII від 10 грудня 2015 року, у зв'язку з чим, згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону 889-VII Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723ХІІ, втратив чинність, не впливає на характер спірних правовідносин, який виник до цих обставин.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21 лютого 2018 року (К/9901/19961/18) у справі № 465/3119/17.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно з ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно з ст.. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як вбачається з матеріалів справи, у довідці Державної служби статистики України № 19.1-27/183 від 16 квітня 2013 року та у довідці Державної служби статистики України від 28 квітня 2017 року № 19.1-27/96-17 про складові заробітної плати вказано, що позивачу виплачувалася матеріальна допомога, індексація заробітної плати, й на вказані виплати були нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, матеріальна допомога та сума індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням зазначених виплат є протиправною.

Аналогічна правова позиція викладено у постановах Верховного Суду: від 23 січня 2018 року у справі 495/6612/16-а, від 30 січня 2018 року у справі № 638/20628/16-а, від 21 лютого 2018 року у справі №234/10573/17, від 28 лютого 2018 року у справі № 343/824/17.

Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України та судову практику, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_3 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії.

Проте, суд першої інстанції вказав, що складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця підлягають врахуванню за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією.

За змістом п. 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 (у редакції, чинній станом на дату призначення пенсії позивачу), середньомісячна сума виплат для призначення пенсії визначається за вибором особи, що звернулася за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи підряд, яка дає право на даний вид пенсії, перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цих періодів на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 24 або на 60.

Таким чином, порядок визначення середньомісячної суми виплат для призначення пенсії (за останні 24 календарні місяці роботи підряд або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи) встановлюється залежно від волевиявлення особи, що виявляється під час призначення пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, 17 квітня 2013 року позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з розрахунку 80% від заробітку за останні 24 календарні місяці роботи, а саме за період з 01 квітня 2011 року по 31 березня 2013 року.

Отже, колегія суддів не погоджується з висновком суд першої інстанції про те, що складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця підлягають врахуванню за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією.

Натомість, колегія суддів вважає, що складові заробітної плати з яких відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок підлягають врахуванню за будь-які 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією відповідно до довідки Державної служби статистики України від 28 квітня 2017 року № 19.1-27/96-17.

Згідно з положеннями ст.. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст.. 315 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити судове рішення.

Судом апеляційної інстанції встановлено часткову невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.

Заслухавши у судовому засіданні доповідь головуючого судді, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає, а апеляційна карга позивача підлягає задоволенню частково: необхідно змінити абз. 2 та 3 резолютивної частини постанови суду першої інстанції, зазначивши, що складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця підлягають врахуванню за будь-які 24 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією.

Керуючись ст. 243, 315, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд

П О С Т АН О В И В:

Апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 листопада 2017 року - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 листопада 2017 року - задовольнити.

Змінити абз. 2 та 3 резолютивної частини постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 листопада 2017 року та викласти так:

«Визнати неправомірними дії Броварського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_3 в перерахунку та виплаті пенсії у розмірі 80% від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - індексації доходів, матеріальної допомоги згідно з довідкою Державної служби статистики України від 28 квітня 2017 року № 19.1-27/96-17 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Зобов'язати Броварське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Київської області з 14 грудня 2016 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 у розмірі 80 % від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - індексації доходів, матеріальної допомоги згідно з довідкою Державної служби статистики України від 28 квітня 2017 року № 19.1-27/96-17 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією) та здійснити виплату з урахуванням раніше здійснених виплат.».

У решті постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 листопада 2017 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена протягом 30 днів, з урахуванням положень ст.. 329 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст виготовлено 15.03.2018

Головуючий суддя Л.В.Бєлова

Судді Н.В. Безименна,

А.Ю. Кучма

Головуючий суддя Бєлова Л.В.

Судді: Кучма А.Ю.

Безименна Н.В.