
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа №813/3125/17
05 березня 2018 року зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,
за участю:
представників позивача Півня О.М., Мухи Р.В.,
відповідача Братуша Р.І.,
представника відповідача Довгого Т.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Архібуд» до Державної екологічної інспекції у Львівській області, державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Львівській області Братуша Романа Івановича про визнання протиправними і скасування наказу, визнання протиправними дій, -
в с т а н о в и в :
товариство з обмеженою відповідальністю «Архібуд» (далі - ТзОВ «Архібуд») до Державної екологічної інспекції у Львівській області (далі - ДЕІ у Львівській області), державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища ДЕІ у Львівській області Братуша Романа Івановича, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ ДЕІ у Львівській області №54-і/п від 22.02.2017;
- визнати протиправними дії державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища ДЕІ у Львівській області Братуша Р.І. щодо проведення позапланового заходу держконтролю земельної ділянки по вул. Довбуша, 15 у м.Львові від 03.03.2017;
- визнати протиправними дії ДЕІ у Львівській області по складанню розрахунків розмірів шкоди від 06.03.2017, заподіяної зеленим насадженням, незаконної зрізки дерев з подальшим викорчуванням 27 пнів по вул.Довбуша, 15 у м.Львові на суму 9957,00грн. та розрахунку шкоди від 06.03.2017 заподіяної зеленим насадженням, знищенням 159 дерев до степеня припинення росту по вул.Довбуша, 15 у м.Львові на суму 66083,50грн.
Ухвалою від 12.01.2018 суд відмовив в задоволенні клопотання позивача про призначення судової експертизи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.03.2017 за результатами проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території м.Львова по вул.Довбуша, 15 відповідач дійшов помилкових висновків про порушення вимог законодавства позивачем, які полягають у незаконному зрізанні та викорчовуванні дерев. Позивач зазначає, що проведена перевірка є протиправною, оскільки відповідач не мав згоди центрального органу виконавчої влади для її проведення. Крім того, позивач не погоджується з розрахунком шкоди, здійсненим відповідачем. Вважає такий розрахунок складений з порушенням порядку і затвердженої форми.
Відповідач ДЕІ у Львівській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства за адресою м.Львів, вул.Довбуша, 15 проводилась на підставі листа Військової прокуратури Західного регіону України №0/3-10156 від 02.03.2017. За результатами перевірки встановлено, що за вказаною адресою знаходиться будівельний майданчик, на якому розташовано 159 пнів зрізаних дерев різних листяних порід і 27 викорчуваних пнів та, відповідно, здійснено розрахунок заподіяної шкоди. Заступник військового прокурора Західного регіону України в інтересах держави в особі: ДЕІ у Львівській області подав до Господарського суду Львівської області позов до ТзОВ «Архібуд» про стягнення шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в сумі 76040грн. 50коп. Вказаний позов задоволено повністю, що підтверджується рішенням Господарського суду Львівської області від 28.04.2017 у справі №914/648/17, яке набрало законної сили.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві. Просили суд позов задовольнити повністю.
Відповідач Братуш Р.І. та представник відповідача ДЕІ у Львівській області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечили з підстав, наведених у письмовому відзиві. Просили суд в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що в задоволені позову необхідно відмовити повністю, виходячи з наступних підстав.
Наказом ДЕІ у Львівській області від 22.02.2017 №54-і/п доручено державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища ДЕІ у Львівській області Братушу Р.І. організувати та провести державний контроль за дотриманням громадянами вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища на території Львівської області в період з 23.02.2017 по 04.03.2017.
02.03.2017 до ДЕІ у Львівській області надійшов лист Військової прокуратури Західного регіону України №0/3-10156, яким повідомлено про те, що ухвалою Шевченківського районного суду м.Львова надано дозвіл на огляд земельної ділянки за адресою: м.Львів, вул.Довбуша, 15.
03.03.2017 державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища ДЕІ у Львівській області Братуш Р.І. провів огляд земельної ділянки за адресою м.Львів, вул.Довбуша, 15 та перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства за вказаною адресою, за результатами якої склав акт держконтролю дотримання вимог природоохоронного законодавства №84/04/205 від 03.03.2017 (далі - Акт перевірки).
В акті №84/04/205 від 03.03.2017 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеної ДЕІ у Львівській області 03.03.2017р. зафіксовано, що за відповідною адресою встановлено будівельний майданчик, який огороджений металевим парканом висотою близько 2,5м. Згідно з наданим паспортом об'єкта проводиться будівництво готельно-рекреаційного комплексу, замовник будівництва ТзОВ «Архібуд». На території будівельного майданчика разом із слідчим, учасниками слідчої дії, понятими та представниками ТзОВ «Архібуд» виявлено влаштований котлован, зроблений ґрунтовий насип та 159 пнів зрізаних дерев різних листяних порід і 27 викорчуваних пнів (польова перелікова відомість до акту держконтролю додається). Крім того, до матеріалів держконтролю додається копія листа №8-1323-0.2-415/2-17 від 08.02.2017 Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, де вказується, що вищезгадана ділянка відноситься до категорії земель землі житлової та громадської забудови».
Із долученої поивачем до матеріалів справи копії договору вбачається, що 11.12.2008 між Львівською міською радою (орендодавець) та ТТзОВ Архібуд (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до п.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м. Львові на вул.О.Довбуша, 15 . Згідно з долученою копією містобудівного обґрунтування 2010 року замовником будівництва за адресою м.Львів, вул. Довбуша,15 визначено ТзОВ «Архібуд».
Відповідач здійснив розрахунок шкоди, заподіяної зеленим насадженням, незаконною зрізкою дерев з подальшим викорчовуванням 27 пнів по вул.Довбуша, 15 у м.Львові на суму 9957грн.
Згідно з розрахунком шкоди, заподіяної зеленим насадженням, знищенням 159 дерев по вул.Довбуша, 15 у м.Львові позивач заподіяв шкоду на суму 66083,50грн.
Не погоджуючись з діями відповідачів під час проведення перевірки та з актами, складеними за результатами її проведення, позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними і скасування наказу, визнання протиправними дій.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно з п. 3 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011 (далі - Положення), основним завданням ДЕІ України є реалізація державної політики зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду; за екологічною та радіаційною безпекою (у тому числі у пунктах пропуску через державний кордон і в зоні діяльності митниць призначення та відправлення) під час імпорту, експорту та транзиту вантажів і транспортних засобів; біологічною і генетичною безпекою щодо біологічних об'єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів (ГМО) у відкритій системі; поводженням з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) і небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами.
Відповідно до пункту 6 вказаного Положення ДЕІ України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
ДНІ у Львівській області діє на підставі Положення, затвердженого наказом ДЕІ України від 12.12.2011 №136, згідно з яким ДЕІ у Львівській області є територіальним органом ДЕІ України, який діє у складі та їй підпорядковується.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно з п.2 наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища N464 від 10.09.2008 «Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства» для здійснення перевірки керівником відповідно органу ДЕІ або його заступником видається наказ про проведення перевірки, на підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником або заступником керівника органу Держекоінспекції (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Суд встановив, що перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства на території м.Львова по вул.Довбуша, 15 проводилась, у зв'язку з участю інспектора ДЕІ у Львівській області Братуша Р.І. в проведенні слідчої дії в межах досудового розслідування кримінального провадження №4201714040000020 від 01.03.2017 за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.382 Кримінального кодексу України. Підставою для участі інспектора ДЕІ у Львівській області Братуша Р.І. і проведенні вказаної слідчої дії став лист Військової прокуратури Західного регіону України від 02.03.2017 №0/3-10156, яким повідомлено про те, що ухвалою Шевченківського районного суду м.Львова надано дозвіл на огляд земельної ділянки за адресою: м.Львів, вул.Довбуша, 15.
В Акті перевірки від 03.03.2017 зроблено посилання на оскаржений наказ ДЕІ у Львівській області від 22.02.2017 №54-і/п, оскільки огляд вказаної території проводився в період дії оскарженого наказу. Наказ носить загальний характер і охоплює певний період здійснення державного контролю на підставі Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища.
Суд відхиляє доводи позивача щодо неналежності акта держконтролю, оскільки іншої форми вказаного акта немає.
Суд встановив, що оскаржений наказ ДЕІ у Львівській області від 22.02.2017 №54-і/п доручає державним інспекторам з охорони навколишнього природного середовища ДЕІ у Львівській області, зокрема, Братушу Р.І. організувати та проводити державний контроль за дотриманням громадянами вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища на території Львівської області в період з 23.02.2017 по 04.03.2017.
Позивач не надав суду належних доказів протиправності вказаного наказу або доказів того, що оскарженим наказом порушеного його права чи свободи.
З огляд на наведене, суд вважає, що позовна вимога про визнання протиправним та скасування наказ ДЕІ у Львівській області №54-і/п від 22.02.2017 є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища ДЕІ у Львівській області Братуша Р.І. щодо проведення позапланового заходу держконтролю земельної ділянки по вул. Довбуша, 15 у м.Львові від 03.03.2017 суд зазначає таке.
Згідно із п. 4.20 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 №464, якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта перевірки.
Жодних зауважень, заперечень, щодо викладених в акті обставин, в документі не наведено, жодних письмових пояснень чи заперечень до акта не долучено. Доказів скасування або визнання недійсним акта держконтролю дотримання вимог природоохоронного законодавства № 84/04/205 від 03.03.2017р., оскарження дій, щодо проведення перевірки зафіксованої в акті, суду не надано.
Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд враховує, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2017 у справі №813/2767/17, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2017, відмовлено в задоволенні позову ТзОВ"Архібуд" до ДЕІ у Львівській області про визнання протиправними та незаконними дій відповідача щодо проведення перевірки 03.03.2017 дотримання вимог природоохоронного законодавства на території м. Львова по вул.Довбуша, 15 та складання Акту № 84/04/205 від 03.03.2017р.
З огляду на наведене, суд вважає, що позовна вимога про визнання протиправними дій державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища ДЕІ у Львівській області Братуша Р.І. щодо проведення позапланового заходу держконтролю земельної ділянки по вул. Довбуша, 15 у м.Львові від 03.03.2017 є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій ДЕІ у Львівській області по складанню розрахунків розмірів шкоди від 06.03.2017, заподіяної зеленим насадженням, незаконної зрізки дерев з подальшим викорчуванням 27 пнів по вул.Довбуша, 15 у м.Львові на суму 9957,00грн. та розрахунку шкоди від 06.03.2017, заподіяної зеленим насадженням, знищенням 159 дерев до степеня припинення росту по вул.Довбуша, 15 у м.Львові на суму 66083,50грн, суд зазначає таке.
На підставі акта №84/04/05 від 03.03.2017 відповідач провів розрахунки шкоди, заподіяної зеленим насадженням, знищенням дерев до ступеня припинення росту по вул.Довбуша,15 у м.Львові відповідно до Додатку № 1 «Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників» до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 № 559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів», згідно з яким порядок проведення розрахунків шкоди проводиться із врахуванням діаметра дерева (у корі) біля шийки кореня в межах з «До 6 см.» до «понад 50см.». Згідно з вказаними розрахунками ДЕІ у Львівській області від 06.03.2017, шкода, заподіяна зеленим насадженням, знищенням 159 дерев до ступеня припинення росту та незаконною зрізкою дерев з подальшим викорчовуванням 27 пнів по вул.Довбуша, 15 у м.Львові згідно з актом держконтролю №84/04/205 від 03.03.2017 становить 76040, 50грн.
Пунктом 5.5 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 №105, визначено, що відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, є забудовники чи власники цих територій.
Як вбачається з матеріалів справи, на момент проведеної 03.03.2017 перевірки саме ТзОВ «Архібуд» було користувачем земельної ділянки на правах оренди за адресою:м.Львів, вул.Довбуша, 15 та вказане товариство є замовником будівництва готельно-рекреаційного комплексу на земельній ділянці, що не заперечується позивачем.
Згідно з ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 28.04.2017 у справі №914/648/17, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 31.07.2017, задоволено позов Заступника військового прокурора Західного регіону України в інтересах держави в особі ДЕІ у Львівській області до ТзОВ Архібуд про стягнення шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в сумі 76040грн. 50коп. Вказаним судовим рішенням встановлено, що у березні 2017 року працівниками ДЕІ у Львівській області у ході проведення держконтролю дотримання екологічного законодавства на земельній ділянці по вул.Довбуша, 15 у м.Львові виявлено порушення вимог закону, зокрема, на вказаній земельній ділянці виявлено 159 зрізаних та 27 викорчуваних пнів дерев різної породи та віку, що підтверджується складеною польовою переліковою відомістю. Дерева, які знаходились на території колишнього військового містечка по вул.Довбуша, 15 у м.Львові, зрубано без відповідного дозволу, у зв'язку з чим вказані дії є незаконною рубкою, внаслідок чого державі заподіяно шкоду на загальну суму 76040,50грн.
Таким чином, розмір шкоди, заподіяної позивачем зеленим насадженням, за адресою м.Львів, вул.Довбуша, 15, встановлений рішенням Господарського суду Львівської області від 28.04.2017 у справі №914/648/17, яке набрало законної сили.
З огляду на наведене, суд вважає, що позовна вимога про визнання протиправними дій ДЕІ у Львівській області по складанню розрахунків розмірів шкоди є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Архібуд» до Державної екологічної інспекції у Львівській області, державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Львівській області Братуша Романа Івановича про визнання протиправними і скасування наказу, визнання протиправними дій відмовити повністю.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 15.03.2018.
Суддя А.Г.Гулик