
Справа № 758/13303/16-ц
Категорія 58
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2018 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Супрун Г. Б.,
секретаря - Цукурової Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації, Подільської районної у м.Києві державної адміністрації, 3-тя особа : Департамент будівництва та житлового забезпечення КМР, про зобов»язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, який неодноразово уточнював, зазначив, що він є учасник бойових дій , призивався з Подільського військкомату до безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захист незалежності та територіальної цілісності України, в період з 12.08.2015р. по 19.12.2015р., та з 25.05.2016р. по 29.07.2016р. в Донецькій та Луганській областях, тому має першочергове право в отриманні житла. Просив зобов'язати відповідачів здійснити дії по постановці його на квартирний облік за місцем призиву в АТО - в Подільському районі м.Києва з дня звернення до відділу обліку та розподілу житлової площі Подільської РДА, з січня 2016р. Зазначив, що з 20.11.2016р. на підставі договору на проживання в гуртожитку, проживає в гуртожитку від Національного педагогічного університету, оскільки працює малярем.
Позивач та його представники за довіреністю -ОСОБА_4 (його мати) та ОСОБА_5 в судовому засіданні підтримали позовні вимоги. Як на підставу позову представник ОСОБА_5 послався на ст. 34 ЖК, п.15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР №470 від 11.12.1984р, ЗУ «Про статус ветеранів війни» , що позивач, як учасник бойових дій підпадає під статус ветерана війни і має бути забезпечений житлом, а також позивач, місце реєстрації якого в м.Луганську, має статус внутрішньо переміщеної особи, має бути поставлений на квартоблік. Мати позивача, як представник, просила зобов'язати відповідачів поставити на квартоблік сина з 01.01.2016р.та надати їм квартиру, оскільки вони внутрішньо переміщені особи з м.Луганська. Вважає, що норми ст.42 ЖК та п.15 Правил обліку громадян, в тому , що на квартоблік зараховуються громадяни, які постійно зареєстровані в місті Києві не менше 5 років, не розповсюджуються на позивача як на учасника АТО.
Представник відповідача Подільської РДА заперечувала проти даного позову за його безпідставності, у позивача відсутні правові підстави для взяття його на квартоблік, він постійно не зареєстрований 5 років в м.Києві, тим більше у Подільському районі. Послалась на постанову виконавчого комітету КМР народних депутатів і президії Київської міської ради профспілок №582 від 15.07.1985р., якою затверджено Порядок застосування в місті Києві Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, де в п.5 вказано, що на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, постійно проживають та прописані в м.Києві не менш, як 5 років.
Представник відповідача Київської міської держадміністрації надав свої заперечення на позов ( а.с.77-80), з яких вбачається, що взяття позивача на квартоблік за місцем роботи відповідно до п.20, 21 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень в УРСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984р. №470, громадяни беруться на облік , зокрема, за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профкому. Київська міська державна адміністрація делегувала свої повноваження щодо обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов до повноважень районних у місті Києві державних адміністрацій ( додаток №4 до Розпорядження виконавчого органу КМР від 31.01.2011р. №121 «Про реалізацію районними в м.Києві державними адміністраціями окремих повноважень»). Тому ці питання не відносяться до повноважень КМДА.
Представник Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМР надав письмові заперечення, просив відмовити в задоволенні позову.( а.с. 82-85).
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
Згідно ст. 42 Житлового кодексу Української РСР жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Відповідно до п. 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов , на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також зареєстровані у даному населеному пункті.
Оскільки позивач в м.Києві на квартирному обліку не перебував на день звернення до відділу житлового забезпечення, тому для надання житла з державного фонду міста на момент звернення немає.
Позивач в обґрунтування своїх вимог посилається на ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», відповідно до якого місцеві державні адміністрації в межах своїх повноважень забезпечують надання у тимчасове користування внутрішньо переміщеним особам житлового приміщення або соціального житла, придатного для проживання, за умови оплати зазначеними особами відповідно до законодавства вартості житлово-комунальних послуг. що
Постановою КМУ від 31.03.2004р. "№422 затверджено Порядок формування фондів житла для тимчасового проживання та Порядок надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання.
Враховуючи , що на теперішній час в місті Києві не створено фонд житла для тимчасового проживання, надати внутрішньо переміщеним особам таке житло у відповідача немає можливості. Приміщення для тимчасового проживання надаються особам, зазначеним в п.3 Порядку, до яких позивач не відноситься, та під жоден з критеріїв не підпадає.
Позивач просить надати йому тимчасове житло на підставі п.14 ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якої учасникам бойових дій надаються такі пільги , зокрема, першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир та забезпечення їх паливом. Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов'язків військової служби, забезпечуються жилою площею, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій,- протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.
Разом з тим, позивач наполягає на постановці його на квартоблік та наданні житла та зобов'язати відповідача забезпечити його тимчасовим житлом до вирішення питання забезпечення житлом на підставі п.14 ст.12 ЗУ " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу ".
Позивач на квартирному обліку не перебуває, і має посвідчення , видане 09.04.2016р. Управлінням персоналу штабу в/ч А1314, яке дає йому право на пільги для ветеранів війни - учасників бойових дій. ОСОБА_1 не перебуває на квартобліку в категорії " учасники бойових дій, залучені до антитерористичної операції " в першочерговому списку потребуючих поліпшення житлових умов.
Стосовно соціального житла, то надання такого житла регулюються Законом України «Про житловий фонд соціального призначення », Постановою КМУ від 23.07.2008р. №682 " Деякі питання реалізації Закону України " Про житловий фонд соціального призначення ", Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 19.05.2009р. №587 " Про деякі питання реалізації Закону України " Про житловий фонд соціального призначення " та інші нормативно-правовими актами.
Як зазначено в запереченнях 3-ї особи, житлова площа до Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради не надходить . У 2013-2014 роках кошти на будівництво соціального житла не виділялись. В бюджеті міста Києва на 2015 рік кошти на фінансування будівництва також не передбачені, у зв'язку з чим розглянути питання щодо надання соціального житла в місті Києві у Департаменту немає можливості.
Відповідно до ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб " внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні , якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту , тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Довідка надається і оформлюється в управлінні праці та соціального захисту населення районної в місті Києві державної адміністрації за місцем фактичного проживання , відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою КМУ від 01.10.2014 №509.
Рішенням Київської ради від 09.10.2014 № 271/271 "Про надання додаткових гарантій учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей" передбачається надання пільг учасникам АТО з числа внутрішньо переміщених осіб, які тимчасово проживають в м.Києві. Відповідно до вказаного рішення киянам - учасникам антитерористичної операції передбачено щорічну матеріальну допомогу у розмірі 2500 грн.
Отже позивач та його представники заперечували проти зазначених нормативних актів, що на нього як на учасника АТО не розповсюджується п.15 Правил на квартирний облік ( особи, які постійно проживають а також зареєстровані в даному населеному пункті, не менше 5 років), але в той же час під час розгляду справи позивач виконавши дані вимоги, зареєстрував своє місце проживання в Дніпровському районі м.Києва. Втім, представник позивача наполягала на задоволенні позовних вимог до зазначених відповідачів, вважає, що саме з бездіяльності Подільської РДА її сина не поставлено на квартоблік з 01.01.2016р. Дані вимоги безпідставні, позивач зареєструвався в м.Києві по вул. Космічній,8-б в гуртожитку лише з 14.11.2017р., тому з цього часу рахуються строки постійного проживання в м.Києві.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх позовних вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На підставі викладеного, враховуючи недоведеність представниками позивача тих обставин, на які вони посилаються, та на обрані підстави позову, що неодноразово з'ясовувалось в судовому засіданні, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
На підставі наведеного, керуючись ЗУ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень в УРСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984р. №470, Порядком надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання,затвердженим Постановою КМУ №422 від 31.03.2004, ст. 42, 43 ЖК УРСР , ст.ст. 12, 13, 76-81, 265-268, 273, 353-355 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
В задоволенні вимог ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації, Подільської районної у м.Києві державної адміністрації, 3-тя особа : Департамент будівництва та житлового забезпечення КМР, про зобов»язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції відповідно до ст. ст. 354, 355 ЦПК України.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України, в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017р. апеляційна скарга подається учасниками справи до або через відповідний суд, а матеріали справи надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Г. Б. Супрун