Постанова № 72714717, 05.03.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2018
Номер справи
821/1539/17
Номер документу
72714717
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/1539/17

Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федусика А.Г.,

суддів - Зуєвої Л.Є. та Шевчук О.А.,

при секретарі - Пальоній І.М.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1 та представника апелянта - Біленко Тетяни Юріївни,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2017 року по справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, третя особа - Херсонська міська рада про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

У жовтні 2017 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 (далі ФОП) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, третя особа - Херсонська міська рада, про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області щодо не видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до заяви від 22 вересня 2017 року та зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області видати їй витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 0,6667 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 (далі Адреса).

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2017 року позов задоволено.

Не погоджуючись з постановою суду, Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області подало апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 22 вересня 2017 року за допомогою електронного сервісу через публічну кадастрову карту позивачка звернулася до відповідача із заявою про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

За результатами розгляду вказаної заяви 28 вересня 2017 року відповідачем було надано відповідь (лист вих.№ 82/0/208-17), відповідно до якої було повідомлено, що постановами Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2016 року справа № 821/299/16 та від 02 березня 2017 року по справі № 821/2243/15-а, визнано протиправним та скасовано рішення Херсонської міської ради від 22 листопада 2013 року № 1238 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона", у зв'язку з чим можливість надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку на земельну ділянку відсутня, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Вказані обставини визнані сторонами та суд не має обґрунтованого сумніву щодо їх достовірності.

Вирішуючи справу та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки рішення Херсонської міської ради №178 від 31 березня 2011 року та №1238 від 22 листопада 2013 року скасовані в судовому порядку, то, на думку суду, діючим на даний час є рішення Херсонської міської ради від 27 квітня 2000 року №186 "Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель міста Херсона". Крім того, суд зазначив, що Закону України "Про оцінку земель" взагалі не передбачене таке повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, як відмова у наданні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про оцінку земель" (далі Закон) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Положеннями ст.20 Закону передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ст.23 Закону).

Зі змісту додатку №3 до постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання надання державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг" від 01 серпня 2011 року №835 вбачається, що видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки належить до переліку адміністративних послуг, що надаються територіальними органами Держгеокадастру на безоплатній основі.

Положеннями п.2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року №213, дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

З аналізу діючого законодавства України, що визначає, зокрема, правові засади проведення оцінки земель, спрямоване на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, зокрема, і з вищенаведених положень не вбачається наявності у Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області повноважень відмовити у наданні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки на відповідний запит, зокрема, з тих підстав, які були зазначені відповідачем.

Також, колегія суддів зазначає, що постановою Суворовського районного суду м.Херсона від 24 січня 2012 року у справі № 2-а-6907/11, яку залишено без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09 грудня 2015 року, визнано нечинним рішення Херсонської міської ради від 31 березня 2011 року №178 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона".

З огляду на вказані обставини, колегія суддів приходить до висновку, що діючим на даний час є рішення Херсонської міської ради від 27 квітня 2000 року №186 "Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель міста Херсона", згідно з яким і належить видати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Крім того, колегія суддів зазначає, що у відповідності до ст.18 Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Водночас, вказаним Законом не передбачено жодних обмежень щодо використання нормативної грошової оцінки, яка була проведена понад строків, встановлених ст.18 Закону, що свідчить про можливість надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки на підставі рішення Херсонської міської ради від 27 квітня 2000 року.

Таким чином, враховуючи все вищезазначене у сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області щодо не видачі ФОП витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до заяви від 22 вересня 2017 року та зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області видати ФОП витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 0,6667 га, розташованої за Адресою є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Отже, постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.

Також, колегія суддів не може погодитися з посиланням апелянта на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, тому що всі процесуальні норми, передбачені адміністративним судочинством, були виконані без порушень прав кожної сторони при розгляді справи.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст.308, 310, 315, 316, 321,322, 325 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області - залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2017 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає чинності з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду в порядку ст.328-331 КАС України.

Головуючий суддя Федусик А. Г.Судді Зуєва Л.Є. Шевчук О.А.