Рішення № 72714076, 28.02.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2018
Номер справи
823/1867/17
Номер документу
72714076
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2018 року справа № 823/1867/17

15 год. 24 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Рідзеля О.А.,

за участю:

секретаря судового засідання – Мельникової О.М.,

представника відповідача – ОСОБА_1 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства “Укртрансхолод” до начальника управління Укртрансбезпеки у Черкаській області ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

22.11.2017 приватне підприємство “Укртрансхолод” (далі-позивач) звернулось в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом до начальника управління Укртрансбезпеки у Черкаській області ОСОБА_2 (далі – відповідач), в якому з урахуванням уточнень просив визнати протиправними та скасувати постанови від 12.09.2017: №№ 026147, 026145, 026146, 026144, 026143, 026142, 026141, 026140, 026139, 026138, 026137, 026136, 026135, 026134, 026133, 026132, 026131, 026130, 026129, 026128, 026127, 026126, 026125, 026124, 026133, 026122, 026121, 026120.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно після встановлення під час зупинки транспортного засобу позивача відсутності у водія інформації на паперовому носії про роботу та відпочинок водія за 29 календарних днів застосував до нього двадцять дев’ять адміністративно-господарських штрафів, замість одного, оскільки не зберігаючи при собі реєстраційні листки режимів праці та відпочинку протягом певного періоду, водій вчиняє триваюче правопорушення, яке виявлено лише один раз під час зупинки транспортного засобу, а тому за здійснення порушення, передбаченого абзацом 11 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» контролюючий орган може застосувати лише одну фінансову санкцію незалежно від кількості днів, за які у водія виявлена відсутність тахокарт.

Позивач в судове засідання не прибув, явки свого представника не забезпечив, просив суд здійснювати розгляд справи за відсутності свого представника.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову з тих підстав, що після встановлення під час зупинки транспортного засобу позивача відсутності у водія інформації на паперовому носії про роботу та відпочинок водія 29 календарних днів відповідачем правомірно застосовано до нього двадцять дев’ять адміністративно-господарських штрафів відповідно до частини третьої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», згідно якої при вчиненні однією особою двох або більше правопорушень адміністративно-господарський штраф накладається за кожне правопорушення окремо.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає про таке.

20.07.2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області відповідно до направлення на перевірку від 17.07.2017 року №027382 проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів щодо дотримання Закону України «Про автомобільний транспорт», вимог постанови КМУ №879 від 27.06.2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування», Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, Закону України «Про приєднання України до Європейської Угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні перевезення» на 89 км а/д Н-17.

Під час перевірки встановлено, що ПП «Укртрансхолод» здійснює міжнародне перевезення вантажу по маршруту «Словенія-Україна», однак під час перевірки транспортного засобу позивача марки DAF XF105.460, номерний знак НОМЕР_1 на вимогу посадових осіб водієм ОСОБА_3 не було надано для перевірки роздрукованої інформації на паперовому носії про роботу та відпочинок водіїв за попередні 28 календарних днів.

За результатами перевірки посадовими особами відповідача складено акт перевірки АВ №030555 від 20.07.2017 року, в якому зафіксоване вищевказане та 12.09.2017 року начальником Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області винесено постанови: №026120, №026121, №026122, №026123, №026124, №026125, №026126, №026127, №026128, №026129, №026130, №026131, №026132, №026133, №026134, №026135, №026136, №026137, №026138, №026139, №026140, №026141, №026142, №026143, №026144, №026145, №026146, №026147 (всього 29 постанов) - якими до позивача відповідно до абзацу 11 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарські штрафи у розмірі по 680,00 грн. за кожен випадок порушення, а всього на суму 19 720,00 грн.

Позивач не погоджуючись із 28 постановами від 12.09.2017 № 026147, 026145, 026146, 026144, 026143, 026142, 026141, 026140, 026139, 026138, 026137, 026136, 026135, 026134, 026133, 026132, 026131, 026130, 026129, 026128, 026127, 026126, 026125, 026124, 026133, 026122, 026121, 026120 звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з такого.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України «Про автомобільний транспорт».

Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. Нормативно-правові акти центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту, видані в межах його компетенції, обов’язкові до виконання на території України.

Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно із пунктами 3, 21, 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року (далі - Порядок №1567), Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління є органом державного контролю на автомобільному транспорті. Державний контроль здійснюється посадовими особами органу шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. При виявленні порушення законодавства складається акт, на підставі якого керівник органу державного контролю виносить постанову про застосування фінансових санкцій, що є обов’язковою для виконання.

Відповідно до Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України 06.04.2011 року №387/2011, Постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті» від 29.02.2012 року №153, Розпорядження Кабінету Міністрів України Питання Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті №628р від 29.08.2012 року, Управління Укртрансінспекції у областях відповідно до покладених на них завдань у відповідному регіоні здійснюють державний контроль за виконанням суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, правил перевезень пасажирів і вантажів; дотриманням вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм, що регулюють перевезення пасажирів і вантажів наземним транспортом.

Частиною восьмою статті 53 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов’язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

Відповідно до частини другої статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Згідно із статтею 18 Закону України «Про автомобільний транспорт» з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов’язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов’язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.

Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.

Згідно із пунктом 1.2 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 01.06.2010 року №340 (далі - Положення) це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку.

Відповідно до пункту 1.3 Положення вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).

Пунктом 6.1 Порядку встановлено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Згідно із пунктом 1.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 24.06.2010 року №385 (далі - Інструкція №385) встановлено, що ця Інструкція поширюється на суб’єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції №385 адаптація тахографа до транспортного засобу - оновлення або підтвердження параметрів автомобільного транспортного засобу, що зберігаються у памяті тахографа, до яких залежно від типу тахографа належать: ідентифікаційний номер (VIN-код) та номерний знак (цифри та літери, нанесені на номерному знаку, - VRN) автомобільного транспортного засобу, розмір застосованих пневматичних шин, результати визначення константи тахографа «k», характеристичного коефіцієнта автомобільного транспортного засобу «w», ефективного кола шини «l», а також показники часу, пробігу, граничного значення швидкості, на яке налаштований обмежувач швидкості транспортного засобу (за наявності). Термін «адаптація тахографа до транспортного засобу», за визначенням ЄУТР, - «калібрування»; контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.

Згідно із пунктами 3.3, 3.6 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом зокрема: своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.

Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами, а також, наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.

З 20.12.2010 року набула чинності Поправка №6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, підписаної в Женеві 01.07.1970 року в частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних дні, а в разі відсутності тахокарт надання Бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.

Отже, водії зобов’язані надавати інспектору для контролю реєстраційні листки за поточний тиждень та попередні 28 календарних днів, тобто 29 тахограм.

Під час проведення рейдової перевірки 20.07.2017 року виявлено керування водієм ПП «Укртрансхолод» при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без роздрукування даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом за період з 22.06.2017 року по 20.07.2017 року.

Відповідно до абзацу 11 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Посилання відповідача під час винесення оскаржуваних постанов на частину третю статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», якою встановлено, що при вчиненні однією особою двох або більше правопорушень адміністративно-господарський штраф накладається за кожне правопорушення окремо – не приймається судом до уваги, оскільки таке порушення як управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є одним порушенням, за яке встановлено одну санкцію у вищевказаному розмірі.

Не виконуючи протягом певного періоду обов'язку ведення щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку, перевізник вчиняє продовжуване порушення.

Враховуючи, що відповідно до статті 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме порушення, за дії (бездіяльність), які у своїй сукупності складають єдине продовжуване чи триваюче правопорушення, можливо притягнути до відповідальності лише один раз.

Отже, за вчинення порушень, про які йдеться у абзаці 11 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», контролюючий орган може застосувати за одне порушення одну фінансову санкцію у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн.), незалежно від кількості виявлених під час перевірки такого перевізника випадків невиконання щоденного реєстраційного листка режимів праці та відпочинку за попередній період.

Всі оскаржені постанови фактично застосовані до позивача за одне правопорушення - управління транспортним засобом при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень вантажу без роздруківки даних роботи тахографа (у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом).

Тому застосування до позивача санкцій відповідно до 29 постанов (28 з яких оскаржуються у цій справі) за одне порушення не ґрунтується на вимогах закону, оскільки автомобіль позивача зупинявся уповноваженими особами відповідача лише один раз, коли було зафіксоване вказане порушення, тобто 20.07.2017.

Отже встановлення відповідачем 29 правопорушень є необґрунтованим, а складання ним 29 постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу за відсутність у водія під час проведення перевірки 20.07.2017 роздруківки даних роботи тахографа за 28 попередніх днів з 22.06.2017 по 19.07.2017 є неправомірним, оскільки складом вчиненого правопорушення, є управління водієм позивача транспортним засобом при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без роздруківки даних роботи тахографа за 20.07.2017 та за попередні 28 календарних днів, за що контролюючим органом прийнята постанова від 20.07.2017 №026148, яка не оскаржується у цій справі.

Вказана правова позиція повністю підтверджена рішеннями Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 по справі №816/123/17, від 07.12.2017 по справі №820/3517/17.

Отже, враховуючи сукупність встановлених вище обставин справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 294-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов приватного підприємства “Укртрансхолод” – задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати постанови управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 12.09.2017: №026120, №026121, №026122, №026123, №026124, №026125, №026126, №026127, №026128, №026129, №026130, №026131, №026132, №026133, №026134, №026135, №026136, №026137, №026138, №026139, №026140, №026141, №026142, №026143, №026144, №026145, №026146, №026147.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на користь приватного підприємства “Укртрансхолод” сплачений судовий збір в сумі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Рідзель

Рішення складене у повному обсязі 13.03.2018.