
Справа № 283/462/18
Провадження №1-кс/283/109/2018
У Х В А Л А
14 березня 2018 року м. Малин
Слідчий суддя Малинського районного суду Житомирської області Міхненко С.Д., за участю секретаря Ільніцької С.В., прокурора Коростишівської місцевої прокуратури Яричевської Н.М., розглянувши клопотання слідчого СВ Малинського відділення поліції Романюк Ю.В., яке погоджене з прокурором Коростишівської місцевої прокуратури Яричевською Н.М. про відсторонення підозрюваного ОСОБА_3 від займаної посади начальника міського відділу освіти виконавчого комітету Малинської міської ради, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_3 підозрюється в тому, що відповідно до розпорядження Малинського міського голови № 221-к від 30.10.2006 ОСОБА_3 призначено з 01.11.2006 року на посаду начальника міського відділу освіти з присвоєнням 11-го рангу посадової особи місцевого самоврядування, посада якої віднесена до 5-ої категорії класифікації посад.
Відповідно до Положення про відділ освіти виконавчого комітету Малинської міської ради, затвердженого рішенням 22 сесії 4 скликання Малинської міської ради від 03.09.2004 та посадової інструкції начальника відділу освіти ОСОБА_3, затвердженої наказом № 43 по відділу освіти виконкому Малинської міської ради від 22.04.2011, він наділений повноваженнями: здійснює загальне керівництво діяльністю відділу освіти, несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань, розпоряджається коштами в межах затвердженого Малинським міським головою кошторису витрат; організовує підготовку навчальних закладів до навчального року, зокрема до роботи в осінньо-зимовий період, проведення поточного та капітального ремонту приміщень, має право підпису документів.
Таким чином, відповідно до займаної посади ОСОБА_3 наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарських обов'язками та є посадовою особою органу місцевого самоврядування - відділу освіти виконавчого комітету Малинської міської ради.
Так, відповідно до п.1 протоколу № 2 від 25.08.2016 року засідання тендерного комітету відділу освіти виконавчого комітету Малинської міської прийнято рішення внести зміни до річного плану закупівель та передбачити закупівлю шляхом відкритих торгів робіт по реконструкції фасадів приміщення Дошкільного навчального закладу № 5 "Веселка" в м. Малині на суму 5230000 грн.
За результатами відкритих торгів 04.10.2016 року між відділом освіти виконавчого комітету Малинської міської ради, в особі начальника відділу ОСОБА_3 та ТОВ "Укрбуд забудова", в особі директора ОСОБА_4 укладено договір № 1 про закупівлю робіт за державні кошти, в редакції, запропонованій ОСОБА_3
Предметом договору, згідно п.1.1, є виконання за дорученням замовника відповідно до проектно-кошторисної документації робіт по об'єкту "Реконструкція фасадів приміщення ДНЗ № 5 "Веселка" в м. Малині. Договірна ціна складає 3471299 грн. 99 коп. Термін дії договору 60 діб з моменту реєстрації декларації про початок будівельних робіт, але не пізніше ніж до 31.12.2016 року.
Таким чином, згідно з умовами договору та посадової інструкції ОСОБА_3 зобов'язаний здійснювати контроль за веденням по об'єкту "Реконструкція фасадів приміщення ДНЗ №5 "Веселка" в м. Малині", та несе відповідальність за безпідставну оплату неналежно виконаних робіт, а також здійснювати контроль за виконанням будь-яких договорів, укладених відділом освіти.
В подальшому ОСОБА_3, без здійснення контролю якості, достовірності, обсягів виконаних будівельних робіт та використаних будівельних матеріалів за договором №1 про закупівлю робіт за державні кошти від 04.10.2016 року, зловживаючи своїм службовим становищем начальника відділу освіти виконавчого комітету Малинської міської ради, всупереч інтересам служби, являючись керівником розпорядником бюджетних коштів, діючи в інтересах ТОВ "Укрбуд забудова", отримавши для підтвердження виконаних будівельних робіт по об'єкту "Реконструкція фасадів приміщення ДНЗ №5 "Веселка" в м. Малині" акти приймання виконаних робіт (форма № КБ-2в) від 18.11.2016 та 26.12.2016 та довідки про вартість виконаних робіт та витрати (форма № КБ-3) від 18.11.2016 та 26.12.2016 на суму 2892488 грн. 53 коп., достовірно знаючи, що роботи в повному обсязі не виконані, вніс недостовірні відомості про відповідність зазначених в акті даних фактичним обсягам, посвідчивши достовірність власним підписом та печаткою установи, тим самим створивши умови для перерахування відділом освіти виконавчого комітету Малинської міської ради коштів на банківський рахунок ТОВ "Укрбуд забудова" за укладеним договором.
В подальшому ОСОБА_3, зловживаючи своїм службовим становищем начальника відділу освіти виконавчого комітету Малинської міської ради, всупереч інтересам служби, являючись керівником розпорядником бюджетних коштів, діючи в інтересах ТОВ "Укрбуд забудова" прийняв до оплати акти приймання виконаних робіт (форма № КБ-2в) від 18.11.2016 та 26.12.2016 та довідки про вартість виконаних робіт та витрати (форма № КБ-3) від 18.11.2016 та 26.12.2016 на суму 2892488 грн. 53 коп., з безпідставно внесеними відомостями про використання під час виконання робіт ТОВ "Укрбуд забудова" будівельних матеріалів на загальну суму 269063 грн. 95 коп. прямих витрат, що безпідставно обкладені 56636 грн. 22 коп. податку на додану вартість, та на них нараховано 4407 грн. 13 коп. адміністративних витрат та 9710 грн. 01 коп. прибутку підприємства, а всього на суму 339817 грн. 31 коп.
Таким чином, в результаті зловживання службовим становищем та службового підроблення ОСОБА_3 заподіяв тяжкі наслідки загальному фонду державного бюджету та місцевому бюджету Малинської міської ради на суму 339817 грн. 31 коп.
02 вересня 2016 року Малинським ВП до ЄРДР внесені відомості про вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
28 лютого 2018 року Малинським ВП до ЄРДР внесена відомості про вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст.366 КК України.
28 лютого 2018 року ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України.
Обґрунтовуючи необхідність відсторонення ОСОБА_3 від посади, слідчий зазначає, що останній підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, передбаченого ч.2 ст.364 КК України за який передбачено покарання у виді позбавлення волі строком від 3 до 6 років та злочину невеликої тяжкості, передбаченого ч.2 ст.366 КК України, перебуваючи на вказаній посаді може продовжити злочинну діяльність, має можливість впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, негативно впливати на хід досудового розслідування.
Слідчий та прокурор у судовому засіданні клопотання підтримали з викладених у ньому підстав, просили задовольнити.
Підозрюваний та його захисник Миролюбова О.В. заперечували проти задоволення клопотання, вважають, що слідчим в клопотанні не доведена необхідність відсторонення ОСОБА_3 від займаної ним посади начальника відділу освіти виконкому Малинської міської ради.
Підозра у вчиненні злочинів , яка оголошена ОСОБА_3 є необґрунтованою та не підтверджена належними доказами.
Відсторонення ОСОБА_3 від займаної посади може призвести до негативних наслідків, оскільки у штаті відділу освіти відсутній працівників на який може бути покладено обов'язок виконувати посаду на який перебуває підозрюваний.
Просять відмовити в задоволені клопотання.
Заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Згідно розпорядження Малинського міського голови № 221-к від 30.10.2006 ОСОБА_3 призначено з 01.11.2006 року на посаду начальника міського відділу освіти виконавчого комітету Малинської міської ради.
28 лютого 2018 року ОСОБА_3 повідомлення про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст.364 та ч.2 ст.366 КК України, серед яких злочин, передбачений ч.2 ст.364 КК України є умисним тяжким злочином.
Дані злочини є злочинами у сфері службової діяльності.
В ході розгляду клопотання слідчому судді надано витяг з ЄРДР, відповідно до якого 03 березня 2018 року Малинським відділення поліції внесенні відомості про вчинення службовими особами відділу освіти виконавчого комітету Малинської міської ради злочину, передбаченого ч.1 ст.366 КК України.
Відповідно до ч.5 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Згідно п.4 постанови Кабінету Міністрів України « Про затвердження Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування » від 13 червня 2000 року № 950, особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від здійснення повноважень на посаді в порядку, визначеному законом, якщо інше не передбачено Конституцією України.
Згідно вимог ч. 1 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу ( ч.2 ст.154 КПК України ).
Спеціальними умовами відсторонення від посади є: наявність в особи процесуального статусу підозрюваного, обвинуваченого; перебування його на посаді.
Слід також зазначити, що відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.
Згідно ст.43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Разом з тим, відсторонення особи від посади, що має тимчасовий характер, не є тотожним із поняттям звільнення з роботи.
При вирішені питання щодо відсторонення від посади, слідчим суддею враховано, що слідчий довела, що такий захід необхідний для припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, знищити чи підробити речі та документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування. Таке відсторонення є виправданим, оскільки на даному етапі досудового розслідування ще вирішується питання про необхідність вилучення або отримання тимчасового доступу до інших матеріалів та доказів, що мають значення у кримінальному провадженні.
Що стосується посилання захисника підозрюваного на необґрунтованість пред'явленої ОСОБА_3 підозри, то слідчий суддя виходить з тих міркувань, що відповідно до практики ЄСПЛ, слідчий суддя (суд), оцінюючи докази на предмет наявності обґрунтованої підозри повинен виходити з того, що підозра визнається обґрунтованою лише у тому випадку, якщо існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про котру йдеться, могла вчинити правопорушення.
Слід зазначити, що відповідно до вимог ч.ч.1,3 ст.26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Таким чином, слідчий суддя, розглянувши клопотання в межах питань, які були винесені на його розгляд сторонами кримінального провадження, враховуючи правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб та перевіривши надані в обґрунтування цих питань докази, прийшов до висновку про необхідність відсторонення підозрюваного ОСОБА_3 від посади начальника міського відділу освіти виконавчого комітету Малинської міської ради строком на 30 днів .
Керуючись ст.154,156,157,309,376 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника міського відділу освіти виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області строком на 30 днів, тобто до 12 квітня 2018 року включно.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчу Малинського ВП Романюк Ю.В., а копію надіслати Малинській міській раді - для організації її виконання.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційного суду Житомирської області протягом п'яти днів з моменту її проголошення.
Суддя: С. Д. Міхненко