
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/84/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Канигіної Т.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення у справі за позовом
позивача ОСОБА_1 до відповідача Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
В С Т А Н О В И В:
09.01.2018 ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, а саме просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського об'єднаного УПФУ Полтавської області від 27.10.2017 № 97;
- зобов'язати Полтавське об'єднане УПФУ Полтавської області здійснити донарахування (перерахунок) та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.09.2016 у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, з яких нараховувались та сплачувались страхові внески, відомості про які зазначені в довідці ГУ ПФУ в Полтавській області, у тому числі з урахуванням виплат у сумі 31085,44 грн, не змінюючи базового місяця індексації пенсії шляхом визначення середньомісячної суми зазначених у довідці виплат діленням загальної суми виплат на 24, застосовуючи при цьому положення постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 № 865 у редакції, чинній станом на дату призначення пенсії.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 14.02.2018 позов ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (Шевченківський район) від 27.10.2017 № 97; зобов'язано Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити донарахування (перерахунок) та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 09.07.2017 у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, з яких нараховувались та сплачувались страхові внески, відомості про які зазначені в довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.01.2018 № 1291/05-24; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн.
02.03.2018 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення у справі № 816/84/18, а саме:
- у частині визначення способу виконання постанови суду та встановлення механізму донарахування (перерахунку) пенсії шляхом визначення середньомісячної суми зазначених у довідці виплат діленням загальної суми виплат на 24, застосовуючи при цьому положення постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 № 865 у редакції, чинній станом на дату призначення пенсії, не змінюючи базового місяця індексації.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення у справі, суд зазначає наступне.
Статтею 252 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; судом не вирішено питання про судові витрати.
Положеннями частини третьої статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Судом встановлено, що у прохальній частині позову ОСОБА_1 просила суд зобов'язати Полтавське об'єднане УПФУ Полтавської області здійснити донарахування (перерахунок) та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.09.2016 у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, з яких нараховувались та сплачувались страхові внески, відомості про які зазначені в довідці ГУ ПФУ в Полтавській області, у тому числі з урахуванням виплат у сумі 31085,44 грн, не змінюючи базового місяця індексації пенсії шляхом визначення середньомісячної суми зазначених у довідці виплат діленням загальної суми виплат на 24, застосовуючи при цьому положення постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 № 865 у редакції, чинній станом на дату призначення пенсії.
Водночас у рішенні Полтавського окружного адміністративного суду від 14.02.2018 у справі № 816/84/18 не вирішено питання щодо механізму донарахування (перерахунку) та виплатити пенсії ОСОБА_1
В обгрунтування позовних вимог у вищевказаній частині позивач указує, що отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній станом на дату призначення пенсії) з 01.09.2010 у розмірі 90% від заробітної плати позивача, у яку не було включено певні виплати, з яких сплачувалися страхові внески. За доводами позивача, середньомісячна сума виплат за 24 календарні місяці визначалася шляхом ділення суми цих виплат на 24. Позивач зазначає, що призначення пенсії здійснено ОСОБА_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яка на сьогодні втратила чинність. Водночас позивач вважає, що перерахунок (донарахування) пенсії, призначеної у заниженому розмірі, має проводися відповідно до тих норм, які були чинними станом на дату призначення пенсії, якщо в подальшому інтереси особи чинним законодавством були звужені чи зменшені.
На час призначення пенсії ОСОБА_1 порядок визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
Згідно з пунктом 1 зазначеної Постанови № 865 розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, визнано такою, що втратила чинність.
Пунктом 1 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Водночас пунктом 4 Порядку передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 01.05.2016. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01.05.2016, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01.05.2016 на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 01.05.2016 на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
У відзиві на позовну заяву від 13.02.2018 відповідач зазначав щодо недоцільності проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки, за доводами відповідача, розмір пенсії позивача зменшується.
Водночас суд погоджується з доводами позивача стосовно того, що законом не можуть бути звужені чи зменшені інтереси особи.
Суд зазначає, що у рішенні від 14.02.2018 судом вирішено питання про право позивача, проте, не визначено способу виконання судового рішення.
Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про порядок і строк виконання рішення.
Положенням частини першої статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
З огляду на те, що у рішенні суду від 14.02.2018 суд дійшов висновку про невключення відповідачем відповідних сум для обчислення пенсії на час призначення пенсії позивачу, саме у період чинності постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", з метою недопущення звуження прав та інтересів позивача, суд дійшов висновку щодо необхідності встановлення способу виконання рішення суду від 14.02.2018 у справі № 816/84/18 шляхом визначення середньомісячної суми зазначених у довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.01.2018 № 1291/05-24 виплат діленням загальної суми виплат на 24, застосовуючи при цьому положення постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 № 865 у редакції, чинній станом на дату призначення пенсії.
Водночас стосовно вимоги позивача щодо збереження під час перерахунку (донарахування) пенсії базового місяця індексації суд зазначає наступне.
Положеннями пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Суд звертає увагу на те, що у рішенні суду від 14.02.2018 зобов'язано Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити донарахування (перерахунок) та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 09.07.2017 у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, з яких нараховувались та сплачувались страхові внески, відомості про які зазначені в довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.01.2018 № 1291/05-24.
Отже, судом не визначено відповідної суми пенсійних виплат, а лише зобов’язано донарахувати (перерахувати) та виплатити пенсію з мотивів, викладених у рішенні суду, тому вимоги стосовно щодо збереження під час перерахунку (донарахування) та виплати пенсії базового місяця індексації є передчасними.
Керуючись статтею 241, 243, 246, 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Встановити порядок виконання рішення суду від 14.02.2018 у справі № 816/84/18 шляхом зобов'язання Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити донарахування (перерахунок) та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 09.07.2017 у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, з яких нараховувались та сплачувались страхові внески, відомості про які зазначені в довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.01.2018 № 1291/05-24, способом визначення середньомісячної суми, зазначених у довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.01.2018 № 1291/05-24 виплат діленням загальної суми виплат на 24, застосовуючи при цьому положення постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 № 865 у редакції, чинній станом на дату призначення пенсії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя Т.С. Канигіна