
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2276/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Канигіної Т.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом
позивача ОСОБА_1до відповідача треті особи: Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області 1. Козельщинська районна державна адміністрація Полтавської області 2. Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
13.12.2017 ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (надалі – ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, відповідач) треті особи: Козельщинська районна державна адміністрація Полтавської області (надалі – третя особа-1), фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (надалі – третя особа-2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 08.11.2017 № 14978/6-17 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1, земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у розмірі 2,0000 га, за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, кадастровий номер земельної ділянки: 5322080400:00:001:1887;
- зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 27.10.2017 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у розмірі 2,0000 га, за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, кадастровий номер земельної ділянки: 5322080400:00:001:1887.
В обгрунтування позову позивач вказав, що відповідачем протиправно та безпідставно відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою, оскільки вказані відповідачем недоліки в оскаржуваному листі державною експертизою в проекті землеустрою не встановлені. Крім того, позивач зазначив, що вказавши про порушення позивачем вимог статей 28, 29 Закону України "Про землеустрій", відповідач не конкретизував, які приписи статей та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів порушені. Також, за твердження позивача, поданий ним на затвердження проект землеустрою містить всі документи, передбачені статтею 50 Закону України "Про землеустрій".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.12.2017 відкрито провадження у справі № 816/2276/17 та призначено попереднє судове засідання на 10.01.2018 за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції чинній до 15.12.2017.
У підготовчому засіданні 10.01.2018 та 23.01.2018 оголошено перерву з огляду на положення частини шостої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 28.02.2018.
23.02.2018 позивач надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі /а.с. 114/.
28.02.2018 відповідач надав до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження /а.с. 115/.
У відзиві на позовну заяву від 29.12.2017 відповідач зазначив, що позовна заява ОСОБА_1 є необгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, оскільки проект землеустрою, поданий позивачем на затвердження, не відповідає пункту 3.4 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками. Також відповідач зазначив, що за результатами обстеження геодезичних пунктів Державної геодезичної мережі – пункт ДГМ "Сушки", який використаний розробником землевпорядної документації при виконанні геодезичних робіт при здійсненні землеустрою, не знайдено. Крім того, відповідач указав, що позивачем не усунуто недоліки проекту землеустрою, зазначені у листі відповідача від 14.08.2017 № 11854/6-17 /а.с. 73-76/.
Крім того, 22.01.2018 відповідачем надано до суду письмові пояснення, у яких відповідач також просить суд відмовити у задоволенні позову з мотивів, викладених у відзиві на позов від 29.12.2017 /а.с. 89-90/.
Треті особи у судове засідання 28.02.2018 не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Третя особа-2 09.01.2018 надала до суду клопотання про розгляд справи без її участі /а.с. 84/.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для розгляду справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до Козельщинської районної державної адміністрації Полтавської області із заявою вх. № 853/03-70 від 02.11.2012 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою /а.с. 23/.
Розпорядженням голови Козельщинської районної державної адміністрації Полтавської області № 499 від 30.11.2012 надано, зокрема позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання її у власність із земель запасу для ведення особистого селянського господарства на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області /а.с. 24/.
Фізичною особою – підприємцем ОСОБА_2 за заявою ОСОБА_1 від 28.04.2016 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером: 5322080400:00:001:1887 громадянину ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (згідно КВЦПЗ - А.01.03) за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області /а.с. 17-67/.
Начальником відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області 26.09.2016 складено та затверджено висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу, яким погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - А.01.03) за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області /а.с. 60-61/.
31.07.2017 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5322080400:00:001:1887 сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області та передачі земельної ділянки у власність /а.с. 78/.
За результатами розгляду заяви позивача ГУ Держгеокадастру у Полтавській області листом від 14.08.2017 №11854/6-17 повідомило позивачу про необхідність приведення проекту землеустрою у відповідність до вимог чинного законодавства; надати довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями на площу, яка запроектована до відведення. Також відповідачем зазначено, що за результатами обстеження геодезичних пунктів Державної геодезичної мережі – пункт ДГМ "Сушки" (індекс М36134300), який використаний розробником землевпорядної документації при виконанні геодезичних робіт при здійсненні землеустрою, не знайдено /а.с. 78/.
27.10.2017 ОСОБА_1 повторно звернувся до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області та передати вказану земельну ділянку у власність, кадастровий номер: 5322080400:00:001:1887 /а.с. 79/.
Листом від 08.11.2017 № 14978/6-17 ГУ Держгеокадастру у Полтавській області відмовлено позивачу у затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, кадастровий номер: 5322080400:00:001:1887. Так, у листі вказано, що позивачем не в повній мірі враховані зауваження, зазначені в листі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 14.08.2017 № 11854/6-17. Зазначено щодо необхідності надати на площу, яка запроектована до відведення, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; у проекті землеустрою не враховані вимоги пункту 3.4 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) щодо відстаней між межовими знаками. Також, керуючись вимогами статей 28, 29 Закону України "Про землеустрій", запропоновано позивачу звернутися до розробника землевпорядної документації для приведення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у відповідність вимогам чинного законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою /а.с. 80/.
Позивач, не погодившись з відмовою, звернувся до суду із цим позовом.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями частини дев'ятої статті 118 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Статтею 50 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.
З матеріалів справи вбачається, що наданий позивачем на затвердження відповідачу проект землеустрою включає: заяву замовника на розробку проекту землеустрою /а.с. 22/, копію заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, підписана позивачем та прийнята до розгляду Козельщинською районною державною адміністрацією 02.11.2012 за вх. №853/03-70 /а.с. 23/; розпорядження Козельщинської районної державної адміністрації Полтавської області від 30.11.2012 № 499 "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" /а.с. 24/; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) по Бреусівській сільській раді Козельщинського району Полтавської області станом на 01.01.2015 від 30.06.2016 вих. №109, завірену підписом начальника відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області ОСОБА_4 та печаткою відділу /а.с. 27/; вихідну земельно-кадастрову інформацію /а.с. 28/; перелік обмежень у використанні земельної ділянки /а.с. 29/; викопіювання з карти агровиробничих груп грунтів земельної ділянки, що відводиться ОСОБА_1 за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області /а.с. 30/; матеріали геодезичних вишукувань та матеріали землевпорядного проектування /а.с. 31-58/; висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 26.09.2016, підписаний начальником відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області ОСОБА_4 і засвідчений печаткою відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області /а.с. 60-61/; матеріали усунення зауважень /а.с. 63-67/.
При цьому ГУ Держгеокадастру у Полтавській області повідомлено позивача, що відсутність довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями на площу, яка запроектована до відведення, свідчить про невідповідність проекту землеустрою ОСОБА_1 вимогам чинного законодавства України.
Проте суд зазначає, що в матеріалах проекту землеустрою міститься довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) по Бреусівській сільській раді Козельщинського району Полтавської області станом на 01.01.2015 від 30.06.2016 вих №109 /а.с. 27/. Указана довідка видана відділом Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області.
Крім того, висновок відповідача, що за результатами обстеження геодезичних пунктів Державної геодезичної мережі – пункт ДГМ "Сушки" (індекс М36134300), який використаний розробником землевпорядної документації при виконанні геодезичних робіт при здійсненні землеустрою, не знайдено, суд вважає необґрунтованими з наступних підстав.
Матеріали справи містять висновки державної експертизи землевпорядної документації №1909 від 15.12.2016, які затверджені виконуючим обов’язки начальника ГУ Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_5 /а.с. 16/.
За підсумковою оцінкою результатів державної експертизи проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (згідно з КВЦПЗ-А.01.03) за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області не в повній мірі відповідав вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам та був повернутий на доопрацювання.
Експерти висловили наступні зауваження та пропозиції до проектної документації:
- долучити матеріали землевпорядного проектування в повному обсязі (стаття 50 Закону України "Про землеустрій");
- кадастровий план земельної ділянки привести у відповідність до вимог статті 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр" у частині доповнення даними таблиці координат поворотних точок меж земельної ділянки (див. додаток 11 до Порядку, розділ 2 Порядку, додаток 4 до Порядку ведення Державного земельного кадастру);
- уточнити дані пункту 2 розпорядження голови Козельщинської районної державної адміністрації від 30.11.2012 №499 з урахуванням вимог статей 118, 122, 123 Земельного кодексу України;
- передачу земельної ділянки здійснити у відповідності до положень Земельного кодексу України, Законів України "Про землеустрій", "Про особисте селянське господарство", "Про охорону земель" та вимог погоджувальних органів до проекту.
У листі-відмові відповідача від 08.11.2017 № 14978/6-17 відсутні посилання на наявність у проектній документації недоліків, що вказувалися у висновку від 15.12.2016 №1909 /а.с. 11/.
Посилання відповідача на те, що за результатами обстеження геодезичних пунктів Державної геодезичної мережі – пункт ДГМ "Сушки" (індекс М36134300), який використаний розробником землевпорядної документації при виконанні геодезичних робіт при здійсненні землеустрою, не знайдено, суд вважає необґрунтованим, оскільки вказаний недолік в ході проведення державної експертизи не встановлений.
Також суд звертає увагу на те, що у висновку державної експертизи не зазначено щодо неврахування у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 вимог пункту 3.4 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) щодо відстаней між межовими знаками.
Суд звертає увагу на те, що згідно з висновком відділу Держгеокадастру у Полтавській області від 26.09.2016, відділ, керуючись положеннями чинних нормативних документів та законодавчих актів України, погодив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - А.01.03) за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області /а.с. 60-61/.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання протиправною та скасування відмови ГУ Держгеокадастру у Полтавській області у затвердженні проекту землеустрою позивачу щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка викладена у листі від 08.11.2017 № 14978/6-17.
Крім того, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення похідних вимог позивача стосовно зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 27.10.2017 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у розмірі 2,0000 га, за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, кадастровий номер земельної ділянки: 5322080400:00:001:1887.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищезазначені висновки суду відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не доказав правомірності свого рішення, що є підставою для задоволення позову.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, враховуючи задоволення позову, на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати, сплачені позивачем за подання цього позову.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (с. Бреусівка, Козельщинського району, Полтавської області, 39150, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 39767930), треті особи: Козельщинська районна державна адміністрація Полтавської області (вул. Монастирська, 5, смт. Козельщина, Полтавська область, 39100, ідентифікаційний код 04057385), фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (с. Малий Тростянець, Козельщинський район, Полтавська область, 38770) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області у затвердженні проекту землеустрою ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка викладена у листі від 08.11.2017 № 14978/6-17.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 27.10.2017 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства у розмірі 2,0000 га, за межами населених пунктів на території Бреусівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, кадастровий номер земельної ділянки: 5322080400:00:001:1887.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 39767930) на користь ОСОБА_1 (с. Бреусівка, Козельщинського району, Полтавської області, 39150, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1280,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя Т.С. Канигіна