Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
23.12.09 місто СевастопольСправа №2а-2302/09/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: головуючого судді - Прохорчук О.В.;
секретар судового засідання - Іванов Д.Б.,
за участю представників:
позивача Азаров Сергій Володимирович, довіреність б/н від 01.11.2009,
відповідача Форостяна Ірина Вікторівна, довіреність № 15/10-013 від 16.04.2009,
Рубаненко Андрій Геннадійович, довіреність № 17/10-013 від 16.04.2009,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ксенос»до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя про визнання частково незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ксенос"звернулось до судуз адміністративним позовом доДержавної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополяпро визнання незаконним та скасування рішення в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004382330 від 26.10.2009.
У подальшому позивач уточнив позовні вимоги та просив визнати незаконним та скасувати вказане рішення повністю.
Позов мотивовано тим, що перевірку дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензії було здійснено без попереднього письмового повідомлення. На підприємстві у встановленому законодавством порядку ведеться облік товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснюється продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку. Відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка визначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій, також Товариством з обмеженою відповідальністю "Ксенос"забезпечується.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 05.11.2009 відкрито провадження в адміністративній справі, призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою від 16.11.2009 суд, зясувавши відсутність можливості врегулювання спору до судового розгляду справи, закінчів підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.
Судове засідання було відкладеним за клопотанням позивача з 08.12.2009 на 23.12.2009.
У судовому засіданні представник позивача відмовився від позову в частині визнання незаконним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ксенос" штрафних (фінансових) санкцій № 0004382330 від 26.10.2009 у розмірі 985,00 грн. за невідповідність грошових коштів у касі денному звіту.
Вказану відмову від частини позовних вимог прийнято судом та ухвалою від 23.12.2009 провадження у справі у вказаній частині закрито.
Іншу частину позову представник позивача підтримав та наполягав на її задоволенні.
Представники відповідача позов не визнали, надали заперечення та доповнення до них, в яких просять у позові відмовити у звязку з тим, що статтею 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлена відповідальність субєктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання.
Продавець магазину Товариства з обмеженою відповідальністю "Ксенос", що здійснює господарські операції щодо реалізації товарно-матеріальних цінностей за готівку, відповідно до пункту 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку зобовязаний складати первинні документи не ріже одного разу на день, використовуючи при цьому данні касових апаратів, чеки та відповідно до пункту 2.6 цього Положення копії документів, що є підставою для оприбуткування товару накладні та товарно-транспортні накладні.
У попередньому судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про допит в якості свідка бармена бару Товариства з обмеженою відповідальністю "Ксенос" ОСОБА_1
Під час судового розгляду справи представник позивача відмовився від вказаного клопотання та заявив інше про допит в якості свідка головного бухгалтера Товариства з обмеженою відповідальністю "Ксенос" ОСОБА_2
Представник відповідача також заявив у попередньому судовому засіданні клопотання про допит в якості свідків інспекторів-ревізорів, які проводили перевірку позивача 12.08.2009, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, від якого в ході судового розгляду справи також відмовився.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, свідка, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Державною податковою адміністрацією у місті Севастополі 12.08.2009 проведено перевірку за дотриманням у барі Товариства з обмеженою відповідальністю "Ксенос", що розташований за адресою: місто Севастополь, вул.Древня, 34, порядку проведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
У ході перевірки встановлені порушення:
- невідповідність суми грошових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів у денному Х-звіті;
- відсутність накладних, товарно-транспортних накладних на алкогольні напої загальної вартості 8648,00 грн., що реалізуються у барі, про що складений відповідний акт.
На підставі вказаного акту перевірки начальником Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя прийнято рішення від 26.10.2009 № 0004382330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ксенос" у розмірі 18281,00 грн.:
985,00 грн. - за невідповідність суми наявних грошових коштів на місці проведення розрахунків сумі, вказаної у денному звіті реєстратора розрахункових операцій;
17296,00 грн. за неведення встановленого порядку обліку товарів за місцем реалізації (згідно з розрахунком фінансових санкцій).
Позивачем оскаржується вказане рішення податкового органу в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за неведення встановленого порядку обліку товарів за місцем реалізації.
Положеннями статті 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509-XII від 04.12.1990 встановлено, що до завдань органів державної податкової служби, поряд з іншим, відноситься здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
На підставі статті 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” № 265/95-ВР від 06.07.1995 контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Статтею 16 вказаного Закону встановлено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Матеріалами справи підтверджується, що зазначена перевірка була проведена на підставі направлень № 821 та № 823 від 11.08.2009 на проведення планової перевірки, наданих керівником Державної податкової адміністрації у місті Севастополі.
Згідно з частиною 7 статті 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 21 вказаного Закону встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" № 996-XIV від 16.07.1999 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні бухгалтерські документи і облікові документи можуть бути складені на паперових чи машинних носіях і повинні мати наступні реквізити: назва документа (форма); дата і місце складання; назва підприємства, від імені якого складений документ; зміст і обсяг господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильності її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають можливість ідентифікувати особу, що брала участь у здійсненні господарської операції.
Статтею 6 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою субєктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів.
Листом Державної податкової адміністрації України від 21.02.2002 № 3187/7/23-3117 визначено, що відсутність накладних або їх неправильне оформлення не може бути віднесене до порушень установленого порядку обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації. Крім того, законодавством не передбачено порядку обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації. Тому оприбуткування товарів здійснюється відповідно до Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в реєстрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємоповязаних рахунках бухгалтерського обліку.
Позивачем надані докази наявності витратних накладних на алкогольні напої, які реалізовувались в барі Товариства з обмеженою відповідальністю «Ксенос», оформлені відповідно до вимог чинного законодавства, а саме: № РН-7360 від 27.06.2009, № РН-7029 від 12.06.2009, № РН-2173 від 21.08.2008, № ТО-01642 від 21.07.2008, № РН-6772 від 03.06.2009, № РН-8548 від 12.08.2009, № РН-8129 від 28.07.2009, № 20926059 від 26.05.2009, № РН-7160 від 18.06.2009, № РН-5241 від 23.03.2009, № 8У002031 від 15.06.2009, № ТО-02830 від 12.12.2008, № РН-8004 від 23.07.2009.
Перелік найменувань алкогольних виробів, вказаний у даних накладних, відповідає опису товарів, що знаходяться в реалізації за адресою: місто Севастополь, вул.Древня, 34, на 12.08.2009, тобто на момент перевірки.
Свідок головний бухгалтер Товариства з обмеженою відповідальністю «Ксенос» ОСОБА_2, дала пояснення, що вказані накладні знаходяться на збереженні в приміщенні бухгалтерії, яке межує з баром. Але внаслідок того, що робочий час в бухгалтерії згідно з наказом директора підприємства № 010 від 01.08.2009 закінчується в 18-00, а перевірка була розпочата о 22 год. 13 хв., її вже не було на роботі та вона не мала можливості надати вказані накладні перевіряючим.
Крім того, свідок пояснила, що в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Ксенос» ведеться облік усіх товарних запасів, кожна операція враховується. Усі накладні передаються в бухгалтерію, де знаходяться на зберіганні.
Згідно з частиною 5 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства, затверджує правила документообігу та технологію обробки облікової інформації.
Відповідно до пункту 6.2. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05.06.195 за № 168/704, первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерські звіти і баланси до передачі їх до архіву підприємства, установи повинні зберігатися в бухгалтерії у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальністю осіб, уповноважених головним бухгалтером.
Враховуючи відсутність належних доказів щодо вчинення позивачем порушення пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», застосування спірним рішенням суми штрафу в розмірі 17296,00 грн. (8648,00 грн. х 2) суд визнає безпідставним.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В порушення вказаної норми закону відповідачем не надано доказів правомірності оскаржуваного рішення щодо застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ксенос» штрафних санкцій у розмірі 17296,00 грн.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання незаконним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя № 0004382330 від 26.10.2009 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ксенос» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 17296,00 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним повернути позивачеві судовий збір за подачу позовної заяви у розмірі 3,40 грн.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, cуд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя № 0004382330 від 26.10.2009 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ксенос» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 17296,00 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України (п/р 31113095700007 в ГУДКУ у м.Севастополі, одержувач Державний бюджет Ленінського району м.Севастополя 22090200, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ксенос» (99045, м.Севастополь, вул.Древня, 30-а, кв.34, ідентифікаційний код 32505627, відомостей про наявність рахунків в установах банків не має) витрати по сплаті судового збору в сумі 3,40 грн. (три гривні 40 копійок).
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачи заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяО.В. Прохорчук
Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 28 грудня 2009 року о 17 год. 00 хв.