Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
23.12.09 місто СевастопольСправа №2а-2633/09/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: головуючого судді - Прохорчук О.В.;
секретар судового засідання - Іванов Д.Б.,
за участю представників:
позивача –Новікова Інна Василівна, довіреність № 11/10-013 від 23.04.2008,
відповідача –не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя до Дочірнього підприємства «Арка»Закритого акціонерного товариства «Югрибстрой»про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Гагарінському районі міста Севастополязвернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства «Арка» Закритого акціонерного товариства «Югрибстрой» про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно звітів по формі 1 ДФ відповідач має заборгованість по заробітній платі за IV квартал 2008 року та I-III квартали 2009 року та заборгованість з податку з доходів фізичних осіб, що є порушенням діючого законодавства. Вказана форма розрахунку не є декларацією (розрахунком) у розумінні пункту 1.11 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а тому для визначення суми податку з доходів фізичних осіб, нарахованої та несплаченої податковим агентом у розрахунку 1 ДФ як суми податкового зобов’язання, необхідно проведення позапланової перевірки.
Ухвалою суду від 03.12.2009 відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою від 03.12.2009 закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, але внаслідок того, що підприємство за адресою, вказаною у позовній заяві, не знаходиться, що підтверджується поштовим поверненням, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з таких підстав.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-XII від 04.12.1990 на органи державної податкової служби покладені обов'язки здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів).
Відповідно до пункту 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Статтею 11-1 Закону України № 509-XII від 04.12.1990 передбачено, що позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, зазначених в частині 6 даної статті. Пункт 2 частини 6 передбачає, що позапланова перевірка може проводитись у разі, коли платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом.
Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.
Тривалість позапланової виїзної перевірки не повинна перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Дочірнє підприємство «Арка» Закритого акціонерного товариства «Югрибстрой» є юридичною особою, зареєстроване Гагарінською районною державною адміністрацією у місті Севастополі 21.10.1996, місцезнаходження: Камишовське шосе, 14, місто Севастополь, ідентифікаційний код 20666706, та взято на облік платників податків в Державній податковій інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя.
Відповідно до підпункту «б» пункту 19.2 статті 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов’язані надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування.
Згідно з пунктом 1.15 статті 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податковий агент – юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента – юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Відповідно до пункту 8.1 статті 8 зазначеного Закону податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Згідно звітів форми 1 ДФ відповідач має заборгованість по заробітній платі за IV квартал 2008 року та I-III квартали 2009 року в розмірі 187,46 тис. грн. та заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 23,3 тис. грн., що є порушенням зазначених правових норм.
Як пояснив представник позивача у судовому засіданні, остання перевірка фінансово-господарської діяльності Дочірнього підприємства «Арка» Закритого акціонерного товариства «Югрибстрой» здійснювалась 28.04.2007 за період з 01.01.2004 по 31.12.2006.
Відповідно до пункту 1.11 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-III від 21.12.2000 податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Тому, для визначення суми податку з доходів фізичних осіб нарахованої та несплаченої податковим агентом у розрахунку форми 1 ДФ, як суми податкового зобов’язання, необхідно проведення позапланової перевірки.
Таким чином, у Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя є підстави для ініціювання проведення позапланової виїзної перевірки Дочірнього підприємства «Арка» Закритого акціонерного товариства «Югрибстрой».
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов обґрунтований та відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Надати Державній податковій інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки дотримання вимог податкового законодавства України Дочірнього підприємства «Арка» Закритого акціонерного товариства «Югрибстрой» (код ЄДРПОУ 20666706) за період з IV кварталу 2008 року по III квартал 2009 року включно.
3. Строк проведення позапланової виїзної перевірки встановити на протязі п’яти робочих днів, відповідно до графіку перевірок, після набрання постановою законної сили.
4. Проведення позапланової виїзної перевірки дотримання вимог податкового законодавства України Дочірнім підприємством «Арка» Закритого акціонерного товариства «Югрибстрой» доручити старшому державному податковому ревізору-інспектору сектора документальних перевірок податку з доходів фізичних осіб, держмита і податку з власників транспортних засобів Управління оподаткування фізичних осіб Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Мальцевій Світлані Миколаївні.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачи заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України – з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В. Прохорчук Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 28 грудня 2009 року о 16 год. 00 хв.