Постанова № 7270105, 23.11.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.11.2009
Номер справи
2а-5805/09/2670
Номер документу
7270105
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

                    № 2а-5805/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

судді:                               Пісоцької О.В.

за участю:

секретаря

судового засідання: Кузьменкової С.П.,                    

представника Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва Боровицької О.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Києві справу

за позовною заявою Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва

доОболонської районної у місті Києві партійної організації партії патріотичних сил України,

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:

-          Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації,

-          Оболонського районного управління юстиції у місті Києві,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:

-          Партії патріотичних сил України,

про припинення юридичної особи.

Обставини справи:

Державна податкова інспекція у Оболонському районі міста Києва (далі –ДПІ у Оболонському районі м. Києва, позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовними вимогами до Оболонської районної у місті Києві партійної організації партії патріотичних сил України (далі –партійна організація, відповідач) про припинення юридичної особи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 липня 2009 року відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним вище позовом та призначено справу до розгляду.

В судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач відзиву на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, тоді як про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У зв’язку з неприбуттям представників відповідача та ненаданням витребуваних доказів розгляд справи відкладався, ухвала про призначення розгляду справи та повістки направлялися відповідачу за адресою, внесеною відповідачем до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до змісту ч.2 ст.17, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців»з урахуванням вимог ч.8 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України така адреса вважається достовірною, а повістка, направлена за нею, врученою юридичній особі.

Оболонська районна у місті Києві державна адміністрація, Оболонське районне управління юстиції у місті Києві та Партія патріотичних сил України про час та місце проведення судових засідань також повідомлені належним чином, явку повноважних представників в судове засідання не забезпечили, про причини неявки не повідомили.

Відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 23 листопада 2009 року у відкритому судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи та поданими документами, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Оболонську районну у місті Києві партійну організацію партії патріотичних сил України зареєстровано як юридичну особу (ідентифікаційний код юридичної особи за ЄДРПОУ 33994799) Оболонською районною у місті Києві державною адміністрацією 20 вересня 2005 року, а 18 січня 2006 року відповідача взято на облік ДПІ у Оболонському районі м. Києва як платника податків.

Згідно довідки ДПІ у Оболонському районі міста Києва від 28 травня 2009 року відповідач заборгованості перед бюджетом не має.

Позовні вимоги ДПІ у Оболонському районі м. Києва мотивовано тим, що відповідач фактично не знаходиться за вказаним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням, що унеможливлює здійснення контролю та нагляду за його діяльністю з боку органів державної податкової служби.

Судом встановлено, що станом на 26 травня 2009 року в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців щодо Оболонської районної в місті Києві партійної організації патріотичних сил України внесено запис в графу «Статус відомостей про юридичну особу»«не підтверджено –відсутність за місцезнаходженням», про що свідчить наданий представником позивача витяг. Проте, зазначена обставина не може бути підставою припинення районної організації політичної партії з огляду на наступне.

Згідно із статтею 9 Закону України «Про політичні партії в Україні»від 05 квітня 2001 року №2365-ІІІ (з відповідними змінами на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи; далі - Закон №2365-ІІІ) обласні, міські, районні організації, первинні осередки політичної партії та інші структурні утворення, передбачені статутом партії, використовують назву політичної партії з доповненнями, які визначають їх місце в організаційній структурі політичної партії.

Згідно частини четвертої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців»від 15 травня 2003 року №755-ІV (з відповідними змінами на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи) Міністерство юстиції України та його територіальні органи здійснюють реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видають свідоцтво про державну реєстрацію, оформлене державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації.

Відповідно до частини сьомої статті 11 Закону №2365-ІІІ реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.

Статтею 32 Закону України «Про об’єднання громадян»від 16 червня 1992 року №2460-ХІІ (з відповідними змінами на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи) передбачено, що за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така. Рішення про примусовий розпуск всеукраїнських та міжнародних громадських організацій на території України приймається судом.

З вищевикладеного вбачається, що з позовом про примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації, у тому числі - районних організацій політичної партії, може звертатися легалізуючий орган, тобто Міністерство юстиції України, їх територіальні органи та прокуратура.

Згідно з п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ (з відповідними змінами на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи, далі –Закон №509-ХІІ) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають, зокрема, право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.

Статтею 2 Закону №509-ХІІ визначено завдання органів державної податкової служби, якими є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб; роз’яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб; роз’яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.

З системного аналізу вказаних норм Закону №509-ХІІ вбачається, що до компетенції органів державної податкової служби віднесено контроль за додержанням податкового законодавства, і, навпаки, –податкова служба не має повноважень щодо здійснення контролю за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в тому числі - за достовірністю даних, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Таким чином, звернення до суду з вимогою про скасування державної реєстрації юридичної особи, зокрема, –районної організації політичної партії - на підставі її відсутності за вказаним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням не передбачено вимогами чинного законодавства.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене та заслухавши пояснення представника позивача суд дійшов висновку, що позовні вимоги ДПІ у Оболонському районі м. Києва задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 7, 9, 11, 69-71, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити Державній податковій інспекції у Оболонському районі міста Києва у задоволенні позову у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                   О.В. Пісоцька

Дата підписання постанови в повному обсязі –11 грудня 2009 року.