Рішення № 72699248, 12.03.2018, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
465/3229/17
Номер документу
72699248
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

465/3229/17

2/465/1189/18

РІШЕННЯ

Іменем України

(заочне)

12.03.2018 року м.Львів

Франківський районний суд м. Львова в складі:

головуючого судді - Козюренко Р.С.

секретаря судових засідань - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові цивільну справу за позовом Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеними субсидіями, -

встановив:

Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернувся до суду із вказаним позовом, у якому просить стягнути з ОСОБА_2, надміру виплачені за призначеними субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у сумі 11 020,36 гривень.

Обґрунтовує позовні вимоги тим, що до нього звернувся відповідач ОСОБА_2 із заявою від 21.05.2015, на підставі якої останньому з 01.05.2015 до 30.04.2016 було надано субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. В результаті проведеної позивачем перевірки встановлено, що відповідачем подано недостовірну інформацію щодо майнового стану, що вплинуло на встановлення права на отримання субсидії. Зокрема, останнім не було задекларовано купівлі 27.03.2015 квартири АДРЕСА_1 вартістю 987 838,84 гривень. Таким чином, за період з 01.05.2015 до 30.04.2016 з державного бюджету відповідачу було надмірно перераховані кошти у вигляді субсидії в розмірі 11 020,36 грн., які на час звернення до суду відповідачем не повернуті.

В судове засідання позивач свою явку не забезпечив, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, між тим подав клопотання, в якому просить розгляд справи здійснювати за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти заочного вирішення справи.

Відповідач відзив не подав, в судове засідання повторно не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та дату судового засідання, причини неявки суду не повідомив, що в силу частини першої статті 223 ЦПК України не перешкоджає розгляду справи по суті.

Суд прийняв вичерпні заходи для повідомлення як позивача так і відповідача про час та місце розгляду справи, забезпечивши сторонам можливість з'явитися до суду і захистити свої права. За змістом ст.14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права особа сама визначає обсяг своїх прав і обов'язків у цивільному процесі. Тому особа, визначивши свої права, реалізує їх на свій розсуд. Розпорядження своїми правами на розсуд особи є одним з основоположних принципів судочинства.

Враховуючи завдання судочинства та принцип правової визначеності, поширення закріпленого в п.1 ч.2 ст. 223 ЦПК України загального правила про відкладення судового розгляду у випадку неявки в судове засідання учасника справи, за відсутності відомостей про причини неявки в судове засідання не відповідало б конституційним цілям цивільного судочинства, що, у свою чергу, не дозволить розглядати судову процедуру в якості ефективного засобу правового захисту в тому сенсі, який закладений в ст.6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, ст.ст. 7, 8 і 10 Загальної декларації прав людини і ст.14 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.

За таких обставин, керуючись практикою Європейського суду з прав людини, що розумність тривалості провадження має оцінюватись в світлі обставин справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмету розгляду для заявника (рішення у справі «Писатюк проти України»), відповідно до статті 280 ЦПК України, суд вважає можливим проводити заочний розгляд справи на підставі наявних доказів. У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності до положень ч.2 ст. 247 ЦПК України, судом не здійснюється.

Перевіривши доводи позовної заяви, дослідивши зібрані по справі докази у їх сукупності в межах позовних вимог, з’ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернувся до Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою від 21.05.2015 про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, що надаються за місцем його проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, до якої додано декларацію про доходи та витрати, довідку про склад сім’ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги (а.с.2-3). На підставі вказаного звернення, відповідачу надана субсидія шляхом перерахування коштів, розмір яких згідно до розрахунку позивача (а.с.8) з 01.05.2015 до 30.04.2016 становив 11 515,63 грн., водночас мало місце повернення 495,27 грн..

Порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива встановлений відповідним Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, з наступними змінами (далі - Положення).

Так, п.2 Положення встановлено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно п.3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

Підстави для призначення субсидії визначені в п.4 Положення.

Підпунктом 5 п.5 Положення визначено, що субсидії не призначаються, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Відповідно до п.13 Положення для призначення субсидії громадянами подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Також, п.13 Положення встановлено, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Як вбачається з наданих позивачем письмових доказів, для призначення субсидії ОСОБА_2. звернувся із заявою, до якої додано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 21.05.2015, де зазначено, зокрема, що у житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_2, зареєстровано двоє осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_3, що підтверджується довідкою про склад сім’ї (а.с.3). Згідно з розділом ІІІ Декларації ОСОБА_2 вказав, що жодною із зареєстрованих осіб не було здійснено витрат на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (а.с.2).

Заповнюючи та підписуючи декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_2 погодив, що він усвідомлює, що в разі подання ним у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/ будинку, їх доходи і витрати йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі він зобов'язаний повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Між тим, після призначення відповідачу житлової субсидії позивачем було встановлено, що 27.03.2015 за договором купівлі-продажу ОСОБА_2 придбав квартиру АДРЕСА_3 вартістю 987 838,84 грн. (а.с.5-7).

Вказана обставина в силу підпункту 5 п.5 Положення не надавала відповідачу права на призначення та отримання субсидії. Однак, останній при подачі заяви про призначення субсидії та декларації про майновий стан про це позивача не повідомив.

Відтак, в період з 01.05.2015 до 30.04.2016 з державного бюджету відповідачу було надмірно перераховано суму допомоги у вигляді субсидії в розмірі 11 020,36 гривень.

Згідно п.20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 п.5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у п.14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.

У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру виплачену суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

З наведених обставин та положень законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача незаконно отриманої суми субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у розмірі 11 020,36 гривень.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача слід стягнути судовий збір в сумі 1600 грн. на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись п.п. 2, 3, 5, 13, 20 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, ст.ст. 4, 5, 10, 11, 12, 76-81, 141, 211, 247, 258, 259, 263-268, 280-282 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

позов задовольнити.

Стягнути з відповідача – ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 85, ЄДРПОУ 26144908, п/р 35413006028468, банк ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014) виплачених надміру коштів за призначеними житловими субсидіями у розмірі 11 020 (одинадцять тисяч двадцять) гривень 36 копійок.

Стягнути з відповідача – ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст. ст. 284-285 ЦПК України.

Якщо відповідачу, повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, він має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Роз’яснити, що учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Львівської області через Франківський районний суд м. Львова.

Повне рішення суду складено 12.03.2018.

Суддя Р.С. Козюренко