Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11:41 № 2а-8004/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б. при секретарі судового засідання Гальченко О.В., за участю представників сторін:
від позивача: Мойсея Георгія Михайловича
від відповідача: Мельника Романа Володимировича
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Повного товариства «Ваш Ломбард»Єременко Абашева»
доДержавної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва
провизнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06.05.2009р. № 0002332330 ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06.05.2009р. № 0002332330 за порушення вимог п. 2. 6 п. 2 «Положення про проведення касових операцій в національній валюті в Україні»затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 в розмірі 108 820,10грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995р. № 436/95, фінансові санкції у вигляді штрафу за своєю суттю є адміністративно-господарською санкцією, оскільки є заходом майнового характеру, спрямованим на припинення порушення суб’єкта господарювання встановлених законодавчим актом правил здійснення господарської діяльності, що відповідає ст. 238 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Відповідач позов не визнав та зазначив, що при проведенні ДПІ у Святошинському районі м. Києва перевірки ПТ «Ваш ломбард»Єременко Абашева»за адресою м. Київ, вул. Гришко 8 було виявлено, що на момент перевірки в ломбарді надаються послуги за готівковий розрахунок із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО), при наявності відповідної ліцензії. Встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в сумі 21764,02 грн., а саме виручка за період з 06.10.2007р. по 15.1.2007р. в сумі 21764,02 грн. оприбуткована (записана) до книги обліку розрахункових операцій № 2657003921/3, яка зареєстрована в ДПІ у Святошинському районі міста Києва 16.10.2007р.
ДПІ у Святошинському районі м. Києва на підставі акту перевірки від 27.04.2009р. №0405/26/57/23/31403213 було прийнято рішення від 06.05.2009р. № 0002332330/0 про сплату 108820,10 грн. штрафної (фінансової) санкції за порушення норм з регулювання обігу готівки. Тому, на думку відповідача, фінансові санкції, застосовані за порушення, встановлені перевіркою є повністю обґрунтованими і відповідають чинному законодавству України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, –
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва було проведено перевірку Повного Товариства «Ваш Ломбард»Єременко Абашева»(далі - позивач), за адресою: м. Київ, вул. Гришко, 8 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої було складено Акт перевірки від 27.04.2009 р. № 0405/26/57/23/31403213 про порушення позивачем п. 2.6 п.2 “Положення про ведення касових операцій у національній валюті”.
Перевіркою встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у сумі 21764,02грн., а саме за період з 06.10.2007р. по 15.10.2007р. виручка у сумі 21764,02грн. оприбуткована до книги обліку розрахункових операцій № 2657003921-3 яка зареєстрована в ДПІ у Святошинському районі міста Києва 16.10.2007р.
За зазначене вище порушення відповідно до абз. 3 ст. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” до позивача була застосована штрафна (фінансова) санкція у п’ятикратному розмірі, а саме ДПІ у Святошинському районі міста Києва винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06.05.2009р. № 0002332330.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням від 06.05.2009р. № 0002332330 відповідача, 15.05.2009р. та 24.06.2009р. позивач звертався зі скаргами до вищестоящих органів, де в задоволенні скарги було відмовлено.
Згідно ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг»книга обліку розрахункових операцій –це прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Порядок реєстрації та ведення книги обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок (далі по тексту КОРО) регулюється Наказом ДПА України від 01.12.2000р. №614 «Про порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій», зокрема п. 2, п.п. 2.1, п.п. 2.2 зазначено, що реєстрація КОРО здійснюється в органі ДПС за місцем знаходження (місцем проживання) СПД, а якщо СПД обслуговуються в інспекції по роботі з великими платниками податків – за місцем податкового обліку. КОРО реєструється на кожний реєстратор розрахункових операцій (далі по тексту РРО).
Як було зафіксовано в Акті перевірки позивачем використовувалась КОРО № 2657003921/3 за період з 06.10.2007р. по 15.10.2007р., яка була зареєстрована в органі ДПС лише 16.10.2007р.
Здійснення розрахунків з використанням РРО забезпечує облік готівки внаслідок внесення інформації про обсяг розрахункової операції до фіскальної пам’яті РРО, а внесення до Книги обліку розрахункових операцій запису про рух готівки є фактичним відображенням інформації фіскального звітного чеку, який зберігається у такій книзі.
Фіскальні підсумкові чеки за період з 06.10.2007р. по 15.10.2007р. були позивачем роздруковані та підклеєні до КОРО, не зареєстровані.
Підпунктом 7.5 п. 7 п.п. 4.4 п. 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000р. № 614 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001р. за № 107/5298 використання КОРО зареєстрованої книги на РРО, передбачає: 1) наявність КОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; 2) підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках КОРО…
Відповідно до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно з ч. 1 ст. 239 Господарського кодексу України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, як визначено ст. 239 ГК України, відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання зокрема такі адміністративно-господарські санкції як адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 241 ГК України встановлено, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.
Також ч. 1 ст. 242 ГК України встановлено, що у разі порушення суб'єктом господарювання встановлених правил обліку або звітності щодо сплати зборів (обов'язкових платежів) або їх несплати чи неповної сплати сума, яку належить сплатити, стягується до відповідного бюджету. Крім того, з суб'єкта господарювання у визначених законом випадках може бути стягнуто штраф у розмірі до п'ятдесяти відсотків належної до сплати суми збору (обов'язкового платежу).
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
При цьому відповідно до ст. 250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Тому, відповідачем було пропущений строк на застосування фінансових санкцій.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу. Суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача та визнати недійсним рішення ДПІ у Святошинському районі міста Києва № 0002332330 від 06.05.200 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Повного товариства «Ваш ломбард»Єременко Абашева задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002332330 від 06.05.2009 року.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя А.Б. Федорчук