Постанова № 7269761, 18.12.2009, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2009
Номер справи
12988/09/2170
Номер документу
7269761
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" грудня 2009 р. Справа № 2-а-12988/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - ,

при секретарі - Кусик Г.С.,

за участю:

представників позивача - Пономаренко О.М., Андреєва Д.В.,

представників відповідачів - Шевченка О.А., Клейманової Т.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Транс-Експрес" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень № 0000551702 від 07.04.2009 р., № 0000551702/1 від 14.05.2009 р., № 0000551702/2 від 13.07.2009 р., № 0000551702/3 від 09.09.2009 р.,

встановив:

Приватне підприємство "Транс-Експрес" (далі - позивач) звернулось із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні (далі - відповідач) про скасування податкових повідомлень рішень від 07.04.2009 р. № 0000551702/0, від 14.05.2009 р. № 0000551702/1, від 13.07.2009 р. № 0000551702/2, від 09.09.2009 р. № 0000551702/3, якими позивачу збільшено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 75957,45 грн., у тому числі за основним платежем на 25319,15 грн. та за штрафними санкціями на 50638,3 грн.

Спірні податкові повідомлення-рішення складено на підставі акту планової перевірки позивача від 26.03.2009 р. № 1101/23-8/32724989 та апеляційного узгодження донарахованих податкових зобов'язань.

У судовому засіданні представники позивача просили позов задовольнити та скасувати спірні податкові повідомлення-рішення посилаючись на те, що відповідач при перевірці питання дотримання вимог Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" невірно кваліфікував його дії як податкового агента, щодо виплат винагород окремим громадянам. Стверджують, що податок з доходів фізичних осіб, виплати на користь яких були предметом донарахування податкових зобов'язань з цього податку, був утриманий в момент проведення цих виплат, але був несвоєчасно перерахований до бюджету. Таке перерахування за даними позивача проведено до початку перевірки від 26.03.2009 р. і тому у даному випадку не повинні застосовуватись штрафні санкції, передбачені пп.17.1.9 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ.

У судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечували, пояснили, що позивач, як податковий агент під час проведення виплат приватним особам не утримав податок з доходів фізичних осіб і не перерахував цей податок до бюджету у момент здійснення цих виплат і тому до нього повинні застосовуватись штрафні санкції, передбачені пп.17.1.9 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Заперечують проти твердження позивача, що ним було самостійно виявлено та усунено помилку щодо неутримання та неперерахування податку з доходів фізичних осіб при виплаті доходів на користь приватних осіб, оскільки вжиття заходів щодо виправлення цієї помилки полягає в тому, що позивач зобов'язаний був внести зміни до звітності ф №1-ДФ "Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку" повідомити про це податковий орган та перерахувати неутриманий податок до бюджету. За даними відповідача уточнений розрахунок ф №-ДФ по виплатам позивачем доходів на користь фізичних осіб не надавався, про самостійно виявлені помилки щодо справляння податку з доходів фізичних осіб податковий орган не інформувався, недоутримані платежі до бюджету не надходили.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Спірні податкові повідомлення-рішення складено на підставі акту планової перевірки позивача від 26.03.2009 р. № 1101/23-8/32724989 та апеляційного узгодження донарахованих податкових зобов'язань. Апеляційне узгодження донарахований податкових зобов'язань з податку з доходів фізичних осіб завершено шляхом розгляду скарги позивача ДПА України та врученням позивачу податкового повідомлення-рішення від 09.09.2009 р. № 0000551702/3, складеного за результатами розгляду скарги позивача.

ДПА України рішенням від 01.09.2009 р. № 8559/6/25-0315 скаргу позивача залишило без задоволення, а визначені податкові зобов'язання за актом перевірки від 26.03.2009 р. та первинним податковим повідомленням-рішенням без змін.

За актом перевірки від 26.03.2009 р. позивачу донараховано податок з доходів фізичних осіб у результаті виявлення помилок:

- щодо надання податкової соціальної пільги ( донараховано податку 136,5 грн.);

- щодо не повного утримання податку з доходів фізичних осіб, отриманих ними вигляді заробітної плати в податкових періодах, в яких вини припинили трудові відносини з позивачем ( донараховано податку у сумі 30,0 грн.);

- щодо не нарахування податку на суму доходів у вигляді додаткового блага від працедавця ( донараховано податку 7,65 грн.);

- щодо неутримання те неперерахування до бюджету податку з доходів з фізичних осіб ОСОБА_1., ОСОБА_2, ОСОБА_3, отриманих ними від продажу позивачеві нерухомого майна (донараховано податку у сумі 25145 грн.).

Відповідно до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003р. №889-ІУ загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду. Дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, у тому числі, але не виключно, у вигляді доходів від продажу рухомого майна, якщо факт зміни власника (продажу об'єкта рухомого майна) підлягає державній реєстрації та/або нотаріальному посвідченню згідно із законом України, або якщо місце вручення такого рухомого майна набувачеві знаходиться на території України.

Податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону. Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

За актом перевірки від 26.03.2009р. позивач провадив виплати громадянам ОСОБА_1., ОСОБА_2 та ОСОБА_3 грошових коштів за придбане у них рухоме майно- причепи KRONE SDP, MEIERLING, E PIACENZA Z BAS 36R3F. Під час виплати коштів на користь зазначених вище фізичним особам податок з доходів фізичних осіб не утримувався та у бюджет не перераховувався. ( для підтвердження зазначеного факту отримати від позивача: договори про купівлі переліченого вище майна, документи, які свідчать про виплату кошів на користь фізичних осіб продавців причепів.)

За твердженням позивача недоотриманий податок з доходів фізичних осіб був ним перерахований до бюджету у період до початку перевірки, тобто до 26.03.2009 р., однак підтвердження зазначеного позивачем доказів не надано.

Відповідно до п 19.2 ст.19 Закону України № 889 особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані:

а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок;

б) надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування. У разі коли зазначена особа протягом звітного кварталу не виплачує такі доходи або виплачує доходи не всім платникам податку, зазначена звітність не подається або подається стосовно платників податку, які фактично отримали такі доходи. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не припускається;

На виконання вимог ст.19 Закону України №889 ДПА України Наказом від 29.09.2003 р. № 451, зареєстрованого в Мінюсті України 22.10.2003 р. за № 960/8281 затвердило форму податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф.№ 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку.

Відповідно до Наказу № 451дія цього Порядку поширюється на юридичних осіб (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), фізичних осіб, нерезидентів або їх представництв, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб до бюджету від імені та за рахунок платника податку, та є податковими агентами відповідно до норм Закону № 889.

Тобто платник податків у відповідності з вимогами Закону № 889 та наказу ДПА № 451 зобов'язаний був надавати до податкових органів за місцем своєї реєстрації звітність ф. № 1-ДФ. У цій звітності мали були бути відображені дані про виплату доходів на користь громадян ОСОБА_1., ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та утриманий і перерахований при проведені цих виплат податок з доходів фізичних осіб.

Відповідно до п.4 наказу № 451 коригування поданого і прийнятого податкового розрахунку проводяться на підставі самостійно виявлених податковим агентом помилок, а також на підставі повідомлень про помилки, виявлені органом державної податкової служби. У разі необхідності проведення коригувань податкового розрахунку до закінчення терміну приймання (протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу) подається новий звітний податковий розрахунок. Уточнюючий податковий розрахунок подається у разі необхідності проведення коригувань після закінчення терміну приймання. Уточнюючий податковий розрахунок може подаватися як за звітний період, так і за попередні періоди відповідно до підпункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Порядок заповнення нового звітного і уточнюючого податкових розрахунків є однаковим і відрізняється лише заповненням відповідних клітинок "Новий звітний" або "Уточнюючий".

Отже позивач при самостійному вжиттю заходів по усуненню помилок при оподаткуванні доходів гр. ОСОБА_1., ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зобов'язаний був утримати неутриманий податок, перерахувати його до бюджету та надати уточнюючий розрахунок ф. №1-ДФ за період проведення виплат та утримання і перерахування податку з доходів фізичних осіб. У разі дотримання цього Порядку позивач позбавляється від відповідальності щодо сплати штрафних санкцій за пп.17.1.19 п.17.1 ст.17 Закону № 2181-ІІІ.

За пп.17.1.19 п.17.1 ст.17 Закону № 2181-ІІІ разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу). Сплата зазначеного штрафу не звільняє платника податків від адміністративної або кримінальної відповідальності та/або конфіскації таких товарів (продукції) або коштів відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кодна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. Позивачем не надано доказів надання виправного(уточнюючого) розрахунку ф. № 1-ДФ по виплатам доходів на користь гр. ОСОБА_1., ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та утримання і перерахування податку з доходів фізичних осіб з цих виплат, у зв"язку з чим суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Відмовити в задоволенні позову Приватного підприємства "Транс-Експрес" до Державної податкової інспекції у м.Херсоні про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень № 0000551702 від 07.04.2009 р., № 0000551702/1 від 14.05.2009 р., № 0000551702/2 від 13.07.2009 р., № 0000551702/3 від 09.09.2009 р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 грудня 2009 р.

Суддя Бездрабко О.І.