Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 січня 2009 р. № 11074/08/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тацій Л.В. при секретарі судового засідання Андрієць М.О.
за участю:
прокурора – не прибув
представника позивача – Межерицький А.А., діє на підставі доручення від 14.01.2009 року за № 131/10/10-028,
представника відповідача – не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державна податкова інспекція в Зміївському районі
до Військовий радгосп "Благодатний"
пропро стягнення заборгованості ,
встановив:
Прокурор звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Зміївському районі Харківської області, в якій просив суд стягнути з відповідача заборгованість по сплаті податку на додану вартість у сумі 92240,50 грн.
В судове засідання, призначене на 27.01.2009 року, прокурор не прибув, до суду надав заяву з проханням слухати справу без його участі (а.с. 44). В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне. Державне підприємство „Благодатне” зареєстровано як платник податку на додану вартість в ДПІ у Зміївському районі, свідоцтво від 16.07.97р. № 27776223, індивідуальний податковий номер платника ПДВ 229945020096. Відповідно до ст.ст. 2, 9, 10 ЗУ „Про податок на додану вартість” від 03.04.97р. № 168/97, Державне підприємство „Благодатне” є платником податку на додану вартість, яке зареєстровано у встановленому Законом порядку та відповідальне за утримання, нарахування та сплати податку до бюджету. Перевіркою встановлено, що в січні 2007 року в порушення вимог п. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” від 3.04.97р. № 168/97-ВР податок на додану вартість по податковій накладній № 2 від 23.01.07р., виданий АТЗТ „Інтелс”, код ЄДРПОУ 24140378 включено до податкового кредиту суму ПДВ в розмірі 1769,11 грн., сплачену за легковий автомобіль ВАЗ-21099. Також Перевіркою встановлено порушення вимог п.п. 7.4.2, п.п. 7.4.3 п. 7.4 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” від 3.04.97р. № 168/97-ВР, в результаті чого підприємством занижено чисту суму податкового зобов’язання в розмірі 19255, в тому числі за січень 2007 року –на 1969 грн., за червень 20007 року на 66 грн., за липень 2007 року –на 20 грн., за серпень 2007 року –на 63 грн., за вересень 2007 року на 7 грн. Згідно п.п. 5.3.2, 5.5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові зобов’язання повинні бути сплачені в установлений термін. Але заборгованість у розмірі 92240 грн. 50 коп. (за основним платежем -1925 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями –90315, 50 грн.) –не сплачена. За наслідками перевірки за результатами встановлених порушень винесено повідомлення-рішення № 0000312310/0 від 27 березня 2008 року по податку на додану вартість 92240,50 грн., у тому числі за основним платежем 1925 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 90315,50 грн., який до теперішнього часу не сплачений.
В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав в повному обсязі з тих самих підстав, що і вказані в позові.
В судове засідання, призначене на 27.01.2009 року, відповідач свого представника не направив, причин неприбуття не повідомив, письмових заперечень щодо поданого позову до суду не надав, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 57). Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Разом з тим, Кодексом адміністративного судочинства не врегульовано питання можливості розгляду справи за відсутності відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, який не є суб’єктом владних повноважень. Згідно з ч. 7 ст. 9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Таким чином, у зв’язку з неврегульованістю КАС України питання про можливість розгляду справи за відсутності відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, який не є суб’єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону. Відповідно до ч. 4 ст. 169 ЦПК України якщо суд не має відомостей про причину неявки відповідача, повідомленого належним чином, або причину неявки буде визнано неповажною, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів. Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідач не прибув в судове засідання, причин неприбуття суду не повідомив, є належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Державне підприємство „Благодатне” є юридичною особою, що підтверджується копією Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 378448 (а.с. 49).
Державне підприємство „Благодатне” як платник податків був взятий на облік Зміївською державною податковою інспекцією Харківської області, свідоцтво від 16.07.97р. З 27776223, індивідуальний податковий номер платника ПДВ 229945020096.
Відповідно до копії Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 378451, 20.11.2008 року були внесені зміни до відомостей про юридичну особу, які пов’язані з реорганізацією Військового радгоспу „Благодатний” Міністерства оборони України у Державне підприємство „Благодатне” (а.с. 46).
14.03.2008 року було проведено виїзну планову перевірку Військового радгоспу „Благодатний” Міністерства оборони України з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства. За результатами перевірки було складено акт № 261/23-022/22994509 від 14.03.2008 (а.с. 7-19).
Відповідно до акту перевірки встановлені наступні порушення законодавства: занижено суму валового доходу в сумі 300133 грн., скориговані валові витрати в сумі 135687 грн., амортизаційні відрахування суму податку на прибуток за 2006 податковий рік в сумі 30481 грн., занижено податок на додану вартість по спеціальній декларації № 2 на суму 27929 грн., не перераховано податку на додану вартість в сумі 27929 грн., заниження суми податку на додану вартість по загальній декларації в сумі 1925 грн., реалізацію основних засобів та ТМЦ за готівкові кошти на суму 211410,00 грн., продаж продукції за готівкові кошти через касу без придбання торгового патенту, несвоєчасно надані авансові звіти на видані підзвіт кошти в сумі 3047,80 грн., заниження податку з доходів фізичних осіб за перевіряємий період на суму 643,48 грн., несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб в суму 261372,39 грн. порушення строків виплати заробітної плати, здійснення реалізацію основних засобів без погодження з податковим органом на суму 45260, 00 грн., не перерахування до бюджету 1492,01 грн. як суми отриманої орендної плати (а.с. 17-18). В акті перевірки зазначено, що відповідачем порушені норми Законів України „Про оподаткування доходів підприємств”, „Про податок на додану вартість”, «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», „Про податок з доходів фізичних осіб”, „Про оплату праці”, „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, Постанов КМУ „Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками –платниками податку на додану вартість по операціям з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини” та „Методики розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна”, Постанови НБУ „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”. Керівник та головний бухгалтер Військового радгоспу „Благодатний” Міністерства оборони України від підписання акту відмовились, акт з додатками для ознайомлення отримали 14.03.2008 року, що підтверджується підписом головного бухгалтера Волошенко Н.М. (а.с. 19).
На підставі акту перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства Зміївською державною податковою інспекцією Харківської області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.03.2008 року № 0000312310/0 на загальну суму 92240,50 грн. за порушення п.п. 7.4.2, п.п. 7.4.3. п. 7.4 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 року № 168/97 (а.с. 6).
Вказане рішення було направлено відповідачеві листом за вих. № 1488/10/23-053 від 27.03.2008 року, що підтверджується копією супровідного листа (а.с. 23), а також відміткою на описі вкладення до поштового відправлення на ім’я керівника ВР „Благодатний” (а.с. 5).
Відповідно до п.п. 7.4.2. Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 за № 168/97-ВР якщо платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основні фонди, які призначаються для їх використання в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 та пунктом 11.44 статті 11 цього Закону, то суми податку, сплачені у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включаються до складу податкового кредиту такого платника. Не включається до складу податкового кредиту та відноситься до складу валових витрат сума податку, сплачена платником податку при придбанні легкового автомобіля (крім таксомоторів), що включається до складу основних фондів.
Згідно з п.п. 7.4.3. Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 за № 168/97-ВР у разі коли товари (роботи, послуги), виготовлені та/або придбані, частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково ні, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленні або придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду.
Відповідно до п.п. „б”, „г” п.п. 4.2.2. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 за № 2181-III контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
Згідно з п.п. 17.1.3. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року за № 2181-III у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Відповідно до п. 4 Постанови КМУ "Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини" від 26.02.1999 року за № 271 на підставі даних бухгалтерського та податкового обліку сільськогосподарський товаровиробник складає декларацію з податку на додану вартість з реалізованої продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, крім операцій з продажу переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, і в терміни, передбачені законодавством для звітності, подають її до органів державної податкової служби. Одночасно з декларацією з податку на додану вартість за відповідний звітний період сільськогосподарські товаровиробники подають до органу державної податкової служби за місцем реєстрації довідку про цільове використання сум податку на додану вартість за попередній звітний період, форма та зміст якої визначається Державною податковою адміністрацією за погодженням із Міністерством аграрної політики. Залишок податкових зобов'язань відповідно до декларації з податку на додану вартість з реалізованої продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, тобто різниця між сумою податку на додану вартість, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками від покупців, та сумою податку на додану вартість, сплаченою ними постачальникам, перераховується сільськогосподарськими товаровиробниками з поточного рахунка на окремий рахунок у терміни, передбачені для перерахування суми податку на додану вартість до бюджету. Не перераховані на окремий рахунок зазначені кошти вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням, і підлягають стягненню до державного бюджету у безспірному порядку. Залишок податкового кредиту відповідно до згаданої декларації, тобто від'ємна різниця між сумою податку на додану вартість, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками від покупців, та сумою податку на додану вартість, сплаченою ними постачальникам, зараховується сільськогосподарським товаровиробникам на зменшення податкових зобов'язань наступних звітних періодів.
Судом встановлено, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.03.2008р. за № 0000312310/0 на загальну суму 92240,50 грн., відповідачем оскаржено не було.
У встановлений законодавством строк відповідачем суму штрафних (фінансових) санкції сплачено не було.
Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 за № 168/97-ВР, ст.ст. 4, 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 за № 2181-III, п. 4 Постанови КМУ "Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини" від 26.02.1999 року за № 271, ч. 4 ст. 169 ЦПК України, ст.ст. 9, 11, 12, 51, 71, 122, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч.ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
А 1. Адміністративний позов Військового прокурора Харківського гарнізону в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Зміївському районі Харківської області до Державного підприємства „Благодатне” про стягнення заборгованості –задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Державного підприємства„Благодатне” (ідентифікаційний код 22994509, місце знаходження: с. Благодатне, Зміївського району, Харківської області, 63461) заборгованість по сплаті податку на додану вартість у розмірі 92240.50 (дев’яносто дві тисячі двісті сорок грн. 50 коп.) грн.
3. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
У повному обсязі постанова виготовлена 30 січня 2009 року.
Суддя Тацій Л.В.