
Справа № 646/8340/17
№ провадження 2-а/646/28/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.02.2018 року м. Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді – Шелест І.О.
за участю секретаря судового засідання – Волошко К.І.
розглянувши у в порядку письмового провадження у приміщенні Червонозаводського районного суду м. Харкова у відкритому судовому засіданні адміністративний справу за позовом ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідн. НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: пр-т. Гагаріна, 174, кор. 8, кв. 90 до Основ’янського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Слобожанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України, місцезнаходження м. Харкова, 61140, м. Харків, вул. Гольдбергівська, 15, код ЄДРПОУ 41247824 про визнання протиправними діянь суб’єктів владних повноважень, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
30 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Червонозаводського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії відповідача, щодо відмови: в переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» від 16.12.2015 № 889-ХІІ; в проведенні розрахунків пенсії згідно наданих довідок Департаменту інфраструктури Харківської міської ради про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця № 9 та № 9/1 від 30.10.2017 р.;
- скасувати Рішення Управління від 08.11.2017 року про відмову в переведенні на пенсію за віком згідно Законом України «Про державну службу» від 16.12.2015 № 889-ХІІ та в проведенні розрахунків пенсії згідно наданих довідок Департаменту інфраструктури Харківської міської ради про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця № 9 та № 9/1 від 30.10.2017 р.;
- зобов’язати відповідача: 1) зарахувати до стажу державної служби роботу в Департаменті транспорту і зв’язку Харківської міської ради з 15.11.2010 по 22.12.2014 р. на посаді начальника відділу бухгалтерського обліку і звітності головного бухгалтера, стаж державної служби 4 роки 1 місяць 7 днів; 2) перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» з 30 жовтня 2017 року, із урахуванням заробітної плати, згідно довідок про заробітну плату від 30.10.2017 року « 9, № 9/1; 3 ) провести розрахунок пенсії згідно довідок Департаменту інфраструктури Харківської міської ради про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця: Довідки про складові заробітної плати для призначення державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 30.10.2017 № 9 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 30.10.2017 № 9/1, а також відшкодувати судові витрати.
В обґрунтування своїх позовних вимог Позивач зазначає, що 30.10.2017 року вона звернулась до Відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII з урахуванням стажу державної служби років. На час звернення до Основянського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Слобожанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Харкові з відповідною заявою загальний стаж позивача складає 37 років, 04 місяці, 09 днів, в тому числі стаж державної служби – 22 роки, 07 місяців, 17 днів, тобто не менше як 20 років. З 23 грудня 2014 позивач перебуває на обліку в Основ’янському відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Слобожанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова. Проте 08.11.2017 року отримала рішення, відповідно до якого в призначенні пенсії за віком їй було відмовлено через відсутність достатнього стажу роботи - 20 років на посадах, віднесених до відповідної категорії посад державної служби, а також відмовлено в проведенні розрахунків пенсії згідно наданих довідок Департаменту інфраструктури Харківської міської ради про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця № 9 та 9/1 від 30.10.2017.
Відповідачем зараховано до стажу роботи позивача на посадах державного службовця лише 18 років 6 місяців 10 днів та не зараховує до стажу державної служби період роботи на посаді начальника відділу бухгалтерського обліку і звітності – головного бухгалтера в органах місцевого самоврядування з 15.11.2010 по 22.12.2014.
Проте, позивач вважає відмову відповідача безпідставною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, а також порушує її конституційні права, оскільки період роботи на посаді начальника відділу бухгалтерського обліку і звітності – головного бухгалтера в Департаменті транспорту і зв’язку Харківської міської ради зараховуються до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
15.12.2017 року набрав чинності КАС України в редакції Закону України від 03.10.2017 року, відповідно до п.10 розділу VII Перехідні положення КАС України в зазначеній редакції справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 04.12.2017 року провадження у справі відкрито.
Позивач ОСОБА_1, в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась своєчасно та належним чином. В матеріалах справи міститься заява позивача про розгляд справи без її участі, в якій вона підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином. Представником відповідача до матеріалів справи надано письмові заперечення проти позову (вх. №32467 від 15.12.2017 року). В письмових запереченнях представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що період роботи ОСОБА_1 з 15.11.2010 по 22.12.2014 в Департаменті транспорту і зв’язку Харківської міської ради на посаді начальника відділу бухгалтерського обліку не зараховується до стажу, що дає право на пенсію державного службовця, оскільки за даною посадою встановлено ранг посадової особи органів місцевого самоврядування.
Враховуючи, що всі особи, які беруть участь у справі, не з'явилися у судове засідання, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши письмові матеріали, проаналізувавши надані докази в їх сукупності, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому КАС України, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Судом встановлено, що позивач 30 жовтня 2017 року зверталась до відповідача із заявою про призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу».
Рішенням Основ’янського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Слобожанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 08 листопада 2017 року відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» у зв’язку з відсутністю необхідного стажу роботи на державній службі. Період роботи ОСОБА_1 з 15.11.2010 по 22.12.2014 Департаменті транспорту і зв’язку Харківської міської ради на посаді начальника відділу бухгалтерського обліку не зараховується до стажу, що дає право на пенсію державного службовця, оскільки за даною посадою встановлено ранг посадової особи органів місцевого самоврядування. Робота в органах місцевого самоврядування не відноситься до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р., та актами Кабінету Міністрів України.
Відмова обґрунтована тим, що згідно п. 3 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, у разі відсутності відповідної посади державної служби, довідку для призначення пенсії видають структурні підрозділи з питань соціального захисту населення.
Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 серії БТ-І № 1292050, позивач 15 листопада 2010 року призначена на посаду начальника відділу бухгалтерського обліку і звітності – головного бухгалтера Департаменту транспорту і зв’язку Харківської міської рали на підставі розпорядження №3344 від 15 листопада 2010 року. 22 грудня 2014 року звільнена з займаної посади за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію на підставі розпорядження № 1743/2к від 19.12.2014.
Як вбачається з довідки Департаменту інфраструктури Харківської міської ради про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця: Довідки про складові заробітної плати для призначення державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 30.10.2017 № 9 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 30.10.2017 № 9/1, стаж державної служби позивача становить понад 20 років.
Згідно інформаційної довідки, яка надана ОСОБА_1 значиться, що позивач дійсно працювала з 15.11.2010 по 22.12.2014 на посаді начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності – головного бухгалтера Департаменту транспорту Харківської міської ради, який на підставі Рішення 40 сесії 6 скликання Харківської міської ради від 24.06.2015 № 1897/15 «Про внесення змін до структури виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання», з 01.07.2015 був перейменований в Департамент інфраструктури Харківської міської ради.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (ст. 3 Конституції України).
Згідно приписів ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно дост.37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу" (далі Закон №3723-XII), зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,-у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 (далі-Закон № 889-VIII).
Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII, втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІкрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.
При цьому, пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Пунктом 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно дост.37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ст. 90Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Виходячи з системного аналізу вищевказаних положень Закону № 889-VIII та ст. 37 Закону № 3723-ХІІможна зробити висновок, що із набранням чинності Закону № 889-VIII державні службовці втратили право на призначення спеціальних пенсії та отримали право на призначення пенсій на загальних підставах, тобто відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Разом з тим, законодавцем передбачено виключення для тих осіб, які станом на 01 травня 2016 року (день набрання чинності Законом № 889-VIII) займали посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, або які мають не менш як 20 років стажу на таких посадах. Для такої категорії осіб збережено право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІв розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок (страхові внески).
Відповідні категорії посад державної служби, робота на яких зараховуються до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до умов Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ визначені ст.25 цього Закону. Цією ж статтею передбачено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.
Для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону № 3723-ХІІстаж державної служби обраховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби".
Відповідно до п. 16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Згідно з ч. 1,2ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Як вбачається з матеріалів справи, що позивач звернувшись з заявою про призначення пенсії надала необхідний пакет документів для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу України", маючи при цьому необхідний стаж державної служби, а отже у спірних правовідносинах відповідач діяв не на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у позивача наявний стаж роботи на посадах державної служби більше 20 років, тому ОСОБА_1 має право на призначення пенсії згідно ст. 37 Закону № 3723-ХІІ як особа, яка на день набрання чинності Законом № 889-VIII має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених актами Кабінету Міністрів України, відповідно відмова відповідача в призначенні такої пенсії є протиправною. З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновків про обґрунтованість позовних вимог та помилковості висновків відповідача щодо наявності підстав для відмови у призначенні пенсії позивачеві, які підлягають до задоволення в повному обсязі.
Отже, суд приходить до висновку, що наявність стажу роботи ОСОБА_1 на посаді державного службовця в період роботи з 15 листопада 2010 року по 22 грудня 2014 року, підтверджується записами в трудовій книжці позивача.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 139, 229, 241, 242, 244-246, 250, 370 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про державну службу», суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідн. НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: пр-т. Гагаріна, 174, кор. 8, кв. 90 до Основ’янського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Слобожанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України, місцезнаходження м. Харкова, 61140, м. Харків, вул. Гольдбергівська, 15, код ЄДРПОУ 41247824 про визнання протиправними діянь суб’єктів владних повноважень, зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Слобожанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, щодо відмови: в переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» від 16.12.2015 № 889-ХІІ; в проведенні розрахунків пенсії згідно наданих довідок Департаменту інфраструктури Харківської міської ради про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця № 9 та № 9/1 від 30.10.2017 р.
Скасувати Рішення Управління від 08.11.2017 року про відмову в переведенні на пенсію за віком згідно Законом України «Про державну службу» від 16.12.2015 № 889-ХІІ та в проведенні розрахунків пенсії згідно наданих довідок Департаменту інфраструктури Харківської міської ради про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця № 9 та № 9/1 від 30.10.2017 р.
Зобов’язати відповідача:
- зарахувати до стажу державної служби роботу в Департаменті транспорту і зв’язку Харківської міської ради з 15.11.2010 по 22.12.2014 р. на посаді начальника відділу бухгалтерського обліку і звітності головного бухгалтера, стаж державної служби 4 роки 1 місяць 7 днів;
- перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» з 30 жовтня 2017 року, із урахуванням заробітної плати, згідно довідок про заробітну плату від 30.10.2017 року 9, № 9/1;
- провести розрахунок пенсії згідно довідок Департаменту інфраструктури Харківської міської ради про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця: Довідки про складові заробітної плати для призначення державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 30.10.2017 № 9 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 30.10.2017 № 9/1.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідн. НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: пр-т. Гагаріна, 174, кор. 8, кв. 90, м. Харків сплачену суму судового збору у розмірі 640,00 грн.
Допустити до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць.
Зобов'язати Слобожанське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова у 30-денний строк подати до суду звіт про виконання рішення.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, апеляційна скарга може бути подана протягом 30 днів з дня вручення йому рішення суду.
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua
Суддя І.М. Шелест
Рішення складене в повному обсязі 28.02.2018