
Справа № 344/1103/18
Провадження № 3/344/917/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2018 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В. з участю: секретаря Караїм Ю.В., прокурора Сапожникової Ю.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне корупційне правопорушення, що надійшла з управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, українця, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_4, одруженого, працюючого лісничим Ямницького лісництва ДП «Івано-Франківське лісове господарство», за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.2 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И Л А:
До Івано-Франківського міського суду надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-6 КУпАП.
Із протоколу №21 від 23.01.2018 про вчинення адміністративного правопорушення, вбачається, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, за що передбачена відповідальність ч.2 ст. 172-6 КУпАП, за наступних обставин.
Відповідно до витягу з наказу ДП «Івано-Франківське лісове господарство» №109-к від 07.09.2009 ОСОБА_1 прийнято на посаду лісничого Ямницького лісництва з 07.08.2009.
Згідно п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб’єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» як на посадову особу юридичної особи публічного права.
Відповідно до пункту 13 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб’єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції. Вказана інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Реєстру) та оприлюднюється на офіційному сайті НАЗК.
Відповідно до пункту 6 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 №3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб’єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другою статті 52 ЗУ «Про запобігання корупції» шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу 2 зазначеного порядку повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подається через електрону мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб’єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 26.04.2017 подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік (гіперпосилання на Декларацію ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - https://public.nazk.gov.ua/declaration/996аf986-6049-47 fb-b22b-се14cf2a3127.
Згідно умов договору купівлі-продажу №6075/17/000289 від 13.08.2017 та договору комісії №6075/17/000289 від 13.08.2017 ОСОБА_1 отримав дохід від продажу рухомого майна - автомобіля марки SKODA OCTAVIA, 2007 року випуску, номер кузова ТМВDG41U28B006260 в сумі 92300 грн.
Враховуючи, що сума отриманого доходу перевищує поріг у 50 прожиткових мінімумів доходів громадян, встановлених на 1 січня 2017 року (80000 гривень), у ОСОБА_1 на виконання вимог ч.2 ст.52 ЗУ «Про запобігання корупції, виник обов’язок у десятиденний термін з моменту отримання доходу письмово повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, тобто упродовж періоду з 00.00 14.08.2017 до 23.59 23.08.2017.
Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 станом на 23.08.2017 не повідомив НАЗК про суттєві зміни в майновому стані, а зробив це несвоєчасно 08.11.2017 року (гіперпосилання на повідомлення про суттєві зміни в майновому стані ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування- https://public.nazk.gov.ua/declaration/8сd7с1d8-1973-4b5b-а37с-8d82сf65с3f5.
Роз’яснивши ОСОБА_1 вимоги ст.268 КУпАП, заслухавши пояснення ОСОБА_1, думку прокурора, дослідивши та оцінивши надані письмові докази, з’ясувавши всі фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що був власником вказаного автомобіля, фактично цим автомобілем користувався його син – ОСОБА_2, з яким він проживає разом. Одного дня син повідомив йому, що знайшов покупця на автомобіль і що йому, як власнику, потрібно підписати відповідні документи. В зв’язку з цим 13.08.2017 надав генеральне доручення посереднику, який вже здійснив безпосередній продаж автомобіля. Знав, що автомобіль продано за 93200 грн, однак не зауважив, що з данного приводу потрібно подавати в НАЗК повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, думав, що цей дохід слід вказати при поданні щорічної декларації до 1 квітня наступного за звітним роком. Через кілька місяців дізнався від юриста лісництва про необхідність подання такого повідомлення у 10-денний термін з дня отримання доходу і тоді одразу 08.11.2017 року повідомив НАЗК про отриманий дохід від продажу вказаного транспортного засобу в сумі 92300 грн. Просив суд бути лояльним до нього, вчинив правопорушення не умисно, а тому, що йому не було відомо про необхідність повідомлення НАЗК у 10-денний термін про суттєві зміни в майновому стані.
Прокурор у судовому засіданні підтримала викладені в протоколі про вчинення адміністративного корупційного правопорушення обставини та просила правопорушника визнати винним за вчинення корупційного правопорушення та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 (сто) неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Згідно ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч.2 ст.172-6 КУпАП, неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані - тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов’язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до пункту 13 статті 1 Закону, суб’єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції. Вказана інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Реєстру) та оприлюднюється на офіційному сайті НАЗК.
Відповідно до пункту 6 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 №3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб’єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другою статті 52 ЗУ «Про запобігання корупції» шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу 2 зазначеного порядку повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подається через електрону мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб’єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.
Згідно наказу ДП «Івано-Франківське лісове господарство» №109-к від 07.09.2009 ОСОБА_1 прийнято на посаду лісничого Ямницького лісництва з 07.08.2009 по переводу з ДП «Солотвинський лісгосп» з оплатою праці згідно штатного розпису (а.с. 26).
Згідно підпункту «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб’єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» як на посадову особу юридичної особи публічного права.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 26.04.2017 подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік (гіперпосилання на Декларацію ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування- https://public.nazk.gov.ua/declaration/996аf986-6049-47 fb-b22b-се14cf2a3127 (а.с. 10-20).
Згідно договору комісії №6075/17/000289 від 13.08.2017, долученого матеріалів справи, продавцем є ОСОБА_1, а підприємцем є ОСОБА_3, та відповідно до п.п. 1.1. даного договору комісії, підприємець зобов’язується за дорученням Продавця (комітента) здійснити в інтересах за рахунок останнього послуги по оформленню купівлі–продажу транспортного засобу марки «SKODA OCTAVIA», 2007 року випуску, номер кузова ТМВDG41U28B006260, сірий колір, вартість 92 300 грн., а Продавець ( комітент) зобов’язується прийняти послугу та оплатити її (а.с. 48-49).
Із договору купівлі-продажу №6075/17/000289 від 13.08.2017 та договору комісії №6075/17/000289 від 13.08.2017 вбачається, що ОСОБА_1 отримав дохід від продажу рухомого майна - автомобіля марки SKODA OCTAVIA, 2007 року випуску, номер кузова ТМВDG41U28B006260, в сумі 92300 грн.
Як вбачається з договору купівлі-продажу №6075/17/000289 від 13.08.2017 продавцем на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу є ФОП ОСОБА_3 та покупцем є ОСОБА_4
Згідно даного договору, передача Транспортного засобу Продавцем і прийняття його Покупцем здійснюється після повної оплати вартості майна. Право власності на Транспортний засіб переходить до Покупця з моменту підписання Сторонами даного договору купівлі-продажу.
Також суд зауважує, що 08.11.2017 ОСОБА_1 повідомив про суттєві зміни у майновому стані – отриманий дохід від продажу вказаного транспортного засобу у сумі 92300 грн, що підтверджує отримання доходу в сумі, що перевищує поріг декларування.
Враховуючи, що сума отриманого доходу перевищувала поріг у 50 прожиткових мінімумів доходів громадян, встановлених на 1 січня 2017 року (80000 гривень), у ОСОБА_1 на виконання вимог ч.2 ст.52 ЗУ «Про запобігання корупції, виник обов’язок у десятиденний термін з моменту отримання доходу письмово повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, тобто упродовж періоду з 00.00 14.08.2017 до 23.59 23.08.2017.
Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 станом на 23.08.2017 не повідомив НАЗК про суттєві зміни в майновому стані, а зробив це несвоєчасно 08.11.2017 року
Водночас, стаття 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначає правопорушення, пов’язане з корупцією як діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке Законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Тобто, для кваліфікації діяння за ч.2 ст.172-6 КУпАП не вимагається наявність корупційного інтересу, адже йдеться про вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, а не корупційного правопорушення. Правопорушення, пов’язане з корупцією, не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження.
У даному випадку стаття 52 Закону України «Про запобігання корупції» вимагає від суб’єкта декларування у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов’язані з корупцією, у відповідності до підпунктів «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно повідомив НАЗК про суттєві зміни в майновому стані, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними з протоколу №21 про вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією передбаченого ч.2 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 23.01.2018, скріншотом ЄДРД, копіями декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави за 2016 рік ОСОБА_1, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані ОСОБА_1, витягу з наказу ДП «Івано-Франківське лісове господарство» №109-к від 07.08.2009, табелів обліку робочого часу за серпень-листопад 2017, листа про ознайомлення з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014, договору купівлі-продажу №6075/17/000289 від 13.08.2017, договору комісії №6075/17/000289 від 13.08.2017, іншими матеріалами справи.
Як вбачається з копії попередження (а.с.27), ОСОБА_1 15.11.2016 із Законом України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 ознайомлений та обмеженнями, встановленими цим Законом, попереджений. Отже, доводи ОСОБА_1 про те, що повідомлення про суттєві зміни ним подано несвоєчасно внаслідок незнання законодавства, спростовані дослідженими у судовому засіданні матеріалами справи.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.2 ст.172-6 КУпАП як несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.2 ст.172-6 КУпАП.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.
На підставі викладеного, ст.ст. 1, 3, 52 Закону України «Про запобігання корупції», керуючись ст.ст. 9, 33, 172-6, 221, 251, 268, 283-285 КУпАП, –
П О С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення - штраф в розмірі 100 (сто) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь стягувача Державної судової адміністрації України, місце знаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795, з зарахуванням на рахунок 31215256700001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача ГУДКС України в м.Києві, код банку отримувача 820019, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 352 грн. 40 коп. судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Івано-Франківської області через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.Зеленко