
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2018 року справа №812/1631/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів: Гайдара А.В., Міронової Г.М.,
розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року у справі № 812/1631/17 (головуючий І інстанції Петросян К.Є., м.Сєвєродонецьк, повний текст постанови складений та підписаний 18.12.2017) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Луганській області), в якому з урахуванням уточненого позову просив: зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Луганській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, землі сільськогосподарського призначення, угіддя рілля, розташованої за межами населених пунктів на території Петрівської сільської ради Сватівського району Луганської області (АДРЕСА_1) (а.с. 24-29).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року зазначений позов ОСОБА_1 задоволений частково:
визнано протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Луганській області, викладену в листі від 09.06.2017 № Ч-1062/0-860/6-17, у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, землі сільськогосподарського призначення, угіддя рілля, розташованої за межами населених пунктів на території Петрівської сільської ради Сватівського району Луганської області (АДРЕСА_1);
зобов'язано ГУ Держгеокадастру у Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, землі сільськогосподарського призначення, угіддя рілля, розташованої за межами населених пунктів на території Петрівської сільської ради Сватівського району Луганської області (АДРЕСА_1);
у задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 88-92).
Відповідач не погодився з рішенням суду в частині задоволених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій посилався на порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, які мають значення для справи, у зв'язку з чим просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, зокрема, зазначив, що місце розташування земельної ділянки, щодо якої звернувся позивач, не відповідає вимогам Земельного кодексу України, оскільки зазначена ділянка включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону (а.с. 97-105).
Представником позивача подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін. Також просив розглянути справу без участі позивача та його представника (а.с. 129-135).
Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.311 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені наступні обставини.
20.02.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою, яка зареєстрована 28.02.2017, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, землі сільськогосподарського призначення, угіддя рілля, яка розташована за межами населених пунктів на території Петрівської сільської ради Сватівського району Луганської області (АДРЕСА_1 (а.с. 54-55).
Листом від 13.04.2017 №4-494/0-444/6-17 ГУ Держгеокадастру у Луганській області повідомило позивача, що відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України до клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки додаються графічні матеріали, на яких зазначено її бажане місце розташування. На графічних матеріалах, які додані до клопотання позиваяча зацікавлена особа не завірила особистим підписом бажане місце розташування земельної ділянки (а.с.10, 56).
12.05.2017 за вх. №4-1062/0/5-17 в ГУ Держгеокадастру у Луганській області зареєстрована заява ОСОБА_1, в якій останній просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, землі сільськогосподарського призначення, угіддя рілля, розташованої за межами населених пунктів на території Петрівської сільської ради Сватівського району Луганської області АДРЕСА_1 та зазначив що викопіювання з кадастрової карти з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки було додано до попередньої заяви як додаток (а.с. 57-59).
Листом від 09.06.2017 №Ч-1062/0-860/6- 17 ГУ Держгеокадастру у Луганській області позивачеві повідомлено про відсутність правових підстав для задоволення клопотання, у зв'язку з невідповідністю місця розташування спірної земельної ділянки вимогам Земельного кодексу України, оскільки вона включена до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону (а.с.13, 53).
Листом від 05.05.2017 №22-28-99.1-599/15-17 відділом у Сватівському районі ГУ Держгеокадастру у Луганській області повідомлено ГУ Держгеокадастру у Луганській області, що земельна ділянка площею 15,6900 га (біля земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2), розташована за межами населених пунктів на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Петрівській сільській раді Сватівського району Луганської області відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності. Цільове призначення - землі запасу, склад угідь - рілля, яку включено у перелік земельних ділянок, які можливо реалізувати на земельних торгах у випадку запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення в Україні. Дана земельна ділянка була надана у користування на умовах оренди ФІ «Комсомольське» (договір оренди від 13.02.2012 № 442400004000551, термії дії якого скінчився 13.02.2017; обмеження щодо використання земельної ділянки не встановлені (а.с.63,64).
13.06.2017 Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру розглянуто звернення про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, зокрема, ОСОБА_1 на території Сватівського району Луганської області та повідомлено, що підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Держгеокадастром доручено ГУ Держгеокадастру у Луганській області розібратися у ситуації, що склалася під час розгляду клопотань про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність на території Сватівського району Луганської області та у разі повторного надходження клопотань зазначених громадян про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок розглянути їх відповідно до вимог законодавства (а.с.11).
Спірним у справі при апеляційному перегляді є протиправність (правомірність) відмови ГУ Держгеокадастру у Луганській області в листі від 09.06.2017 № Ч-1062/0-860/6-17 у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, землі сільськогосподарського призначення, угіддя рілля, розташованої за межами населених пунктів на території Петрівської сільської ради Сватівського району Луганської області (АДРЕСА_1) та як наслідок наявність (відсутність) правових підстав для зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Луганській області повторно розглянути заяву позивача щодо надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, землі сільськогосподарського призначення, угіддя рілля, розташованої за межами населених пунктів на території Петрівської сільської ради Сватівського району Луганської області (АДРЕСА_1).
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України судом апеляційної інстанції здійснено перегляд справи за наявними у ній доказами та перевірено законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Земельного кодексу України (далі - ЗК України), в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
За приписами п. «а» ч.3 ст.22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (частини 1, 2 ст.116 ЗК України).
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
За приписами п. «в» ч.3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим (ч.1 ст.118 ЗК України).
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею (ч.6 ст.118 ЗК України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.7 ст. 118 ЗК України).
Відповідно до пп. 13 п.4 Положення про ГУ Держгеокадастру у Луганській області Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених ЗК України, на території Луганської області (а.с. 42-52).
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара (п. «б» ч.1 ст.121 ЗК України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (абз.1 ч.3 ст.123 ЗК України).
Таким чином, законодавцем визначені вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів ( ч3 ст.136 ЗК України.
Отже, громадянам гарантується право безоплатного одержання земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності.
Зазначене право реалізується за заявочним принципом та додержанням процедури погодження надання земельної ділянки, зокрема, органом виконавчої влади, в розпорядженні якого перебуває заявлена до одержання на безоплатній основі земельна ділянка.
Водночас, право на одержання безоплатно у власність земельної ділянки для особистого селянського господарства не є абсолютним і може бути обмежене з підстав, визначених частиною третьою статті 136 ЗК України.
Наказом ГУ Держгеокадастру у Луганській області від 15.05.2017 №114 доповнено перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами (а.с.60-62).
Згідно з додатком до наказу, земельну ділянку орієнтовною площею 15,6900 га на території Петрівської сільської ради Сватівського району, кадастровий номер НОМЕР_1, в межах якої позивач виявив бажання отримати земельну ділянку площею 2,0000 га, включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами (а.с.62).
Водночас, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що на час звернення позивача з заявами від 28.02.2017 та 12.05.2017 вказана земельна ділянка не була включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги.
Крім того, згідно листа ГУ Держгеокадастру у Луганській області від 09.06.2017 реалізація земельної ділянки можлива у випадку запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення в Україні. Тобто, проведення земельних торгів поставлено в залежність від набрання чинності Законом України «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». В той час як частина третя статті 136 ЗК України, на яку посилається відповідач в обґрунтування свого рішення, стосується земельних ділянок, які вже виставлені на земельні торги.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції, що ГУ Держгеокадастру у Луганській області протиправно відмовлено позивачеві в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, землі сільськогосподарського призначення, угіддя рілля, розташованої за межами населених пунктів на території Петрівської сільської ради Сватівського району Луганської області (АДРЕСА_1).
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням ч.2 ст. 9 КАС України суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Луганській області, викладену в листі від 09.06.2017 року за № Ч-1062/0-860/6-17, у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, землі сільськогосподарського призначення, угіддя рілля, розташованої за межами населених пунктів на території Петрівської сільської ради Сватівського району Луганської області (АДРЕСА_1) та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності, землі сільськогосподарського призначення, угіддя рілля, розташованої за межами населених пунктів на території Петрівської сільської ради Сватівського району Луганської області (АДРЕСА_1).
Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції за суттю вимог вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого апеляційна скарга не підлягає задоволенню і підстави для скасування постанови суду відсутні.
В повному обсязі постанова складена 13 березня 2018 року.
Керуючись ч.2 ст.9, ч.5 ст.250, ч.1 ст.308, п.2 ч.1 ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ст. 321, ст.322, ч.1 ст.325, п.2 ч.5 ст.328, ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Луганській області залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року у справі № 812/1631/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового суду протягом тридцяти днів з дати складення повного судового рішення.
Головуючий Л.А. Василенко
Судді: А.В. Гайдар
Г.М. Міронова