Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2009 р. справа № 2а-17548/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І. В.
при секретарі Могілевському А.А.
за участю представників сторін:
позивача: Рябошапки Д.С. (дов. від 09.12.2008р. № 05/6347)
відповідача: Радченко А.В., (дов. від 03.11.2009 №35144/10/10-2)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Донецьку
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» (надалі – позивач, ВАТ «Донецькміськгаз») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Донецьку (надалі — відповідач, СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку) про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 08.10.2009р. №000130132210/32383/10/15-16-23/5.
Позов мотивовано тим, що Відповідач самостійно, поза межами своїх повноважень, здійснив зміну призначення платежу, що спричинило нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку з власників транспортних засобів.
У судовому засіданні від 17.11.2009р., на підставі ч.2 ст. 150 КАС України, оголошувались перерва до 10.12.2009р.
В судовому засіданні від 10.12.2009р., представник позивача позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував вважаючи, що відповідно до вимог п.п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», при наявності податкового боргу він погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а тому СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку правомірно, на підставі діючого законодавства, здійснила нарахування штрафних (фінансових) санкцій згідно норми пп.17.1.7. п.17 ст. 17 вказаного вище Закону України.
У судовому засіданні представники відповідача проти вимог позивача заперечували, з мотивів, викладених у запереченнях та просили у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, що з’явилися, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-
ВСТАНОВИВ:
За результатами проведеної 28.09.2009р. документальної невиїзної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання з податку на прибуток позивача за період з 21.08.2007р. по 01.07.2009р., СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку складено Акт № 999/10/15-16-23/5-03361081 від 29.09.2009р. Зазначеним Актом встановлено порушення пп. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов’язання по податковій декларації з податку на прибуток за перше півріччя 2007 року. Сума несвоєчасно сплаченого податку склала – 97251,67 грн.
На підставі зазначеного Акту винесене податкове повідомлення-рішення від 08.10.2009р. №000130132210/32383/10/15-16-23/5, яким відповідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, за затримку від 681 до 750 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання у розмірі 97251,67 грн. позивача зобов’язано сплатити штраф у розмірі 50% у сумі 48625,85 грн.
Платіжними дорученнями від 01.07.2009р. № 3633 на суму 35000,00 грн., від 05.08.2009р. №4399 на суму 35000,00 грн., від 08.08.2009р. №4929 на суму 35000,00 грн. позивачем сплачені платежі згідно Рішення № 10/24-013 від 10.08.2006р. про реструктуризацію основного податкового боргу, в той час як відповідачем здійснено погашення за рахунок цих платежів податкового боргу за перше півріччя 2007р., про що зазначено у зворотному боку облікової картки платника – позивача по податку на прибуток підприємств.
Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.
Вказані обставини сторонами у справі не спростовуються.
Тобто, відповідач, самостійно змінив призначення платежу за Платіжними дорученнями від 01.07.2009р. № 3633, від 05.08.2009р. №4399 на суму, від 08.08.2009р. №4929 на суму та направив їх на погашення недоїмки - податкового боргу з податку на прибуток підприємств попередніх податкових періодів, внаслідок чого у позивача настав обов'язок сплатити штраф за несплачену протягом граничних строків узгоджену суму податкового зобов’язання.
Спір щодо фактичних обставин справи між сторонами - відсутній
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.3.1. п. 5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації. При цьому, відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.1 статті 5 наведеного Закону, узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Статтею 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів від 11.12.1991, № 1963-XII» передбачено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується: юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Відповідно ч. 2 ст. 6 вказаного вище закону, юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Згідно пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов’язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов’язковими платежами)— у рівних пропорціях.
Згідно підпункту 17.1.7. пункту 17.1, ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених зазначеним Законом, такий платник податку зобов’язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання,— у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання,— у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання,— у розмірі п’ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, на підставі викладеного, вбачається обов’язок платника податків здійснювати погашення податкового боргу у разі його виникнення у порядку черговості.
Вказаному обов’язку кореспондує передбачене названим законом зобов’язання платника податків сплатити штраф за непогашення протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобов’язання, який наступає тільки після самостійного погашення таким платником суми податкового боргу.
Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р., № 509-XII (із врахуванням змін та доповнень) передбачено, що саме ним визначається статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.
Так, зокрема ст.ст. 8, 11 даного закону наведено вичерпний перелік прав та функцій податкових органів, за змістом яких право самостійно погашати податкові зобов’язання платника податків шляхом зміни призначення платежу, у податкових органів - відсутнє.
Також слід зазначити, що у матеріалах справи наявна копія листа вих. № 659 від 30.10.2009р., відповідно до якого Донецьке центральне регіональне відділення Публічного акціонерного товариства просить Головне управління Державного казначейства України в м. Донецьку вважати вірним призначення платежів зазначене у платіжних дорученнях від 01.07.2009р. № 3633 та від 05.08.2009р. №4399.
Таким чином, суд приходить до висновку, що зміна призначення платежу здійснена податковим органом необґрунтовано, а тому, штрафні (фінансові) санкції нараховані, відповідно норми підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, без дотримання СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку передбачених законом підстав.
Відповідно до частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Донецьку задовольнити повністю.
2. Визнати недійсними податкове повідомлення-рішення від 08 жовтня 2009 року №000130132210/32383/10/15-16-23/5.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» (83001, м. Донецьк пр. Театральний, 1) 3 (три) гривні 40 (сорок) копійок судового збору.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
5. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 10 грудня 2009 року, повний текст виготовлено 14 грудня 2009 року.
6.Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Буряк І. В.