
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2018 року Чернігів Справа № 825/2127/17
Чернігівський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Пархомчука Д.А.,
представників позивача Руденка Р.І.,
Огієнко М.Ю.,
представника відповідача Паншиної І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стаб Групп" до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про скасування податкового повідомлення-рішення в частині,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Стаб Групп" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.06.2017 № 0001674002 в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 19295,21 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ГУ ДФС у Чернігівській області проведена камеральна перевірка даних, за результатами якої складено акт від 31.05.2017 № 72/40/39492604, в якому зафіксовано порушення платником податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 ПК України (порушення вимог абзацу першого пункту 231.6 статті 231 розділу VI ПК України), на підставі якого відповідачем було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Як на підставу протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення позивач посилається на те, що акцизні накладні, які зазначені в акті перевірки, були зареєстровані в ЄРАН з порушенням термінів реєстрації через неврахування контролюючим органом обсягів залишку пального за актом інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01.03.306 та несвоєчасного включення обсягів залишку пального до Системи електронного адміністрування реалізації пального як обсягу пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних.
09.01.2018 ухвалою суду відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.
25.01.2018 ухвалою суду, без виходу до нарадчої кімнати, розгляд справи відкладено на 25.01.2018.
12.02.2018 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав повністю та пояснив, що позивач порушив строк реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в зв'язку з чим відповідно до статті 120-2 Податкового кодексу України було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення про нарахування штрафних санкцій.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що головним державним ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю обігу та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Чернігівській області Руденком М.М., проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Стаб Групп", за результатами якої складено акт від 31.05.2017 № 72/40/39492604, яким зафіксовано порушення позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 ПК України (порушення вимог абзацу першого пункту 231.6 статті 231 розділу VI ПК України), відповідальність за яке передбачена пунктом 120-2.1 статті 120 розділу ІІ Податкового кодексу України (а.с. 39-43).
Не погоджуючись з вказаним актом перевірки, 06.06.2017 позивачем на адресу Головного управління ДФС у Чернігівській області направлено заперечення № 6 про безпідставне нарахування штрафних санкцій в частині суми 19295,21 грн. (а.с. 32-38).
Листом від 16.06.2017 № 2450/10/25-01-40-14 Головне управління ДФС у Чернігівській області повідомило позивача, що за результатами розгляду заперечень вважає висновок акту камеральної перевірки від 31.05.2017 № 72/40/39492604 таким, що відповідає фактичним обставинам та є правомірним (а.с. 29-31).
На підставі вказаного акту камеральної перевірки від 31.05.2017 № 72/40/39492604 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 21.06.2017 № 0001674002, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 40651,27 грн. (а.с. 24). Позивач не погоджується в частині суми 19295,21 грн., тому просить визнати протиправним і скасувати спірне рішення в цій частині.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає наступне.
Згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Податкового кодексу України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб-підприємців до початку здійснення реалізації пального.
У відповідності до вимог пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин (абзаци перший, другий, п'ятий, шостий пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України).
Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних, надання даних, які містяться в Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 114 (далі - Порядок № 114).
Пунктом 2 Порядку № 114 передбачено, що для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством. Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.
Пунктом 8 Порядку № 114 визначено, що з метою підтвердження прийняття для реєстрації в Реєстрі акцизної накладної/розрахунку коригування платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронному вигляді, в якій зазначаються реквізити такого документа, відповідність електронного документа вставленому формату (стандарту), результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника акцизного податку, який реалізує пальне, дата і час прийняття, реєстраційний номер. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня за допомогою засобів телекомунікаційних систем платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування. Електронний примірник квитанції зберігається у ДФС.
З викладеного слідує, що позивач зобов'язаний подати акцизні накладні до Єдиного реєстру акцизних накладних не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням дати та часу подання акцизних накладних до Реєстру є дата та час, зазначені у квитанціях про їх прийняття.
Як вбачається з матеріалів справи, акцизні накладні від 05.10.2016: № 123, 280, 128, 131, 136, 149, 153, 158, 163, 169, 172, 178, 184, 189, 192, 198, 202, 205, 210, 213, 217, 221, 222, 228, 234, 240, 245, 250, 253, 257, 262, 267, 265, 271, 274, 277, 279, 283, 287, 292, 298, 297, 301, 304, 310, 313, 316, 319, 322, 327, 331, 336, 339, 342, 345, 348, 350, 353, 356, 359, 362, 365, 368, 371, 374, 375, 387, 384, 390, 393, 396, 399, 400, 406, 413, 416, 422, 425, 429, 433, 436, 440, 444, 449, 455, 459, 462, 466, 469, 472, 476, 781, 484, 488, 492, 495, 499, 503, 504, 509, 514, 518, 522, 524, 528, 531, згідно квитанцій № 1 та № 2 були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних після спливу 15 календарних днів, наступних за датою їх складання.
Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача, що позивачем акцизні накладні були зареєстровані з порушенням терміну, визначеного абзацом першим пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 % від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 % суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0001674002 від 21.06.2017, яким застосовано до позивача штрафні санкції.
Посилання позивача, як на підставу протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, що акцизні накладні, які зазначені в акті перевірки, були зареєстровані в ЄРАН з порушенням термінів реєстрації через неврахування контролюючим органом обсягів залишку пального за актом інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01.03.306 та несвоєчасного включення обсягів залишку пального до Системи електронного адміністрування реалізації пального як обсягу пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних, суд вважає необґрунтованими, з огляду на таке.
Докази вчасного направлення акцизних накладних до реєстрації в Єдиному реєстрі суду не надані.
Відповідно до абзацу першого пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Однак ані Податковий кодекс України, ані Порядок електронного адміністрування реалізації пального, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 113 та Порядок заповнення та подання акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 219 не визначають термінів внесення до системи електронного адміністрування реалізації пального даних про обсяги залишку пального даних про обсяги залишку пального, зазначених у поданому до контролюючого органу акті.
З матеріалів справи слідує, що позивачем направлено за місцем податкового обліку акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 від 19.08.2016 (а.с.78-81), який було прийнято контролюючим органом 05.09.2016 № 56689 та 06.09.2016 № 66776.
В подальшому Головним управлінням ДФС у Чернігівській області, на підставі направлення від 19.08.2016 № /39492604, в період з 15.08.2016 по 19.08.2016 проведено фактичну перевірку позивача, в ході якої перевірено акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016, поданого відповідно до абзацу третього пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України.
За результатами перевірки складено акт від 19.08.2016 № /39492604, в якому зазначено, що перевіркою підтверджено відображені позивачем інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016. Зазначені в акті інвентаризації залишки пального не підлягають коригуванню на зазначені відхилення в СЕАРП (а.с. 85-87).
Пунктом 9 Порядку № 114 передбачено, що причиною неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі є, зокрема порушення вимог щодо наявності обсягу пального, обчисленого відповідно до пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України (після завершення перехідного періоду). Квитанція про неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування із зазначенням причини, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, надсилається протягом операційного дня платникові акцизного податку за допомогою засобів телекомунікаційних систем.
Позивачем не надано суду доказів, а саме квитанцій про неприйняття акцизних накладних з причин порушення вимог щодо наявності обсягу пального, які б в свою чергу підтверджували подання акцизних накладних до Єдиного реєстру акцизних накладних у встановлені строки (15 днів) та відображали причини їх не прийняття внаслідок несвоєчасного включення обсягів залишку пального контролюючим органом до Системи електронного адміністрування реалізації пального як обсягу пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних.
Відповідно до наданої позивачем інформації щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні /розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН, у позивача був наявний обсяг пального, який давав змогу зареєструвати всі акцизні накладні за декілька днів чи в день закінчення строку реєстрації акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладені обставини справи, суд дійшов висновку, що позивачем акцизні накладні були зареєстровані з порушенням терміну, визначеного абзацом 1 пункту 231.6 статті 231 розділу VI ПК України, будь яких доказів подання акцизних накладних до Єдиного реєстру акцизних накладних у встановлені строки чи квитанцій про відмову у їх прийнятті позивачем не надано, натомість відповідачем правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 21.06.2017 № 0001674002, яким застосовано до позивача штрафні санкції за порушення норм податкового законодавства.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Стаб Групп" слід відмовити повністю.
Відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позову понесені ним судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Стаб Групп" (вул. Даньківський шлях, 53, м.Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область, 16500, код ЄДРПОУ 39492604) до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11,м. Чернігів,14000) про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.06.2017 № 0001674002 в частині суми 19295,21 грн., відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду в строки, визначені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 13 березня 2018 року.
Суддя І.І. Соломко