Ухвала суду № 72678919, 12.03.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
815/925/18
Номер документу
72678919
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/925/18

УХВАЛА

12 березня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Білостоцький О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову заступника керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури №4 в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Карга-Сервіс» про стягнення заборгованості у сумі 18631,87 грн., -

ВСТАНОВИВ:

До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов заступника керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури №4 в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Карга-Сервіс» про стягнення плати у сумі 18631,87 грн. за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Відповідно до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно положень частини 2 ст. 171 КАСУ від 03.10.2017 року №2147-VIII суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

В обґрунтування підстав для звернення до суду в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті позивач зазначив про здійснення державного контролю на автомобільному транспорті Укртрансбезпекою та її територіальними органами. За твердженням позивача ОСОБА_2 служба України з безпеки на транспорті відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, нараховує плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Проте повноваження Укртрансбеспеки обмежується лише нарахуванням такої плати та не дають їй права звертатись до суду з вимогами про її примусове стягнення. У зв'язку із несплатою ТОВ «Транс-Карга-Сервіс» у добровільному порядку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування та відсутністю органу, уповноваженого відповідно до вимог чинного законодавства звертатись до адміністративного суду з позовом про таке примусове стягнення, дана позовна заява подана в інтересах держави, в якій прокурор виступає позивачем у спірних правовідносинах.

Одночасно позивачем було подано заяву про поновлення строку звернення до суду.

Як вбачається із матеріалів адміністративного позову заступник керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури №4 просить суд стягнути з відповідача плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування у сумі 18631,87 грн., яку було нараховано товариству з обмеженою відповідальністю «Транс-Карга-Сервіс» на підставі акту перевірки серії ВН №0151318 від 01.07.2017 року, довідки про результати перевірки здійснення габаритно-вагового контролю від 01.07.2017 року та розрахунку до акту перевірки серії ВН №0151318 від 01.07.2017 року.

Звернення до суду 03.03.2018 року позивач аргументує тим, що, про наявність нарахованої однак не сплаченої заборгованості ТОВ «Транс-Карга-Сервіс» він дізнавався лише в січні 2018 року, після отримання від управління Укртрансбезпеки в Одеській області відповідних документів, що підтверджується наданою позивачем до позову копією листа від 23.01.2018 року №70/31/4235/8.

Кодексом адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року №2747-IV було встановлено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

15.12.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, яким Кодекс адміністративного судочинства України викладено в новій редакції.

Так відповідно до ч.2 ст.122 КАС України від 03.10.2017 року №2147-VIII, строк звернення до адміністративного суду суб’єктів владних повноважень був зменшений до тримісячний терміну, який, якщо не встановлено інше, повинен обчислюватись з дня виникнення підстав, що дають суб’єкту владних повноважень право на пред’явлення визначених законом вимог.

Відповідно до ч.3 ст.122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку ( ч.1 ст. 123 КАС України).

Правові підстави участі у судовому процесі органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб визначені ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно положень частин 3-5 цієї статті у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою та бере участь у розгляді справ за його позовами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

На підставі вищезазначеного суд вважає за можливе прийняти до розгляду адміністративний позов заступника керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури №4 в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до ТОВ «Транс-Карга-Сервіс».

Враховуючи те, що вказані позивачем підстави пропуску строку звернення до суду є поважними, суд вважає клопотання позивача про поновлення процесуального строку звернення до адміністративного суду таким, що підлягає задоволенню.

Зазначений спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства та підсудний ОСОБА_1 окружному адміністративному суду.

Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви відповідно до ст. 169 КАС України, а також підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені ст. 170 КАС України, відсутні.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 171 КАС України.

Позивачем при зверненні до суду також заявлено клопотання про залучення Державної служби України з безпеки на транспорті до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Відповідно до положень частини 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов’язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі за клопотанням учасників справи.

На підставі вищезазначеного та враховуючи те, що рішення по справі може вплинути на права та інтереси Державної служби України з безпеки на транспорті, суд вважає за необхідне клопотання позивача задовольнити та залучити її до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.

Статтею 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до п.3 ст.12 КАС України загальне позовне провадження призначається для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному проваджені.

Згідно з ч.3 ст.257 КАС України суд при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи;6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Виходячи із наведених процесуальних норм та необхідність отримання від учасників справи додаткових пояснень по справі суд доходить висновку про необхідність розгляду справи в загальному позовному провадженні.

Відповідно до п. п. 1, 2, 4 ст. 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.

Завданням підготовчого провадження є: 1)остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2)з’ясування заперечень проти позовних вимог; 3)визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4)вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6)вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.

З урахуванням вищезазначеного, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про розгляд справи за позовом заступника керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури №4 в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Карга-Сервіс» про стягнення заборгованості у загальному позовному провадженні, із проведенням підготовчого судового засідання.

Керуючись приписами ст.ст. 5-11, 12, 42, 46, 49, 53, 160-162, 169, 171,173, 179, 248 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Поновити заступнику керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури №4 строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Карга-Сервіс» про стягнення заборгованості у сумі 18631,87 грн.

Прийняти до розгляду адміністративний позов заступника керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури №4 в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (65003, м. Одеса, вул. Отамана Головатого, 89) до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Карга-Сервіс» (65005, м. Одеса, вул. Дальницька, б.25/11) про стягнення заборгованості у сумі 18631,87 грн. та відкрити загальне позовне провадження в адміністративній справі.

Залучити ОСОБА_2 службу України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, вул. Перемоги, 14) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.

Призначити підготовче судове засідання у справі на 04 квітня 2018 року на 11 годин 00 хвилин в приміщенні ОСОБА_1 окружного адміністративного суду, зала судових засідань №11.

Встановити товариству з обмеженою відповідальністю «Транс-Карга-Сервіс» п’ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).

До відзиву додаються:

1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем;

2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Встановити позивачу п’ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Встановити відповідачу п’ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://klm.if.court.gov.ua/sud0908/gromadyanam/csz.

Копію ухвали направити учасникам справи, разом з інформацією про їхні процесуальні права та обов'язки.

Відповідачу, крім того, направити копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена лише з підстав порушення правил підсудності (п. 5 ч. 1 ст. 294 КАС України) в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Білостоцький О.В.