
Справа № 815/6302/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2018 року м.Одеса
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді – Аракелян М.М.
За участю секретаря – Гуманенко В.О.
За участю сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 – за довіреністю.
Від відповідача: не з’явився
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» про вжиття заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи, -
ВСТАНОВИВ:
07 грудня 2017 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДСНС України в Одеській області, в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» (ідентифікаційний код юридичної особи:02774415), яка розташована за адресою: 65006, Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Воробйова, 5 у вигляді повного зупинення роботи корпусу №4 шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, вказаних в Акті перевірки №113 від 20.11.2017р.скасувати податкове повідомлення-рішення №0026251409 від 02.09.2017 року Головного управління ДФС в Одеській області.
В обґрунтування позовних вимог, представник позивача зазначив, що у період з 14.11.2017 року по 20.11.2017 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, Розпорядження КМ України від 20.09.2017 №643-р «ОСОБА_1 питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки», наказу ГУ ДСНС України в Одеській області № 387 від 28.09.2017 «Про здійснення позапланової перевірки» на підставі Посвідчення на проведення перевірки від 01.11.2017 року №136 головним інспектором Суворовського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_2 у присутності головного інженера Комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» ОСОБА_3, начальника штабу медичної служби Суворовського району ОСОБА_4 було здійснено позапланову перевірку Комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11», яка розташована за адресою: 65006, Одеська обл., місто Одеса, вул. Академіка Воробйова, 5, під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт №113 від 20.11.2017 року. Відповідно до акту №113 встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України №5403-VI, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.
Як зазначає позивач, порушення визначені в пунктах 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 23, 24, ,27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 48, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 57, 58, 60, 61, 62, 64, 65, 66, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 77, 78, 79, 80, 81, 84, 85, 86, 87, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 96, 97, 99, 100, 102, 113, 115 акту №113 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей. Акт перевірки №113 вручено 20.11.2017 року головному лікарю комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» ОСОБА_5, скарг під час проведення позапланового заходу чи заперечень на акт перевірки не надходило. На головного інженера комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» ОСОБА_3 за виявлені перевіркою порушення, відповідно до ст. 188-8 КУпАП, було складено протокол ОД№003770 від 16.11.2017 року про адміністративне правопорушення та Постановою №003770 від 17.11.2017 року його притягнуто до адміністративної відповідальності.
На думку представник позивача, подальша робота комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоровю людей. При такому становищі пацієнти, відвідувачі та співробітники медичної установи постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров’ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами Відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту. В такому стані цілковитого недотримання відповідачем вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту гостро постає питання вірогідного виникнення пожежі чи надзвичайної ситуації, а у випадку їх фактичного настання – неминучі заподіяння шкоди здоров’ю або життю людей.
Посилаючись на створення виявленими порушеннями реальної та невідворотної загрози життю та здоров'ю людей, Головне управління ДСНС України в Одеській області
звернулось з даними позовними вимогами до суду.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2017 року адміністративний позов ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до ст.108 КАС України (в редакції, яка діяла на дату прийняття ухвали) залишено без руху у зв’язку з невідповідністю вимогам ст.106 КАС України (в редакції, яка діяла на дату прийняття ухвали), та встановлено термін для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 09.01.2018 року адміністративний позов ГУ ДСНС України в Одеській області прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Судом ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи згідно ст.262 КАС України та призначено судове засідання на 29.01.2018 року.
У зв’язку із знаходженням судді Аракелян М.М. у відпустці, судове засідання призначене на 29.01.2018 року було перенесено на 21.02.2018 року.
21 лютого 2018 року, у зв’язку із перебуванням судді Аракелян М.М. на лікарняному, слухання справи №815/6302/17 було перенесено на 06.03.2018 року.
26 січня 2018 року від представників сторін до суду надійшла заява (вх.№2291/18) про примирення сторін від 24.01.2018 року.
Ухвалою суду від 06.03.2018 року відмовлено у затвердженні умов примирення сторін у справі №815/6302/17, викладених в заяві про примирення від 24.01.2018 року укладеної між ГУ ДСНС України в Одеській області та Комунальною установою «Міська клінічна лікарня №11» та продовжено розгляд справи.
У судовому засіданні 06.03.2018 року представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити з підстав викладених в адміністративному позові. Також зазначив, що у період з 10.01.2018 року по 11.01.2018 року ГУ ДСНС в Одеській області було проведено позапланову перевірку щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту техногенної та пожежної безпеки за заявою Комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11». На підтвердження зазначеного надав оригінали посвідчення на проведення перевірки від 09.01.2018 року та оригінал акту №3 від 10.01.2018 року.
Відповідач до суду не з’явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно. Відзив на позовну заяву до суду не надав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками справи докази та заслухавши їх пояснення, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що 28.09.2017 року на виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, Розпорядження КМ України від 20.09.2017 №643-р «ОСОБА_1 питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки», наказу ДСНС від 22 вересня 2017 року №509 «Про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки», вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», протоколу №6 чергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації від 12 вересня 2017 року, протоколу №7 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації від 16 вересня 2017 року, протоколу №8 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації від 25 вересня 2017 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області прийнято наказ «Про проведення позапланової перевірки» №387.
Відповідно до зазначеного наказу прийнято рішення здійснити протягом жовтня-грудня 2017 року позапланові перевірки стану техногенної і пожежної безпеки у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров’я із стаціонарним лікуванням, будинках для людей похилого віку та інвалідів, закладах відпочинку та оздоровлення державної і комунальної форми власності.
На підставі Наказу №387 від 28.09.2017 року та посвідчення на проведення перевірки від 01.11.2017 року №136, у період 14.11.2017 року по 20.11.2017 року головним інспектором Суворовського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_2 у присутності головного інженера Комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» ОСОБА_3, начальника штабу медичної служби Суворовського району ОСОБА_4 було здійснено позапланову перевірку Комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11», яка розташована за адресою: 65006, Одеська обл., місто Одеса, вул. Академіка Воробйова, 5
За результатами перевірки складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 20.112017 року №113.
Перевіркою встановлені порушення відповідачем приписів Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (надалі - Правила пожежної безпеки в Україні) та інших діючих нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, а саме було зафіксовано 119 порушень які знайшли своє відображення у акті перевірки.
Відповідно до переліку виявлених порушень, зазначеному в акті перевірки від 20.11.2017 року, встановлено такі порушення (об’єкт – корпус №4) чинного законодавства у сфері пожежної, техногенної, цивільної безпеки: відсутність системи протипожежного захисту із застосуванням димових або комбінованих сповіщувачів; відсутність експлуатаційно-технічної документації на пристрої захисту території, будівель та споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів; приміщення корпусу не обладнані системою оповіщення людей та управління евакуюванням; евакуаційні виходи не позначено світловими покажчиками з написом «Вихід» білого кольору на зеленому фоні, підключеним до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення або такими, що переключаються на нього автоматичного у разі зникнення живлення на їх основних джерелах живлення; сходові клітки, внутрішні відкриті сходи коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням, світильники евакуаційного освітлення не вмикаються з настання сутінків у разі перебування в будівлі людей; дерев’яні конструкції горищних приміщень (покрівлі) необроблені засобаи вогнезахисту ліцензованою організацією зі складанням акту; відсутній другий евакуаційний вихід з приміщення клубу розташованого на другому поверсі будівлі; відгалужу вальні та з’єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів; електросвітильники з лапами розжарення експлуатуються без захисних ковпаків; з’єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконано за допомогою скрутки; допускається використання побутових електронагрівальних приладів (чайники) без негорючих теплоізоляційних підставок; не відокремлене приміщення електрощитових від інших шляхом встановлення (влаштування) протипожежної перешкоди; не всі переносні вогнегасники розміщені шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті більше 1.5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника; не оснащено схемою підключення споживачів пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарату захисту (плавкої вставки), електрощити, електрощитки; металеві грати на вікнах будівель корпусу виконано глухими; допускається в будівлі корпусу лікарні відчинення дверей на шляхах евакуації проти напрямку виходу з приміщення;
Як встановлено судом, будь-яких скарг під час проведення зазначеної перевірки чи заперечень на Акт №113, який вручено головному лікарю комунальної установи «Міськ клінічна лікарня №11» ОСОБА_5, відповідачем не надавалось.
16 листопада 2017 року позивачем складено протокол ОД№003770 про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 188-8 КУпАП відносно головного інженера комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» ОСОБА_3
Також, 17 листопада 2017 року позивачем складено постанову ОД№003770 про накладення адміністративного стягнення на головного інженера комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» ОСОБА_3 у розмірі 102 грн. з підстав порушення пожежної безпеки.
За результатами позапланового заходу складено акт №3 від 10.01.2018 року, в якому зазначені порушення вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту які залишились до виконання (залишились не усунутими).
Дослідивши оригінал вищевказаного акту від 10.01.2018 року судом встановлено, що за результатами позапланової перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 10.01.2018 року №3 встановлено, що порушення визначені в акті первісної позапланової перевірки №113 від 20.11.2017 року усунено не у повному обсязі.
Як вбачається з детального опису виявлених порушень відображеного в акті №3 від 10.01.2018 року (пп.8, 9, 10, 11, 12) серед не усунутих відповідачем порушень, залишилися: відсутність системи протипожежного захисту із застосуванням димових або комбінованих сповіщувачів; відсутність експлуатаційно-технічної документації на пристрої захисту території, будівель та споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів; приміщення корпусу не обладнані системою оповіщення людей та управління евакуюванням; евакуаційні виходи не позначено світловими покажчиками з написом «Вихід» білого кольору на зеленому фоні, підключеним до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення або такими, що переключаються на нього автоматичного у разі зникнення живлення на їх основних джерелах живлення; сходові клітки, внутрішні відкриті сходи коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням, світильники евакуаційного освітлення не вмикаються з настання сутінків у разі перебування в будівлі людей.
Відповідно до положень ст. 3 ЗУ "Про основні засади державного нагляду і контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) у господарській діяльності здійснюється на принципах, зокрема, наявності підстав, визначених законом для здійснення державного нагляду (контролю), а також відкритості, прозорості, плановості і системності державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 5 ст.4 ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2017р. №643-р «ОСОБА_1 питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки» встановлено наступне: «Погодитися з пропозицією Міністерства внутрішніх справ щодо проведення Державною службою з надзвичайних ситуацій у жовтні - грудні 2017 р. позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров’я із стаціонарним лікуванням, будинках для людей похилого віку та інвалідів, закладах відпочинку та оздоровлення державної та комунальної форми власності, а також приватної форми власності - у разі письмового звернення суб’єктів господарювання».
Обласним та Київській міській державним адміністраціям: за участю органів місцевого самоврядування сприяти проведенню перевірок; разом з Державною службою з надзвичайних ситуацій забезпечити проведення роз’яснювальної роботи щодо дотримання вимог техногенної та пожежної безпеки».
Пунктами 2,3 ч.2 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням; щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 року Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, ДСНС України здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. ДСНС України здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Відповідно до ст. ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Статтями 68,70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, порушення визначені в акті перевірки №113 від 20.11.2017 року та в акті перевірки №3 від 10.01.2017 року, а саме зазначені в пунктах 12, 13, 14, 27 (акту №113 від 20.11.2017 року) опису виявлених порушень, є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.
При цьому, в матеріалах справи відсутній припис №115 від 14.11.2017 року, на який посилаються учасники справи у заяві про примирення, що позбавляє можливості суду встановити фактичне здійснення заходів щодо усунення порушень встановлених в акті перевірки №113 від 20.11.2017 року.
Також, в матеріалах справі відсутні будь-які докази на здійснення заходів щодо усунення встановлених порушень.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем не усунутими залишись такі порушення як відсутність системи протипожежного захисту із застосуванням димових або комбінованих сповіщувачів, відсутність евакуаційного освітлення шляхів евакуації (коридорів, проходів, сходів) та відсутність експлуатаційно-технічної документації на пристрої захисту території, будівель та споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів.
На думку суду, вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки є істотними порушеннями, які безпосередньо створюють загрозу життю та здоров’ю людей, тому підстави вважати, що така загроза наразі відвернута, у суду відсутні.
Серед інших порушень, встановлених в Акті №113, саме ці порушення вказуються позивачем підставою застосування заходів реагування.
Конституція України визнає людину, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпеку найвищою соціальною цінністю. Тим самим вона встановлює головний обов’язок держави – забезпечення прав і свобод людини.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.ч.1.2 ст. 76 КАС України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На час ухвалення рішення у даній справі відповідачем не надано відзиву на позовну заяву та доказів щодо відсутності реальної загрози життю та здоров'ю людей та вчинення ним дій щодо повного усунення порушень.
Відповідно до ч.7 ст.7 ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області та наявність підстав для їх задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Судові витрати пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 139, 241-243, 248, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДСНС України в Одеській області до Комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» про вжиття заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи – задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до комунальної установи “Міська клінічна лікарня №11” (ідентифікаційний код юридичної особи: 02774415), яка розташована за адресою: 65006, Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Воробйова, 5 у вигляді повного зупинення роботи корпусу №4 шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, вказаних в Акті перевірки №113 від 20.11.2017р.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 12.03.2018 року.
Суддя М.М. Аракелян
.